Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DPmaniak - rozszerzenie do Google Chrome które zrobi wszystko, poza kawą

Czyż tytuł tego wpisu nie wydaję się Wam znajomy? Spokojnie, nie będzie żadnych reklam i toolbarów z literką D w nazwie :P Tytuł oczywiście nieadekwatny do możliwości rozszerzenia, ale było to trochę zamierzone z mojej strony. Ale do rzeczy, konkretnie i na temat. Stworzyłem właśnie małą i nieskomplikowaną aplikację, a właściwie rozszerzenie, do przeglądarki Google Chrome, które dodaje proste menu portalu DP do "naszej ukochanej" przeglądarki.

Po co to, na co to?

Wchodzę na stronę DP wiele razy dziennie, dlatego w moim przypadku nie sprawdza się do końca cały szereg ułatwień dostępu z jakich mam możliwość korzystać. Jest ich kilka. Możemy dodać skrót do zakładek w przeglądarce. Lecz czy dodanie ich do wszystkich działów ma sens? To za dużo linków i przestrzeni w menu zakładek. Można też przypiąć kartę na stałe do przeglądarki, jednak poruszając się w tej karcie zmieniamy jej zawartość. Też średnio fajne rozwiązanie. Możemy też dodać link do paska zadań naszego OS, ale to tylko marnowanie miejsca na w/w pasku. Generalnie nie ma jakiegoś szczególnie wygodnego sposobu szybkiego dostania się na strony portalu DP. Może wydawać się to błahe, ale jak się "x" razy dziennie wchodzi na stronę DP to zaczyna to trochę męczyć. Pomijam już takie hardkorowe rozwiązania jak zwykłe skróty na pulpicie. Hmm no way.

Jedyne sensowne rozwiązanie to stworzyć aplikację DP (tak, aplikację nie rozszerzenie! - za chwilę wyjaśnię dlaczego). Otóż na początku wydawało mi się, że stworzenie jeszcze prostszej (od rozszerzenia) rzeczy jaką jest, aplikacja do Chroma (która tak na prawdę jest wyłącznie linkiem i niczym więcej), będzie najprostsze i najskuteczniejsze. No i może w pewnym sensie tak jest. Jednak to dla mnie za mało. W dodatku dostanie się do menu aplikacji w Chrome, wymaga otworzenia nowej karty i/lub przejścia z działu "Najczęstsze" do "Aplikacje". W sumie i tak "fajnio", ale nie do końca.

Na początku stworzyłem wspomnianą "aplikację", jednak szybko zdałem sobie sprawę, że menu w rozszerzeniach (extensions) było by o wiele wygodniejsze. Więc postanowiłem takowe stworzyć. No ale dlaczego by się z Wami nie podzielić tym co już mam gotowe? Są do realizacji tego 2 drogi. Dodać ręcznie aplikację do Chrome, z dowolnego miejsca lokalnego (musielibyście ją ode mnie pobrać i ręczne podpiąć), albo musiałbym ją (ta wygodniejsza opcja) wrzucić do Chrome Web Store, aby każdy mógł ją sobie pobrać.

W sumie nic trudnego. Jednak jak się szybko okazało, aby dodać swoją aplikację do sklepu trzeba pomijając to, że stać się pseudo deweloperem (żaden ze mnie programista), uiścić haracz w wysokości 5 baksów (za sam zaszczyt nazywania się deweloperem google :), to należy również mieć prawa do domeny jaką się w tej aplikacji linkuje. Oczywiście nie mam dostępu do portalu DP. Co chyba nie jest niczym zaskakującym. Owszem, jest możliwość poproszenia admina o wklejenie jednego pliczku do głównego katalogu domeny i problem znika. Jednak po co zawracać głowę wiecznie zapracowanemu Docentowi, dla tak błahej funkcjonalności i ryzykować odpowiedz w stylu - nie ma takiej możliwości. Miałem sobie to odpuścić i po prostu udostępnić wam te 2 pliczki, na jakie składa się ta jakże "skomplikowana aplikacja". Jednak wpadłem na iście szatański pomysł. Postanowiłem trochę pokombinować i troszeczkę oszukać Chrome Web Store.

DjLeo ty mała zielona oszukańcza glisto!

Aby jednak dodać aplikację, którą nazwałem "DPlink" i aby kierowała na stronę DP, wystarczy zrobić zwykłe przekierowanie (w htmlu) z innej domeny (do której mamy pełne prawa), na portal DP. Jedna mała linijka rozwiązała problem:

<META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="0;URL=http://www.dobreprogramy.pl">

Dlatego aplikacja DPlink jest już dostępna na Web Store i można ją pobrać w każdej chwili. I co najważniejsze kieruje na stronę dobrych programów.

Jednak wróćmy do rozszerzenia DPmaniak. Stworzenie bardzo prostej aplikacji (w tym wypadku linku), nie jest specjalnie wielkim problem. Można to zrobić dosłownie w kilka minut. Nawet bez znajomości żadnego z języków programowania. O czym również napiszę. Jednak stworzenie rozszerzenia wymaga odrobinę większej wiedzy, lecz też bez przesady. Potrzebujemy przynajmniej podstawowej wiedzy z HTML, no i raczej bez CSS się nie obejdzie, choć od biedy można by było CSS sobie odpuścić, ale nie polecam tego, ponieważ nawet proste rzeczy bez kaskadowych arkuszy stylów (CSS) bywają awykonalne. Jeżeli chcemy stworzyć coś trudniejszego (czyt. skomplikowanego), to musimy znać się najlepiej na JavaScipt, ponieważ własnie ten język jest kluczowy przy rozszerzeniach do Google Chrome. Przy DPmaniaku i prostym menu nie było to konieczne (na razie), ale w przyszłości będzie niezbędne.

Ale nic w tym trudnego DjLeo.

Tak to prawda. Jednak nawet przy prostym menu można natrafić na wiele ciekawych problemów. Jednym z nich jest przeładowywanie się obrazu podczas najechania kursorem na przycisk. Niby takie nic, a drażni i nie wygląda dobrze. Właśnie w CSS można rozwiązać ten problem, stosując jedną grafikę przycisku (pełniącą 2 funkcje).

I odpowiednio ją w menu wyświetlając, wklepując przykładowy kod do arkusza stylów.

a.blog { background: url(img/blog.png) no-repeat; display:block; height:35px; overflow:hidden; width:150px; } a.blog:hover { background-position: 0px -35px; } a.blog span { display:block; text-indent: -9999px; }

Proste i skuteczne rozwiązanie, które w dodatku (optymalny rozmiar grafiki) pozwala wyeliminować wcześniej wspomniany problem. W tym przypadku inaczej niż we większości stron przycisk ładuję się raz, jednak jego obszar jest wyświetlany tylko w połowie (poziomo), w zależności czy na niego skierujemy kursor lub nie (górna lub dolna połowa).

W prostocie siła.

Rozszerzenie DPmaniak prezentuję się w następujący sposób:

Jak widać na powyższym obrazku menu jest niezbyt skomplikowane i o to chodzi. Choć w planach mam rozwijać to rozszerzenie o kilka ciekawych funkcji. W opisie w Chrome Store możecie przeczytać szczegóły - LINK

Rozszerzenie DPmaniak jak i aplikacje DPlink możecie pobrać w prosty sposób, wystarczy wpisac w wyszukiwarce sklepu Chrome Web Store słowa kluczowe tj. DjLeo, DPlink, DPmaniak lub po prostu dobreprogramy.

Bezpośredni link do obu aplikacji: LINK

Dlaczego tylko Chrome?....no cóż.

Ponieważ jestem użytkownikiem wyżej wspomnianej przeglądarki, to akurat DPmaniak powstał wyłącznie na tę przeglądarkę. Jednak nie wykluczone, że w wolnej chwili jeżeli będzie ktoś reflektował, stworzę wtyczki do innych przeglądarek. Czas pokaże.

I co dalej z DPmaniakiem?

Odsyłam do opisu rozszerzenia (jak już wyżej wspomniałem), tam jest kilka szczegółów. Nie ukrywam też, że zamierzam rozbudować to menu o wiele przydatnych funkcji. Jak na przykład subskrypcje ulubionych tematów, możliwość dodania w rozszerzeniu linku do własnego bloga, subskrypcje wpisów zdefiniowanych autorów, wyszukiwarka postów zdefiniowanych użytkowników portalu, własna lista ulubionych wpisów. I co mi tylko wpadnie do głowy i będę to w stanie zrealizować, a co nie pojawi się w ogólne dostępnej funkcjonalności portalu. Pożyjemy zobaczymy.

Tak na koniec.

Jako iż samozwańczo nazwałem siebie samego DPmaniakiem naszego ulubionego portalu, to postanowiłem tak własnie nazwać to rozszerzenie.

Zapamiętaj! - DjLeo = DPmaniak

I tym jakże pozytywnym akcentem liczę, że chociaż odrobinę przyczynię się do wsparcia aktywnej (lub niekoniecznie) społeczności DP moim skromnym rozszerzeniem. Mam świadomość, że nie jest to nic wielkiego (na razie), ale chociaż odrobinę i w miarę możliwości chciałem wesprzeć aktywnych użytkowników tym rozszerzeniem. Nawet jeżeli tylko garstce osób to menu przypadnie do gustu, to i tak było warto. Może w niedługim czasie, wraz ze wzrostem funkcjonalności, rozszerzenie to stanie się istotnie pomocne dla wielu użytkowników portalu. Pozwoliłem sobie dodać w stopce link do mojego bloga na DP, dlatego zapraszam do korzystania i wszelka krytyka jak zwykle mile widziana, jak również pomysły na funkcjonalność tego rozszerzenia.

Pozdrawiam

DjLeo

EDIT:
Niestety z niewiadomych mi powodów, wyszukiwarka w Chrome Web Store przestała działać prawidłowo i nie wyszukuje haseł tj. DPmaniak, DPlink, DjLeo, czy dobreprogramy. Podaję więc bezpośrednie linki do programów: DPmaniak i DPlink

oprogramowanie programowanie

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 24.09.2013 02:07

Małe pytanie na wstępie. Czy lepiej aby linki z menu otwierały nową kartę, czy wyświetlały się w bieżącym oknie? Prosiłbym o opinie na ten temat. Na razie jest tak, że każdy klik to nowa karta, ale pytanie czy nie lepiej w tej samej? Zastanawiam się czy tego nie zmienić.

freedom   8 #2 24.09.2013 08:37

Zależy co akurat robimy, dlatego najsensowniejszą opcją będą obie opcje. LPM - w bieżącej karcie, ŚPM - w nowej karcie, do tego moim zdaniem w tle.

freedom   8 #3 24.09.2013 08:40

Przydałaby się możliwość edycji komentarzy. Dopiero co sprawdziłem i druga opcja oczywiście działa, bo jest standardowo zaimplementowana w Chrome.

  #4 24.09.2013 08:48

Świetna robota!
Skoro z ŚPM jest otwieranie w nowej karcie, to LPM zrobiłbym jako ta aktualna. I więcej nie trzeba będzie, jest ok :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 24.09.2013 10:03

@freedom - zgadza się, miałem to własnie pisać, że ta opcja jest defaultowo więc odpowiedz na moje pytanie staje się jasna.

@lukasamd - Dzięki. Tak też zrobię, tylko nie wiem dlaczego ale nie działa mi parametr _self w htmlu, więc muszę to jakoś inaczej rozwiązać.

Jaziko   6 #6 24.09.2013 10:08

Nie używam przeglądarki Chrom, ale przyznam, że aplikacja DP bardzo mi się podoba. Brakuje mi podobnej funkcjonalności, w sensie dostępu do poszczególnych stron DP w stworzonej przez Leszka Kędziora aplikacji Dobreprogamy, zamieszczonej w sklepie Windows.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 24.09.2013 10:27

@Jaziko

Ja przestałem używać apki z Win Store ponieważ ma zbyt dużo błędów, obrazki (miniaturki) na blogu się nie wyświetlają, tekst się czasami ucina i generalnie do poprawy. Ale głównie to nie jest po prostu wygodna w użyciu (czyt. nawigacji).

Krogulec REDAKCJA  22 #8 24.09.2013 12:12

@DjLeo: Świetna robota, gratulacje! Co prawda nagradzanie najlepszych wpisów blogowych zostało chwiliowo wstrzymane (pracujemy nad reaktywacją), ale należy Ci się nagroda poza konkursem - spodziewaj się niebawem przesyłki z małym upominkiem od nas :)

Jeżeli chodzi o aplikację dla Windows 8 to nawigacja wynika wprost z wytycznych Microsoftu. Też wolałbym aby to działało inaczej, ale takie są wymogi...

Over   9 #9 24.09.2013 13:21

@DjLeo
Myślę żeby lepiej było gdyby kliknięcie otwierało nową kartę, w tle najlepiej :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #10 24.09.2013 13:53

@Krogulec

Dziękuję za docenienie mojej pracy. Wszelakie upominki mile widziane ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #11 24.09.2013 14:12

@Over

Otwieranie w tle nie jest chyba dobrym pomysłem. To dodatkowe kliknięcie, a to już o jedno za dużo :) Na razie zostanie tak jak jest czyli w nowej karcie, ponieważ nie mogę tego zmienić w prosty sposób za pomocą parametru "_self". Z nieznanych mi jeszcze przyczyn, niektóre parametry html-a nie działają we wtyczkach do przeglądarki. Między innymi wyżej wspomniany "_self". Więc chyba bez JavaScript się nie obejdzie. Na razie przekopuje dokumentację API, bo bez tego ani rusz.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 24.09.2013 14:32

Chłopie kawał dobrej roboty.

TomisH WSPÓŁPRACOWNIK  14 #13 24.09.2013 14:36

Go Leo, Go! :D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 24.09.2013 15:06

Dzięki Panowie...

kwpolska   7 #15 24.09.2013 16:53

> Aby jednak dodać aplikację, którą nazwałem "DPlink" i aby kierowała na stronę DP, wystarczy zrobić zwykłe przekierowanie (w htmlu) z innej domeny (do której mamy pełne prawa), na portal DP. Jedna mała linijka rozwiązała problem:
>
> META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="0;URL=http://www.dobreprogramy.pl"

dlaczego starożytny refresh? czemu nie po prostu http 301 moved permanently?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #16 24.09.2013 17:38

@kwpolska

A sam nie wiem. Tak jakoś wyszło. Żadna różnica w sumie. Działać, działa ;)

arlid   16 #17 24.09.2013 18:05

Super :D Kawał świetnej roboty :)

Over   9 #18 24.09.2013 18:41

@DjLeo
Ja widzę to inaczej.
Jak chcę otworzyć blog i forum i newsy, to muszę powracać do rozszerzenia.
A tak to wszystkie się otworzą w karcie w tle i spokojnie można poprzeglądać to co się w tle otworzyło.
Nie wiem czy wiesz co mam na myśli.

mordzio   15 #19 24.09.2013 18:54

Świetna robota, Leo!:)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 24.09.2013 19:49

@arlid @mordzio - dzięki ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #21 24.09.2013 19:57

@Over

Jak już wcześniej lukasamd wspomniał ŚPM robi dokładnie to co chcesz (i obecnie to samo co LPM). Więc pod lewym lepiej ustawić w tej samej karcie. Jednak z tego co widzę to nie jest takie proste do zrobienia, jak by się z pozoru mogło wydawać.

Humanoid   5 #22 24.09.2013 20:06

@DjLeo
Czy mógłbyś dodać:
- odnośnik do wpisów, których nie są na głównej (pozostałe)?
- coś w rodzaju ptaszków, żeby móc zaznaczyć i kilka odnośników na raz otworzyć?
- możliwość minimalnej konfiguracji (przykładowo akcja lewego przycisku myszy)?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #23 24.09.2013 20:44

@Humanoid

Pierwsza opcja jak najbardziej. Z tymi odnośnikami na raz to chyba nie za bardzo to jakoś widzę, zaburzyło by to wygląd i prostotę. Przemyślę, to.

Co do trzeciej opcji, możesz sprecyzować bardziej o jakie akcje LPM chodzi?

SebaZ   18 #24 24.09.2013 20:52

Dobra robota!

Jeszcze zrób repozytorium na githubie z kodem, żeby można było włączyć się w rozwój tej zabawki. Chętnie bym się zaangażował.

Songokuu   15 #25 24.09.2013 21:23

Uuuu, pan DEWELOPER! :P
Dobra robota :)

  #26 24.09.2013 21:28

@DjLeo
Domyślam się że Humanoid chodzi o możliwość dostosowania do własnej potrzeby lewego przycisku myszy.
Czyli jak ktoś chce mieć coś innego to jakoś z opcji to sobie może ustawić.

Songokuu   15 #27 24.09.2013 22:01

Nie, no fajne to jest! Tylko ja bym chciał ikonkę bezpośrednio na DP a na jakąś tam glizdę :P

wojtekadams   19 #28 25.09.2013 00:33

Gratki za zrobienie tego rozszerzenia, tylko szkoda że na Chrome :/ Jakoś nigdy ta przeglądarka nie przypadła mi do gustu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #29 25.09.2013 10:40

@SebaZ

Dzięki. Nie wiem czy to dobry pomysł tak na prawdę. Za mała aplikacja, ale kto wie. Przemyślę to. Jedno jest pewne, uczę się właśnie Javy i przygotowuję do egzaminu Oracle SCJP (Sun Certified Programmer for the Java Platform), więc nie będę mieć za dużo czasu by rozwijać tę aplikację tak jak bym tego chciał. Ale na pewno będą nowe funkcje i myślę, że za jakiś czas spełnię swoje własne oczekiwania względem tego rozszerzenia. Poza tym planuję zrobić mała niespodziankę dla blogerów.

@Songokuu

Bardzo cieszę się, że Ci się podoba. Taka prosta rzecz a cieszy. Można zapomnieć o skrótach, linkach i innych wynalazkach. Choć DPlink również się przydaje. Dlatego stworzyłem obie te rzeczy, bo ktoś może nie chcieć widzieć tego kogutoczłowieka z DP na pasku w Chromie.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #30 25.09.2013 10:58

@E... (niezalogowany)

Możliwość konfiguracja rozszerzenia mam w planach. Będzie to niezbędne do innych funkcji. Ogólnie jestem za ;)

@Zbigniew2003

"DjLeo - świetna robota jesteś Wielkim Świrem, teraz siedzę i klikam w to rozszerzenie i nacieszyć się nie mogę :)"

Cieszy mnie to niezmiernie. Ale nie śmiał bym nawet przypisywać sobie (z całym szacunkiem dla Twojego majestatu) tak zacnego określenia jak "Wielki Świr". Myślę iż na to określenie (jakże pozytywne), masz już drogi Zbychu od dawna wyłączność ;) ;) ;)

@wojtekadams

Dzięki. A jakiej przeglądarki używasz?

SebaZ   18 #31 25.09.2013 11:38

@DjLeo
Chodzi właśnie o to co podniósł ~wojtekadams. Nie każdy używa Chrome'a, a takie rozszerzenia fajnie byłoby mieć, np. w Firefoxie czy innych.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #32 25.09.2013 12:42

@SebaZ

Tak to prawda, całkiem dobry pomysł. A Firefox też się doczeka. Zrobiłbym to razu w FF ale czasu mało. Swoją drogą tworzenie dodatków w FF to już mały hardkor w porównaniu do Chrome. Ale wszystko po kolei i na spokojnie.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #33 02.11.2013 19:13

Rzeczywiście kilka dni temu chciałem pobrać jeden w Twoich programów i była lipa - dzięki.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #34 02.11.2013 19:19

@Shaki81

No własnie Shaki nie wiem o co chodzi. Co ciekawe nie mam, żadnego bana czy coś. Wszystko działa. Nawet pod wpisem dobreprogramy nie pojawia się nic. Dziwne.

Dlatego jeszcze raz podaję linki jak ktoś chce pobrać:

DPmaniak:
https://chrome.google.com/webstore/detail/dpmaniak-szybkie-menu-por/aaiciohliael...

DPlink:
https://chrome.google.com/webstore/detail/dplink-skr%C3%B3t-do-portalu-d/kpphmfg...

Axles   18 #35 05.11.2013 08:46

Chrome nie używam (póki co), ale i tak dzięki za chęci zrobienia takiego 'rozszerzenia' dla nas :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #36 05.11.2013 08:49

@Axles

Nie ma sprawy ;) Inne przeglądarki może też się doczekają ;)

JanekO   4 #37 08.11.2013 17:08

DjLeo gdybyś stworzył takie cudeńko na Firefoxa :))
spoko rozszerzenie polecam na chrome chociaż nie używam

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #38 08.11.2013 19:56

@JanekO

Pomyślimy nad tym, ale muszę się przekopać przez API, tak jest trochę trudniej niż w Chromie. Dzięki ;)

  #39 11.08.2015 12:41

@DjLeo
Pamiętaj, że przerobienie tego pod Operę to tylko kwestia chwili, a na pewno więcej użytkowników