Wykonuj lepsze zdjęcia smartfonem — podstawowe informacje

Aby wykonywać dobre zdjęcia swoim smartfonem, trzeba wziąć pod uwagę podstawowe zasady.
Poniżej przedstawiam podstawy, dzięki którym Twoje fotografie będą lepiej odbierane przez oglądających, a oko zostanie na nich zawieszone na dłużej. Dzięki czemu Ty będziesz miał satysfakcję z lepszych jakościowo zdjęć, co z pewnością przełoży się na większa chęć ich wykonywania.

Najlepszy smartfon do fotografii mobilnej

Nie będę tutaj opisywał konkretnych smartfonów i ich aparatów, warto jednak wspomnieć, że dobrze, aby jego matryca aparatu była możliwie największa, a obiektyw jasny. Przydatne okażą się również dodatki takie jak laserowy AF (Auto Focus), optyczna stabilizacja obrazu (OiS) itp.

Nie wspominam już nawet o dobrym wykorzystaniu tych podzespołów przez oprogramowanie oraz sama ich jakość wykonania - bo to chyba oczywiste ?

Matryca w aparatach odpowiada za przechwytywanie obrazu i zazwyczaj im większa, tym lepiej. Minimum to 1/3", niestety tej wartości nie ma na opakowaniu, a dotarcie do tej informacji nie zawsze jest łatwe.

Obiektywy są różne, ale jedną cechę mają wspólną, im jaśniejsze, tym lepiej. Przynajmniej w teorii tak powinno być, ale tutaj też liczy się jakość wykonania. Wartość "jasności obiektywu" nazywa się przysłoną i oznaczana jest literką "f", im mniejsza wartość, tym lepiej (czyli f/1.4 lepsze od f/2.8).

Dodatki poprawiające celność autofocusa czy systemy zapobiegające poruszonym zdjęciom przydadzą się, lepiej je mieć niż jak gdyby miało ich nie być.
Laserowy AF daje nam poprawę celności, jeśli chodzi o ostrość, a i jej ustawianie powinno być szybsze.
Kolejną przydatną rzeczą jest redukcja drgań naszej ręki czy przedmiotu, na który leży smartfon. Mowa tutaj o stabilizacji obrazu.
Dodatkowa dioda LED, która poprawi naświetlenie kadru.

Rozdzielczość zdjęć to sprawa drugorzędna, nierzadko smartfony posiadające mniejszą ilość Mpx wykonują lepsze zdjęcia od tych, które mają więcej. Czyli więcej w tym przypadku nie znaczy lepiej.

Kupowanie lepszego smartfonu reklamowanego w mediach nie jest dobrym rozwiązaniem, wyciągnij maksa ze swojego obecnego i wtedy można pomyśleć, czy na pewno potrzebujesz czegoś lepszego z wyższej półki.

To nie smartfon robi zdjęcia, a osoba go trzymająca, smartfon tylko zapisuje nasze zachcianki i oczekuje na naciśnięcie przycisku wyzwalający migawkę. 
Naturalną rzeczą jest, że za zdjęcia odpowiedzialne są także różnego rodzaju algorytmy, ale one "idą w ciemno", a my możemy im pomóc.

* Wykonuj lepsze zdjęcia smartfonem – najlepszy smartfon do fotografii m...
*- kontynuacja i rozwinięcie.

Najlepsza karta pamięci do smartfona

Zdjęcia wykonywane smartfonem, powinno zapisywać się na karcie pamięci, nawet jeśli posiadamy sporą ilość wolnej pamięci w urządzeniu.

Powodem jest zabezpieczenie swoich plików graficznych i wideo przed ich utratą, a utrata może nastąpić poprzez zalanie smartfona, uszkodzenie płyty głównej i innych niesprzyjających okoliczności uniemożliwiające odzyskanie zdjęć, bez wydawania sporej ilości gotówki.

Dobra karta pamięci jest odporna na niskie i wysokie temperatury, wysoką wilgotność, pole magnetyczne i upadki. 

Pojemność karty, jaką wybierzesz, zależy od tego, ile wykonujesz zdjęć, czy nagrywasz pliki wideo i jakich rozmiarów są pliki.
Przykładowo karta 16GB:
- zdjęcia po 5MB jedno = ~ 3tys sztuk
- wideo w jakości FullHD = ~ 1:20h nagrania
- wideo FullHD 60kl/s = ~ 40 minut 

Szybkość karty, tutaj zdania są podzielone. Dużo zależy od danego smartfona i możliwości wykorzystania danej karty. Wybieramy najszybszą w odczycie i zapisie, jaka mieści się w przedziale naszej kwoty przeznaczonej na jej kupno. Jednak warto dołożyć i nie oszczędzać na dosyć ważnym elemencie naszego wyposażenia smartfona.
Moim zdaniem minimum to klasa 10 (class10) znanych firm.

Firma kart microSD, jaką wybierzesz to już sprawa indywidualna. Jednym pasuje X a innym Y, jednym X padł po paru dniach, a u innych działa parę lat. Od razu odrzucamy karty dziwnie tanie (podróbki)i tzw. "NoName"

Najlepiej wybrać 2-3 karty, które spełniają nasze wymagania, a następnie poczytajmy opinie na ich temat, by wybrać tą najlepszą.

Najlepsza karta pamięci do smartfona - wybieramy najlepszą.

Dbamy o czyste soczewki aparatu w smartfonie

Nie jest tajemnicą i niczym nadzwyczajnym, jeśli napiszę, że o urządzenie trzeba dbać.

Chcąc robić dobre zdjęcia, musimy zadbać o dobry stan soczewek aparatu smartfona. Przed wykonaniem zdjęć warto przetrzeć obiektyw delikatną chusteczką do obiektywów i/lub płynem do czyszczenia obiektywów czy okularów. Zamiennikiem może być szmatka, która nie może być szorstka, nie chcemy porysować naszego aparatu.

Dodatkowo, aby mieć pewność dobrego stanu soczewki, możemy poszukać etui, które zasłoni soczewkę i zapobiegnie jej rysowania w kieszeni, torebce itp. Jeśli nie lubimy "skarpetek" czy innych etui, do których wkładamy smartfon, musimy zadowolić się etui, które będzie osłaniało nasz obiektyw ze wszystkich stron.

Najlepsza aplikacja do zdjęć na smartfona

Niestety tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która aplikacja jest najlepsza, w moim przypadku standardowa aplikacja aparatu doskonale sobie radzi. U Ciebie może to być losowa aplikacja z Sklepu Play czy App Store, a inni przeglądną kilkanaście, by znaleźć tą najlepszą.

Więc poświęć chwilę na poszukanie odpowiedniej aplikacji, na prawdę warto od tego zacząć.
Jeszcze jedna ważna rzecz, aby nie było zdziwienia. Aplikacje aparatów mogą różnić się opcjami, jedne mogą mieć więcej, a drugie mniej. Dlatego niżej daje screeny z Camera FV-5 i standardowej aplikacji aparatu firmy Huawei.

Najlepsze ustawienia aplikacji aparatu w smartfonie

Spróbuj zapisywać zdjęcia do formatu PNG, by ograniczyć kompresję zdjęć, więcej na ten temat we wpisie "Bezstratna jakość zdjęć w smartfonie — czy to w ogóle możliwe ?". Jeśli natomiast nie chcesz zapisywać zdjęć w formacie PNG, wybierz opcję JPEG lub JPG i poszukaj opcji "Jakość zdjęć", wybierz 100%.

Prócz formatu zdjęć i ich jakości trzeba wyszukać opcji "Rozdzielczość zdjęć", wybieramy możliwie największą, pozwoli to później na kadrowanie zdjęcia bez utraty jakości. 

Tryb PRO (manualny) zamiast standardowego (automatyczny)

Tryb PROfesionalny (manualny) brzmi groźnie, ale nawet w nim możemy zazwyczaj ustawić wszystko na auto, a edytować jedynie pojedyncze opcje.

Do wyboru mamy zazwyczaj kilka opcji, opiszę je możliwie najprościej.
Opcjami tymi są:
Pomiar światła - matrycowy wyciąga średnia światła z całego kadru, czyli jeśli jest słońce, a poniżej ciemno wyciągnie z tego wartość średnią. Centralny dostosowuje parametry do światła, które jest w środku kadru. Punktowy jest dobrym wyborem, jeśli nie zależy nam na konkretnym punkcie i nie będzie przeszkadzać nam np: przepalone (białe) niebo, co niektórym odpowiada, gdyż łatwiej jest wyciąć pierwszy plan z tła.

ISO (czułość) - im mniejsza wartość, tym mniejsze ziarno/szum na zdjęciu, a co za tym idzie lepsza jego jakość. Przy dobrym świetle i nieruchomym fotografowanym elemencie ustaw najniższa możliwa wartość. Mniej na uwadze, że przez niskie ISO wydłuża się czas naświetlania, musimy wtedy nieruchomo trzymać smartfona zazwyczaj ciut dłużej niż na standardowych ustawieniach. Jeśli są to zdjęcia nocne, przy niskim ISO aparat trzeba będzie trzymać zdecydowanie dłużej niż przy automatycznych ustawieniach.

Korekta ekspozycji (EV) - najprościej mówiąc, daje nam możliwość rozjaśnienia lub przyciemnienia fotografowanej sceny, tak aby odpowiadała naszym oczekiwaniom. Zwiększając rozjaśniamy, a zmniejszając ściemniamy.

Czas migawki - jest to czas, który określa to, jak długo widziany obraz (a konkretnie to światło) na smartfonie będzie wpuszczany na matrycę. Dłuższy czas spowoduje jaśniejsze zdjęcia i fotografowanie w ciemnych warunkach. Krótszy czas stosuje się, gdy światła jest zbyt dużo, na przykład na plaży czy w zimę, gdy słońce intensywnie odbija się od podłoża. Główną cechą tej wartości jest możliwość zamrożeniu ruchu przy szybko poruszających się przedmiotach/rzeczach/elementach, wtedy czas ten trzeba skrócić, aby uchwycić go nieruchomo, jaka będzie to wartość, zależy wszyskto od szybkosci ruchu, tego elementu.

Ustawienie mniejszego czasu migawki powoduje ciemniejsze zdjęcia, co doskonale pokazuje aplikacja aparatu. Trzeba podnieść wartość ISO lub doświetlić kadr.

Balans bieli - nasze oczy dostosowują się automatycznie, jednakże aparatom czasami trzeba pomóc w dobrej ocenie barwy światła. Jarzeniówka (świetlówka) daje inny odcień niż słońce czy lampa led. Co ciekawe słońce świecące na fotografowany element daje inną barwę, niż słońce rzucające cień na dany przedmiot to także wymaga korekcji. Osobiście nie udało mi się spowodować, by automatyczny dobór tego parametru przez smartfon popełnił błąd.

Tryb ostrości - nie zawsze nasze urządzenie poprawnie złapie ostrość, w szczególności, jeśli jakiś przedmiot jest koloru prawie przezroczysty. Dlatego warto wtedy manualnie ustawiać ostrość, wybierając opcję "MF" (Manual focus), co doskonale pokazują zdjęcia niżej. Opcja AF-S ustawia ostrość po przyciśnięciu w przycisk wywoływania migawki (czyli przed zrobieniem zdjęcia). Po wybraniu AF-C mamy ciągły tryb ustawiania ostrości, czyli aparat na bieżąco analizuje otoczenie i ustawia ostrość zazwyczaj na najbliższym przedmiocie. 

Osobiście odradzam dawać smartfonowi podjęcie decyzji co do ostrości, chyba, że fotografujemy scenerię oddaloną o parę metrów, wtedy automat da takie same efekty jak wskazanie ostrości palcem.

Światło i jasność otoczenia

Ładna sceneria, trochę ciemniejsza, wykonujemy zdjęcie i widzimy ziarno, tzn. taki grysik jak gdyby na fotografii. To właśnie poprzez niewystarczającą ilość światła przechodzącego przez obiektyw wpadającego na matrycę . 

Światło to rzecz jedna z najważniejszych w fotografii. Oczywiście jak z wszystkim trzeba mieć umiar i nie przesadzać. 

Zwróć uwagę, by światło padało możliwie pod odpowiednim kątem, gdyż nawet zmiana jego padania może poprawić kolory, ostrość i odbiór fotografowanej sceny/rzeczy/osoby.

Flesz w aparacie - nie unikaj, korzystaj gdy trzeba

Mając niewystarczającą ilość światła możemy posłużyć się "fleszem" wbudowanym w smartfon. Nie oczekujmy od niego cudu, to zwykła lampka led, dlatego powyżej słowo flesz, było wzięte w cudzysłów. Aby flesz nie był taki bezpośredni, a foto wyglądało ciut lepiej, przysłoń cienkim kawałkiem kalki albo chusteczki higienicznej diody led. Rozproszy to światło i nada mu miękkość przez co fotografowany przedmiot/osoba będzie wyglądać dużo lepiej, można też kupić jakiś dyfuzor dla smartfonów.

Flesz przyda się nam także, gdy wykonujemy zdjęcie pod słońce. Ustawiając pomiar światła na matrycowy (kierowany na niebo/słońce - jasny punkt), jasny punkt nie będzie przepalony (białe), a dodając flesza na pierwszy plan spowodujemy, że nie będzie on ciemny i lepiej widoczny z bardziej realnymi barwami.

Nieporuszone zdjęcia darmowymi i tanimi sposobami

Kwestia poruszonych zdjęć pojawia się głównie przy ciemniejszych sceneriach, gdzie aparat musi wydłużyć czas naświetlania, aby na zdjęciu było coś widać. Wada tego jest fakt, że trzeba wtedy dłużej nieruchomo trzymać smartfon.

Na szczęście możemy sobie pomóc na różne sposoby, co nie zmienia faktu, aby postarać się o źródło światła doświetlającego scenerię.

Pierwszym najprostszym sposobem jest ustabilizowanie swojej pozycji, tak aby stać solidnie na nogach, wygodnie trzymając smartfon. 

Drugim sposobem jest wykorzystanie nieruchomych powierzchni jak ściana, słup, podłoga itp. Po prostu oprzyj smartfon o nieruchomą rzecz tak, aby jego aparat wystawał, a Ty bez problemu naciśniesz przycisk migawki.

Trzecią metodą jest zakupienie statywu przeznaczonego do smartfonów, to jaki wybierzesz, zależy już od Twoich potrzeb. Ja miałem jakiś stary, do którego dodałem uchwyt na smartfona i to mi wystarczy.

Czwartą opcją jest wykorzystanie jednej z opcji "PRO" (tryb manualny), w której zmieniamy czas migawki na mniejszy, tak by ruch był zamrożony. Przyda się, gdy światła jest wystarczająco dużo i możemy sobie na to pozwolić.

Proste zdjęcia - korzystaj z opcji aplikacji aparatu

Postaraj się, by horyzont na Twoich zdjęciach był prosty i nie przekraczał 1/3 (ewentualnie 2/3) kadru, spowoduje to lepszy odbiór zdjęcia. 

Włącz opcję "siatka", która z pewnością Ci pomoże w ustawieniu prostego horyzontu i niewalących się ścian budynków.

Oczywiście można eksperymentować z krzywizną, co przy dobrym kombinowaniu, może dać bardzo ciekawy efekt.

Zoom w nogach - jeśli masz tylko przybliżenie cyfrowe.

Przybliżenie dostępne w większości smartfonów to nic innego jak wycinanie kawałka obrazu z jego pełnej rozdzielczości. Jakość wtedy jest delikatnie mówiąc - niezadowalająca.

Dlatego wykorzystać jako zoom, Twoje nogi. Po prostu podejdź, jeśli jest możliwość do fotografowanego przedmiotu/osoby.

Jeśli jednak niemożliwe jest podejście, często lepszą metodą jest wykonanie normalnego zdjęcia i późniejsze wycięcie interesującego nas kawałka kadru.

Zasady komponowania kadru - wykorzystaj opcje w smartfonie

Co to w ogóle jest ? Widziałeś/aś pewnie siatkę (krateczki) na ekranie w czasie wykonywania zdjęć, to właśnie pozwala Ci lepiej komponować fotografie i utrzymać równy horyzont czy pionowo elementy jak budowle, słupy itp.

Jest kilkanaście sposobów komponowania obiektów na fotografii. Ja skupię się na tym podstawowym - siatka (trójpodział, czwórpodział)

Pierwsze co musisz zrobić to włączyć opcję siatki w Twojej aplikacji aparatu i wybrać potrzebną opcję.

Skrzyżowane linie to tzw. mocne punkty, w których powinny znajdować się przedmioty/osoby (trzymaj aparat poziomo) czy oczy jeśli, wykonujemy portret (trzymaj aparat pionowo).

Zauważ, że większość "siatek" uniemożliwia zrobienie zdjęcia tak, by fotografowana rzecz/osoba była centralnie. Jest to ogromny plus, gdyż dużo lepszy odbiór daje właśnie brak danej rzeczy na środku kadru. 

Jak zawsze można, a nawet trzeba to kadrowanie zignorować, gdy np: fotografujemy przedmiot do aukcji/sprzedaży.

Staraj się wykonywać zdjęcia poziomo, więcej wtedy można na nich zobaczyć i są lepiej odbierane. Do tego wyświetlanie poziomych zdjęć na telewizorze itp. będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż, oglądanie pionowych fotografii.

Tło, ważny element zdjęcia - robimy porządki

Wykonując zdjęcia postaci pierwszoplanowej, trzeba uważać na to, jak wygląda tło, czy jest na nim "czysto" i nie ma zbędnych elementów, które będą przyciągać wzrok.

Wiadomo, że na dworze nie wyrzucimy osób w tle czy nieład. Dlatego czasami trzeba poczekać lub poszukać innego tła.

Warto także zwrócić uwagę by pierwszy plan nie był takiego samego koloru jak tło, ważny jest kontrast, który poprawi odbiór zdjęcia i spowoduje zainteresowanie tego, co chcemy pokazać, a nie wszystko inne.

Zwróć uwagę także na cień, który rzuca nie tylko Twoja osoba, ale i statyw i inne rzeczy. Ładny kadr i otoczenie może zepsuć "głupi cień".

Ostrość na fotografii - lepiej więcej niż wcale

Osobiście wykonuję zawsze 2-3 zdjęcia tego samego, aby później wybrać to najostrzejsze, bez przypadkowo poruszanych elementów. 

Lepiej zrobić więcej niż jedno zdjęcie, może akurat nam lekko drgnąć ręka czy po prostu smartfon źle złapie ostrość mimo tego, że na małym ekranie smartfona będzie wydawać nam się idealne.

Porada ta tyczy się w szczególności fotografii makro, gdzie bliska odległość powoduje większe prawdopodobieństwo braku złapania ostrości i lekkie poruszenie ręką rozmaże obraz.

Wybór odpowiedniej perspektywy

Nie zawsze to, jak widzimy daną rzecz/osobę jest najlepszym kadrem. Czasem zniżenie się, obrócenie smartfona, przybliżenie itp. da lepszy efekt.
Spróbuj pokombinować.
W przypadku mojego przykładowego zdjęcia świnki postanowiłem sfotografować ją z boku co moim zdaniem, dało lepsze zdjęcie.

Ciekawe triki, sztuczki, wskazówki i pomysły na urozmaicenie fotografii !

Już teraz śledź https://www.dobreprogramy.pl/DewX
Dodaj do obserwowanych i bądź na bieżąco by niczego nie przegapić.