DivX z MP3

Strona główna Aktualności

O autorze

DivXNetworks - firma stojąca za popularnym kodekiem DivX poinformowała o zawarciu strategicznego porozumienia z Fraunhofer IIS i Thomson, dzięki któremu będzie możliwe dołączenie technologii mp3 (mp3 oraz mp3 SURROUND) do wszystkich produktów programowych i sprzętowych z logo DivX. Dzięki temu ponad 160 milionów użytkowników DivX będzie mieć możliwość cieszenia się niewielkimi plikami i wysokiej jakości dźwiękiem mp3 SURROUND w swoich plikach video.

Technologia mp3, opracowana w laboratoriach Fraunhoffera jest obecnie obsługiwana przez setki milionów urządzeń na całym świecie. W grudniu 2004 Frauenhoffer wraz z firmą Thompson przedstawili mp3 SURROUND, który umożliwia odtwarzanie dźwięku w standardzie 5.1.

Technologia DivX umożliwiająca tworzenie i odtwarzanie wysokiej jakości plików video jest obecnie pobierana ponad 3 miliony razy w ciągu każdego miesiąca. Wspiera ją ponad 20 milionów urządzeń, które posiadają certyfikację DivX. Na pierwszy kwartał bieżącego roku zapowiedziane jest wypuszczenie nowej wersji kodeka, który posiadać ma znacznie więcej funkcji multimedialnych, wśród których znaleźć ma się między innymi możliwość tworzenia interaktywnego menu.

Czy porozumienie licencyjne między DivXNetworks a twórcami technologii mp3 będzie mieć jakieś znaczenie dla szarego klienta? Prawdopodobnie tak, ponieważ dzięki temu producenci sprzętu nie będą musieli płacić podwójnej opłaty licencyjnej, jak to miało miejsce do tej pory. Powinno to skutkować spadkiem cen odtwarzaczy DVD. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

© dobreprogramy
s