Test i próba zajechania przenośnego hotspotu Wi-FI M7650 firmy TP-Link

Nadszedł oczekiwany przez wielu czas, w którym urządzenie będzie poddane wielkiej próbie. Czas, w którym zostanie sprawdzona stabilność, sprawność i obiecanki producenta. 

Na takie testy czeka wielu ludzi, wielu hejterów danej firmy, wielu tych, którym jakieś rządzenie z X firmy padło i są źli... tylko czekają, aż jakieś urządzenie tej firmy okaże się fatalne, a całość zostanie dokładnie opisana. Wielu chciałoby zakopać pewne firmy z nienawiści i... poniosło mnie, ale czytając niektóre fora, mam wrażenie, że niektórzy zamieniają się w internetowe zombi, które w kółko powtarza "ta firma to zło", "zniszczyć i unicestwić", "zakopać" itp. Nie będę pisał tych bardziej wyniosłych komentarzy, bo musiałbym co drugie słowo ukrywać do **** pana, a nie o to tutaj chodzi.

TP-Link i ich przenośny hotspot Wi-Fi

Jestem i mam w posiadaniu jak już wiecie z wcześniejszych blogów, urządzenie firmy TP-Link o nazwie LTE-Advanced Mobile Wi-Fi M7650. Kilka osób pisało mi na GG, Discordzie czy e-mail o dokładny test i próbę zajechania mobilnego Wi-Fi oraz napisania wszystkiego, co złe na blogu. 

Zanim pojawią się wyniki testów dodam, że nie dostałem za recenzję sprzętu ani grosika. A to oznacza jedno - nie ma litości.

Urządzenia do testu

OfiaraPrzenośny hotspot Wi-Fi M7650 firmy TP-Link

Oprawcy: DewX, Huawei P20Lenovo Ideapad 320-15 i5-8250U/8GB/256/DVD-RW + smartfony i laptopy znajomych.

Pomocnicy: Miernik prądu i napięcia na USB

Aplikacje/strony do testu

Aplikacja na AndroidaOpenSignal, Wifi Analyzer

Aplikacja na Windows 10: WiFi Analyzer

Strona: Steedtest.net 

Test na jednym ładowaniu i test ładowania urządzenia

Zacznę od testu baterii. Urządzenie ma wytrzymać do 15h na pełnej mocy i wiecie co ? 

Ile czasu wytrzyma urządzenie ?

Kto czytał wcześniejszy wpis na temat aplikacji TpMiFi oraz TPlinkmifi.net — konfiguracja przenośnego hotspo... ten wie, że jest opcja oszczędzania energii. Do wyboru mamy tam zasięg Wi-Fi takie jak: long, medium i short oraz automatyczne wyłączanie Wi-Fi, jeśli nie ma żadnego podłączonego urządzenia przez X czas. Czas automatycznego wyłączania Wi-Fi zostawiłem na 10 min, a zmieniłem tylko zasięg Wi-Fi. 

Inne ustawienia:
- Network mode 4G Pref (Sieć preferowana 4G)
- Data roaming Off (Wyłączony roaming danych) 
- Wi-Fi Band 5GHz

Jak widzicie, zasięg "Short" (krótki) dał najdłuższe działanie na baterii. "Long" (długi) też nie okazał się złym wynikiem, biorąc pod uwagę, że urządzenie naprawdę było mocno wykorzystywane do pobierania różnych plików, przeglądania stron czy oglądania YT.

Przy korzystaniu z sieci WiFi, jaką udostępnia przenośny hotspot M7650, przez zazwyczaj 4 urządzenia jednocześnie, maksymalny czas działania wyniósł ~9:30h przy opcji zasięgu "Medium", czyli nie ma źle moim zdaniem.

Wyniki te są dla 5GHz. Dla 2.4GHz dodajcie do każdego z wyników ~15min (średnia z moich obserwacji). Ponadto zasięg sieci był na wysokim poziomie - zawsze maksymalna ilość kresek.

Ładowanie baterii, szybko czy wolno ?

A jak wygląda sprawa ładowania baterii po jej wykorzystaniu ? Ojej...

Przy dołączonym kablu, który podłączymy do ładowarki USB, osiąga 1.03A, co daje około 3h ładowania do pełna. Podłączenie urządzenia M7650 pod mojego laptopa... ładowanie 0.44A, więc aby urządzenie naładowało się do pełna, poczekałem około 6:30h.

Test zasięgu Wi-Fi przenośnego hotspotu TP-Link

Do wyboru mamy tam zasięg Wi-Fi takie jak: long, medium i short.

Cały test został przeprowadzony na dworze, bez żadnych przeszkód typu ściany itp. Chyba nikogo nie powinno dziwić, że przy opcji "short" jest stosunkowo niski zasięg sieci Wi-Fi. Natomiast zasięg opcji "long" i "medium" zaskoczył mnie ogromnie !

W lesie zasięg ten malał strasznie szybko, ale wyniki i tak były dobre - prosta ścieżka, nie chodziłem między drzewami.

Szybkość transmisji danych (download i upload)

Tutaj planowałem zrobić piękne wykresy w ilości "bardzo dużo", skończyło się na tym, co widzicie poniżej (moja miejscowość... ech). 

Dodam tylko, że aby test był możliwie najbardziej obiektywny i sumienny to zakupiłem startery różnych sieci. W każdym miejscu mojego pobytu przekładałem starter tak, aby mieć pewność, że skorzystam z maksymalnej dostępnej szybkości jakiegokolwiek operatora. 

Pochłonęło to ogromną ilość czasu i trochę zdrowia (aaaa psik !).

  • Play -> Play
  • Heyah -> T-Mobile
  • NJU Mobile -> Orange
  • Plus -> Plus

Nie udało mi się zajechać tego sprzętu - wiem, szkoda. Może gdybym mieszkał w innej miejscowości, posiadał samochód, doba miałaby więcej niż 24h itd. Wyżej macie podane zawsze najwyższe prędkości, jakie osiągnąłem. 

Tak czy inaczej - JEST PIEKIELNIE SZYBKO ! 

Stabilność przenośnego hotspotu M7650 firmy TP-Link

Nie udało mi się zawiesić urządzenia ani razu, ani razu nie było z jego strony protestów, nie marudził, że mu zimno itp. 

Tak więc nie prawdą jest, że każde urządzenie TP-Linka się zawiesza i trzeba co chwile restartować. Ja złego słowa nie mogę powiedzieć, pozytywnie jestem zaskoczony.