Wykonuj lepsze zdjęcia smartfonem – najlepszy smartfon do fotografii mobilnej

Ten wpis jest rozwinięciem wpisu zatytułowanego „Wykonuj lepsze zdjęcia smartfonem — podstawowe informacje”, w którym przedstawione zostały podstawowe informacje na temat wykonywania zdjęć swoim telefonem.

Tutaj podpowiem, który smartfon jest najlepszy do fotografii i jak wybrać ten jedyny z kilku upatrzonych.

Producenci smartfonów, a przekaz podprogowy i „oszukiwanie klienta”

Jak każdy zauważył, producenci smartfonów reklamują swoje produkty coraz częściej, używając słów/zwrotów, które mówią nam, że więcej znaczy lepiej, ukazując przy tym idealnej jakości wideo i zdjęć z ogromną paletą kolorów. Niestety przygotowane materiały wideo są… no właśnie, jesteśmy okłamywani ? Nie, nie jesteśmy okłamywani, chodź zdarzają się „oszustwa”. Często zdarza się tak, że producenci faktycznie wykonał dane wideo i zdjęcia reklamowanym smartfonem, tyle że trochę sobie przy tym pomagał.

Producenci smartfonów kręcą reklamy głównie w świetle studyjnym. Oznacza to tyle, że światło jest niemalże idealne i odpowiednio nakierowane tak, aby cień był w odpowiednim miejscu. Smartfon, w ogóle każdy aparat lubi światło. Im go więcej, tym lepiej, oczywiście zbyt dużo to też nie dobrze, bo zdjęcie wyjdzie bardzo blade i zbyt jasne. Trzeba mieć umiar.

Wspomagacze fotografa i reklamodawców ?
Zdjęcia i wideo na zewnątrz idealnie piękne jest możliwe dzięki użyciu kolejnych trików, które są na śmiało wykorzystywane. Tutaj z pomocą przychodzą blendy (taka plansza odbijająca światło) i lampy rzucające strumienie świateł różnego koloru w odpowiednie miejcie, co powoduje, że myślimy, iż dany smartfon idealnie odwzorowuje kolory i wyciąga bajeczne barwy, nawet z ciemniejszych miejsc kadru.

Kolejna rzecz to stabilizatory obrazu do kamer/smartfonów. Pisze tutaj o statywach czy monopadach ze stabilizacją. Ile razy widzimy idealnie płynne ujęcie w wideo, które jest wynikiem (niby) bardzo dobrej pracy stabilizatora optycznego czy idealnie dobrej pracy na poziomie programowym ? Chyba za każdym razem. Oczywiście w większości jest to przekłamanie, gdyż często wykorzystywane są stabilizatory obrazu (np.: gimbal) . W takim urządzeniu zamieszczone są mechanizmy działające tak, aby wyeliminowania drgania przenoszone przez ciało człowieka lub jego samego. Dzięki czemu możemy osiągnąć idealnie płynne ujęcia.

Na końcu wisienka na torcie – obróbka graficzna/wideo. Bez tego zdjęcie nie nadawałoby się do pokazania w reklamie, bo byłoby zbyt „normalne”. Więc producenci z chęcią sięgają po grafików, którzy upiększają zapisany materiał, wyciągając dodatkowo kolory, poprawiając kontury, usuwając przebarwienia itd.

Mój smartfon nie robi takich dobrych zdjęć, oszukują !

Czy ja wiem, czy oszukują. Dla jednych jest to oszustwo, a dla innych coś normalnego. Drugą sprawą jest fakt, że przecież nigdzie nie podano, że fotografia jest w 100% zapisanym materiałem ze smartfona, a jedynie, że zdjęcie zostało wykonane tym smartfonem… do tego, często jest mała czcionka z gwiazdeczką, gdzie opisane jest, iż to tylko materiał podglądowy.

Co robić, jak żyć ? Jak się bronić ?

Czytać opinie, szukać wykonanych zdjęć danym smartfonem na paru stronach, poprosić znajomego o wykonanie paru fotografii/wideo i podesłanie, napisać na forum itd. Sposobów jest kilka.

Ale tam też mogę zostać oszukany

Dlatego, poproście wtedy, aby zdjęcia podsyłane były na e-mail (jest pełna jakość), a w tle znalazła się rzecz jak np.: długopis czy karta w kratkę lub inny wymyślony przedmiot. Chodzi tutaj o to, że jeśli faktycznie zdjęcia są super/miód/malina to i zdjęcia, na których będzie podany przez Was przedmiot, także powinny być idealne, chyba, że nagle „aparat zacznie gorzej działać” (spotkałem się z takimi tekstami).

Nie unikniemy niestety obróbki graficznej, której autor zdjęcia może się dopuścić. Co wtedy ?

Parametry aparatów w smartfonach

Patrząc na parametry aparatów w smartfonach, możemy mieć informację czy dany sprzęt ma szansę wykonać dobre zdjęcie/wideo (inną sprawą jest, że programowo może to być „skopane”). Ale są pewne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie smartfona, który ma nam służyć głównie do wykonywania zdjęć.

Matryca w smartfonie

Matryca jest to kwadracik (pisząc do początkujących) w urządzeniu, który wyłapuje cały obraz, im jest on większy, tym lepiej. Oczywiście zostaje jeszcze tutaj rozmiar sensora, ale to już wyższa szkoła jazdy… skupmy się na matrycy. Dotarcie do tej informacji nie zawsze jest proste, dlatego, zanim zdecydujemy na kupno jakiegoś smartfona, warto poszukać informacji o zastosowanej matrycy w smartfonie. Na próżno szukać takiej informacji na opakowaniu smartfona, instrukcji czy karteczce na półce sklepowej.

Dla przykładu:
Galaxy S4, iPhone 4S – 1/3.2”
Galaxy S4 Zoom, Xperia Z1 – 1/2.3”
Nokia 808 – 1/1.2”

Czyli na ogół im więcej, tym lepiej. W skrócie dodam, że większa matryca nie oznacza dużo większego sensora, jednak różnica zawsze jest widoczna. Uwaga, opisywanie matrycy jako 12Mpx, 20Mpx itp. jest błędem.

To nie wielkość matrycy, to ilość pikseli, jaka odbiera światło, a im większa ich ilość przy małej matrycy, tym gorzej (i mniejsze zdjęcia).

Obiektywy w smartfonie (kąt widzenia i przysłona)

Obiektywy smartfonie są różne, wszystko zależy od tego, co producent chciał osiągnąć. Ale powoli, od początku.

Obiektywy mogą mieć różny kąt widzenia. Jedne są szerokokątne np.: 120stopni, a drugie „normalne” (że tak to nazwę). Jak wyżej pisałem, zależy od producenta czy zależy mu na oddaniu możliwie najszerszego pola uchwyconego obrazu, czy skupia się na dobrej jakości obrazu, widzianego przez oczy człowieka. Ta kwestia zależy od Ciebie, chodź osobiście, polecam kupno smartfona ze standardowym obiektywem, dzięki któremu przekłamanie obrazu po bokach (zaokrąglenia obrazu i deformacja) będą mniejsze, a chcąc zrobić panoramę wykorzystamy aplikację czy to na smartfona czy komputer.

Drugą sprawą jest przysłona, która określana jest przez literkę „f”. Im mniejsza wartość, tym przez obiektyw przechodzi więcej światła, co pozwala uzyskać lepszą głębię ostrości (rozmyte tło) i lepsze zdjęcia w ciemniejszych warunkach oświetleniowych. Przysłona może mieć wartość np.: f/1.4, f/1.8, f/2.3. Różnica wartości między 1.4 a 1.8 nie jest duża, zaledwie 0.4, ale w fotografii ma to duże znaczenie.

Powyżej podgląd w sprawie rozmazanego tła i potwierdzenia, że mniejsze "f" to bardziej rozmazany obraz, a czas potrzebny na sfotografowanie mniejszy.

Więc wybieraj smartfona z możliwie najlepszą (najniższą) wartością „f”. Tak zwany jasny obiektyw.

Rozdzielczość zdjęć i ilość Mpx

Rozdzielczość zdjęć jak każdy wie im większa, tym lepiej z prostego powodu – większe zdjęcie. Większe możliwości przybliżenia elementu na fotografii bez znacznego pogorszenia jakości. Wróć… rozdzielność zdjęć jak każdy wie, nie znaczy lepszej jego jakości. Wcześniejszy argument za większą rozdzielczością zdjęć to myślenie wielu ludzi i coś w tym jest. Patrząc z perspektywy jako takiego obeznania kwestii fotografii, nie jest to już tak kolorowo. Patrząc na rozdzielczość zdjęć, widzimy od razu więcej ilości Mpx. Ma to powiązanie ze sobą, ale tak wcale być nie musi. Jednak żyjemy w czasach, że więcej = lepiej.

Co tu zaproponować, jakie kupować ? Dużo zależy od algorytmów przetwarzających zdjęcie, jedne robią to bardzo dobrze i faktycznie więcej Mpx na danej matrycy daje lepsze zdjęcia niż mniej Mpx na tej samej matrycy. Sumując ten „podrozdział”, proponuję nie patrzeć na ten parametr. Skupmy się na innych aspektach (opisywane wyżej i niżej).

Stabilizacja optyczna/elektroniczna

Stabilizacja optyczna oznaczana jest jako OIS, natomiast stabilizacja elektroniczna EIS. Stabilizacja ma ogromny wpływ w temacie zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych oraz przy nagrywaniu filmów wideo.

Dzięki stabilizacji możliwe jest zrobienie większej ilości nieporuszonych zdjęć i płynniejszego ujęcia wideo, niż w smartfonie, który stabilizacji nie posiada.

Która stabilizacja lepsza ? Teoretycznie optyczna (OIS), gdyż sprzęt nie musi na bieżąco przetwarzać obrazu i nie popełni przy tym pomyłek. Praktycznie wygląda to różnie, posiadałem/am smartfony z OIS i EIS.

Trudno jednoznacznie określić, który rodzaj stabilizowania obrazu bym wybrał. Duże znaczenie ma tutaj sprzęt, jaki posiadamy, jednym wychodzi lepiej stabilizowanie optyczne, a innym elektroniczne.
Jednak gdybym miał w ślepo wybierać, to wybrałbym smartfon ze stabilizacją optyczną (OIS). Chodź, są smartfony, które mają obydwie - wtedy wybór jest prosty.

Zoom optyczny/cyfrowy

Zoom optyczny posiada już tylko garstka smartfonów. Smartfony z optycznym zoomem zazwyczaj wyróżniają się większymi rozmiarami, ze względu na potrzebę „wydłużenia” obiektywu. Piszę zazwyczaj, ponieważ niektóre smartfony wyposażone są w mniejszy zoom i wtedy ich wymiary są prawie normalne (bez specjalnych wyboi na „pleckach”)

Zoom cyfrowy to garnuszek złota na końcu tęczy. Wszystko wykonywane jest programowo, często jest to nic innego jak wycięcie kawałka zdjęcia… tak, to jest zoom cyfrowy, taki jaki możemy spotkać w większości smartfonach. Nieliczni tylko pozwalają na przybliżenie danego elementu będącego w oddali bez znacznego zmniejszania wielkości zdjęć, jednak ich szczegółowość jest bardzo niska, po prostu krawędzie są „rozmydlone”, aby ukryć niedoskonałości. 

Czyli oczywiste jest, że wybierany zoom optyczny.

Lampa błyskowa

To nie są lampy błyskowe (ksenonowe), jakie znamy z aparatów, to są zwykłe diody które „walą” ostrym światłem. Do tego nie są tak szybkie, jak te w aparatach, a więc nie mogą z nimi nawet konkurować. Oczywiście są smartfony, w których wykorzystano prawdziwego flesza np.: stara Nokia Lumia 928, ale są one rzadkością.

Tutaj sprawa jest prosta, wybieramy smartfona z lampą ksenonową, jeśli chcemy wykonywać lepsze zdjęcia, używając lampy błyskowej w ciemniejszych warunkach oświetleniowych.

Dwukolorowy led

Opcja ta przydaje się, ale tylko, gdy producent wykonał dobrą robotę nad algorytmem przetwarzającym zdjęcie. Dwukolorowy led pozwala na lepsze odwzorowanie kolorów i lepsze dobranie balansu bieli przez oprogramowanie smartfona.

Czy warto zwrócić na ten parametr uwagę ? Moim zdaniem tak, chyba że producent nie zadbał o algorytm przetwarzający zdjęcia… trudno jednoznacznie stwierdzić.

Jeśli wybierać aparat bez tego, a dopłacić trochę i mieć tę opcję to warto dopłacić i zakupić smartfona z dwukolorową/wymi diodą/ami.

AutoFokus (AutoFocus – AF)

Autofokusy w smartfonach są różne, jednak chyba wszystkie smartfony na rynku go posiadają. Co to jest ? Jest to automatyczne ustawianie ostrości na wybranym elemencie i w 99% trwa to ułamek sekundy.

Obecnie większość smartfonów działa na zasadzie detekcji kontrastu. Czyli rozpoznają kontrast i na tym zasadzie wiedzą jak ustawić ostrość. Problem pojawia się, gdy wszystko mamy jednego koloru, a odcienie między nimi są słabe, powoduje to dłuższą pracę AF urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest AF laserowy, który za pomocą niewidocznej dla nas wiązki lasera rozpoznaje odległość od przedmiotu i na tej zasadzie ustawia ostrość. Jest to szybsza metoda ustawiania ostrości i mniej popełnia błędów przy mało kontrastowych elementach, gdyż po prostu nie bierze tego pod uwagę, interesuje go tylko odległość do X elementu od smartfona. Przykładowy smartfon wykorzystujący autofokus laserowy to Huawei P9.

AF hybrydowy, ma go nieznaczna ilość smartfonów. Polega na tym, co zwykły Autofokus (czyli detekcji kontrastu) oraz detekcji fazy, nie będą wchodził w szczegóły, bo to jest wpis dla początkujących, a zaawansowani i tak wiedza swoje. Tak czy inaczej, AF hybrydowy jest bardzo szybkim sposobem na ustawienie ostrości, czy lepszym od laserowego ? Są różne opinie.
Przykładowy smartfon wykorzystujący autofokus hybrydowy to Xperia M5.

Tutaj wybieramy obowiązkowo laserowy lub hybrydowy.

Najlepszy smartfon do zdjęć to…

to ten, który masz obecnie przy sobie, Najpierw wyciągnij z niego maksa, korzystając z poradnika wykonywania lepszych zdjęć smartfonem, a później szukaj innego smartfona ;)

Wiele opinii jest na temat każdego z smartfona. Niektórzy piszą, że Huawei P10 robi najlepsze zdjęcia, inni mówią o Samsung S9, a jeszcze inni, że ich Nokia 3010... Są gusta i guściki, a o tym się nie dyskutuje. To kwestia indywidualna. Daj znać w komentarzu, jaki według Ciebie jest najlepszy smartfon do fotografii mobilnej. 

Według mnie znakomicie sprawuje się tani Huawei P9, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.