Recenzja rejestratora samochodowego OMEGA 720p

OMEGA 720p

O rejestratorach słów kilka

Dość popularne od jakiegoś czasu stają się wideo rejestratory samochodowe. Urządzenia służące do rejestracji materiału wideo znamy bardzo dobrze z filmów, które można obejrzeć w telewizji i i w internecie (gdzie zazwyczaj główną rolę w nich gra nasza „ukochana” drogówka). W każdym samochodzie policji takie urządzenie jest standardowo montowane a niekiedy i po kilka w jednym radiowozie. Cel stosowania takich urządzeń jest w przypadku policji oczywisty i chyba nikomu nie trzeba nikomu wyjaśniać do czego służą. Zwłaszcza tym którzy mieli „przyjemność” obejrzeć takie nagranie siedząc na tylnej kanapie radiowozu :). Jako obywatel nie będący w służbie publicznej, mogę również używać takiego rejestratora. Ten rejestrator nie posiada funkcji pomiaru prędkości a nawet jeżeli by miał taką funkcję ( a i takie rejestratory są dostępne) to nasze nagranie nie będzie mogło zostać użyte jako dowód w sytuacji kiedy chodzi o przekroczenie prędkości. Co innego jeżeli będziemy świadkami zdarzenia drogowego lub sami będziemy w nim uczestniczyć -czego nikomu nie życzę!. Choć o dziwo (co niebywałe) takie nagranie nie jest kluczowe w rozstrzyganiu sporu w zdarzeniu drogowym, jednak może okazać się dowodem który ostatecznie przesunie szalę słuszności na naszą stronę.

Do czego może (lub nie) przydać się nam takie urządzenie?

Może zacznę od tego przed czym rejestrator nas nie uchroni. Jak już powyżej wspomniałem, niestety nie pomoże nam on w przypadku kiedy przekroczymy prędkość (według organu kontrolującego) i będziemy święcie przekonani iż takie coś nie miało miejsca. Niestety nawet jeżeli nasz rejestrator wskazuję prędkość lub oko naszej kamery jest skierowane na licznik prędkości. Nic nam to nie da. Dla sądu nie jest to dowód, ponieważ na takie urządzenie należy mieć homologację. A udowodnienie (nawet jeżeli posiadamy homologację na urządzenie) , że prędkość była przepisowa w trakcie pomiaru jest prawie niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ sama homologacja to nie wszystko, umiejętny montaż tego urządzenia odgrywa kluczową rolę i jest najczęstszym powodem oddalenia takiego nagrania jako dowód. Więc jeżeli dostaniemy „sweet focie” z fotoradaru a posiadamy nagranie z miejsca w którym dokonaliśmy tego wykroczenia to nic nas przed srogą ręką sprawiedliwości nie uchroni. Ale to chyba koniec złych wiadomości, reszta jest bardziej optymistyczna.

Rejestrator może pomóc nam w dochodzeniu swoich praw.

Co ciekawe nie muszą te zdarzenia mieć bezpośredniego związku z poruszaniem się po drodze. Wiele filmików w sieci pokazuję, że takie urządzenie może zarejestrować niebywałe sytuacje. Chociażby "sprzeczkę" pomiędzy kierującymi, wyrażaną za pomocą pięści lub przykładowo nagranie z kradzieży. Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego większość filmików z drogowych walk pomiędzy kierującymi najczęściej jest z Rosji. Hmm… nie chcę uogólniać ale duża większość na YouTubie jest właśnie z tego kraju.

Ale do rzeczy

Rejestrator jaki mam przyjemność przetestować to model OMEGA 720p , rejestrator ten obecnie kosztuje w granicach 180zł na allegro a tak wygląda jego:

Specyfikacja techniczna

Tryby: Nagrywanie video /kamera internetowa/pamięć masowa/dyktafon
Przetwornik obrazu: kolor CMOS 1/4-cala czujnik WXGA HD
Wyświetlacz: 2,4'' TFT
Nagrywanie w rozdzielczościach: VGA (640x480) WVGA (720x480), HD 720 (1280x720)@ 30fps
Nagrywanie: AVI (obraz), ACC (dźwięk)
Obiektyw: 120 °
Obsługa kart : SDHC do 32 GB
Wyświetlanie :
- w czasie rzeczywistym z datą i godziną (lub bez)
Nagrywanie :
- automatycznie po uruchomieniu samochodu
- nagrywanie z dużą szybkością i szybkie reagowanie na zmiany natężenia światła
- automatyczne nagrywanie cykliczne i przechowywanie sekcji materiału
Zasilanie wejściowe: 5V DC
Wbudowana bateria: 600 mAh wielokrotnego ładowania.
Interfejs: wyjście AV, USB 2.0 i miniHDMI
Wbudowany mikrofon i głośnik : Tak
Oświetlenie : LED IR (podczerwień)

Mały wałek

Niestety z opisami w sieci jest pewien problem, może zacytuję:
Allegro i Ceneo
„Prawdziwe nagrywanie HD!!(interpolowane Full HD!)”

Strona BP (Payback)

„Samochodowy rejestrator jazdy z obrotowym wyświetlaczem rejestrujący obraz i dźwięk w jakości Full HD. Nagrywa pliki AVI, ma wyjście AV, USB 2.0, mini HDMI. W zestawie uchwyt i ładowarka.”

Przekładów można by podać więcej…
Otóż ten rejestrator nawet nie stał przy FullHD. I kompletnie nie rozumie jak to możliwe iż wszędzie jest napisane, że ten rejestrator ma FullHD. O tyle dobrze, że chociaż to HD które ma jest progresywne a nie interpolowane. No ale nawet jeżeli FullHD miało by być interpolowane to tutaj takowego nie ma. A ponieważ mój rejestrator jest nabyty z punktów Payback to na stronie wyraźnie jest napisane” rejestrujący obraz i dźwięk w jakości Full HD”. Pomijając opisy na allegro które mogą się różnić. To na stronie BP opis wydaje się jasno to stwierdzać. Niestety nie do końca. Patrząc na to zdanie wcale nie jestem już pewien iż FullHD dotyczy rejestracji wideo. No ale czego innego ma dotyczyć? Może im chodzi o robienie zdjęć w tym rejestratorze, a możemy je wykonywać w rozdzielczościach:

1M=1280x1024
2M=1600x1200
3M=2048x1536
5M=2592x1944

No ale określenie FullHD nie dotyczy zdjęć a obrazu wideo. No nie ważne, przekręt i tyle.

Pierwsze wrażenie:

Karton w którym był rejestrator był olbrzymi. Przez chwilę pomyślałem, że coś im się pomyliło i mi przysłali czajnik. Jednak nie. Po otwarciu opakowania okazało się ,że w nim jest pudełko z rejestratorem które jest prawdę mówiąc malutkie. Niewiele większe niż opakowania które znamy ze smartphonów.

Rejestrator

Po rozpakowaniu okazało się iż rejestrator jest naprawdę mały. jego wymiary to ok. 10,5cm x 6cm x 3cm. Na długość i szerokość jest nawet mniejszy niż smartphon o wyświetlaczu 3,7 calowym (tak jak w mojej Xperii Neo V). Także urządzenie dość kompaktowe. Rzuca się w oczy plastik, który na pierwszy rzut oka wydaję się dość kiepskiej jakości, jednak nie ma to większego znaczenia (to nie telefon :). Samo urządzenie ma jak na taką wielkość imponującą ilość elementów (przycisków i wejść).

- góra urządzenia składa się z gwintu (metalowy więc nie powinien się szybko wyrobić) na uchwyt do szyby i wejścia na baterie oraz głośniczka, którego możemy użyć do odsłuchania naszego materiału.

- dół to otwierany wyświetlacz LCD co niesamowite możemy go obracać po otwarciu o 180 stopni w lewo i o 90 stopni w prawo. Dzięki temu możemy strzelić sobie "sweet focie" i wiedzieć obraz na wyświetlaczu obracając go o 180 stopni w lewo. Na spodzie znajduję się jeszcze mikrofon do nagrywania dźwięku z otoczenia.

- przód urządzenia to oczywiście kamera i 6 diod naświetlających LED IR po 3 z obu stron kamery.

- lewa strona zawiera zaślepkę z wejściem na kabel MiniUSB i MiniHDMI. Zaślepka otwiera się pod kątem 90 stopni i nie jest elastyczna (plastik) także łatwo ją ułamać.

- prawa strona zawiera kolejną zaślepkę a pod nią slot na karty SD oraz obok wyjście AV Jack.

- tył rejestratora to 2 przyciski, których najczęściej będziemy używać a są to przyciski POWER i REC, oba są podświetlane na czerwono (nie można tego wyłączyć ale to światło jest dość słabe wiec nie przeszkadza w niczym).

Akcesoria:

Tutaj warto nadmienić, że jest ich dość sporo. Jedyne nad czym ubolewam to mini usb a nie micro usb w rejestratorze. Ale to nie aż takie istotne.

- uchwyt samochodowy
(jeden z najlepszych jaki widziałem, ponieważ ma dwa pokrętła w 2 płaszczyznach a sam rejestrator możemy przekręcić na gwincie 360 stopni - jak nam się tylko podoba. Dzięki temu rejestrator można zamontować praktycznie dowolnie pod każdym kątem. Jest to świetne rozwiązanie i bardzo praktyczne)
- bateria
(bateria ma 600mAh o napięcie 3,7V w teorii ma trzymać 2 godziny w rzeczywistości jest to niewiele poniżej 2 godzin)
- kabel USB (USB-miniUSB)
- kabel AV (jack na 3xcinch)
- ładowarka samochodowa (tutaj na uwagę zasługuję bardzo długi kabel, dzięki niemu kamerę możemy spokojnie zamocować na tylej szybie samochodu i jeszcze zostanie nam zapas kabla)
- instrukcja obsługi

Wyświetlacz i funkcje

Wyświetlacz

Tutaj trochę skupimy się na tym z czego najczęściej korzystamy przy zakupie takiego urządzenia (pomijając samo rejestrowanie obrazu). Czyli z wyświetlacza i funkcji urządzenia.

Sam wyświetlacz jest dość mały (2,4 cala) ale jest to jak najbardziej podyktowane jego wielkością. Inaczej mówiąc większego wyświetlacza nie dało by się w nim upchać, bez powiększenia samego urządzenia. Jeżeli chodzi o czytelność wyświetlacza to pomimo małych rozmiarów jest wszystko na nim doskonale widoczne. Muszę przyznać, że nie ma z nim problemów, co jest miłym zaskoczeniem jak dla ekranu o tak niskiej rozdzielczości. Atutem jest tutaj matowy matryca TFT. Nie odbija się, żadne światło!

Poniżej ekranu wyświetlacza mamy 4 przyciski (menu,down,up,mode). Aby sprawnie się przemieszczać po menu musimy również wspomagać się przyciskiem REC na rejestratorze (działa w tych opcjach jak przycisk URUCHOM). Na początku nie mogłem się do tego przyzwyczaić ale teraz nie ma z tym problemu. Menu jest intuicyjne i zawiera szereg opcji.

Funkcje

Są 4 podstawowe funkcje menu: wideo, aparat, dyktafon, podgląd

I tutaj kolejne zaskoczenie. Rejestrator posiada naprawdę sporą ilość funkcji i to w naszym ojczystym języku.

Możemy określić parametry takie jak rozmiar filmu mamy do wyboru 3 opcje HD(1280x720), D1(848x480) i 640x480. Również ustalamy datę na nagraniu, nagrywanie przy wykryciu ruchu, nagrywanie w pętli (dzielenie na części), długość nagrania pętli (2min, 5min, 10min, 15min), kontynuuj (po zapełnieniu karty nagrywa od początku nadpisując nagrane najstarsze dane), dźwięk z wideo. Jest tego na prawdę sporo. Możemy też ustalić dźwięki, czas oszczędzania energii, datę i czas, działanie podświetlenia LED IR, obraz startowy. Możemy również sformatować kartę, zresetować urządzenie, nagrać notatkę, strzelić fotkę, ustawić pokaz slajdów i wiele innych.

Funkcje dodatkowe

Miłym dodatkiem do możliwości tego rejestratora jest używanie go jako kamerki internetowej lub dysku przenośnego. Odpowiednie opcję pojawią się po podłączeniu przewodu usb z komputera do naszego rejestratora. W zestawie nie zostały dołączone, żadne sterowniki. Jednak nie są one konieczne. Urządzenie jest bez problemu rozpoznawane jako dysk przenośny z samą kamerką również nie ma problemu. Co ciekawe jest jeszcze opcja Record która pozwala korzystać z całej reszty podstawowych funkcji w rejestratorze. Dzięki temu mamy możliwość korzystać np. z rejestratora wideo nawet jeżeli mamy podłączone urządzenie do komputera. To samo dotyczy aparatu, dyktafonu i podglądu materiałów. Niestety nie ma możliwości wejścia do ustawień w każdym z tych trybów. Jeżeli nasze urządzenie jest podpięte do komputera to przycisk menu wtedy działa jako funkcja wyboru pomiedzy kartą pamięci, kamerką internetową i wyżej wspomnianą opcją Record. Po odpięciu kabla od komputera mamy już normalny dostęp do ustawień głównych trybów.

Warto wspomnieć, że używanie baterii jest opcjonalne. Po podłączeniu kabla USB nie ma potrzeby korzystania z baterii.

Obsługa i jakość nagrań

Teraz opiszę najważniejsze rzeczy związane z rejestratorem.

Uruchomienie

Urządzenie działa w taki sposób, że wystarczy używając go w samochodzie myśleć tylko o jednej rzeczy. Aby przekręcić kluczyki i ruszyć. Urządzenie po prostu samo się włącza przy wykryciu zasilania i zaczyna nagrywać. Dzieję się tak tylko i wyłącznie jeżeli korzystamy z zapalniczki samochodowej i dołączonego zasilacza. Jeżeli podłączymy nasz rejestrator do portu USB w radiu samochodowym nagrywanie nie uruchomi się automatycznie, ponieważ rejestrator zostanie rozpoznany przez radio jako dysk usb. Ale nawet jeżeli pożywimy nasz rejestrator prądem przez usb to jedyne co musimy zrobić to kliknąć przycisk REC i to tyle. Warto też zwrócić uwagę, że rejestrator nie pobiera dużo prądu a standardowe 5V/500mAh na wyjściu usb w radiu spokojnie wystarczy aby rejestrator nam nie padł. Szkoda, że mojego telefonu nie można podładować z portu USB i doskonale się o tym przekonałem w podróży na tegoroczny zlot :) Nie ma też potrzeby otwierać wyświetlacza, choć ja to robię by być pewnym, że rejestrator nagrywa. Choć z drugiej strony jeżeli by tak nie było to po minucie rejestrator się wyłączy sam. Więc jeżeli świeci się nam podświetlenie przycisku POWER i REC możemy być pewni, że nagrywanie jest w toku w przeciwnym wypadku po minucie wszystko zgaśnie i usłyszymy charakterystyczny dźwięk.

Jakość nagrania wideo

Co do samego nagrania no cóż... nie mam większych zastrzeżeń choć na początku nie byłem zachwycony, jakoś nagrania nawet w jakości HD pozostawia wiele do życzenia, chociaż z drugiej strony nagrywany obraz ma na celu tylko jedno, uchwycić zdarzenie drogowe. A do tego rejestrator nadaję się doskonale. A jeżeli mamy możliwość odczytać tablice rejestracyjne z samochodów przed nami to nie jest w takim razie tak źle. Gorzej z odczytaniem elementów otoczenia lub numerów tablic w rogach i bokach nagranego obrazu. Ponieważ obraz jest zniekształcony i w tych miejscach jego jakość jest wyraźnie mniejsza. Jest to uwarunkowane szerokim kątem nagrywania wynoszącym 120 stopni. Jednak nie jest aż tak, źle. Jakoś nagrania uważam za wystarczającą choć "szału nima".

Jakość zdjęć

Tutaj jest kiepsko pomimo interpolowanych 5Mpx zdjęcia są słabej jakości i to urządzenie nie nadaję się do robienia sensownych zdjęć. Każdy średniej klasy telefon wykona je lepiej niż ten rejestrator. Lepiej traktować to jako zbędny dodatek. Zresztą jaki koń każdy widzi:

5M=2592x1944

3M=2048x1536

2M=1600x1200

1M=1280x1024

Zdjęcia w całkowitej ciemności też nie powalają. Choć podświetlenie jest bardzo mocne. Możliwe iż gdyby aparat robił lepsze zdjęcia jakość mogła by być zadowalająca.

O aparacie nie ma co nawet tutaj gadać, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie by zrozumieć, że przyzwoite 5Mpix to fikcja.

Jakość nagrania audio

Tutaj wiele nie można zarzucić urządzeniu. Jakość nagrania audio jest poprawna. Nie słychać szumów czy przekłamań w dźwięku. Mikrofon zbiera całkiem dobrze. Więc wrażenia pod tym względem są pozytywne.

Pamięć przenośna

Tutaj również bez problemów, rejestratora można używać również jako "mały" dysk przenośny. Choć trzeba pamiętać o wyłączeniu nadpisywania danych bo możemy się pożegnać ze swoimi plikami które zostaną nadpisane nagraniem wideo. Oczywiście podaję to jako ciekawostkę, bo to urządzenie raczej sporadycznie będzie wykorzystywane do tego celu.

Zużycie pamięci

Rejestrator w trybie HD (a innego raczej nie ma sensu używać) na 10 minut filmu zużywa w okolicach od 1 do 1,1 GB danych (zależne od ilości informacji). To w sumie sporo. A ponieważ format to AVI ciężko się temu dziwić. Co to w praktyce oznacza? To, że na karcie np. 8GB (realne ok. 7,59GB) możemy zmieścić zaledwie w przybliżeniu ok. 65-70 minut nagrania w jakości HD z dźwiękiem. Z drugiej jednak strony nagranie się nadpisuje więc nigdy karta nie odmówi nam miejsca na kolejne nagrania. Na marginesie producenci sprzętu są jak MATRIX żyją we własnym świecie, ponieważ na opakowaniu jest napisane iż na 8GB karcie zmieści się 80 minut nagrania w jakości HD. Co przy nawet pełnej pojemności karty i bez rejestracji dźwięku jest nieosiągalne. No ale chyba nikogo takie zabiegi marketingowe nie dziwią.

Kamerka internetowa

Tutaj rejestrator sprawdza się nad wymiar dobrze. Nie ma problemu z jakością obrazu. Jest na dość dobrym poziomie. Obraz nie tnie wszystko działa płynnie. Choć ta funkcja również nie jest kluczowa dla tego urządzenia to miło, że jest.

Czas na test

Pierwszy to test w dzień.

Drugi to test w nocy (2 części)

- tutaj warto zwrócić uwagę na pierwsze 3 minuty nagrania. Widać jak rejestrator radzi sobie z nagłą zmianą światła i dostosowuję bilans bieli do warunków otoczenia.

Podsumowanie


  Wady
 • średnia jakość nagrania
 • słaba jakość zdjęć
 • wejście usb - mogło by być po prawej stronie rejestratora (kabel by się nie plątał tak bardzo z prawej strony)

 • Zalety
 • masa opcji
 • małe rozmiary
 • akcesoria
 • funkcjonalność
 • łatwy montaż
 • prosta obsługa
 • obrotowy wyświetlacz

Podsumowując ten wpis, urządzenie oceniam jako przyzwoity produkt za dość dobrą cenę. A co najważniejsze spokojnie wystarcza do zastosowań do jakich zostało stworzone. Jeżeli ktoś oczekuje mega jakości i obrazu ostrego jak brzytwa, okropnie się zawiedzie. Jednak przy nagraniu kolizji super jakość nie jest aż tak ważna. Byle by było widać zdarzenie. Dlatego to urządzenie dobrze sprawdza się do takich zastosowań.