Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel - gorący temperament?

Jeden z wielu testów jaki wykonałem w pierwszej kolejności to tzw. stress test, połączony z monitorowaniem temperatury CPU. Oczywiście w ten sposób obiektywnie mocy zestawu nie uraczymy, jednak nie to było celem testów. Choć na uwagę zasługuje fakt iż żaden z 12 procesorów logicznych przy zwykłym korzystaniu z systemu nie wykazywał nadmiernego obciążenia. Maksymalnie wykorzystanie wahało się w granicy do ok. 15% mocy całego procesora.

Temperatura rośnie?

To co przykuło moją uwagę to temperatura CPU. Jak się okazało układ chłodzenia (pół)wodnego od Intela jest całkiem wydajny. CPU w spoczynku osiągał średnie temperatury w granicach 35-40°C.

Choć z nieznanych mi powodów, w nazwijmy to podobnym środowisku (czyt.bios), temperatura często wahała się w zakresie aż do +/- 8 stopni. Z informacji jakie wyczytałem na wszelkich stronach poświęconych temu procesorowi, to jego średnia temperatura (bez większego stresu) zawiera się w przedziale 50°C/60°C co pozwala mi stwierdzić, iż chłodzenie dedykowane od Intela spełnia swoje zadanie na co najmniej 5-tkę z plusem.

Minimalne temperatury jakie udało mi się zaobserwować zbliżały się nawet do granicy 29°C, choć taki stan zwykle nie trwał długo. Co ciekawe wszystko to zaledwie przy 900 RPM (obrotów na minute) wentylatora chłodnicy. Wynik dość imponujący, choć też nie ma się co oszukiwać, są o wiele bardziej wydajne układy chłodzące (w nazwijmy to fullHD:). Jednak jak na zintegrowany układ chłodzący, to jest całkiem nieźle.

Czas na stres.

To co najbardziej mnie ciekawiło, to sprawdzenie jak zachowa się układ chłodzenia i o ile wzrośnie temperatura przy maksymalnym obciążeniu wszystkich rdzeni, z włączoną obsługa Hyper-Threading. W zasadzie ciężko mi nie brać pod uwagę hiperwątkowości w każdym z możliwych testów, ponieważ dzięki tej technologii wzrost wydajności jednego rdzenia może sięgać nawet 20%, co nie jest bez znaczenia dla wydajności całego układu. Dla tych którzy nie za bardzo wiedzą czym jest HT spieszę z wyjaśnieniem. Jest to technologia/pomysł Intela, która ma za zadanie 2 różne wątki (ciąg instrukcji wykonywanych przez aplikacje) wykonywać w tym samym czasie, na konkretnym rdzeniu CPU. Co prawda w nomenklaturze (czyt. fizyce) IT nie istnieje pojęcie wykonywania wielu operacji przez układ CPU w tym samym (rzeczywistym) czasie. Jest to zwyczajnie niemożliwe. To trochę jak z naszym mózgiem, niektórzy uważają, że mają podzielność uwagi, jednak już dawno zostało udowodnione, że nie potrafimy myśleć o 2 rzeczach jednocześnie. Operacje są wykonywane jedna po drugiej. Jednak technologia HT może sprawiać takie wrażenie, że coś jest wykonywane w tym samym czasie, co jest obligatoryjnie powiązane z widzianym przez system dodatkowym procesorem logicznym, przy korzystaniu właśnie z wielowątkowości. Stąd dzięki tej technologii w naszym 6 rdzeniowcu mamy aż 12 procesorów logicznych.

Poniżej widok z menadżera zadań po wyłączeniu Hyper-Threading w biosie. Jak widać zniknęło nam 6 procesorów logicznych.

Jednak wracając do meritum, spróbujemy dokonać maksymalnego obciążenie naszego układu aby zaobserwować stabilność jego działania i temperatury jakie temu towarzyszą. W tym celu użyjemy oprogramowania, które skutecznie "zestresuje" nasz zestaw.

Tak wygląda sytuacja bez obciążenia układu CPU.

Jak widać wszystko w normie, temperatury również na niskim poziomie. Postaram się dociążyć każdy procesor logiczny w 100% i porównać wyniki. A więc zaczynamy stres test.

3..2..1..Start

Już w pierwszych kilku sekundach temperatura podskoczyła o 8 stopni i z każdą kolejną minuta rosła. Co ciekawe program OCCT pokazywał błędną wartość dla 2 pierwszych rdzeni, przez co ze względu na limity temperatur, określone defautowo, program przerywał stresujący test procesora.

Jednak szybko wyłączyłem ten limit i wszystko wróciło do normy.

Jak widać na poniższym screenie, każdy z procesorów logicznych otrzymał dawkę 100% obciążenia.

Jednak aby to miało sens takie obciążenie musimy utrzymać dłuższy czas, aby procesor mógł na spokojnie się rozgrzać. Tak wyglądała sytuacja po 15 minutach:

Powoli bo powoli temperatura wzrasta, dlatego taki test warto przeprowadzić dłuższa chwilę. Do 10 minut temperatura nie przekraczała jeszcze 55°C. Już po 15 minutach, jak widać z powyższego zrzutu, temperatura zbliżyła się do 60°C.

Po godzinnym obciążeniu CPU i wszystkich rdzeni, sytuacja niewiele się zmieniła.

Można więc śmiało uznać, że naszemu procesorowi nic nie grozi. Oczywiście bierzemy pod uwagę fakt, iż CPU nie jest podkręcony.

W trakcie dociążania całego procesora nie wystąpiły, żadne problemy z działaniem sprzętu. W dodatku wentylator chłodnicy pracował wciąż z prędkością 900RPM, co jest kolejnym dowodem na sprawność w/w układu chłodzenia.

Prądem go prądem!

W czasie tego testu monitor płyty głównej wskazywał pobór mocy w granicach 100 Watów, przy maksymalnym obciążeniu, dla porównania w stanie spoczynku ta granica spadała poniżej 20W.

Czy procesor jest oszczędny? Moim zdaniem tak. Zakładając, że korzystamy z aplikacji wielowątkowych, lub gier (które również wielowątkowość wspierają) to i tak zapewne nie osiągniemy wartości maksymalnych. No chyba, że gra w którą gramy współpracuje ze wszystkimi 6 rdzeniami. Takie gry można policzyć na palcach jednej ręki. Choć dobrze wiadomo, że kluczową rolę w przypadku gier odgrywa karta graficzna, to jednak kilka gier zostało stworzonych dla CPU powyżej 4 rdzeni tj. Lost Planet lub Dirt.

Podsumowanie

Reasumując, wydajność układu chłodzącego jest na przyzwoitym, a nawet całkiem przyzwoitym poziomie. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się po tym chłodzeniu zbyt wiele, na szczęście jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Nie zaobserwowałem przy normalnej pracy i/lub maksymalnym obciążeniu, problemów z jego wydajnością. Inaczej mówiąc solidne chłodzenie za relatywnie niskie pieniądze (w porównaniu do niezintegrowanych rozwiązań).

W dodatku sam procesor spisuje się na medal, pod względem wydajności cieplnej. Przy maksymalnym dociążeniu CPU, uzyskiwać tak relatywnie niskie temperatury to duży sukces i zasługa na pewno samego CPU, jak i chłodzenia (pół)wodnego.

EDIT:

Specjalnie dla kolegi semtexa dodaję zrzut z Intel Burn Test z maksimum obciążenia.

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Semtex   19 #1 06.05.2013 12:41

Nie zgodzę się z twierdzeniem że chłodzenie daje radę, niestety, IMO, nie daje rady :D
Już tłumaczę dlaczego, 62°C na najcieplejszym rdzeniu, przy stockowym taktowaniu (3.8GHz w turbo) jest wynikiem kiepskim, obawiam się że po wkręceniu go na 4.5GHz temperatura skoczy znacznie wyżej, chłodzenie być może sobie poradzi, jednak raczej będzie głośno, bo wentylator zacznie pracować z maksymalnymi prędkościami, kolejna sprawa, prawdopodobnie ciecz będzie niewystarczająco szybko oddawać ciepło, będzie coraz cieplej....

BTW> OCCT pokazuje głupoty w przypadku Vcore, z tak wysokim napięciem procesor już powinien być martwy.

Spróbuj zrobić Intel Burn Test na maximum, zobaczysz jak działa chłodzenie: wydajność/cisza :P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 06.05.2013 13:03

@semtex

Wszystko gra ale weź pod uwagę, że RPM nie drgnęło ani jeden obrót w górę. Więc biorąc to pod uwagę to wszystko jest w najlepszym porządku. Ciężko powiedzieć powyżej jakiej wartości zacznie tak na prawdę wentylator mocniej pracować. Jednak w kilku innych testach udało mi się osiągnąć 2500RPM i więcej i świat w około zaczął szaleć. A co do OCCT to jak napisałem głupoty pokazywał, ale chodziło tylko o obciążenie jakimś programem wszystkich rdzeni, a on sobie całkiem przyzwoicie z tym radził. Poza w/w głupotami jakie wskazywał.

A co do głośności będzie i o tym w osobnym wpisie.

Semtex   19 #3 06.05.2013 13:06

Jak możesz to dorzuć wyniki z http://www.softpedia.com/get/System/Benchmarks/IntelBurnTest.shtml ;)
Żeby nie marnować czasu zrób chociaż test na "High" :D
Nie musisz ich wrzucać do bloga, starczy mi komentarz.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 06.05.2013 13:21

@semtex

Robiłem już test programem Intel Burn Test. Zastanawia mnie czy to możliwe, żeby wyniki się tak różniły, na High z tego co widzę maks 58°C. RPM wciąż nie szaleje i trzyma w okolicy 900 obrotów.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 06.05.2013 13:25

Jak na taką prędkość RPM to uważam, że jest naprawdę dobrze. Przy większym stresie wyłącznie poprzez OC, obroty się zwiększają i jest całkiem nieźle. Lekką ręką można podkręcić na 4,2 Ghz i temperatura nie leci w górę. Choć obroty trochę tak, ale na poziomie 1200RPM, a i tak nie jest głośno.

Semtex   19 #6 06.05.2013 13:27

Teoretycznie IBT bardziej obciąża procesor, praktycznie w przypadku mojego CPU też, dziwne. Cyba że zadziałało jakieś zabezpieczenie, podczas testu wszystkie rdzenie trzymały 3.8 GHz?

EDIT.

Zwiększony skok vcore zaczyna się od 4.3/4.4GHz, większy vcore=więcej °C ;)

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #7 06.05.2013 13:35

Tak to teraz wygląda u mnie, temperatura otoczenia ok 23°C http://wstaw.org/m/2013/05/06/temp.png :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 06.05.2013 13:36

Za chwilę dodam do wpisu screeny z maxiumum obciążenia w Intel Burn Test. Jest dobrze. Tak rdzenie trzymały 3800Mhz. Nie udało mi się przekroczyć 62°C przy maksymalnym stresie. I to wciąż przy ok. 900 RPM. Jak dla mnie to naprawdę niezły wynik. No ale ja się nie znam :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #9 06.05.2013 13:37

No tak w porównaniu do Ciebie to dużo lepszy wynik. Ale też procesory różnią się znacznie. Też mam ten procesor co ty 2500K i jestem zadowolony. Choć następny wpis nie do końca to potwierdzi. Biorąc pod uwagę, że to pseudo chłodzenie wodne, to nie jest moim zdaniem tak źle. W dodatku cisza przy maksymalnym obciążeniu niezmiernie cieszy.
A jakie masz chłodzenie?

Autor edytował komentarz.
dragonn   11 #10 06.05.2013 15:10

@semtex 62C to naprawdę nie jest dużo, wystarczy popatrzeć na dzisiejsze laptopy - temperatury na poziomie 75C do 80C to standard.

Semtex   19 #11 06.05.2013 15:16

@dragonn

Max temp dla tego procesora to 66.8°C, pewnie że można iść trochę wyżej i nic się nie stanie, jednak Intel nie wziął znikąd tego limitu http://ark.intel.com/pl/products/63697/Intel-Core-i7-3930K-Processor-12M-Cache-u... :)

Dodam tylko że Tcase!=Core temp. Na rdzeniu może być wyżej.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #12 06.05.2013 15:22

W każdym razie tak to działa, 40°C (i mniej ) w spoczynku 60°C przy obciążeniu na full. I tak w moim odczuciu nie jest źle, jak na takim chłodzeniu i przy takim procesorze o tej mocy.

Semtex   19 #13 06.05.2013 15:26

@DjLeo

Zastanawiam się czy na Intelowskim boxie też by te temperatury utrzymał :D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 06.05.2013 15:57

@semtex

Dobre pytanie, ale niestety nie ma jak tego sprawdzić.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #15 06.05.2013 15:58

W sumie to możliwe, ale pewnie by kręcił się tak wentylator, że bym swoich myśli nie słyszał :)

  #16 06.05.2013 17:40

60°C to jeszcze "chłodno", w laptopach tak jak wyżej napisał @dragonn 70°C to min.
Nie spotkałem jeszcze gry, która by przez 15 minut obciążała TAKI procesor w 100% ( nawet jeśli przez minutę cos takiego miało miejsce to może podniesie się o kilka stopni o zgrozo!).
W tym momencie wywołałem burzę, że komputer nie służy tylko do gier i jest pełno programów graficznych, które potrafią zarżnąć taki procesor :)

arlid   16 #17 06.05.2013 19:02

Niebyt to mu dało w kość ) Zwłaszcza, że pokazałeś temperatury po godzinie. Mam jeszcze pytanie dotyczące chłodzenia. Skoro jest ono wodne/półwodne to gdzie jest jej zbiornik? Ciekawe także jakie jest prawdopodobieństwo nieszczelności i uszkodzenia płyty czy innych elementów

Semtex   19 #18 06.05.2013 19:22

@bDF

Crysis III potrafi podnieść temperaturę mojego CPU do 57°C na najcieplejszym rdzeniu...

Porównanie procesorów desktop i laptop nie ma absolutnie sensu w tym wypadku.

@arlid.

To jest układ zamknięty, ciecz go wypełnia, widziałeś na zdjęciach element z wentylatorem, to jest chłodnica, pompka jest zintegrowana w elemencie znajdującym się na procesorze (blok+pompka), ryzyko przecieku jest raczej małe co nie znaczy, że nie ma go w ogóle :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 06.05.2013 20:30

Nawet po takim traktowaniu 60 stopni to nie jest aż taki wysoki wynik. Czyli wszystko w normie.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 06.05.2013 22:05

@arlid

Wiesz trochę mu dało to w kość, raczej rzadko zdarza się 100% obciążenia na każdym rdzeniu przez 100% czasu. Co do samego układu to jak najbardziej ryzyko zawsze występuje. Niestety nie ma możliwości otwarcia układu i dolania wody. Ale to za razem wada i zaleta.

Konstrukcja sprawia wrażenie solidnej, także chyba wylanie jej nie grozi.

Autor edytował komentarz.
W_tym_temaciE   5 #21 07.05.2013 14:51

@arlid
Co do nieszczelności - jak nie będziesz przecinał węży, to nic się z nimi nie stanie.
Bardziej bałbym się już o bloko/pompkę i chłodnicę, bo na nich się tnie koszty w gotowcach.
Co do rezerwuaru - nie ma, tak samo jak nie ma możliwości rozebrania na części tego chłodzenia - i dlatego, nazywanie tego chłodzeniem wodnym (jbardziej pasuje określenie "Pseudo-chłodzenie wodne" - no, ale kto by coś takiego kupił), przez sprzedawców jest błędne.

Generalnie, to jest jedno warte uwagi "gotowe" chłodzenie - Swiftech H220.
Możesz co chcesz zdemontować, jest rezerwuar, a wydajnością masakruje wszystkie pseudo-LC (które nie są wydajniejsze od dobrego chłodzenia powietrznego).

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 07.05.2013 14:56

@W_tym_temaciE

Dlatego we wpisach używam sformułowania (pół)wodne chłodzenie :)

arlid   16 #23 07.05.2013 18:01

@semtex, @W_tym_temaciE

Dzięki za odpowiedzi.No i właśnie, ciekawe jakie oprócz "złożenia" w całość są zabezpieczenia przeciw zalaniu. Chyba nie ma takich w ogóle?

  #24 08.05.2013 18:19

"Choć z nieznanych mi powodów, w nazwijmy to podobnym środowisku (czyt.bios), temperatura często wahała się w zakresie aż do +/- 8 stopni." W BIOSie nie działają funkcje oszczędzania energii