Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DjLeo proponuje: Wishlist & Checklist - by żyło się lepiej, na naszym ulubionym portalu

Hmm, jak by tu zacząć. Sam nie wiem. To może od początku. A więc..na początku był choas - yyy. Albo nie, bez przesady, aż tak daleko to może nie. Może zwyczajnie zacznę od tego, że wiele zmian przed nami. Tak kochani, nasz ukochany portal DP, przechodzi "przepoczwarzenie". Czy jakoś tak. Za jakiś czas ("mniemnammnowymuję", że już za nie długo), obejrzymy nową odsłonę DP. Czas leci nieubłaganie. A w końcu to my, społeczność DP, stanowimy wielką całość tej układanki. W moim odczuciu (i nie tylko moim), kluczową rzeczą, jaka w każdej społeczności jest fundamentem, to dobra komunikacja i jej pochodne. Obserwując od jakiegoś czasu działanie portalu DP i słuchając ludzi, rozmawiając z nimi, dochodzę do wniosku, że jest jeszcze sporo do zrobienia, aby poprawić ten, w większości techniczny aspekt. Bo nie ma co ukrywać, że po stronie portalu DP stoją żywi ludzie! HA!.... Zaskoczenie? A jednak , tam na prawdę pracują ludzie, którzy tak jak my jedzą, piją, wydalają i robią, większość tych, no wiecie.... ludzkich rzeczy. No i popełniają błędy, ach.....jakież to ludzkie. I dobrze. Bo to o czym traktuje ten wpis, ciężko traktować w innych kategoriach.

Po co to, na co to?

Wpis ten powstał tak na prawdę dawno temu. Choć nie sama jego treść, ale idea. A konkretnie, rozmyślanie nad tym jak poprawić coś, co w moimi i nie tylko moim (wiele przeprowadzonych rozmów z blogerami czy userami) odczuciu wymaga poprawy. Wcześniej nie sądziłem, że aż taki to problem dla większości (głównie dla tych, którzy traktują DP jak coś więcej niż portal, w którym raz do roku można dostać fajny plecak), jednak rozmowy z Wami drodzy blogerzy i użytkownicy portalu DP, tylko "popchnęły" (bez skojarzeń!) parę moich ostatnich szarych komórek do myślenia. A konkretnie do przemyślenia co można by ulepszyć, a co poprawić na portalu DP. No na pewno i tutaj nie mam, żadnej wątpliwości ale PR portalu DP pozostawia sporo do życzenia. Najczęstszym problemem jaki słyszałem od userów to brak transparentności działań redakcji. I nie chodzi tutaj o to co redakcja robi wewnątrz portalu, ale o to, co dotyczy nas wszystkich. Wiele ciekawych pomysłów na rozwój portalu, przepadało w czeluściach piekielnych. W czasie trwania różnych akcji na portalu, pojawiało się wiele niedomówień. Przez co ludzie czuli się trochę olewani. Oczywiście to duże uogólnienie. Każdy na swój sposób wie o co chodzi. Nie zamierzam tutaj podawać konkretnych przykładów, bo nie chodzi o to, ale o podsunięcie kilku pomysłów, aby w przyszłości temu zaradzić. A o to właśnie chodzi w tym wpisie.

Niech to będzie jasne

Myślę, że to co proponuje wdrożyć (o ile redakcja wyrazi na to zgodę) i uzyska to aprobatę społeczności portalu DP, może rozwiązać większość niedomówień i wątpliwości, które czasami pojawiały się wśród użytkowników portalu. Sprawa jest o tyle prosta, że nie wymaga wiele zachodu ze strony redakcji aby te dwie kluczowe rzeczy dodać, przy okazji tworzenia nowej odsłony portalu. Nie ma lepszego momentu na to jak teraz, zanim nowa odsłona portalu się pojawi. Mało tego, jedną rzecz można wdrożyć już teraz (dosłownie w godzinę), korzystając z niedrogiego, komercyjnego rozwiązania. Ale o tym za chwile.

DjLeo rzuć pomysłem!

Nie ma co się dłużej rozwodzić. Przejdę do meritum i od razu rzucam mięso na patelnie, bez wstępnego przysmażania.

Proponuje umieszczenie dwóch opcji (sekcji) na portalu DP, które będą (mogą być) swojego rodzaju drogowskazem, dla użytkowników DP.

Mogły by być gdzieś na portalu, dla przykładu:

Oczywiście w nowej odsłonie DP może to wyglądać całkowicie inaczej (to tylko przykład), ale prawdę mówiąc, nie ma to większego znaczenia gdzie, byle by było to na stronie DP. Ale nie na stronie głównej tylko gdzieś "schowane", tak jak to właśnie wyżej pokazałem, czyli na blogu.

Wishlist

Jak sama nazwa wskazuje, jest to lista życzeń. Głównie chodzi o propozycje zmian i sugestie do portalu. Jednak nie chodzi tylko o komentarz Kowalskiego typu:

"Chciałbym aby portal DP miał logo z kucykiem, zamiast tego hipcia z grzywą koguta i napuchniętymi policzkami. W dodatku promującego szkodliwą dietę winylową".

Chodzi o coś więcej. Wyobrażam sobie to tak, że user wpisuje sugestie np.: "Uważam, że lista programów z lewej strony powinna być bardziej czytelna, większa czcionka". User umieszcza taki wpis i istnieje możliwość zagłosowania na tę propozycje, skomentowania, w dodatku powinna mieć odpowiedni status (lub należeć do odpowiedniego działu). Poniżej lista statusów.

Statusy wishlisty:

 • Popularna - propozycje które otrzymały największą ilość głosów od userów.

 • Najnowsze - lista propozycji userów, od najnowszej do najstarszej.

 • Analizowana - ktoś z redakcji przeczytał i opcja jest rozważana (najlepiej aby było napisane kto się tym zajął).

 • Zaakceptowana - propozycja uzyskała aprobatę redakcji i to właściwie tyle. Daty wykonania i realizacji mogły by być umieszczane w mojej 2 propozycji (Checkliście) ale o tym za chwilę

 • Zrealizowana - propozycja, która została zrealizowana

 • Odrzucona - krótkie info z uzasadnieniem redakcji dlaczego propozycja nie zostanie zrealizowana.

Przykład:

Oczywiście pod każdym statusem koniecznie powinna znaleźć się możliwość komentowania. Może to wyglądać dokładnie tak jak to teraz wygląda na blogu. Czy na stronie głównej. To w pewnym sensie ten sam mechanizm. Jednak wymagało by to dodania opcji głosowania przez użytkowników (zarejestrowanych na portalu).

Fajną opcją było by też nagradzanie naprawdę ciekawych propozycji.

Może ciężko to sobie wyobrazić, dlatego poniżej przedstawiam przykład jak by to mogło wyglądać.

To co widzicie powyżej, to właśnie to komercyjne rozwiązanie o którym miałem wspomnieć. Jest to platforma stricte stworzona do tego typu rzeczy. Szczegóły znajdziecie na stronie www.sugester.pl. Z tego portalu korzystają największe serwisy z różnych branż. Choćby Microsoft czy Onet, ale też cała masa innych firm.

Choć aż taka funkcjonalność nie była by potrzebna, jednak warto się temu przyjrzeć. W dodatku to rozwiązanie można wdrożyć w jedną chwilę. Dodatkowo można utworzyć subdomenę i przekierować ją na profil w "sugesterze". Adres wtedy mógłby wyglądać tak:

www.pomysly.dobreprogramy.pl

Choć osobiście wolałbym aby portal DP wykorzystał obecne (lub przyszłe) mechanizmy jakimi dysponuje, aby utworzyć tę prostą funkcjonalność w serwisie.

Dla tych którzy chcą zaznajomić się z działaniem takiej strony, w której można zgłaszać swoje pomysły, polecam dla przykładu nowo założony przez firmę Netart (nazwa.pl) profil na "sugesterze", pod adresem www.pomysly.nazwa.pl

Sam korzystam z usług netart i to co widzę po pierwszych dniach działania na tej platformie jest niebywałe. Wychodzi taka masa rzeczy, z którymi użytkownicy mają problem lub chcieli by zmienić, że naprawdę jestem w 100% przekonany, że takie coś jest bardzo, ale to bardzo przydatne. W dodatku setki największych firm z takich prostych mechanizmów korzysta, więc coś w tym musi być.

Wiem, że można sugestie i pomysły zgłaszać na forum i nawet jest taki wątek założony. Ale to się nie sprawdza!!! Tam takie rzeczy znikają w czeluściach piekielnych. A nawet jeżeli nie to, ciężko jest to ogarnąć i nie ma takich mechanizmów, które są potrzebne aby to było przejrzyste dla userów. Główną zaletą mojego rozwiązania jest to, że jest to widoczne dla wszystkich, jest pod ręką i widać dokładnie co zostało przeanalizowane, co zatwierdzone lub co odrzucone. Można dyskutować nad danym pomysłem, a najpopularniejsze pomysły windują się w górę listy, co automatycznie świadczy o dużej potrzebie wdrożenia danego rozwiązania. Same zalety.

To był pierwszy pomysł, drugi jest równie ważny.

Checklist

Równie ważna opcja, działająca na podobnej zasadzie jak Wishlist. Jednak tutaj była by to lista wszelkich terminów dotyczących planowanych wydarzeń, zarówno imprez jak i planowanych prac. Wszystko chronologicznie. I też można by stworzyć podział na kategorie. Widzę to wstępnie tak:

Kategorie checklisty:

 • Wydarzenia - po kolei terminy ważnych wydarzeń, np. CeBIT

 • Konkursy - terminy rozpoczęcia i zakończenia konkursów i akcji na portalu

 • Prace - terminy zakończenia prac nad stroną (zgłoszonych przez userów sugestii lub tego co redakcja chciała by przekazać użytkownikom)

 • Użytkownicy - tutaj terminy ważnych wydarzeń zgłoszonych przez użytkowników lub zapytania do redakcji o konkretne terminy zdarzeń.

 • Zgłoś termin - propozycja dodania terminu lub pytanie do redakcji o termin ( po akceptacji pojawia się w "Użytkownicy"). Dla przykładu pytanie do redakcji: "Do kiedy można zgłaszać prace na konkurs - Pimp My Dioda?". Redakcja odpowiada umieszczając w "Użytkownikach" określony termin np: "Termin zgłaszania prac do konkursu Pimp My Dioda - 27.02.2013".

Schemat na szybko:

A tutaj przykład dla kategorii "Konkursy"

Oczywiście można wymyślić całą masę różnych kategorii, jednak nie ma co z tym przesadzać. To ma być proste i skuteczne. A co najważniejsze pod ręką.

Co to ma wszystko dać?

Jak już wcześniej wspomniałem to może, albo raczej na pewno rozwinie skrzydła redakcji, pozwoli zbadać potrzeby swoich użytkowników, dowiedzieć się czego oczekują, co chcieli by zmienić, co dodać, co im się nie podoba, z czym mają problem itd. W dodatku polepszy się PR portalu. Użytkownicy nie będą mieli poczucia, że wiele wydarzeń, prac i terminów gdzieś znika bez słuchu (głównie dzięki możliwości pytania o konkretne daty). Znikną pytania w komentarzach o różne rzeczy związane z terminami. Widzę w jednym jak i drugim rozwiązaniu olbrzymi potencjał, który pomógłby rozwinąć portal i zadbać o swój własny wizerunek. A ponieważ takie rozwiązania są już stosowane (przynajmniej to z wishlistą) i ewidentnie się to sprawdza, to nie widzę powodu aby tego nie wdrożyć również na DP. W końcu było by to rozwiązanie z korzyścią dla wszystkich. W dodatku pierwszą opcje (wishlista) można wprowadzić błyskawicznie. Tak jak to zrobiło wiele różnych portali. I nie wymaga to, żadnego wysiłku czy nakładu pracy. Jedynie akceptacji kosztów z tym związanych. Choć nie współmiernie mniejszych do korzyści za tym idących.

Proszę więc bardzo...

Składam prośbę tym wpisem do redakcji DP, o rozważenie wdrożenia na portalu tych 2 opcji, w dowolnej postaci (podkategoria, osobna strona, link, co bądź byle by było). Jednocześnie Was użytkowników i czytelników DP proszę o komentarz i wypowiedzenie się w tej sprawie, czy uważacie, że taka funkcjonalność portalu była by wskazana?

Pomysły na koniec

Na koniec korzystając z okazji, przedstawię Wam kilka moich pomysłów związanych z portalem. Oto one:

1. Dodanie przycisku "Zapisz" na dole edytowanego okna w blogu - przy długich wpisach trzeba przewijać cała stronę aby zapisać wpis (niewygodne) i obejrzeć podgląd..

2. W licencjach, w profilu każdego użytkownika portalu, który wygrał/otrzymał jakiś program i klucz do niego, fajnie by było dodać linki bezpośrednio do pobrania konkretnego programu, którego dotyczy dana licencja/klucz.

3. Osobiście bardzo brakuje mi 3 typu nagłówków w blogu (H1 lub H4).

4. Opcja numeracji na blogu, również jej brakuje na blogu.

5. Hurtowe dodawanie zdjęć do wpisów - obecnie można to wykonywać pojedynczo, przy moich wpisach, które potrafią mieć po 50 zdjęć i więcej, jest to bardzo męczące i czasochłonne.

6. Brakuje bardzo możliwości tworzenia automatycznie spisów treści do serii, we wpisach do blogów. Np. "Blogger od kuchni" czy "Redakcja od kuchni" i cała reszta innych wpisów w tym nawet moje o WS2012. Każdorazowe dodawanie linków jest bardzo uciążliwe.

Na koniec (już na prawdę) ponawiam prośbę o Waszą opinie i zadanie na temat moich propozycji dodania tych funkcji do portalu, a redakcje (przy dobrej kawie) o rozważnie ich wprowadzenia.

Wszelkie skargi, zażalenia i groźby karalne proszę umieszczać w komentarzach ;)

Pozdrawiam
DjLeo 

inne

Komentarze

0 nowych
okokok   12 #1 09.02.2013 14:28

Fajny pomysł z tym Sugesterem.

Banan   10 #2 09.02.2013 14:37

Potwierdzam, to może zlikwidować wiele niedomówień na linii użytkownik > redakcja. Poza tym może to zaprocentować wieloma pomysłami.

kamil_w   11 #3 09.02.2013 14:45

Tego kucyka zamiast hipka w logo strony można sobie podmienić za pomocą stylów css użytkownika. ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 09.02.2013 14:49

@kamil_w

Zgadza się :) ale oczywiście nie o to chodzi w tym wpisie ;) a raczej o dość ważną dla nas wszystkich funkcjonalność portalu.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #5 09.02.2013 14:52

Pomysły dobre, na pewno lepsze od forumowego wydania "checklisty" i "wishlisty" :)

Zrobi się dzięki tym działom taka fajna debata/forum społeczności DP - będzie można wypowiedzieć się "kto za", "kto przeciw" i uargumentować komentarzem - git sprawa :)

Dlatego też, jestem za :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #6 09.02.2013 14:54

Już na samym początku nasuwa mi się pytanie: Co piją ludzie odpowiedzialni za ten serwis ? ;P

Wpis bardzo dobry, a pomysły, które proponujesz są dla mnie znakomite. Ten porta ma naprawdę świetnych użytkowników, według mnie najlepszych(dlatego właśnie tutaj zostałem i mam nadzieję, że zostanę na zawsze) i to oni powinni mieć spory wpływ na niego, oczywiście redakcja też jest cudowna.

Najbardziej do gustu przypadł mi pomysł z "Wishlist" oraz z możliwością, a raczej z dodaniem opcji zapisz na dole edycji blogu.

Jeśli mogę chciałby dorzucić pomysł od siebie. Kojarzycie powiadomienia z Facebooka o dodaniu komentarza? Jestem za tym, aby wprowadzić podobny mechanizm. Już nie jednokrotnie spotkałem się z sytuacją, że ktoś odpowiedział na mój post, a jako, że ja go umieściłem dawno temu to o nim zapomniałem. Jestem za wprowadzaniem powiadomień o aktywności innych użytkowników w danym wpisie, artykule itp. Powiadomień, które pokazywałby się na profilu, a nie na poczcie ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 09.02.2013 14:58

@Scorpions.B

Dokładnie wiele razy tez o tym myślałem, to bardzo dobry pomysł. Ja na razie ratuje sie zamiast tego programem (wtyczką) do Chroma o nazwie Page Monitor, który informuje mnie sygnałem o nowym komentarzu.

I właśnie o to chodzi w tym wpisie, wishlista mogła by zebrać te wszystkie pomysły w jednym miejscu i nadać im priorytety. Oraz pozwolić innym na komentowanie danych pomysłów.

Mikuuuus   2 #8 09.02.2013 14:59

Racja "Banan"
również uważam ze to bardzo dobry pomysł...!
wtedy każdy użytkownik/nowy bywalec może w skrócie opisać co go boli na portalu.
lepiej tworzyć coś wspólnie niż gdyby potem miały niedomówienia lecieć...
podpisuję się pod tym ręką, nogą , głową .

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #9 09.02.2013 14:59

"Już na samym początku nasuwa mi się pytanie: Co piją ludzie odpowiedzialni za ten serwis ? ;P " - na zlocie głównie browce sączyli :)

wojtekadams   19 #10 09.02.2013 14:59

dobrze piesze polać mu ;)
co do kucyka to się nie zgadzam - lepszy byłby kot ;)

Forum na DP działa jakby osobno - tam się utworzyła jedna społeczność, a w komentarzach i na blogach jest zupełnie inna druga - fakt że osoby się przenikają. I takie zastosowanie "Wishlisty" mogło by naprawdę przynieść efekt.

okokok   12 #11 09.02.2013 15:12

To ja może dodam jeszcze jeden pomysł: Dodanie przycisku/tagu B (pogrubienie) na blogu. Pisałem już o tym do Docenta, ale powiedział że zostało to wyłączone aby zapobiec pogrubianiu dużych fragmentów tekstu. Może alternatywą byłby jakiś nagłówek in-line, tak żeby pogrubić początek danego akapitu.

  #12 09.02.2013 15:14

KISS

EOT

Druedain   14 #13 09.02.2013 15:17

Jestem za! Czekam na komentarze redakcji :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 09.02.2013 15:18

@okokok

Jak widać pomysłów pewnie jest strasznie dużo. Ale wiszą one gdzieś w próżni i czekają na ujrzenie światła dziennego. Wishlista rozwiązuje ten problem.

@X.A.N.

"KISS" w sensie, że popierasz? :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #15 09.02.2013 15:20

@Druedain

Dzięki, ja również czekam. Chciałbym aby też jak najwięcej userów się wypowiedziało na ten temat.

gowain   21 #16 09.02.2013 15:22

Na prawdę myślicie, że wishlista spełni swoje zadanie - przecież już dzisiaj występuje problem z terminami (sam mam ten problem, więc to nie jest zarzut do Redakcji :P), a co dopiero jakby powstała lista życzeń, gdzie każdy by sobie dodawał swoje pomysły. Idę o zakład, że miesiąc od momentu wdrożenia pomysłu, wishlista by się zapchała :P

Każdy portal/serwis ma swój pomysł na rozwój - DP zapewne też. Niektórym wydaje się, że wdrożenie pewnych funkcjonalności zajmuję godzinkę lub dwie, w przypadku tak dużych "tworów" zajmuje to jednak sporo więcej czasu. Pomysł jakiś jest, ale nie wiem czy by się sprawdził w przypadku DP. Czekamy na wypowiedź Redakcji :)

Over   9 #17 09.02.2013 15:27

@DjLeo
Ciekawe jak by się ten pomysł sprawdził, pożyjemy zobaczymy, na pewno warto nowe pomysły stosować bo chodzi o rozwój a jak się stoi w miejscu to portal się cofa a nie o to chodzi.
@wojtekadams
Racja Kot byłby lepszy ;)

okokok   12 #18 09.02.2013 15:31

gowain, od tego są głosy. wdraża się tylko najpopularniejsze pomysły i w przypadku np. home i ich rozwijaj.home.pl, admini nawet nie czytając pomysłów mniej popularnych. zobacz sobie, wdrożyli może z 20-30 pomysłów. a zgłoszonych jest kilka dziesiąta stron.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 09.02.2013 15:33

@gowain

Gowain czy dobrze rozumiesz działanie takiej wishlisty? Głównie kategorii "pupularne", to jest najważniejsza rzecz i nic się nie ma prawa zapchać. Innym portalom się nie zapycha a na DP prorokujesz zapychanie :)

Terminy zawsze można zmienić wydłużyć itp. To nie problem. Ważniejsze jest to, że widać, że te wszystkie rzeczy są uporządkowane, gdzieś te pomysły są a nie przepadają. To chyba oczywiste, że redakcja ostatecznie decyduje w wdrożeniu danej rzeczy czy o terminach i to o czym mówisz to żaden problem.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 09.02.2013 15:34

@okokok

Z ust mi to wyjąłeś :)

djfoxer   19 #21 09.02.2013 15:38

Jestem za! Wishlista to świetny pomysł! Coś takiego ma Microsoft m.in. odnośnie Windows Phone: http://windowsphone.uservoice.com - taki nasz polski "głos ludu" :)

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #22 09.02.2013 15:42

Też jestem zdania że wishlista się nie sprawdzi, nie przy takiej liczbie userów. Ciężko byłoby odsiać wartościowe opinie spośród "zmniejszyć czcionkę" i "nieprawda, lepiej zwiększyć". Do tego dochodzi problem dublowania się propozycji, jak wiadomo niektórzy wpisywaliby swoje pomysły nie sprawdzając czy takowy już był. Sama idea może i dobra (a nawet na pewno) ale technicznie ciężka do opanowania

gowain   21 #23 09.02.2013 15:46

@DjLeo a widziałeś ile się czekało na relacje z ubiegłorocznego HZ? Już nie wspominając o fotorelacji, która ma status "niebawem" :) A taka lista wiąże się z zadeklarowaniem się Redakcji, że coś się będzie działo - mi nie trudno wyobrazić sobie, że najpopularniejsze pozycje na wishliście będą wisiały w nieskończoność, bo Redakcja nie będzie miała czasu - po czym pojawią się głosy, że przecież tyle ludzi popiera, Redakcja nie słucha, wszystko jest do bani itp. - ale to tylko moje zdanie, poniekąd zdefiniowane dotychczasowymi doświadczeniami z DP :P

gowain   21 #24 09.02.2013 15:47

@kubut może nie tyle przy liczbie userów DP, co przy liczbie Redaktorów :)

  #25 09.02.2013 15:48

i niech DP zrezygnuje z oceniania programów przez podejrzane konta (bez komentarzy lub z ich małą ilością) założone tylko po to aby "oceniać" tzn zaniżać oceny jednym i zawyżać drugim, bo jak na razie trolle panoszą się tutaj zakładając dziesiątki kont tygodniowo (na zlecenie firm lub z powodu choroby psychicznej) a redakcja nic nie robi by to się skończyło.

Ave5   8 #26 09.02.2013 15:57

Łiszlista i Czeklista jako nazwy to potworki językowe. Ad meritum:

- Łiszlista to dobry pmoysł, ale ktoś by to musiał moderować i usuwać np. moje sugestie aby tłem portalu były gołe kobiety

- Czeklista winna się nazywać 'kalendarz' i jest fajnym pomysłem.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 09.02.2013 15:58

@gowain

No tak, rozumie o co Ci chodzi. Ale to o czym mówisz to akurat jest kierowane w stronę redakcji. Czym innym jest zastosowanie tego mechanizmu, a czym innym brak konsekwencji w stosowaniu propozycji czy terminów. Ale to akurat w zamierzeniu nie ma być jakimś batem na redakcje, ale czymś co poprawi własnie jakieś takie niedomówienia. Jak już wcześniej wspomniałem, to i tak redakcja decyduje o tym co wdraża w portalu i jak się wywiązuje z terminów. Jednak ja dobrze pamiętam jak i większość osób, że redakcji zależy na naszym zdaniu, więc o to bym się nie martwił. Myślę, że to się sprawdzi w 100%. Nie uważam, że redakcja i cały portal dobreprogramy jest jakimś wyjątkiem od reguły. Wszędzie to spełnia swoją funkcję prawidłowo i w DP było by podobnie.

Autor edytował komentarz.
Fanboj O   9 #28 09.02.2013 15:58

Wishlista?
Checklista?
Po jakiemu te potworki językowe? Pół angielskiego, końcówka polska.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #29 09.02.2013 15:59

@DjLeo
Nie zdawałem sobie sprawy, że taka wtyczka istnieje. Chyba czas ją wypróbować. Czy jest w niej możliwość pokazywania dodanych komentarzy w sposób podobny do Fb, czy G+?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #30 09.02.2013 16:00

@Fanboj O

Nazwa nie ma znaczenia. Może to się nazywać nawet "Lista życzeń", czy "Koło fortuny". Wsio ryba. To nie ma najmniejszego znaczenia.

  #31 09.02.2013 16:02

Nie można po polsku? Z nazw pięciu przycisków na pierwszej grafice, tylko jedna jest po polsku - strona główna. Czy pokolenie Facebooka nie potrafi porozumiewać się po polsku?!

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #32 09.02.2013 16:03

@Scorpions.B

No długo jej szukałem i znalazłem. Bardzo uciążliwe na portalu jest ciągle odświeżanie strony aby zobaczyć czy ktoś komentuje. Niestety ta wtyczka ma ograniczone możliwości. I aby poprawnie wykrywała zmianę na stronie, trzeba w jej opcjach zaznaczyć divy z portalu, w których są zawarte komentarze. Nie jest to trudne ale chwile trwa. Ale i tak polecam. Choć to co proponujesz jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Używam jej od jakiegoś czasu i na razie się sprawdza.

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #33 09.02.2013 16:06

Kubut - opanować się da. Zobacz ten link co podałem. Na głównej są te najbardziej popularne, oczywiście można samemu posortować. Taka top lista tworzy się praktycznie sama.

Co innego, że faktycznie gowain ma rację. Decydujący głos należy do Redakcji. Bo nie sztuka wprowadzić coś, co będzie wisiało i nic z tym nie będzie robione. Dodanie takiego uservoice przez Redakcję to tak naprawdę obietnica, iż taka top lista będzie poważnie traktowana przez Redakcję. Zaś kolejne pomysły z czołówki będą uwzględnianie w nowych odsłonach portalu.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #34 09.02.2013 16:10

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż teraz takie sugestie były by wskazane, póki nie ma jeszcze nowej odsłony portalu. Jest czas na wysłuchanie tego co mają do powiedzenia użytkownicy portalu.

MaXDemage   19 #35 09.02.2013 16:15

Nie kumam was - kucyk zamiast loga naprawdę wygląda zajefajnie ;>

http://img.photobucket.com/albums/v201/xdeg/dp-rd.jpg


A co do meritum, to jestem przeciw. Z racji aktualnego zabiegania Redakcji i organizacji tegorocznego HZ oraz kilku innych projektów, uważam obie sugestie za coś co by NAS, użytkowników tylko dołowało, bo ekipa rządząca by nie miała czasu zrealizować wszystkich tych zajefajnych pomysłów. Ot.

djfoxer   19 #36 09.02.2013 16:17

@MaXDemage
Nie interesują mnie kucyki Ponny,ale Twoja propozycja wygląda dość ciekawie :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #37 09.02.2013 16:22

@MaXDemage

A uważasz, że obecnie użytkowników to nie dołuje?

Czisus sam jestem sobie winny, poruszyć przy Tobie temat kucyków to jak włożyć kij w mrowisko ;P

gowain   21 #38 09.02.2013 16:24

@DjLeo tyle, że mam wrażenie, jakoby nowa odsłona DP była już mocno zdefiniowana przez Redakcję i pomysł raczej (wg mnie) miałby rację bytu po jej wprowadzeniu, niż przed. Bo wiesz jak to jest, czym więcej sugestii przed, tym dłużej będziemy czekali na to nowe dzieło :) a i tak już czekamy długo... :P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #39 09.02.2013 16:33

@gowain

Wiesz redakcja nic nam nie mówi. Więc nikt nie może wiedzieć na jakim to jest etapie. Ale nie wykluczone, że stadium jest już na tyle zaawansowane, że za wiele nie da się zmienić. Co nie zmienia faktu, że tego nie można wprowadzić nawet jako zewnętrzny element strony DP. W niczym nie kolidujący ze stroną. Wszystko się da zrobić. Ale to już redakcja decyduje.

Autor edytował komentarz.
killer6   5 #40 09.02.2013 16:45

Pomysły świetne, ale przydałoby się wprowadzić jakiś nowy system komentarzy bo przy np. 120 pod blogiem panuje spory chaos. Trzeba szukać kto się do kogo odniósł czytać jeszcze raz i tak w koło macieja ; D

sanurss   4 #41 09.02.2013 16:55

Ja też uważam, że Wishlista i Checklista to dobre pomysły. Dropbox też ma coś takiego, zwie się to Votebox i jakoś daje radę przy dużej liczbie użytkowników :)

Autor edytował komentarz.
  #42 09.02.2013 17:16

@DjLeo
Jestem jak najbardziej za, ale moim zdaniem oddzielny dział na forum wystarczy i wcalne nie trzeba do tego oddzielnej podstrony.

xomo_pl   24 #43 09.02.2013 17:35

bardzo dobry pomysł. Użytkownicy mają często ciekawe pomysły, na które redakcja nie wpadnie bo po prostu siedzą w tym i części rzeczy mogą nie widzieć a widzą je użytkownicy...

osobiście dodałbym...
- przy kolejnej odsłonie portalu czarny motyw z białą czcionką (nie to co jest teraz tylko całkowicie czarna strona+ biała czcionka). Oczywiście powinien być wybór- kto lubi białe tło to by miał a kto woli czarne to by sobie wybrał.
- do bloga dodał coś w stylu wykopaliska- userzy wykopywaliby tam wpisy, które są ok w/g nich. Oczywiście dotychczasowy model moderacji też powinien dalej być.

rgabrysiak   14 #44 09.02.2013 18:23

Cześć, pomysły bardzo dobre tylko nie wiem jak wyglądałaby akceptacja w/w list ze strony redakcji.
I czy ktoś ze strony redakcji miał by czas i chęć, aby się tym zająć.

Skąd takie pesymistyczne podejście. Pamiętacie początki z blogami? Wpisami na blogach, które trafiały na stronę główną kiedyś zajmowała się chyba redakcja teraz akceptują je wybrani moderatorzy.

Nie wiem czy i te pomysły nie utknęłyby na poziomie akceptacji.

Zresztą na nową wersję portalu już trochę czekamy. Forum też podobno miało być zaktualizowane (chyba, że coś mi się przesłyszało), więc poczekajmy może na zakończenie dotychczasowych prac a dopiero później proponujmy nowe funkcje.

Ale zmiany, które proponujesz są jak najbardziej na plus.

Autor edytował komentarz.
Maniek_88   10 #45 09.02.2013 19:44

Ja tutaj popieram głos gowaina, pomysł fajny ale w tym portalu średnio się sprawdzi. Realnie patrząc na naszą zabieganą redakcję, nie wyobrażam sobie żeby mieli co chwile wprowadzać gdzieś na stronie nasze zachcianki. Nie widzę takiego rozwiązania z whishlistą na stałe, bo zrobił by się śmietnik z lepszymi lub gorszymi propozycjami, a nawet te lepsze trudno żeby co chwile były wprowadzane. Aktualnie dobrze zostało to rozwiązane przy okazji planowania nowej odsłony portalu. Zostaliśmy poinformowani na zlocie, i każdy mógł wieczorem w dyskusji zgłosić swoje pomysły i wątpliwości. Dodatkową zaletą było to że jeszcze przed premierą można zmienić jakieś koncepcje tego jak coś ma wyglądać, oraz to że były to głosy zaangażowanych w życie portalu osób.
Jesli chodzi o tzw. checkliste to uważam że pomysł dobry, raczej nazwał bym to terminarz. I Coś takiego już istnieje, w prawym górnym logu portalu. Należało by tam poza wydarzeniami, dodać terminy związane z portalem i życiem użytkowników i już było by super :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #46 09.02.2013 19:52

@Maniek_88

Dziwnie niektórzy z Was na to patrzą, tak jak by sugestie były jednoznaczne z realizacją. Redakcja zbiera informacje i albo wdraża coś albo nie, nie myślcie za redakcje. Oni dobrze wiedzą co robić. Jak nie bedą mogli czegoś wprowadzić to tego nie zrobią. Widzicie problemy tam gdzie ich nie ma.

To rozwiązanie ma sens nawet jak by kolejna odsłona portalu miała być za 2 lata. Każdy portal chce wiedzieć, jakie są oczekiwania czy pomysły swoich użytkowników. W końcu to jest dla dobra portalu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #47 09.02.2013 19:54

@X.A.N.

Jak już wspomniałem we wpisie, forum brakuje kilku kluczowych elementów aby tam to się sprawdziło.

  #48 09.02.2013 20:00

Gdyby się trochę postarać to forum byłoby w sam raz:
1. Oddzielny dział forum na pomysły
2. Każdy wątek z ankietą
3. Wątki o tytule w wzorze [Status][tytuł]
4. Oddzielny poddział archiwalny na pomysły zaliczone
Zapewne można dodać jeszcze kilka elementów, ale coś takiego na początek w sam raz.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #49 09.02.2013 20:11

@X.A.N.

Może i tak, jednak do tej pory nikt tego nie zrobił, więc to chyba niezbyt wygodne. Poza tym

- na forum ciężko odgrzebać taki wątek
- ankieta? tutaj potrzebny jest jedna opcja zagłosuj i tylko tyle.
- kto będzie zmieniał nazwy tytułów co chwile jak się ich statusy zmienia? Mało realne a w dodatku bardzo uciążliwe.
- nie ma sensu oddzielać pomysłów zaakceptowanych od innych wtedy całość robi sie chaotyczna.
- a co z windowaniem najpopularniejszych pomysłów? tego się w jakiś prosty sposób nie da zrobić na forum.
- pozostaje problem jak ktoś tutaj napisał 2 równoległych światów forum i strony DP

Ogólnie nie widzę tego na forum, przynajmniej w takiej formie w jakiej by to spełniło swoją funkcję.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #50 09.02.2013 21:22

@up;'

zgadzam się- forum do tego celu to najgłupsze co można by zrobić...
najlepiej zrobić coś w stylu wykopu- czyli obok pomysłu przycisk "popieram", i ewentualnie jeszcze 2: "odrzucam" i "popieram, ale"- gdzie to ostatnie byłoby przydatne aby móc zaproponować swoje "ulepszenia"...

okokok   12 #51 09.02.2013 21:40

@up, właśnie tak działa Sugester.

gowain   21 #52 09.02.2013 21:58

@DjLeo "Dziwnie niektórzy z Was na to patrzą, tak jak by sugestie były jednoznaczne z realizacją" - nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że jeżeli Redakcja zdecydowała by się na zrobienie czegoś takiego, to pociągnęłoby to za sobą właśnie odpowiedzialność i obietnicę realizacji co niektórych pomysłów - jeżeli nie byłoby realizacji, bo Redakcja byłaby zagoniona, to zaczęły by się dywagacje, że pomysł nie ma sensu, bo i tak wszystko leży odłogiem i jest martwe.

W dodatku często to co się ludziom wydaje sensowne, na podstawie badań (choćby eyetrackingu) wychodzi, że takie nie jest :) Nie zawsze to co mówi np. 500 osób jest dobre dla reszty :)

MaXDemage   19 #53 09.02.2013 22:03

Dodam od siebie jedną uwagę - kto by głosował na takowym 'niby forum' ciekawych pomysłów.
My? Blagerzy, hardkorowi użytkownicy. Tymczasem, coś co wielokrotnie Redakcja powtarza - portal jest dla setek tysięcy użytkowników, z czego Ci którzy są tak huczni, to raptem niewielki procent. Co z tego że stworzymy coś z czego my będziemy korzystać, gdzie my będziemy wstawiać nasze pomysły, jak 90% użytkowników nie uzna tego za słuszne?

To moje zdanie.

foreste   16 #54 09.02.2013 22:28

Ja bym tylko dał obok buttona netfix button do forum żeby od razu na forum wejść z blogów :)

corrtez   12 #55 09.02.2013 23:49

Jestem za a nwet przeciw!! :D

ziggurad   13 #56 10.02.2013 02:23

Moim zdaniem pomysły bardzo fajne ale mi najbardziej brakuje ogarnięcia komentarzy. Często pod wpisami można znaleźć bardzo fajne wiadomości albo linki do jakiś programów itp, ręczne sprawdzanie każdego interesującego nas wpisu to głupota, ja używam: https://www.followthatpage.com/ gdzie dostaję maila o zmianie na stronie ale informuje mnie nawet o zmianie daty ostatniego logowania użytkownika co trochę denerwuje... (zaraz sprawdzę Page Monitor).

Podoba mi się http://disqus.com/ gdzie można odpowiadać na komentarze i głosować na nie. Nie wiem jak wygląda sprawa od strony technicznej - zastosowania tego z bazą użytkowników DP ale to inna kwestia.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #57 10.02.2013 02:24

@gowain

Na końcu wpisu umieściłem kilka pomysłów. Który z nich nie jest dobry dla reszty użytkowników? Każdy z nich usprawnia działanie bloga. Są rzeczy, które wręcz proszą się o wdrożenie. Jak hurtowe dodawanie zdjęć na blogu. To jest zły pomysł? Nie dobry dla wszystkich? Uogólniasz trochę i sprowadzasz dyskusję do "nie bo redakcja nie da rady". Są pomysły które pomogą wszystkim bez wyjątku a i tak to redakcja ostatecznie decyduje jakie miały by ujrzeć światło dzienne. Więc w czym problem, jeżeli coś się redakcji nie będzie podobać to zwyczajnie tego nie wprowadzi.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #58 10.02.2013 02:54

@MaxDemage

Jak wyżej napisałem, osoby które tworzą wpisy na blogu, przykładowo 50 blogerów, będzie mogło wygodniej tworzyć wpisy i szybciej to cała reszta osób będzie mieć to gdzieś bo aktywnymi blogerami nie są. Więc są rzeczy, które dotyczą pewnej grupy osób a inne reszty. Poza tym Max nie pisz tak jak by sugestie użytkowników miały być wyrocznią. Powtarzam po raz kolejny ale to chyba jest niezrozumiałe dla paru osób, że sugestia, pomysł to nie rozkaz czy wyrok na redakcji, że musi daną rzecz wprowadzić. To ma głównie pomóc w komunikacji, w podrzuceniu paru pomysłów. To nie ma tak działać i nigdzie tak nie działa, że to co użytkownicy zaproponują ma być natychmiast wdrożone. Ważne jest to aby zebrać pomysły w jedną całość i pomóc w jakiś sposób redakcji rozwijać ten portal, wspólnymi siłami.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #59 10.02.2013 03:06

Każdy z nas ma jakieś pomysły i było by świetnie jak by to można było zebrać w całość i a nóż coś by się redakcji spodobało.

Staram się jak mogę tym wpisem jakoś przyczynić się do rozwoju tego portalu, ale nic więcej zrobić nie mogę jak tylko zaproponować takie rozwiązania. Ma ktoś lepsze pomysły to niech pisze. Ja już więcej zrobić nie mogę.

gowain   21 #60 10.02.2013 08:00

@DjLeo a nie pomyślałeś, że dodawanie zdjęć jest specjalnie tak zrobione? Bo blog to nie galeria, a zdjęcia w dużej ilości obciążają bardzo serwer? No widzisz, pewnie nie - a nie zdziwiłbym się jakby to był jeden z powodów takiego rozwiązania. Ile osób ładuje więcej niż 5 zdjęć do wpisów? 3 na miesiąc?

Problem jest w tym, że nie wiemy czy Redakcja życzy sobie takich rozwiązań jak sugester, a Ty z góry założyłeś, że musi. W dodatku dalej nie bierzesz pod uwagę czegoś, co jest oczywistością - wprowadzenie takiego pomysłu to zobligowanie się do tego, żeby on działał. Redakcja nie może być gołosłowna, wprowadzi pomysł, a potem nie będzie go realizowała. Powie A, będzie musiała powiedzieć B, bo inaczej napiszesz kolejny wpis, w którym będziesz krytykował, że Redakcja nie słucha opinii ludzi. Takie moje zdanie - a i pozwól ludziom mieć swoje zdanie, bo jak na razie to widzę, że wygląda to tak, że twierdzisz, że Twój pomysł nie ma wad i jest genialny, a wszyscy, którzy Ci nie przyklaskują to się mylą. Tak jak napisałem pomysł jakiś jest, ale nie sądzę, żeby wypalił na DP.

Banan   10 #61 10.02.2013 09:05

Ja ostatnio prosiłem Liska o powiększenie archiwum na blogu, tego z miesiącami po prawej stronie każdego bloga. Dlatego, że wyświetlają się tylko trzy lata, a np. 2010 roku już u mnie nie widać. Tyle, że na razie nie miał na to czasu, ale wydaje mi się, że nowa odsłona jest tak blisko, że nie ma nawet sensu tego zmieniać.

Ostatni Mohikanin   27 #62 10.02.2013 09:27

Mój głos - jeśli kogoś to obchodzi - też jest "za" wprowadzeniem propozycji DjLeo.

arekman5   9 #63 10.02.2013 09:37

@gowain
Myślę ze zdecydowanie czegoś nie zrozumiałeś. Głównym celem tej tzw. wishlisty jest pomoc redakcji i polepszenie relacji na linii użytkownicy-redakcja pod względem wkładu użytkownika w ten portal, ponieważ taka relacja (wnioskując z tutejszej dyskusji) praktycznie nie istnieje. Ponadto nie uważam ze wspomniana redakcja powołaniem takiego tworu obliguje się by cokolwiek zmienić a tylko otwiera swoisty dział kreatywny funkcjonujący gdzieś tam 'na uboczu' portalu. Przydatny byłby on szczególnie gdy zaczynają się jakieś większe prace w związku ze strona, wtedy owy dział byłby takim dodatkowym 'redaktorem' rzucającym jakieś ciekawe pomysły, dzięki temu jakieś zmiany nie przechodziłyby obok użytkowników! Inna istotna rzeczą jest fakt iż musiałeś nie zrozumieć przekazu wpisu tudzież komentarzy DjLeo gdyż w przeciwnym wypadku nie napisałbyś ze próbuje on wciskać jakieś swoje pomysły 'na silę' i nie pozwala ci mieć własnego zdania. Ja w tym wpisie widzę jedynie sugestie, a w komentarzach DjLeo obronę swojego zdania co raczej jest naturalne szczególnie gdy ktoś je przeinterpretowuje czy też rzuca w nie bezpodstawnymi oskarżeniami. Wreszcie dochodzę do przykładu którego użył DjLeo (tego z tym hurtowym dodawaniem zdjęć). W swoim ostatnim (aktualnie) komentarzu podałeś merytorycznie poprawny powód odrzucenia tego typu pomysłu lecz może nie zauważyłeś że pokazałeś że zaproponowane przez DjLeo rozwiązanie przewiduje taką sytuacje tj. taki pomysł jak ten mógłby trafić po prostu do działu 'odrzucone' z podobnym komentarzem do twojego.

gowain   21 #64 10.02.2013 10:06

Nie no teraz to Was nie rozumiem, narzekacie na brak komunikacji z Redakcją, piszę, że Redakcja wprowadzając taki pomysł obligowałaby się do tego, żeby coś się działo - odpisujecie, że przecież nic nie muszą robić - gdzie tu sens i logika w tym co mówicie? Albo chcecie komunikacji, albo nie... Jak widzę, niektórzy chcą wprowadzenia pomysłu, bez zważania na jego późniejszą przydatność i wykorzystanie. Ja prezentuję swoje zdanie, Redakcja zapewne ma swoje - póki się nie wypowie to, to są dywagacje, w których każdy może przedstawić swój punkt widzenia.

Jak dla mnie już lepszym pomysłem, byłby - proponowany już kiedyś w komentarzach - blog techniczny DP, gdzie byłyby raz za czas informacje o tym co się dzieje na zapleczu.

arekman5   9 #65 10.02.2013 10:29

@gowain
Mam wrażenie ze znowu chyba czegoś musiałeś nie zrozumieć. Dziwna rzeczą wydawałby się fakt wprowadzenia takiej wishlisty gdyby redakcja nie brała jej w ogóle pod uwagę :). Jak napisałem w poprzednim komentarzu lista mogłaby być sugestią dla redakcji przy wprowadzaniu nowych funkcjonalności na stronie. Podstawową kwestią wydaje się być rozróżnienie między zobligowaniem redakcji do zmian pod 'groźba' późniejszego wytknięcia braku działań w związku z wprowadzaniem w życie pomysłów na wishliście "którą przecież sami wprowadzili" a zasugerowaniem im nowych kierunków i tak już podjętych działań. Ehh w całym pomyśle z tego co widzę chodzi o jakieś otwarcie się redakcji na opinie użytkowników i dlatego nie rozumiem dlaczego użytkownik może być czemuś takiemu przeciwny.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #66 10.02.2013 11:48

@gowain

"a nie pomyślałeś, że dodawanie zdjęć jest specjalnie tak zrobione? Bo blog to nie galeria, a zdjęcia w dużej ilości obciążają bardzo serwer? No widzisz, pewnie nie - a nie zdziwiłbym się jakby to był jeden z powodów takiego rozwiązania. Ile osób ładuje więcej niż 5 zdjęć do wpisów? 3 na miesiąc?"

No widzisz gowain zakładasz, że nie pomyślałem o tym (co akurat nie jest prawdą), a nie zastanowisz się nad nad tym, że:

- wpisów na blogu z dużą ilością zdjęć jest nie wiele i chodzi tylko i wyłącznie o wygodę, tak samo jak z przyciskiem zapisz na dole okna edycji. Z każdym podglądem przewijam cały blog do góry aby zapisać i podejrzeć efekt wpisu. Przy tworzeniu obszernego bloga jest to uciążliwe.
- jak wrzucam zdjęcia po kolei to pomiędzy jednym a drugim zdjęciem jest kilka sekund przerwy, jeżeli faktycznie było by to jakimś istotnym obciążeniem (a chyba nikt nie uwierzy, że jest to jakiś istotne obciążenie), ale nawet jeżeli by tak było (w co wątpię) to można wprowadzić kolejkę ładowania plików w odstępach np. co 10 sekund i masz problem rozwiązany. Będzie to nawet lepsze a przynajmniej wygodniejsze i jeszcze mniej obciążające serwer.
- a teraz najważniejsze, popatrz na blogi i oceń jak duże obciążenie Twoim zdaniem generowało by te parę wpisów dziennie, z czego większość z nich ma od kilku do kilkunastu zdjęć.
- dodawanie hurtowe zdjęć było by ukłonem dla osób które robią obszerne wpisy z dużą ilością zdjęć, choć i tak dla każdego było by to wygodniejsze tak jak przycisk zapisz na dole okna edycji wpisu.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #67 10.02.2013 11:48

'Problem jest w tym, że nie wiemy czy Redakcja życzy sobie takich rozwiązań jak sugester, a Ty z góry założyłeś, że musi."

- rany gowain czy Ty czytałeś mój wpis i moje komentarze? Jedyne co redakcja musi to jeść, pić i oddychać. Reszta rzeczy jest opcjonalna. Zastanów się czasami co piszesz, bo fajna jest dyskusja dopóki nie zaczynasz robić jakiś wycieczek osobistych w moją stronę, zarzucając mi, że uważam swój pomysł za genialny i w ogolę narzucam komuś wprowadzanie go, a świat kręci się wokół mojej osoby. Jestem zwykłą szarą płotką na tym portalu. Ale należę do społeczności tak samo jak Ty i chyba mogę coś zaproponować.Tak to możesz napisać do każdego kto wymyśli coś, nie ważne co by to było. Nic absolutnie nie założyłem, że redakcja musi zrobić i jest to kompletne bzdura i bardzo Cie proszę jak już coś mi chcesz zarzucić to przynajmniej przeczytaj mój wpis do końca i zwróć uwagę na to, że ja proszę redakcję a nie żądam czy każe lub narzucam. A jeżeli ja chciałbym takiego lub podobnego rozwiązania, to aby to miało sens i aby w ogolę redakcja rozważyła możliwość wprowadzenia, potrzebna jest większa ilość osób zainteresowanych tym rozwiązaniem. To chyba oczywiste.

To rozwiązanie mogło by być skuteczne aby właśnie rozważać różne warianty, a Ty z góry zakładasz, że nie,bo redakcja tak pewnie myśli i jakiś w tym miała cel aby pewne rzeczy wprowadzić takim jakim są obecnie. Gdyby tak było to nie trwały by prace nad nowa odsłoną portalu, bo przecież wszystko zostało już zrobione wcześniej, tak jak redakcja zakładała.

"Redakcja wprowadzając taki pomysł obligowałaby się do tego, żeby coś się działo - odpisujecie, że przecież nic nie muszą robić - gdzie tu sens i logika w tym co mówicie? Albo chcecie komunikacji, albo nie..."

Tak naprawdę to nie podałeś żadnych sensownych argumentów, w czym takie rozwiązanie by przeszkadzało? Bo jeżeli i tak redakcja ma ostateczny głos to co za różnica. Coś się im nie podobna to nie wdrażają tego a powodów może być milion. Ale nawet jak się pojawi jeden czy dwa pomysły na które ktoś wpadnie to i tak będzie to sukces.

Wykonałem jakiś wysiłek aby coś zmienić, polepszyć na portalu, zarzuciłem temat, reszta nie zależy już ode mnie.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #68 10.02.2013 12:27

Jak widzę tematu obciążenia serwera nie zrozumiałeś w ogóle. Nie chodzi o wgrywanie, ale o wyświetlenie ich ileś tysięcy razy - uważasz nadal, że wpis z 20 zdjęciami, przy np. 5000 odwiedzin nie jest obciążeniem dla serwera?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #69 10.02.2013 13:25

Masz rację nie rozumie, bo co ma piernik do wiatraka! Skoro i tak można umieszczać większą ilość zdjęć z tym, że trwa to po prostu dłużej i jest więcej klikania przy tym. Gdyby tak było jak mówisz to redakcja w ogóle nie dawałaby możliwości dodawania więcej niż 3 zdjęć. Tak jak to było kiedyś. A to, że każde zdjęcie obciąża serwer jest tak oczywiste, że nie ma sensu nawet dyskutować. Ale skoro jest taka możliwość to oznacza, że można to robić. Dziwna argumentacja.

manieKMP   7 #70 10.02.2013 14:55

@DjLeo, byłbyś chyba jednym z nielicznych, którzy rozumieliby opcjonalność wdrażania w życie jakichkolwiek pomysłów z takiej "listy życzeń", przy szybkim zalewie setek/tysięcy niezadowolonych z powstania takiej "krainy fantazji", która nie przeplatałaby się z rzeczywistością (choćby z braku siły przerobowej).
Najprawdopodobniej Twój pomysł powstałby jako "sztuka dla sztuki", a same "sugestie" pozostawałyby jedynie na "przysłowiowym" papierze...

Swoją drogą, może miałoby to rację bytu, gdyby powstał nadrzędny "dział", a sam serwis potrafił funkcjonować "z systemem modułów" do niego.
Innymi słowy, gdyby dp miało możliwości na podobnej zasadzie co przeglądarki internetowe. Jeśli czegoś by brakowało, użytkownik mógłby dany "ficzer" włączyć lub stworzyć oraz opublikować dla reszty (wtedy tylko klepnięcie w "Zastosuj" i reszta też miałaby wprowadzone udogodnienie). Zasada działania byłaby podobna do aktualnej zamiany wyglądu portalu (skórki zmieniające kolorystykę), ale z tą różnicą, że miałoby to swoją stronę (nie menu), a same "dodatki", czy też "poprawki" byłyby dla użytkowników tworzone przez użytkowników.
Wtedy "wishlist" miałoby chyba większy sens, ponieważ byłoby częścią tego "systemu modułów", a i odsetek redakcyjnych "majstrów" (bo raczej nie wszyscy siedzą i klepią kod do dp ;)) nie miałby w większości przypadków dodatkowej roboty.
Niestety i powyższy pomysł (wymyślony na szybkiego ;)) ładnie może i wygląda, ale "na papierze", ponieważ co najmniej trzy istotne rzeczy pozostają, danie możliwości na stosowanie (stworzenie systemu) "dodatków/poprawek" działających na portal, po drugie, czy nie będzie to zbyt obciążające, trzecim zaś jest kwestia, kto z użytkowników byłby chętny (i ilu by ich było), aby zostać "dobrą wróżką" i spełniać "zachcianki" nie tylko swoje, przy poprawianiu/rozbudowie funkcjonalności dp. W końcu nie każdy ma chęci lub "wiedzę" by czemuś takiemu podołać, a i samo uczestnictwo w tym byłoby "wolontariatem". Tak źle i tak nie dobrze... wiec zostaje po staremu ;)

gowain   21 #71 10.02.2013 16:04

@DjLeo A może pojedynczo się ładuje zdjęcia właśnie, żeby utrudnić pakowanie całych galerii zdjęć wpisów? Chciałeś dyskusję, to dyskutuję - mówię, że jak dla mnie pomysł się nie sprawdzi - mówisz, że dziwne mam argumenty - to jest taki argument po Twojej stronie, że szok. Ja też mogę powiedzieć, że wszystkiego Twoje są dziwne - i co z tego wyniknie? Nic. Siedziałeś, wymyśliłeś, napisałeś wpis - szacun - roboty było trochę, ale do mnie osobiście to nie przemawia. Ja mówię tylko i wyłącznie z mojego punktu widzenia - Redakcja zapewne ma swój i czeka aż się powybijamy w komentarzach, bo wtedy nie będzie czego już komentować :P :P :P

Over   9 #72 10.02.2013 18:12

@DjLeo
Nie przejmuj się gowain'em to już taki typ człowieka, myśli inaczej niż my wszyscy i lubi sobie wszystko pod górkę traktować już przerabiałem rozmowy z nim także no :) to moje spostrzeżenia...
Po za tym Gowain co się martwisz o serwery, od tego jest redakcja i Docent który pilnuje żeby wszystko działało do porządku i nie martwiąc się o ilość odsłon etc..
Jak by to była twoja strona i miałbyś serwer sprzed 10 lat to bym się martwił o tą "ilość" zdjęć ale Vortal pokroju DP udźwignie wiele wiele więcej...

MaXDemage   19 #73 10.02.2013 18:35

Wracając do mojego zdania na ten temat.
Powiedzmy, że Redakcja uruchomi taka wishlistę - którą notabene chwale sobie w wydaniu nazwy.pl.
Teraz tak, jest to portal który codziennie odwiedzają setki tysięcy osób, z czego sporty procent to rzekomi "informatycy". Na dodatek spory procent z tego to aktywni blogerzey, który maj setki dobrych pomysłów. Naprawde. Ty, ja inni - na pewno gdybyśmy usiedli razem, ta wishlista była by ogromna. I tu pojawia się dla mnie pierwszy problem. Ja sam zapełniłbym tę listę setka pomysłów w ciągu zaledwie 30 minut. A co dopiero cała blogowa brać. Nawet jeśli ograniczymy się do tego, że jedna osoba może mieć jeden pomysł co jest głupim ograniczeniem, ale powiedzmy, ze je nałożymy to i tak powstanie coś koło kilkuset pomysłów (widzę przecież jak ogromna jest lista na nazwie.pl po kilku dniach zaledwie istnienia jej).

Teraz trzeba było by to ogarnąc. Zgadzam się z tym, że redakcja nie musi wcale realizować tych próśb, mogła by tylko odpisać... ale żeby na nie odpisać trzeba je przeczytać. Przeanalizować. Na końcu faktycznie poświęcić 10 minut na klepanie w klawiaturę. Oznacza to w skrócie, że w Redakcji musiał by istnieć osoba tylko i wyłącznie od tego jednego zadania - a jak wiemy z rozmów, Redakcja w aktualnej sytuacji jest wielozadaniowa (każdy coś tam robi i wspólnie tworzą pewien organizm).

Nie zaprzeczam, że DP mogłoby zatrudnić kogoś na to stanowisko i że ta osoba pozytywnie wpłynęła by na relacje UZYTKOWNIK-REDAKCJA. Tylko wtedy i wyłącznie wtedy zgodziłbym się, że te rozwiązanie ma sens.

W praktyce jednak, zgaduje iż do tego nie dojdzie, powstanie dział, który szybko opustoszeje i po 2 miesiącach ciekawej interakcji przerodzi się we własna karykaturę, gdzie osoby siedzące na serwisie od dawien dawna będą wiedzieć, że wishlista jest martwa, a nowi będą ja spamować dziwnymi pomysłami. Krogulec w tym momencie będzie się kajał przed nami, że nie mają czasu ogarnąć tego a my przyklaśniemy ze zrozumieniem na kolejnym HotZlocie.

Wciąż czekamy na relacje z hotzotu - ostatnio ruszyła wreszcie po przerwie akcja nagradzania blogerów - nie wspomnę już o nowej odsłonie serwisu (gdzie jakaś beta dla zaufanych by się przydała (wink wink)). Z mojej perspektywy ta ekipa nie ma czasu na takie zabawy i znacznie lepiej wyszli by na tym gdyby po prostu zaczęli blogować (tak jak ostatnio się to stało o dziwo) niżeli poświęcali czas i środki na tworzenie wishlist.

To moje argumenty, moje przemyślenia. Moje podejście do sprawy jako osoby, która sama troszeczkę na prowadzeniu serwisów się zna.

rgabrysiak   14 #74 10.02.2013 18:51

@MaXDemage
Dokładnie to samo próbowałem napisać tylko w skróconej formie.
Również uważam, że wszystkie listy w praktyce umarłyby śmiercią naturalna ponieważ, nie miałby kto się nimi zająć nie mówiąc już o ich realizacji.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #75 10.02.2013 18:56

@MaXDemage Amen, alleluja i do przodu :)

gowain   21 #76 10.02.2013 19:03

@Over myślenie inaczej niż wszyscy i odwaga do wyrażania tego jest często cechą pożądaną - wolę mieć własne zdanie niż bezmyślnie powtarzać po innych.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #77 10.02.2013 19:12

@gowain

Dziwne argumenty w sensie nielogiczne (dla mnie). Tak jak byś sugerował, że redakcja działa z premedytacją aby utrudnić blogerom tworzenie blogów. Wolę nawet tak nie myśleć i nie uwierzę zwyczajnie w to. Jeżeli to ma związek z jakimiś technicznymi problemami to nie ma problemu czy chociażby z brakiem czasu, tym bardziej nie widzę w tym nic złego.

A dyskutować zawsze warto, nikt na siłę nikogo nie zamierza przekonywać do swoich racji. Bardzo dobrze, że się wypowiadasz, to się chwali.

"Redakcja zapewne ma swój i czeka aż się powybijamy w komentarzach, bo wtedy nie będzie czego już komentować :P :P :P"

- myślisz? mam nadzieje, że nie :) :) :)

@Over (cloker) :(

Z gowainem się dobrze polemizuje, do momentu aż nie robi jakiś osobistych wycieczek, wtedy jest ok :) Dobrze, że dyskutuje przynajmniej zawsze można się z nim z czystym sumieniem pokłócić ;P ;P ;P (oczywiście żart ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #78 10.02.2013 19:13

@MaxDemage

Max nie ma co porównywać sugestii do nazwa.pl, która świadczy "milion" wszelakich usług dla swoich klientów, tak klientów, bo ludzie tam płaca za korzystanie z tych funkcjonalności. Sam mam tam konto i serwer i wiem jaka masa usług jest świadczona. Absolutnie nie można ich porównywać. Moim zdaniem kompletnie nietrafione porównanie, w przypadku DP nie było by takiej ciżby jak w przypadku Nazwa.pl. I sugestie ograniczyły by się wyłącznie do pewnych zmian na stronie lub dodaniu jakiś funkcji teraz lub w przyszłości. Nic na siłę.

Sugestie mogły by zwyczajnie tam być, a redakcja kiedy będzie miała czas to je rozważy (rozumie, że się zasugerowałeś ilością propozycji w nazwa.pl) jednak jak już wspomniałem, tam jest masa funkcji i usług. Paradoksalnie uważam, że blogowanie jest o wiele bardziej czasochłonne niż przeczytanie jednego zdania w danej propozycji i napisanie kolejnego. Czasowo nieporównywalnie krótsze. Takie coś przydało by się nawet jak by miało być uruchomione raz na jakiś czas. Np. 2 tygodnie w roku. Zebranie sugestii i tyle. Jest cała masa możliwości. A to redakcja decyduje o czasie jaki by mogła lub nie na to przeznaczyć. Teraz oczywiście jak nie ma czasu na to to nikt nie musi tego wdrażać. Ale kiedyś dlaczego nie? Wszystko sie da pogodzić, w końcu to ma pomóc redakcji podsunąć parę pomysłów.

Oczywiście dziękuje za Twoją opinie :)

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #79 10.02.2013 20:27

@Zbysiu
Takie rzeczy tylko w Erze (T-mobile) ;P

"Jaszcze jedno mnie zastanawia, dlaczego redakcja milczy w tej sprawie?"
No przecież wyraźnie gowain napisał dlaczego :)

Vanshei   16 #80 10.02.2013 20:47

Moim zdaniem pomysł byłby ok gdyby redakcja nie była tak zawalona robotą jak teraz.

Zaczęli HotZloty później doszło Gamikaze (które do teraz jest w wersji beta i nawet hasła tam nie zmienisz), Techit - polowania, blogi i konkursy i jeszcze Netfix...
Porwali się z motyką na słońce zamiast trochę odpuścić i teraz sami nie wiedzą w co ręce włożyć...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #81 10.02.2013 20:51

@Vanshei

Wiesz pomysł zarzuciłem, nikt nie mówi, że nie można kiedyś o tym pomyśleć jak redakcja będzie mieć mniej na głowie.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #82 10.02.2013 20:51

@Zbigniew2003

Próbuję to sobie wyobrazić, ale nie ogarniam :)

gowain   21 #83 10.02.2013 20:53

@Zbigniew2003 nie, nie pracuję, ale mogę Ci wydziergać taki - chcesz? :P

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #84 10.02.2013 21:07

@Zbigniew2003

Idźcie na kompromis, niech Ci na drukarce wydrukuje ;P

Autor edytował komentarz.
Over   9 #85 10.02.2013 22:20

@Zbigniew2003
Zgodzę się z tobą chętnie nosiłbym kurtki czy polary z DP i jeszcze bym za nie zapłacił oczywiście w rozsądnej cenie ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #86 10.02.2013 23:00

@Over

Nawet jak by Ci gowain wydziergał? ;P

okokok   12 #87 11.02.2013 00:15

To teraz gowain może sobie zarobić :)

djDziadek   17 #88 11.02.2013 08:54

Poczytałem, pomyślałem i w zasadzie każdy z was ma racje...
@DjLeo - pomysł świetny, wydaje mi się, że "windowanie" propozycji poprawek mogłoby wiele ułatwić ale... pozostaje temat, który na tym (i każdym innym blogu - forum) jest chyba nie do przeskoczenia - spamerskie konta, za pomocą których można windować lub "zakopywać pomysły"
@Max - masz rację, redakcja się nie wyrabia, bo maja mnóstwo świetnych pomysłów (organizacja Hot Zlotów i Hotfix) i mało ludzi, jednak jeśli coś (firma jaką jest Xenium) chce się rozwijać, musi inwestować (m. in. w pracowników).
Niestety przychodzi taki moment (granica wydajności), gdzie (nawet połączona z hobby) praca przestaje sprawiać frajdę a zaczyna być mozolna i uciążliwa, spada wydajność i jakość (chyba to właśnie ostatnimi czasy widać na stronie DP) i trzeba się zastanowić - jaką pójść drogą.
Nie wiemy jakie plany mają Dobro Programowi wieszcze, ale jeśli wdrażają nowe usługi to chyba chcą się rozwijać, a mnie się przy okazji wydaje, że bez rozwoju "zasobów ludzkich" zbliżają się do granicy krytycznej swojej wytrzymałości - to jest rozbicie Twojego argumentu @Max
Powinni jednak czerpać z zapału i pomysłów swoich userów i blogerów, zanim ci również popadną w marazm i zniecierpliwienie brakiem jakiegoś wyraźnego kierunku na przyszłość, który bardzo chętnie pomogą rozwijać.
Jestem jednak za pomysłem @DjLeo, ale nie na siłę i od razu, najpierw powinniśmy dowiedzieć się czego chcą "zapaleńcy" (w dobrym tego słowa znaczeniu), którzy są związani z DP zawodowo, wtedy i nam - współtworzącym tą "rodzinę" będzie łatwiej :)
Wytrwałości życzę wszystkim i większej otwartości redakcji DP, przetarliście szlak na ostatnim zlocie, jednak jakoś tak wszystko od tamtego czasu wystygło...

Autor edytował komentarz.
Lisek REDAKCJA  14 #89 11.02.2013 10:53

Tak na szybko. Nie rozpisując się specjalnie, chcielibyśmy dać znać, że mocno bierzemy sobie do serca wszelkie uwagi od Was. Cokolwiek by nie mówić, ten portal jest nie tylko nasz ale przede wszystkim Wasz i dla Was. Nasz pomysł na rozwój zakłada przede wszystkim wspólne budowanie portalu takiego, jaki wszyscy chcielibyśmy mieć, choć zdajemy sobie sprawę, że wszystkich zadowolić się nie da.
Dlatego też, już niedługo pojawi się blog techniczny w którym będziemy opisywać postęp prac na nową wersją. Chcielibyśmy też właśnie tam dyskutować nad wszelkimi przeróbkami, pomysłami i wdrożeniami.
Dajcie nam jeszcze chwilę czasu :)

gowain   21 #90 11.02.2013 10:58

@Lisek i o to chodzi :) Czekamy, czekamy - przebierając nogami :P

wojtekadams   19 #91 11.02.2013 11:19

@Lisek
bardzo dobry pomysł ;)

MaXDemage   19 #92 11.02.2013 11:25

@Lisek
Dokładnie - presajsli jak mawiają starzy górale - uważam iż blog jest dużo lepszym wyjściem. Rozumiem fakt, że wpis zajmuje sporo czasu, ale jego otwartość i precyzja (co np wielokrotnie pokazywał Docent) to rewelacyjna forma komunikacji z nami. Komentarze pod takimi blogami to też dobre miejsce na różne pomysły, dyskusje i dywagacje.

Dobrze wiedzieć, ze coś się dzieje i czekamy.

Lisek REDAKCJA  14 #93 11.02.2013 11:38

Od razu zaznaczę, że nie będą to rozwlekłe wypracowania, raczej przerośnięty twitter :)
Pisarz ze mnie żaden, bardziej zależy mi na komunikacji niż na uskutecznianiu grafomanii.

MaXDemage   19 #94 11.02.2013 11:54

:(
Ale będzie więcej niż 140 znaków... prawda? Tak np, 1400?

Lisek REDAKCJA  14 #95 11.02.2013 11:57

Ustalmy, że coś pomiędzy twitterem a Twoimi wpisami :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #96 11.02.2013 12:15

No i jakiś konkret jest, to dobrze. Po Twoich słowach Lisek wnioskuje, że dzień nowej odsłony już niebawem :). Czekamy w takim razie z niecierpliwością.

MaXDemage   19 #97 11.02.2013 12:50

Hmm, średnia moich wpisów to coś koło 10000 znaków ze spacjami (w porywach do 15tysięcy) - ok, jestem w stanie zgodzić się i pozwolić wam tak blogać. Więc macie moje pozwolenie. Howgh.

PS. Woho, setny komentarz we wpisie.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #98 11.02.2013 13:07

@MaXDemage
A jak przekroczą taką ilość znaków? To co wyślesz im wściekłego kucyka? :)

"PS. Woho, setny komentarz we wpisie." - no i oczywiście Ty w 100 komentarzu :)

Xanthia   11 #99 11.02.2013 20:12

Mnie by się przydało tak
- możliwość dodania notatki o jakimś użytkowniku (pomysł znany od kilku lat z SecondLife - przyjął sie na wielu portalach), w końcu nie zawsze kogoś kojarzymy, niektórych darzymy sympatią innych mniej, czasem ktoś dodał ciekawy komentarz... przydałoby się
- powiadomienia o - odpowiedziach w wątku na forum, gdy użytkownik zwraca się do Ciebie - np @Xanthia - to samo przy komentarzach na portalu.
- powiadomienia o komentarzach na blogu
- naprawienie wreszcie systemu "zobacz własne posty" te ostatnie pojawiają się i znikają kiedy chcą
- rozwinięcie shoutboxa w coś większego
To tyle...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #100 11.02.2013 21:24

@Xanthia

Z Twojej listy najbardziej brakuje mi tego

"- powiadomienia o komentarzach na blogu"

no i jednocześnie

"- powiadomienia o - odpowiedziach w wątku na forum, gdy użytkownik zwraca się do Ciebie - np @Xanthia - to samo przy komentarzach na portalu. "

okokok   12 #101 14.02.2013 00:49

Dokładnie, powiadomienia!!!

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #102 14.02.2013 00:52

Cud, że tutaj jeszcze zaglądasz :) No tak, powiadomienie by się przydały oj bardzo.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #103 16.02.2013 03:04

Polecam Page Monitor dla Chroma... sprawdza się.

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #104 02.03.2013 14:43

Na blogu kliknięcie w avatar przenosi na konkretny profil a o dziwo na stronie z aktualnościami już nie przenosi. Ciekawe dlaczego nie jest to ujednolicone.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #105 02.03.2013 23:08

@przemor25

No to taki chochlik mały. Nowa odsłona pewnie nie będzie mieć takich niuansów :)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.