Szybsza przeglądarka ze stajni Mozilli? Jak przyśpieszyć Firefox?

Szybciej, lepiej i bezproblemowo. Tak powinny działać każde aplikacje z aktualizacji na aktualizację, niestety pomimo wysiłków programistów i ich czasami nieuzasadnionych obaw tak się nie dzieje. Stoją w miejscu albo wprowadzają coś, co działa... źle u niektórych użytkowników.

W dzisiejszym wpisie postaramy się znaleźć wszystkie sposoby na przyśpieszenie Firefox'a, który i tak jest dosyć szybki według niektórych ludzi. Zawsze da się szybciej, sprawdź jak !

Przyśpieszanie Firefox'a

Czy możliwe jest przyśpieszenie przeglądarki Firefox ?
Czy da się zmienić/zrobić coś, aby usprawnić przeglądarkę Mozilli ?

Firefox co prawda nie zacznie prać skarpetek, czy gotować wody, ale przyśpieszyć go można... jak szybko ? Trzeba samemu się przekonać. 

Aktualizacja przeglądarki Firefox

Wielu ludzi zaraz napisze, że stary Firefox (bez Quantum CSS) był szybszy... musimy iść z duchem czasu.

Pierwszą czynnością jest aktualizacja programu. Wykonamy to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknięcie w menu, wybranie "Pomoc", a następnie "O programie Firefox". 

Ukaże nam się okno, w którym program sprawdzi automatycznie, czy jest zainstalowana najnowsza wersja programu Firefox. Jeśli nie ma najnowszej wersji, to go zaktualizuj, aby mieć pewność, że działasz na najnowszej wersji z poprawionymi błędami.

Drugim sposobem, jest wejście na stronę Mozilla Firefox i kliknąć ikonkę z napisem "Pobierz teraz". Pobrany plik klikamy dwukrotnie i szybko przechodzimy proces instalacji.

Najnowsza wersje to podstawa.

Usuwanie zbędnych dodatków

Każdy dodatek zainstalowany w przeglądarkę w jakimś stopniu wpływa na jej szybkość, stabilność i ogólne działanie. W związku z tym niepotrzebne dodatki powinno się usuwać, a zostawiać tylko te niezbędne. 

Aby zobaczyć zainstalowane dodatki, należy z menu wybrać "Dodatki".

Naszym oczom ukaże się strona, na której zobaczymy wszystkie rozszerzenia motywy i wtyczki, jakie mamy zainstalowane. Z lewej strony wybieramy interesującą nas zakładkę np.: "Rozszerzenia", na której znajdziemy zainstalowane rozszerzenia. 

Jak widzisz każde rozszerzenie ma możliwość usunięcia, bądź wyłączenia. Najlepiej usuwać zbędne poprzez wybranie opcji "Usuń", po kliknięciu "Usuń" mamy możliwość przywrócenia rozszerzenia poprzez opcję "Cofnij". Opcja cofnięcia usunięcia dodatku jest dostępna do zamknięcia tej strony.

Czyszczenie danych przeglądania

Warto raz na jakiś czas przeczyścić wszystko, co przeglądarka Firefox nagromadziła w czasie przeglądania sieci. Mam tu na myśli historię pobieranych plików i przeglądanych stron, ciasteczka, dane formularzy, dane witryn trybu offline i pamięć podręczną.

Aby zrobić porządek, należy z menu wybrać "Opcje", następnie przejść do zakładki (z lewej) "Prywatność i bezpieczeństwo". Na tej zakładce wybieramy opcję "Wyczyść historię". 
Okres do czyszczenia ? Tutaj wybieramy opcję "Wszystko" a następnie z listy z możliwością zaznaczania konkretnych rzeczy najlepiej wybrać wszystko. Po tym klikamy "Wyczyść teraz".

To tyle, nasz lisek jest teraz czyściutki.

Sprzętowe przyśpieszenie

Ta opcja jest zalecana przez twórców Firefox i jest domyślnie włączona. Nie zawsze daje to pozytywny wynik, dlatego na próbę możesz ją wyłączyć.

Jeśli chcesz zmienić tę opcję, należy wejść w "Opcje", które są w menu, następnie na zakładce "Ogólne" zjechać suwakiem lub kółkiem myszy w dół do momentu pojawienia się kategorii "Wydajność". Tutaj odznaczamy "ptaszka" przy "Zalecane ustawienia wydajności" i odznaczamy także ptaszka przy "Korzystaj ze sprzętowego przyspieszenia, jeśli jest dostępne".

Po tych czynnościach uruchamiamy ponownie przeglądarkę.

Limit liczby procesów treści

Mozilla daje nam możliwość zwiększenia limitu procesów, które będą działać na każdej stronie. Zwiększa to wykorzystanie pamięci RAM, ale nieznacznie.

Jak wcześniej wejść w "Opcje", w zakładce "Ogólne" zjedź suwakiem lub kółkiem myszy do kategorii "Wydajność". Odznacz ptaszka przy "Zalecane ustawienia wydajności" i z dostępnej listy przy "Limit liczby procesów treści" wybierz 7.

Edycja zaawansowana w Firefox

Zagłębiając się w serce Firefox'a możemy zmienić zaawansowane opcje. Aby to osiągnąć wystarczy w adresie przeglądarki wpisać about:config i w komunikacie, który nam się ukaże kliknąć "Akceptuję ryzyko".

Zwiększenie liczby żądań

Wchodzimy w zaawansowane ustawienia Firefox, wyszukujemy "network.http.pacing".

W ukazanych wynikach interesuje nas "network.http.pacing.requests.burst", którego wartość z "10" możemy zmienić na np.: 15 (lub nawet i 20). Dokonanie wyboru zatwierdzamy poprzez "OK". 

Aby zmiany zostały wprowadzone, należy ponownie uruchomić Firefox'a. Tyczy się to także następnych porad.

Zwiększy to żądania dla http.

Zwiększenie równoległych żądań na stronę

Tak samo jak wyżej, wyszukujemy "network.http.pacing" i tym razem przy opcji "network.http.pacing.requests.min-parallelism" ustawiamy na 10.

Drugą opcją jest znalezienie "network.http.max-persistent-connections-per-server" i ustawienie także na 10.

Zwiększy to ilość równoległych połączeń, a co za tym idzie - przyśpieszy pobieranie stron.

Ochrona przed śledzeniem - Tracking Protection 

Firefox dawno temu wprowadził Tracking Protection i problem w tym, że ustawienie to jest domyślnie wyłączone... a przecież chroni prywatność użytkowników i powoduje mniejszą ilość pobieranych danych, a co za tym idzie - szybsze wczytywanie stron.

Włączenie polega na wyszukaniu w zaawansowanych opcjach about:config frazy "trackingprotection", znalezieniu "privacy.trackingprotection.enabled" i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać "Przełącz".

Jedną wadą jest fakt, że niektóre strony mogą się źle wczytywać. Jak wszystko, trzeba sprawdzić na własnych doświadczeniach.