Szybsza przeglądarka, czy to możliwe? Jak przyśpieszyć Google Chrome?

Żyjemy w świecie, gdzie wszystko jest w coraz to większych ilościach i jest z generacji na generację/wersji na wersję szybsze. Trudno czasami nadążyć nad tą pogonią za "lepszością". 

Są jednak kategorie, w których przyśpieszenie nie jest niczym złym, a wręcz odwrotnie. Sprawia, że pozostaniemy przy tej samej rzeczy, usprawniając jej działanie, co pozwoli na szybsze wykonanie naszej pracy. Jedną z takich kategorii są aplikacje lub/i programy, szybciej wykonane konwertowanie zdjęć/wideo, szybkie ściąganie plików i instalowanie... a gdyby tak wycisnąć jeszcze więcej z naszej przeglądarki ? 

Przyśpieszenie przeglądarki Google Chrome

Czy jest w ogóle szansa na przyśpieszenie w dzisiejszych czasach tak znanej przeglądarki, jak Google Chrome ? 
Czy Google jako tak ogromna firma, mogła przeoczyć coś, co spowoduje przyrost szybkości wczytywania stron i ich działania ?
Czy są jakieś ukryte zaawansowane opcje, które zwiększą szybkość Chrome ?

Tak, jest szansa na przyśpieszenia tej przeglądarki za pomocą prostych metod oraz tych "zaawansowanych", z którymi poradzi sobie każdy w 5 sekund.


Przyspieszyć Chrome, a nie przyśpieszyć Chrome !
Przy... Szybsze Google Chrome. Wilk syty i owca cała.

Pozwoliłem sobie w tym miejscu zacytować coś, co można zaobserwować na wielu stronach z poradami typu "jak przyśpieszyć Google Chrome". Pozwól, że zostanę przy "przyśpieszyć" :)

Czy ten poradnik dotyczący przyśpieszenia Google Chrome będzie kopią tego w sieci od kilku lat ? Tak i nie, postaram się tutaj zamieścić wszystko w jednej kupie, tak aby nie trzeba było szukać różnych sposobów na kilkunastu stronach, odrzucając przy tym te, które już nie działają lub ich nie ma. Dodatkowo znajdą się tutaj nowości, które co prawda były opisywane przez innych, ale niestety nie ma zlepka pozostałych sposobów na tytułowe przyśpieszenie Google Chrome. 

Zaczynamy przyśpieszanie naszej przeglądarki Google Chrome.

Aktualizacja przeglądarki

Pierwszą czynnością będzie zaktualizowanie naszej przeglądarki. Zrobimy to na dwa sposoby.

Pierwszy polega na wejście w menu, wybierając "Ustawienia", a następnie "Google Chrome - informacje". Ukaże nam się strona, która automatycznie sprawdzi, czy mamy zainstalowaną najnowszą wersję Google Chrome, jeśli nie - aktualizujemy. W razie niepowodzenia ze względu na jakiś błąd, zaktualizujemy przeglądarkę w inny sposób. 

 
Jeśli na screenie ukaże nam się błąd, jak wcześniej pisałem, to drugim sposobem będzie pobranie pliku, który pobierze najnowszą wersję przeglądarki i ją zaktualizuje.

Plik ten można pobrać ze strony Google klikając "Pobierz Chrome".

Jest to podstawowa czynność jaką trzeba wykonać, aby mieć pewność, że nasza przeglądarka będzie działać szybko i bezproblemowo.

Usuwanie zbędnych rozszerzeń

Z biegiem czasu nasza przeglądarka może mieć zainstalowanych sporo rozszerzeń, niektóre przydały nam się raz, niektóre dwa, a są i takie, bez których nie wyobrażamy sobie surfowania po sieci.

Tak czy inaczej, trzeba zrobić z nimi porządek i zostawić tylko te niezbędne. 

Z menu wybieramy "Więcej narzędzi", a następnie "Rozszerzenia". Zostanie ukazana nam strona, na której znajdziemy wszystkie zainstalowane rozszerzenia w naszej przeglądarce. Do tego miejsca dostaniemy się także, wklejają w adres przeglądarki chrome://extensions

Jeśli widzimy tam coś, co nam nie jest potrzebne, klikamy pod spodem w opcję "Usuń", potwierdzając naszą chęć usunięcia rozszerzenia - okienko takie pojawia się bliżej górnej prawej krawędzi.

Sprawdzanie wykorzystania podzespołów przez elementy przeglądarki

Po usunięciu zbędnych, warto sprawdzić, które rozszerzenie (i nie tylko) zjada najwięcej CPU czy RAM. Sprawdzimy to, wykorzystując "Menadżer zadań", który dostępny jest w Google Chrome. Aby go wywołać, należy z menu wybrać "Więcej narzędzi", następnie "Menadżer zadań" (lub nacisnąć jednocześnie Shift + Esc).

W okienku, które nam się ukazało, możemy kliknąć np.: zakładkę "Wykorzystanie pamięci", aby sprawdzić co zjada najwięcej RAMów, a później "Procesor", by sprawdzić, czy jakieś rozszerzenie nie lubi zbytnio korzystać z procesora. Aby wyniki były sensowne, warto pootwierać parę stron.

W moim przypadku żadne z rozszerzeń nie daje powodów do myślenia.

Usuwanie szkodliwego oprogramowania

Za wolne działanie przeglądarki można winić różnego rodzaju szkodliwe rozszerzenia oraz inne oprogramowanie, które może ukrywać się w naszym systemie. 

Google pozwala za pomocą swojej przeglądarki zeskanować dysk w poszukiwaniu złośliwego i szkodliwego oprogramowania. Aby to osiągnąć, wystarczy z menu wybrać "Ustawienia", następnie po ukazaniu się strony z ustawieniami (chrome://settings) wybieramy z menu "Zaawansowane" i "Resetowanie komputera i czyszczenie danych", gdzie wybieramy opcję "Oczyść komputer" (dostępne także bezpośrednio pod chrome://settings/cleanup). Klikamy tam "Znajdź" i czekamy chwilę na pojawienie się wyników. 

Czyszczenie danych przeglądania

Z biegiem czasu im dłużej korzystamy z przeglądarki, tym więcej danych zapisywanych jest jako cookies, obrazki w pamięci podręcznej, a sama historia przeglądanych stron znacznie się rozrasta.

Warto czasami zrobić porządek i wszystko przeczyścić, potrafi to w niektórych przypadkach znacznie przyśpieszyć działanie całej przeglądarki. Aby to zrobić, wystarczy z menu wybrać "Więcej narzędzi" i "Wyczyść dane przeglądania..." (lub wejść na chrome://settings/clearBrowserData)

W oknie, które nam się ukaże, zaznaczamy wszystkie trzy krateczki i zaznaczamy zakres czasu "Od początku", poczym klikamy "Wyczyść dane".

Szybsze ładowanie stron, wstępne pobieranie

W celu przyśpieszenia ładowania stron możemy posiłkować się między innymi opcją wstępnego pobierania stron. Opcja ta pozwoli przeglądarce na przygotowanie stron, do których możemy przejść z obecnie przeglądanego portalu. Znacznie przyśpiesza ładowanie podstron, jeśli przechodzimy po linkach wewnątrz danego portalu.

Aby włączyć tę opcję, należy rozwinąć menu i wybrać "Ustawienia". Będąc w ustawieniach, rozwijamy menu ustawień, wybieramy "Zaawansowane", a następnie "Prywatność i bezpieczeństwo" (lub wejść na stronę chrome://settings/privacy).

Z listy dostępnych opcji zaznaczamy "Używaj podpowiedzi, by strony ładowały się szybciej".

Wyłączanie działania przeglądarki w tle

Jeśli nie potrzebujemy działania przeglądarki w tle, wyłączamy tą zbędną opcję.

Podobnie jak wyżej wchodzimy w menu, wybieramy "Ustawienia", a z menu ustawień wybieramy "Zaawansowane", a później "System". Odznaczamy opcję "Kontynuuj działanie aplikacji w tle po zamknięciu przeglądarki Google Chrome".

Szybsze zamykanie karty i okna

Karty i okna szybciej będą zamykane, jeżeli zmienimy jedną z zaawansowanych opcji, które są ukryte przed niepożądanymi osobami - tak, aby nie kusiło.

Opcje te są ukryte, gdyż nie ma ich w menu i ustawieniach, trzeba w adresie przegladarki wpisać chrome://flags 

Będąc już prawie w sercu Google Chrome, możemy dokonać tam paru zmian, wpływając na jego działanie. Jedną z nich będzie właśnie szybsze zamykanie kart i okien. Osiągniemy to, zmieniając pewne ustawienie.

Aby wyszukać potrzebne nam ustawienie, w polu wyszukiwania na stronie zaawansowanych ustawień, wpisujemy "Fast tab", ukazuje nam się opcja "Fast tab/window close". Zmieniamy jej opcję z "Disabled" na "Enabled" i uruchamiamy ponownie przeglądarkę.

Automatyczne odrzucanie kart

Przeglądając kilkadziesiąt kart, zdarza się czasami, że zostało nam mało pamięci RAM, a otwarcie kolejnych zapcha RAM całkowicie.

Rozwiązaniem jest automatyczne czyszczenie kart z pamięci, aby zwolnić parę MB. Po ponownym wejściu na kartę, dane zostaną ponownie wczytane.

Aby włączyć tę opcję, wchodzimy w chrome://flags i w wyszukiwarce tam dostępnej wpisujemy "discarding". Po pojawieniu się opcji "Automatic tab discarding" zmieniamy jej wartość na "Enabled"

Po zmianie uruchamiamy ponownie przeglądarkę. 

Liczba wątków wyświetlających grafikę rastrową

Sporo stron jakie przeglądamy, posiada grafikę rastrową. Zwiększenie wątków, które obsłużą ten rodzaj grafiki, spowoduje szybsze ich wczytywanie.

Wchodzimy do chrome chrome://flags i wyszukujemy "number of raster". W znalezionej opcji pod nazwą "Number of raster threads" wybieramy jego wartość i zmieniamy na najwyższą, czyli 4. 

Zmiana wejdzie w życie, po ponownym uruchomieniu przeglądarki.

Odświeżanie automatyczne tylko aktywnej karty

Jeśli chcemy wymusić, na Google Chrome zmianę automatycznego odświeżania stron po utracie połączenia (offline) tylko dla aktywnych kart, musimy zmienić jedną opcję.

Ponownie wchodzimy w chrome://flags i wyszukujemy "only auto". Zmieniamy "Only Auto-Reload Visible Tabs" na "Enabled".

Włączanie protokołu QUIC

Protokół QUIC to w dużym skrócie próba zmniejszenia opóźnień między serwerem a przeglądarką. 

Opcję tą można włączyć, aby przekonać się o jej pozytywnym działaniu. 

chrome://flags wyszukujemy "QUIC protocol", pełna nazwa to "Experimental QUIC protocol", zmieniamy na "Enabled" i uruchamiamy ponownie przeglądarkę.

Osobiście odczułem dużą różnicę na wersji mobilnej przeglądarki.

Prosta pamięć podręczna dla HTTP

Zaśmiecone cache może być jednym z powodów wolniejszego działania przeglądarki, dlatego jednym z pierwszych sposobów na przyśpieszenie było wyczyszczenie cookies itp.

Tutaj mamy możliwość włączenia tzw. prostego cache, które polega włączenie nowej zaawansowanej technologii dla cache, tak aby pliki były w określonej kolejności - tak w wielkim skrócie. 

Wejdź w chrome://flags i wyszukaj "simple cache". Interesuje nas "Simple Cache for HTTP", które przełączamy na "Enabled".

Lazy load, wczytywanie tego, co na ekranie

Lazy load można tłumaczyć jako "leniwe ładowanie" i chodzi tutaj o wczytywanie tylko tego, co obecnie widzimy na ekranie, bez wczytywania i renderowania całej strony, co pozytywnie powinno przełożyć się na pracę na baterii i szybsze wczytywanie stron.

Aby włączyć ta opcję należy wejść ponownie w chrome://flags, wyszukać "lazy" i w "Enable lazy frame loading" zmienić na "Enabled".

Chrome Canary czyli wersja "gorsza" od Chrome Beta. Jest to wersja dla tych, którzy chcą być ze wszystkim pierwsi... sama wersja Canary chodzi czasami wręcz tragicznie i nie nadaje się do codziennej pracy. Wspominam o niej, gdyż w niej dodatkowo została wprowadzona opcja "Enable lazu image loading", która dodatkowo ma pomóc zaoszczędzić transfer i spowodować szybsze wczytywanie strony.