Deweloperska wersja HoloLens trafia do przedsprzedaży i odstrasza ceną

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Microsoft właśnie ogłosił, że deweloperska wersja gogli HoloLens trafiła do przedsprzedaży. Oferujące rozszerzoną rzeczywistość urządzenie ma trafić do osób zainteresowanych rozwojem platformy już pod koniec marca. Po pierwszych rozczarowaniach cenami podobnych gogli od Oculus Rift i HTC, Microsoft ustala nowe standardy. Niestety, w negatywnym sensie.

Microsoft przy okazji rozpoczęcia przedsprzedaży podzielił się licznymi szczegółami dotyczącymi HoloLens. Udostępniona została między innymi specyfikacja: potwierdziły się dzięki temu informacje, że deweloperska wersja gogli będzie całkowicie autonomicznym urządzeniem, w przeciwieństwie do Oculus Rift czy HTC Vive.

HoloLens zostaną wyposażone w oddzielny procesor HPU (Holographic Processing Unit) przeznaczony do przetwarzania danych z czujników rozpoznających geometrię otoczenia. Głównym procesorem będzie zaś 32-bitowy układ Intela. Ponadto dostępne będzie 2 GB RAM-u 64 GB pamięci wewnętrznej. Akumulator ma pozwolić na 2-3 godziny nieprzerwanego działania, choć HoloLens będą w pełni funkcjonalne także podłączone do sieci elektrycznej.

W goglach znajdą się cztery kamery oraz kolejna, która będzie przetwarzała 3 wymiar otoczenia. Kolejna kamera będzie mogła zaś rejestrować w rozdzielczości 2 MP obraz, który zobaczy w goglach ich użytkownik. Ponadto dostępne będą 4 mikrofony, dzięki którym interfejsy rozszerzonej rzeczywistości będzie można obsługiwać dzięki komendom głosowym. Nie zabraknie także modułu Bluetooth (umożliwiającego „klikanie w powietrzu”) oraz Wi-Fi.

Trzeba oczywiście brać pod uwagę, że w aktualnej fazie rozwoju do przedsprzedaży trafiły urządzenia, które mogą różnic się nieco specyfikacją, funkcjonalnością i ceną od tych skierowanych do przeciętnych użytkowników. Nie zmienia to faktu, że za deweloperską wersję swoich HoloLens, Microsoft każe sobie płacić… 3 tysiące dolarów. Czyli, według dzisiejszego kursu, około 12 tysięcy złotych. Na razie dostawy będą realizowane tylko na terenie USA i Kanady.

© dobreprogramy