Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 4 - Active Directory Users and Computers

W tej części zajmiemy się tworzeniem użytkowników, grup, komputerów i nadawaniu im uprawnień. Ta część jest szczególnie istotna, ponieważ tutaj wykonujemy jedną z najważniejszych operacji na serwerze.

4.1 Tworzymy jednostkę organizacyjną.

Na początku stworzymy sobie jednostkę organizacyjną. Niech to będzie na przykład: "Informatycy". Przechodzimy do AD DS w menadżerze serwera. Prawym przyciskiem myszy klikamy na naszym serwerze i wybieramy "Active Directory Users and Computers".

Otworzy się nam okno zarządzania użytkownikami i komputerami. W tym oknie klikamy prawym klawiszem myszki, na wcześniej utworzoną przez nas domenę. W tym przykładzie jest to "domena.pl". Wybieramy "New" i "Organizational Unit"

W następnym oknie wpisujemy nazwę jednostki organizacyjnej. Zatwierdzamy klikając "OK"

Do domeny dodaliśmy nową jednostkę organizacyjną.

4.2 Tworzymy grupy.

Teraz utworzymy w ramach tej jednostki grupy o nazwach: "staz","praktyka,"etat". W tym celu klikamy na "informatycy" prawym myszki i wybieramy "New" oraz "Group".

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja

Ponieważ serwer mamy już wstępnie skonfigurowany, teraz zajmiemy się usługami domenowymi. Są one kluczowe, aby zarządzać użytkownikami i ich autoryzacją.

3.1 Trochę teorii

Na początku, wyjaśnimy sobie kilka pojęć związanych z AD DS. Krótko i zwięźle, aby później w łatwy sposób operować na tych pojęciach. Na początek:

Active Directory (AD)

To usługa katalogowa a inaczej mówiąc hierarchiczna baza danych, która przynajmniej częściowo musi być ściśle związana z obiektową bazą danych. Co istotnie pomaga w zarządzaniu relacjami miedzy ludźmi, sieciami, urządzeniami sieciowymi, informacjami itd. W niej zawarte są obiekty tj.: użytkownicy, aplikacje, urządzenia sieciowe i inne zasoby.

Dzięki AD, administrator ma w wygodny dostęp do wszelkich zasobów sieciowych (takich jak: użytkownicy, drukarki, aplikacje, zespoły robocze, woluminy, serwery baz danych, serwery plików, obiekty itp.)

Struktura Active Directory

Ponieważ struktura przechowywania informacji jest ściśle hierarchiczna to wyróżnia się dwa modele ich organizacji. Jest to struktura drzewa i lasu. Drzewo charakteryzuję się przynajmniej jedną domeną najwyższego poziomu (root) - korzeń drzewa.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera

Jeżeli już uruchomienie serwera mamy za sobą, to w pierwszej kolejności przyglądniemy się zmianą i nowym możliwością serwera oraz przygotujemy go do bardziej złożonych operacji.

2.1 Nowy interfejs

Jeżeli już mieliśmy styczność z Windows 8, to środowisko Windows Server 2012 nie będzie nam obce. W przeciwnym wypadku, warto zwrócić uwagę na brak menu start na dolnym pasku. Podobnie jak w Windows 8, tutaj menu start otwieramy za pomocą klawisza "Windows" lub przesuwamy kursor w lewy dolny róg i klikamy na przycisk.

Ukaże się nam menu start.

W którym ujrzymy następujące kafelki.

Klikając prawy myszki na dowolnym kafelku (lub kilku na raz), uzyskamy dostęp do dodatkowych funkcji.

Warto również nadmienić, że klikając w dolny lewy róg, jednak tym razem przy użyciu prawego klawisza myszki, uzyskamy dostęp do menu kontekstowego, podobnie jak w Windows 8 (można również użyć skrótu Win+X).

Najechanie w prawy dolny róg, wyświetli nam menu boczne, na którym znajdują się 3 przyciski. Są to "Wyszukaj" (skrót to Win+Q), "Start" i "Ustawienia".

Dostępne opcje w Ustawieniach w panelu bocznym.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja

Postanowiłem stworzyć serie wpisów o Windows Server 2012. Praca z tym systemem, to naprawdę duża przyjemność, a odkrywanie nowych możliwości daję sporą satysfakcję. Jednak dla początkującej osoby, wdrożenie się w świat kafelków, może stanowić nie lada wyzwanie. Stąd pomysł na serie wpisów i swego rodzaju kompendium wiedzy. Będzie to zbiór wpisów, na każdy z możliwych tematów, w określonej kolejności. Tak aby każdy mógł bez problemu zapoznać się z tym systemem. Wpisów (aby omówić najważniejsze kwestie) planuję ponad 20. Część powstanie już w nowym roku i zakończeniu konkursu. O ile starczy mi sił, czasu i motywacji. W tym wpisie i kolejnych, postaram się stworzyć kompendium wiedzy o Windows Server 2012. Będzie konkretnie, krótko i na temat, od A do Z, bez zagłębiania się w szczegóły (bardziej złożone wpisy i zagadnienia, będą na końcu serii). Tak aby każdy mógł oswoić się z tym systemem i jednocześnie mieć wszystko co potrzebne pod ręką, aby rozpocząć przygodę z Windows Server 2012. Zaczynamy!

1. Instalacja

System Windows Server 2012 będziemy "oswajać" na maszynie wirtualnej. Nie przypadkowo, ponieważ w późniejszych wpisach użyje funkcjonalności jaką daje nam maszyna wirtualna.

Recenzja Samsung AirTrack SC4325

Koniec świata mamy za sobą. Chciałbym uczcić to wydarzenie (a raczej jego brak), tą skromną recenzją.

Dobrze się czujesz DjLeo?

No tak wiem,wiem odkurzacz :) Ale co tam trzeba być oryginalnym. W końcu kto powiedział, że komputerowcy nigdy nie sprzątają?

Funkcje produktu

Kurz ma tutaj swoje miejsce (czyli co posiada ten odkurzacz)

 • Technologia Twin Chamber System jest bezwzględna dla kurzu
 • Filtr HEPA oczyści powietrze z niebezpiecznych cząsteczek
 • Bezworkowy system zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu
 • Łatwe opróżnianie pojemnika jednym ruchem dłoni
 • Na początek pełna specyfikacja produktu:

  Specyfikacja

  Wydajność

  • Maksymalne zużycie energii elektrycznej: 1600 W
  • Moc ssąca: 350 W
  • Poziom hałasu: 82 dBA

  Filtr

  • Filtr mikro przed silnikiem: Tak
  • Filtr wylotowy mikro: Tak

  "WuOsiem" - ach śpij kochanie!

  Tak się składa, iż przygotowałem sporą ilość tematów dotyczących “WuOsiem”, a tutaj taka niespodzianka i konkurs, miły gest ze strony MS i DP. No i genialna forma promocji. Choć z tego co widzę z pierwszego tygodnia, to szansę są dość marne. Wysyp wpisów jest zatrważający. Zastanawiam się czy ilość będzie kluczowa czy może jakość wpisów. Tego nie wiem. Wiem tylko, że pomimo konkursu ja i tak będę pisał to co myślę i we własnym stylu (czyli nic nowego). A czy to akurat jest czynnik eliminujący mnie z konkursu, tego nie wiem. Prawdę mówiąc w całej swojej subiektywności, staram się być jak najbardziej obiektywny. Jak mi to wychodzi? Hmm różnie, zresztą sami możecie to ocenić, po moim poprzednim wpisie o “WuOsiem”. Nieświadome zawarłem w nim większość tematów konkursowych tj. “„Pierwsze wrażenia”, „Sprytne obserwacje”, „Zrób to sam” no chyba nawet „Ulubiony kafelek”, pozostała mi tylko kategoria „Tylko dla twardzieli”, Tak się składa, że mam już takowy temat (przygotowany jeszcze przed ogłoszeniem konkursu). Jednak nic na siłę.

  „WuOsiem” – jak to ugryźć?

  No i o co Ci znowu chodzi!?

  Oficjalną premierę systemu Windows 8 mamy już za sobą. Przyszedł czas na refleksje? Eee….. nie! Prawdę mówiąc to mam tę całą premierę w... oj daleeeko daleeeko za górami za lasami. Premiera była jaka była, zresztą tak naprawdę kogo interesuję to, że ktoś pokazał światu coś co już było od dawna znane ogółowi.

  Panie, to o czym ten wpis!?
  A tak naprawdę to chcę Wam w tym wpisie, przedstawić kilka prostych skrótów, które mogą Wam pomóc w przekonaniu się do tego systemu. Albo zwyczajnie ułatwić pracę, na tym jakże kontrowersyjnym systemie. No i "oczywiście" trochę ponarzekać na Modern UI. Ale na początek kilka faktów z procesu jaki na obecną chwilę jest wyłącznie dostępny, by nabyć „kolorowe kafelki” dla siebie.Dla tych co jeszcze nie dokonali aktualizacji oto najważniejsze 3 linki:

  Tylko kilka kliknięć i Ty też możesz zostać kafelkowym potworem!

  Aktualizacja do W8 dla komputerów z systemem Windows 7 kupionych między 2 czerwca 2012 r. a 31 stycznia 2013 r. -(69zł) – nie dotyczy Windows 7 Starter Edition! - link

  Na ratunek myszce - czyli Logitech da się lubić!

  W życiu każdego gracza przychodzi taki smutny moment kiedy jego myszka zaczyna podejrzanie się zachowywać. Jakieś trzaski, piski i dziwne chrobotanie staję się codziennością. A ponieważ obojętnym na boleści biednego gryzonia być nie wolno, postanowiłem zdiagnozować przyczynę choroby mojej myszy. Poszukiwania nie trwały długo. Jej stopniowo pogarszający się stan był wywołany niczym innym jak zdartymi ślizgaczami, które to jej właściciel kiedyś kupił na allegro za jakieś kilkanaście złociszy. Nadmienię iż moja myszka przechodziła już tę chorobę, jak zresztą wynika z poprzedniego zdania. No ale co ciekawe, tym razem postanowiłem pójść innym tropem by uleczyć biednego gryzonia. Co było tego powodem? Nic innego jak moje niezadowolenie z zakupionych na allegro wcześniej ślizgaczy. Co takiego więc wymyśliłem? Zwyczajnie postanowiłem zadzwonić do pomocy technicznej Logitecha i zadać im kilka pytań. Właściwie najistotniejsze pytanie było "gdzie mogę nabyć oryginalne ślizgacze do mojego kochanego gryzonia o nazwie Logitech G5". Jednak zanim pani po drugiej stronie odpowiedziała mi na to pytanie, zadała inne.

  - czy Pana myszka jest jeszcze na gwarancji?- oj chyba już dawno nie jest - odpowiedziałem.- proszę podać numery seryjne.

  Recenzja rejestratora samochodowego OMEGA 720p

  OMEGA 720p

  O rejestratorach słów kilka

  Dość popularne od jakiegoś czasu stają się wideo rejestratory samochodowe. Urządzenia służące do rejestracji materiału wideo znamy bardzo dobrze z filmów, które można obejrzeć w telewizji i i w internecie (gdzie zazwyczaj główną rolę w nich gra nasza „ukochana” drogówka). W każdym samochodzie policji takie urządzenie jest standardowo montowane a niekiedy i po kilka w jednym radiowozie. Cel stosowania takich urządzeń jest w przypadku policji oczywisty i chyba nikomu nie trzeba nikomu wyjaśniać do czego służą. Zwłaszcza tym którzy mieli „przyjemność” obejrzeć takie nagranie siedząc na tylnej kanapie radiowozu :). Jako obywatel nie będący w służbie publicznej, mogę również używać takiego rejestratora. Ten rejestrator nie posiada funkcji pomiaru prędkości a nawet jeżeli by miał taką funkcję ( a i takie rejestratory są dostępne) to nasze nagranie nie będzie mogło zostać użyte jako dowód w sytuacji kiedy chodzi o przekroczenie prędkości. Co innego jeżeli będziemy świadkami zdarzenia drogowego lub sami będziemy w nim uczestniczyć -czego nikomu nie życzę!.

  Dioda4ever - statystyki pojawiania się diody...

  Są pewne rozbieżności w statystykach pojawiania się diody dlatego postanowiłem przedstawić swój punkt widzenia na pory w jakich dioda nas nawiedzała.

  Opisał to wczoraj djfoxer (nasz drogi zwycięzca) któremu serdecznie gratuluję z dziesiąty już raz ale myślę, że na to zasługuję :) W końcu poskromiciel diody może być tylko jeden :) Kolega w swoich statystykach uwzględnił czasy od pojawienia się alertu. Ja postanowiłem uwzględnić faktyczny czas a raczej porę w jakiej ten czas mógł się zawierać do pojawiania się diody. Poza jedną niewiadomą, którą chyba tylko Docent może sprecyzować reszta wydaję się być prawidłowa.

  A więc do rzeczy

  Wspomogłem się trochę arkuszem kalkulacyjnym i paroma prostymi formułami aby przypadkiem nie pomylić się w statystykach.

  Statystyki - pory dnia

  Są tylko 3 wyjątki z których 2 eliminuję na wstępie (kolor jasnoniebieski i czerwony).Patrząc na ten wykres łatwo się zorientować, że dioda w jednym dniu (12 września) pojawiła się zaraz po północy jednak alert miał miejsce przed północą a więc dwa razy w tym samym dniu. Taka sytuacja miała miejsce tylko raz.