Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Acer TravelMate P645-S w dziale controllingu — wymagania biznesowe: cz. I

Dzięki uprzejmości Redakcji portalu dobreprogramy.pl oraz firmy Intel w ramach akcji Testy sprzętu z Intelem miałem możliwości przez okres dwóch tygodni dość intensywnie użytkować laptopa Acer TravelMate P645-S. Jako że laptop wrócił do Redakcji już jakiś czas temu - a później wyruszył w drogę do innego użytkownika - pora najwyższa na podsumowanie i ocenę testowanego sprzętu. Nie będę przy tym skupiał się na ogólnych technicznych aspektach laptopa (specyfikacjach, testach wydajności w grach, etc), gdyż te obszernie zostały przedstawione we wpisach użytkownika msnet, który jako pierwszy miał możliwość poznania możliwości mobilnego Acerka. Postanowiłem przyjrzeć się urządzeniu przez pryzmat specjalisty ds. controlingu, który w swojej codziennej biznesowej pracy od komputera wymaga jednak dość sporo. Zaczynajmy!

Design

Acer TravelMate P645-S w kwestii wyglądu to wręcz klasyczna biznesowa konstrukcja. Z wszechobecnej czerni przebijają się tylko srebrne mocowania zawiasów matrycy, ewentualne naklejki oraz logo producenta. Laptop pozbawiony jest zbędnych ozdobników, multimedialnych paneli dotykowych, mrugających diod i innych podświetleń (za wyjątkiem podświetlenia klawiatury). Jednym słowem na próżno szukać w nim elementów, które poza ładnym wyglądem potrafią też szybciej rozładować baterię, gdy pracujemy gdzieś poza swoim biurkiem. Przyciski znajdujące się powyżej klawiatury (wł/wył. karty WiFi, programowany przycisk użytkownika, wł/wył. mikrofonu oraz przycisk włączania zasilania) zostały dość mocno wkomponowane w design laptopa. Tak dobrze, że po ciemku trudno było je zlokalizować, a tym samym włączyć laptopa. Na szczęście w biurze zwykle mamy dodatkowe sztuczne oświetlenie - och to kochane BHP. :)

System operacyjny i rozpoczęcie pracy

Jak w swoich wpisach informował użytkownik msnet, testowany Acer zawiera preinstalowany 64-bitowy system Windows 7 Pro oraz Windows 8.1 Pro. Jako że w większości firm w środowiskach biznesowych - oczywiście także i w moim miejscy pracy - zdecydowanie częściej wykorzystywany jest Windows 7 Pro, postanowiłem moje testy prowadzić właśnie na tym systemie. Przynajmniej różnice w testach praktycznych - o tych w następnym z wpisów - nie były determinowane przez zastosowany system.

Instalacja i konfiguracja systemu z partycji Recovery nie sprawiła najmniejszych problemów. Minęło kilka minut i już można było rozpocząć pracę na nowym sprzęcie. A przynajmniej umówmy się, że tak być powinno. Niestety okazało się, że domyślnie instalowany w systemie pakiet zabezpieczający McAfee potrafił bardzo mocno spowolnić działanie Windowsa. Pamięć RAM zapełniała się całkowicie w nieco ponad 10 minut od chwili włączenia systemu, a to wręcz paraliżowało działanie komputera, serwując nam na przykład pokaz klatek przy próbie przesunięcia okna czy kliknięciu jego minimalizacji. Na szczęście po deinstalacji programu - który notabene i tak nie chciał się już poprawnie aktywować i z uporem maniaka informował o zakończeniu okresu testowego - wszystko wróciło do normy, a system odzyskał wigor młodzieńca. Zostało więc ściągnąć dość sporą ilość poprawek dla systemu z Windows Update, doinstalować kilka niezbędnych programów i laptop był gotowy do pracy.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o jednym, mniej istotnym problemie. Chodzi o połączenia WiFi z użyciem protokołu WPS (Wireless Protected Setup). Nie wiem czy to wina systemu, czy karty bądź też samych sterowników, ale za nic w świecie nie potrafiłem zestawić połączenia z użyciem WPS'a. To dość kłopotliwe, biorąc pod uwagę, że hasło w sieci domowej ustawione jest w sposób bardzo losowy.

Powyższa dygresja dotycząca systemu operacyjnego i jego instalacji oczywiście w żaden sposób nie ujmuje wirtualnych punktów laptopowi. Przecież w środowisku korporacyjnym i w większych firmach istnieją działy IT, które przygotowują sprzęt dla użytkownika tak, by by ten od razu mógł zacząć pracę.

Ekran

Idealny sprzęt mobilny dla specjalisty w dziale controllingu musi spełniać dwa podstawowe warunki i posiadać:

  • matową matrycę,
  • matrycę w rozdzielczości Full HD.
O ile pierwszy warunek spełniony jest idealnie, tak z rozdzielczością już nie jest tak kolorowo. Testowany Acer posiadał panoramiczną matrycę o rozdzielczości HD Ready, czyli 1366x768 pikseli. W przypadku pracy z dużą ilością danych - przede wszystkim w arkuszu Excel, programie bazodanowym Access czy programie ERP - zasada jest prosta: im więcej danych jesteś w stanie zmieścić na ekranie, tym lepiej. W przypadku rozdzielczości HD Ready wychodzi to niestety dość blado.

Przy rozdzielczości Full HD jesteśmy w stanie zobaczyć obszar złożony z 29 kolumn i 43 wierszy, co daje nam łącznie 1 247 komórek. W rozdzielczości HD Ready widzimy zaś obszar 20 kolumn i 27 wierszy, co daje zaledwie 540 komórek. Jak wygląda to w praktyce, gdy mamy do czynienia z plikiem raportu?

Trudno więc nie kryć drobnego rozczarowania. W sprzęcie za nieco ponad 3 000 PLN zabrakło matrycy Full HD. Nie dyskwalifikuje to jednak laptopa w przypadku zaawansowanej analizy danych - ale tylko w jednym przypadku: gdy na biurku stoi dodatkowy wyświetlacz w rozdzielczości 1920x1080.

Dysk twardy

Testowanego laptopa wyposażono w klasyczny dysk talerzowy WDC z serii Blue o:

  • pojemności 500GB,
  • interfejsie SATA-III 6.0Gb/s,
  • pamięci podręcznej 8 MB,
  • prędkości obrotowej 5 400 RPM.
Nie dość, że mobilny pomocnik specjalisty nie otrzymał dysku SSD, który naprawdę pozwoliłby rozwinąć maszynie skrzydła, to zaserwowano w nim rozwiązanie, które skutecznie skrzydła te podcinało. System na takim dysku uruchamiał się niestety dość wolno. To samo tyczyło się otwierania i zapisywania większych plików, których w pracy przecież nie brakuje. Zaś w sytuacjach, gdy przeliczanie formatki wymagało zaktualizowania łączy do innych plików z dysku, można było śmiało zablokować laptopa i iść na kawę. Pojemnościowo więc rozwiązanie całkiem dobre, ale wydajnościowo - co najwyżej mierne.

Co dalej?

Biznesowo przyjazny laptop to także przyjemność użytkowania oraz odpowiednie wyposażenie, które zapewnia sprzętowi uniwersalność. Ale do przeczytania o tych aspektach zapraszam do drugiej części wpisu.
 

windows sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Marcin1025   6 #1 12.12.2015 12:06

Zacytuję autora "System na takim dysku uruchamiał się niestety dość wolno. To samo tyczyło się otwierania i zapisywania większych plików, których w pracy przecież nie brakuje"
Ja bym polecił koło ilu sekund/minut uruchamia się system,gdyż pojęcie długi czas uruchamiania systemu jest trudny do zdefiniowania,gdyż jeden uważa ,że minuta uruchamiania systemu to długo a drugi ,że 30 sekund to długo.

Axles   18 #2 12.12.2015 13:28

Ponad 3000 zł za ten sprzęt to czym właściwie on się wyróżnia, że zastosowanie jego jest do celów biznesowych, że dwa systemy? W tej cenie kupi się notebooka z SSD i matrycą FHD. To już postaraliby się o dysk HDD, ale z 7200 obrotów.
Czekam na drugą część może jednak znajdą się jakieś istotne plusy tego sprzętu.

Dimatheus   23 #3 12.12.2015 13:49

Hej,

@Marcin1025 - Ciężko stwierdzić, bo startu systemu nie mierzyłem ze stoperem, a laptopa już nie mam. Generalnie start trwał koło minuty, co na sprzęt - jakby nie patrzeć - z nieco wyższej półki jest dość kiepskim wynikiem.

@Axles - Okazuje się, że są w nim plusy. Tak się złożyło, że z góry ustawiłem kolejność tego, o jakich elementach będę pisał i jak widać, początek to same wtopy. Druga część powinna pojawić się dziś wieczorem albo jutro. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus

funbooster   8 #4 12.12.2015 14:33

Czy też dostanę Acera, bo pracuje w trollingu?

Dimatheus   23 #5 12.12.2015 14:37

Hej,

@funbooster: Jeśli w trollingu, to nie sądzę. Ale jeśli w controllingu, to kto wie... :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

tylko_prawda   11 #6 12.12.2015 15:41

@funbooster: Oczywiście ;) W wersji "WINDOWS TROLLISTA COMPATIBILE" ;)

msnet   22 #7 12.12.2015 16:31

@Axles: Plusy to mobilność (rozmiary + długi czas działania na baterii + wytrzymała magnezowa konstrukcja) oraz możliwości rozbudowy (możemy tam władować dwie kości pamięci oraz dwa dyski SSD - jeden na m.2). To tak w skrócie... Mam nadzieję, że @Dimatheus znalazł tam jeszcze coś ciekawego, co umknęło mojej uwadze (gdy miałem ten sprzęt w swoich rękach) :)

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #8 12.12.2015 16:54

Hej,

@msnet: I jak ja teraz mam pisać kolejny wpis, jak już wszystko zdradziłeś?! :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

msnet   22 #9 12.12.2015 17:31

@Dimatheus: Oj tam, na pewno nie wszystko ;)

AntyHaker   23 #10 12.12.2015 19:01

Nie wart swojej ceny :s

funbooster   8 #11 12.12.2015 20:22

@AntyHaker: "Nie wart swojej ceny :s"
Ty też :s

Dimatheus   23 #12 12.12.2015 20:35

Hej,

@msnet: No nie wszystko. Ale przyznam szczerze, że pisząc tyle wpisów mocno podniosłeś poprzeczkę i musiałem nieco się nagłowić, jak podejść do tematu, by nie napisać tego samego, co Ty. :)

@AntyHaker - Właśnie jakiś nie do końca fajny posmak mam po testach tego modelu. Oczywiście punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia i kąta patrzenia. :D Jednak w pracy wymagam sporej wydajności.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Ladyhawke   5 #13 12.12.2015 21:31

@Dimatheus, Full Hd na 14 calach?? I analiza Excela? Po roku wzrok do remontu. Nie wspominacjąc już o zmianach zwyrodnieniowych... Czy przepisy BHP nie mowia, ze stanowisko pracy powinno być wyposażone w monitor z regulacją wysokości? Na takim 22" to bym mogła analizować i analizować... Szanujmy swoje zdrowie.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   23 #14 12.12.2015 23:27

@funbooster: To ja mam jakąś cenę? Dobrze wiedzieć :P

@Dimatheus Wydajność swoją drogą, ale "cena do możliwości" wypada fatalnie.

funbooster   8 #15 13.12.2015 00:09

@AntyHaker: Każdy ma jakąś cenę, ja jestem tyle wart co licencja na ubuntu :D

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #16 13.12.2015 04:22

Hej,

@Ladyhawke: Oczywiście nie sposób się z tym nie zgodzić. Aczkolwiek wspomniany laptop jest dostępny w konfiguracji właśnie z matrycą Full HD. Co do samej pracy i BHP - jak najbardziej. Dlatego u mnie w firmie na każdym stanowisku jest dodatkowy 24-calowy monitor Full HD. Fajniej jednak jest, gdy można rozszerzyć pulpit na dwa ekrany Full HD.

@AntyHaker - Na razie to ta część testów, w której laptop wypadł gorzej. Ma on naprawdę kilka fajnych rzeczy; na przykład podświetlaną klawiaturę czy zarządzanie energią, które pozwala na 10 godzin pracy.

Pozdrawiam,
Dimatheus

mly   8 #17 13.12.2015 15:58

Zupełny brak rozwoju tego segmentu laptopów.

AntyHaker   23 #18 13.12.2015 18:00

@funbooster: Aż tak źle? :s

@Dimatheus No to czekam na resztę :D

Autor edytował komentarz.
funbooster   8 #19 13.12.2015 18:18

@AntyHaker: Jestem open source :D

GBM   22 #20 13.12.2015 18:36

No i laptop dalej nie rozebrany... eh Panowie @msnet i @Dimatheus ;P

msnet   22 #21 13.12.2015 19:11

@GBM: Nie zapominaj o trzecim testującym ;) Może on dokonał rozbioru :D

AntyHaker   23 #22 14.12.2015 00:05

@funbooster: OS też jest w cenie vide Red Hat chociażby.

Dimatheus   23 #23 14.12.2015 00:28

Hej,

@mly: No nie do końca. Coś się dzieje. Mamy coraz szybsze konstrukcje, a przy tym dłużej wytrzymują na baterii, której wielkość nadal pozwala na ukrycie jej wewnątrz obudowy. Pamiętam, jak w poprzedniej pracy mieliśmy Delle ze zwiększonymi bateriami - całe 9600mAh. Bateria była większa, ale dało się na niej przepracować cały dzień - jakby zapomniało się zasilacza ze sobą zabrać.

@AntyHaker: Właśnie powoli siadam do pisania drugiej części. A później jeszcze testy w uruchomienia na laptopie - i dwóch innych komputerach - sporych plików Excelowych.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Dimatheus   23 #24 14.12.2015 00:29

Hej,

@GBM: Wybacz GBM, ale w życiu rozebrałem już tyle laptopów (i tyle samo złożyłem, żeby ukrócić jakieś spekulacje), że naprawdę żadna dla mnie frajda rozbierać kolejny, tym razem nie mój, tylko testowy. :P

@msnet - Byle ne 4 Polski. :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

GBM   22 #25 14.12.2015 07:48

@msnet: Na zdjęciach widziałem jedynie wyjęty, zakurzony dysk ;P

@Dimatheus Spoko spoko, wierzę na słowo ;P Co i tak nie zmienia faktu, że jestem smutny z braku rozbiórki :D

Dimatheus   23 #26 14.12.2015 08:06

Hej,

@GBM: No cóż, mogę obiecać, że następnym razem testując sprzęt, rozbiorę go na części.

BWT, czy ktoś wie, kto zajmuje się dodawaniem poszczególnych wpisów blogowych, do zagregowanej strony konkursu Intela? Moderatorzy bloga czy ktoś z Redakcji? Wpis błyskawicznie pojawił się na stronie głównej bloga, ale w konkursie Intela nadal go nie ma, mimo że późniejsze wpisy użytkowników tam właśnie trafiły. Nie wiem, kogo męczyć powinienem...

Pozdrawiam,
Dimatheus

msnet   22 #27 14.12.2015 12:24

@Dimatheus: Też mi się już tak zdarzyło, że mój wpis (dotyczący tego samego Acera) trafił wcześniej na stronę główną portalu, niż na stronę testów Intela. Myślę, że to robi ktoś z Redakcji.

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #28 14.12.2015 12:48

Hej,

@msnet: Na szczęście jest już dodany do blogowych wpisów Intela. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus

AntyHaker   23 #29 14.12.2015 13:47

@Dimatheus: Nie pozostaje mi nic innego jak czekać ^^ Powodzenia!

EDIT. Co do tego pytania o blog Intela - jeden z moich wpisów do tej pory nie został tam umieszczony, choć te publikowane już po nim tam trafiły. Nie mam pojęcia co tutaj się wyczynia :P

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #30 14.12.2015 14:19

Hej,

@AntyHaker: Napisz do Cebuli, albo do DjLeo (moderator bloga). :) W moim przypadku reakcja była naprawdę szybka.

Pozdrawiam,
Dimatheus

AntyHaker   23 #31 14.12.2015 16:38

@Dimatheus: Zasadniczo nie mi na tym powinno zależeć :P Sprzęt dostałem, sprawdziłem, zrecenzowałem, oddałem - widocznie nie zasłużyłem na znalezienie się tam :D

Ostatni Mohikanin   27 #32 14.12.2015 19:20

"domyślnie instalowany w systemie pakiet zabezpieczający McAfee potrafił bardzo mocno spowolnić działanie Windowsa. Pamięć RAM zapełniała się całkowicie w nieco ponad 10 minut od chwili włączenia systemu, a to wręcz paraliżowało działanie komputera, serwując nam na przykład pokaz klatek przy próbie przesunięcia okna czy kliknięciu jego minimalizacji."

Przy takiej cenie i takich "bebechach" laptopa żaden antywirus nie powinien sprawiać podobnych problemów.

Dimatheus   23 #33 15.12.2015 05:37

Hej,

@AntyHaker: Nie brałbym tego tak do siebie. Jak dla mnie to zwykłe przeoczenie osoby zatwierdzającej bloga. Nic więcej. Każdemu zdarza się pomylić. A nie myli się tylko ten, co nic nie robi. :)

@Ostatni Mohikanin - Ja myślę, że tutaj problemem nie były wcale kiepskie bebechy. Coś nie do końca grało z aktualizacjami Windows. W każdym razie po wyrzucenie McAfee wszystko zaczęło śmigać tak, jak powinno.

Pozdrawiam,
Dimatheus

AntyHaker   23 #34 15.12.2015 20:38

@Dimatheus: Nie no, nie biorę tego do siebie - poważnie tak uważam. Ich blog, więc ich strata :P

Dimatheus   23 #35 16.12.2015 03:46

Hej,

@AntyHaker: Weź przestań. :) Przecież to zwykły ludzki błąd. :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

AntyHaker   23 #36 16.12.2015 11:51

@Dimatheus: Aj tam, może po prostu nie zasłużyłem sobie :D

Dimatheus   23 #37 16.12.2015 12:10

Hej,

I znów bierzesz wszystko za bardzo do siebie. :D Widać ten typ tak ma. :P

Pozdrawiam,
Dimatheus