Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

System Fibaro – „inteligentny” dom dla każdego

HotZlot już za nami, impreza genialna, jak również partnerzy nietuzinkowi. W tym roku w Zamku na Skale, oprócz wielu partnerów znalazł się pewien wyjątkowy. Dlaczego wyjątkowy? Otóż z tego co mi wiadomo nie było jeszcze na HotZlocie tematyki związanej z inteligentnymi budynkami, tudzież (bardziej precyzyjnie) automatyką budynków.

Tym partnerem była firma o nazwie Fibaro.

Firma w 100% Polska (co cieszy), w dodatku fabryka również znajduje się w naszym pięknym kraju (pod Poznaniem). Przyznam, że nie słyszałem wcześniej o Fibaro. Dlatego tym bardziej byłem szczególnie zainteresowany sesją, którą prowadził Krystian Bergmann, który w FIBAR GROUP jest kierownikiem działu wsparcia technicznego (Technical Expert), wraz z Jakubem Hermańskim, który zajmuje się nadzorem projektów w dziale rozwoju (Project Manager).

Ci, którzy byli na HotZlocie zapewne poczuli wyjątkowość sesji technicznej jaką prowadził Krystian. Na początek zaserwował nam ten oto filmik...

...który to tylko spotęgował ciekawość i wymusił na słuchaczach, już na wstępie, większą uwagę.

Do całej sesji, którą prowadził Krystian, zapraszam na kanał dobreprogramy na „dość znanym” portalu jakim jest YouTube ;), oto link.

Na stronie FIBARO można wciąż zobaczyć informację o tym, że firma ta uraczyła nas swoim uczestnictwem w tej wyśmienitej imprezie.

Panowie z Fibaro, oprócz świetnej prezentacji, zaserwowali nam konkurs na oryginalnym NES-ie, w kultową grę jaką jest Mario. Na w/w stronie można było również zaznajomić się z regulaminem konkursu.

Zasady były proste. Każdy chętny gra 10 minut, lub do utraty wszystkich żyć (każdy miał tylko jedną szansę, nie można było próbować ponownie), kto zdobędzie najwyższą ilość punktów wygrywa. A było o co walczyć. Nagrodą w tym konkursie był cały system inteligentnego domu, centralka + komplet sensorów. A konkretnie:

Centralka HOME CENTER 2

Czujnik ruchu (Motion Sensor)

- jednocześnie sensor temperatury, poziomu światła oraz czujnik wstrząsu.

Czujnik dymu (Smoke Sensor)

- jednocześnie sensor temperatury.

Czujnik zalania (Flood Sensor)

- jednocześnie sensor temperatury.

Czujnik otwarcia (Door/Window Sensor)

- opcja dołożenia czujnika temperatury.

Włącznik prądu (Wall Plug)

- pełniący również funkcje miernika zużycia prądu.

Trzeba przyznać, że prezentacje produktów firmy Fibaro wyglądają nad wyraz efektownie. Pytanie tylko ile świetna oprawa, wszelakiej maści, ma wspólnego z faktycznym produktem oferowanym przez firmę Fibaro? W tym wpisie postaram się częściowo odpowiedzieć na to pytanie, oraz opisać jakie emocje towarzyszyły mi podczas mojego pierwszego kontaktu z tym systemem. Będzie to co prawda dość ogólne "ugryzienie" tematu, ponieważ sam system jest tak złożony, że ujęcie go w jednym wpisie, było by profanacją jego możliwości.

Od Mario do Fibaro.

Jak już zapewne niektórzy się domyślają, to ja byłem tym szczęśliwcem, który wygrał konkurs gry w Mario. Choć słowo konkurs nie brzmi w tym kontekście najlepiej, ujął bym to raczej słowami, turniej gry w Mario. A więc tak, udało się wygrać, choć w poczciwego Mario grałem ostatni raz może z 10 lat temu. Ale z Mario jak z jazdą na rowerze, nigdy się nie zapomina. I muszę przyznać, że wielkim zaskoczeniem był fakt, że centralką dla zwycięzcy była wersja HC2, czyli model zaawansowany, z możliwością tworzenia scen w języku LUA, czego centralka w wersji LITE nie potrafi. Choć według zapewnień prowadzącego sesje Krystiana, wersja LITE nie odbiega znacząco możliwościami od wersji droższej.

Porównując oba urządzenia dostrzegłem według specyfikacji, że wersja HC2 posiada jednak znacznie lepsze parametry od wersji LITE (procesor, ram), jak również ma dysk recovery (pendrive), którego centralka w wersji LITE nie posiada. Jednak mimo podobnych funkcji widać sporą różnicę. Głównie jeżeli chodzi o porty USB (x4), wejścia na mikrofon i głośniki (jack). Wersja HC2 ma też wbudowany modem GSM. Elementów tych nie posiada wersja LITE.

Jest jednak pewna - w mojej ocenie, przewaga wersji HCL (LITE), nad HC2. Ta pierwsza ma możliwość modułowej rozbudowy. Możemy do niej dołożyć w przyszłości Home Center Battery i Home Center GSM.

O ile moduł z modem GSM nie jest problemem, jak wyżej wspomniałem HC2 go zawiera, to moduł podtrzymania zasilania byłby zapewne pożądanym „ficzerem” w droższej wersji centralki.

Co by dużo nie mówić, cieszy mnie posiadanie centralki w wersji HC2, nawet jeżeli HCL spełnia wszystkie funkcję „większego brata”.

Rozpakować czy nie?

Cały zestaw poleżał sobie spokojnie kilka dni po powrocie z HotZlotu. Nie mając czasu nawet nie rozpakowałem go, by nie wpaść w wir testowego szaleństwa - jak to zresztą zwykle bywa po rozpakowaniu nowej zabawki.

Swoją drogą to niesamowite, tyle lat mam styczność z elektroniką wszelakiej maści, ale za każdym razem gdy otwieram nowe urządzenie, czuję się jak małe dziecko, które dostało do ręki ulubioną zabawkę. Tak, przyznaje się bez bicia, mentalnie w tej kwestii odczuwam emocje jak za czasów gdy byłem nastolatkiem i każda nowa gra, czy sprzęt wywoływał we mnie falę nieposkromionego uradowania. Co niespecjalnie mnie martwi, a raczej cieszy, bo to tylko oznacza, że gdzieś we mnie wciąż jest ta pasja do rozwiązań z szeroko rozumianej branży IT.

Ale wracając do zestawu od Fibaro. Przyznaję, że nie do końca wierzyłem, że ten system nadaje się do mojego lokum. Raczej nie specjalnie widziałem zastosowanie tego w mieszkaniu, w domku jednorodzinnym prędzej. Ale czy też do końca? Czym system Fibaro różni się od zwykłego systemu alarmowego, kilku kamer, paru czujników dymu, czy ruchu? Każdy z tych elementów można kupić osobno, nie koniecznie jako produkt Fibaro. Jak również fundamentalne pytanie - sprzedać, czy zostawić? Jak zapewne się domyślacie, natura blogera i gadżeciarza, nie pozwoliła mi pozbyć się tego systemu ot tak. Nie byłbym sobą gdybym nie przetestował działania tego systemu, mimo iż na wstępie rozpakowanie go pomniejsza jego wartość w znaczący sposób. No cóż, pewne koszty trzeba ponieść, aby przeżywać te upojne emocje, o których wcześniej wspomniałem i które zapewne również Wam nie są obce ;)

Czym jednak moje obawy, co do potrzeby zastosowania tego systemu w mieszkaniu, były spowodowane? Teraz już wiem. Było to nic innego jak brak wiedzy o działaniu systemu Fibaro. Oglądając sesje na HotZlocie, wszystko wygląda pięknie. Jest jakieś urządzenie, są moduły, sensory i masa innych rzeczy. Wkładamy to do domu i wszystko hula. Jednak szybko człowiek zaczyna kombinować. Przecież ja nie mam w domu automatycznego okna dachowego, nie mam automatycznej bramy, nie mam automatycznych drzwi garażowych - i samego garażu, nie mam automatycznych rolet, termostatów elektronicznych i co - o zgrozo, nie mam nawet domku jednorodzinnego! Mam za to kuchenkę, do której i tak muszę sam włożyć kurczaka vel. indyka (patrz pierwszy filmik) ;), nawet inteligenty dom za mnie tego nie zrobi. Wtedy właśnie przychodzi konsternacja - jednak nie jest mi to potrzebne. I zapewne w obu przypadkach mam rację. Jest i nie jest. To trochę jak z samochodem, dopóki go nie miałem, nie wiedziałem jak bardzo jest mi potrzebny :).

W podjęciu decyzji pomogła mi ciekawość i jak wcześniej wspomniałem, natura blogera (cokolwiek to znaczy).

Pierwsze wrażenia

Nie będę opisywał tutaj samej centralki i sensorów (zostawię to na kolejne wpisy), ale opowiem jakie są moje odczucia po wstępnym przetestowaniu zestawu. Już na tym etapie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że się myliłem, w kwestii praktycznego zastosowania tego w mieszkaniu. Owszem pierwsze wrażenie nie było najlepsze (duże oczekiwania), ponieważ po uruchomieniu centralki, podłączeniu pierwszego czujnika ruchu, zdałem sobie sprawę, że specjalnie nic ciekawego się nie dzieje. Ot panel, wskaźnik temperatury, wykrywa ruch - fajnie. I to właściwe tyle. Z czasem odkrywając możliwości samej centralki, intuicyjność interfejsu i działania samych urządzeń, zacząłem czuć coś, co wprawiło mnie w zdumienie. Już kolejny czujnik, a właściwie włącznik (Wall Plug) zmienił całkowicie moje podejście do tego systemu. Jak na początku wydawało mi się, że nie znajdę sensownego zastosowania w moim mieszkaniu - bez garażu ;), to szybko zmieniłem zdanie. Wystarczy, że elementy zestawu, połączone w dowolny sposób, utworzą schemat działania jaki sobie wymyślimy, to całość nabiera zupełnie nowych możliwości. Oczywiście z taką ilością czujników (5 sztuk) i brakiem Dimmerów (do gniazdek i włączników światła), to w pełni ciężko jest coś więcej zdziałać. Ale już przy tych kilku elementach, które otrzymałem, człowiek zastanawia się, skąd weźmie kasę na kolejne sensory :)

Przykłady zastosowania

Podam przykłady zastosowania, nawet w małym mieszkaniu. Wykorzystamy do tego minimalną ilość czujników, 2-3 sztuki.

Wchodzimy do mieszkania, otwierając drzwi. Czujnik otwarcia wysyła sygnał do oświetlenia i zapala się światło w przedpokoju, które możemy zsynchronizować z czujnikiem otwarcia bezprzewodowo, z użyciem np. Dimmera. Jednak po co nam światło w dzień? Możemy więc wykorzystać do tego czujnik ruchu, który informuje centralkę, że oświetlenie w przedpokoju jest za duże, aby włączyć światło (sami definiujemy jakie oświetlenie jest za duże). Mało tego możemy ustalić to poza czujnikiem, wyłącznie na podstawie wskazań pogody, które pobiera centralka z serwisu pogodowego. Inaczej mówiąc, to centralka zdecyduje o włączeniu światła w zależności od pory dnia (jak wiadomo nie jest to stały parametr). Możemy również to zdefiniować samemu, o której dokładnie godzinie światło może zostać włączone automatycznie po wejściu do domu, a o której nie. Można też zsynchronizować czujnik ruchu i otwarcia, aby działały wspólnie. System dzięki tym 2 czujnikom, może się dowiedzieć, że opuściliśmy mieszkanie. Wystarczy, że w sekwencji wykryje najpierw ruch, a potem otwarcie drzwi, potem zamknięcie drzwi, ale już bez ruchu. Inaczej mówiąc, system już wie, że opuściliśmy mieszkanie i może z automatu uzbroić sensor otwarcia (czujnik drzwi), co w efekcie spowoduje, że naruszenie (otwarcie) drzwi będzie zarazem informacją o włamaniu. Oczywiście możemy dostać informację smsem, mailem lub otrzymać alert o włamaniu na komórkę (musi być uruchomiona aplikacja Fibaro). Można też zastosować, genialną rzecz, czyli zaprogramować przełącznik światła, połączony z czujnikiem drzwi i przypisać mu sekwencje zdarzeń. A ściślej, jak chcemy wrócić do domu, nie musimy rozbrajać zdalnie alarmu czujnika drzwi i/lub czujnika ruchu, wystarczy, że otworzymy drzwi, sensor drzwi i czujnik ruchu ustawimy na opóźnienie uruchomienia alarmu, na np. 10 sekund i po wejściu włączymy przełącznik światła (połączony z czujnikiem drzwi) we wcześniej zdefiniowany sposób (np. 3 razy włącz, wyłącz), co będzie sygnałem dla czujników, aby rozbroić alarm.

Można też ustalić, że np. 2 krotne szybie włączenie i wyłącznie włącznika światła, zaraz po wejściu do mieszkania, zapali nam wszystkie światła w mieszkaniu, albo jak posiadamy dom, to na całym parterze.

Jak widać, po może niezbyt jasnych przykładach :) - trzeba to zobaczyć aby bardziej zobrazować działanie systemu (będzie o tym następnych wpisach), wariacji działania jest naprawdę wiele i to już z 2-3 czujnikami na pokładzie. A co gdy posiadamy ich większą ilość?

Możliwości tworzenia scen jest tak wiele, że jedynym ograniczeniem jest faktycznie nasza wyobraźnia. Bardzo podoba mi się funkcja odcięcia dopływu wody do mieszkania, w przypadku wykrycia zalania przez czujnik (wymagane jest dokupienie i montaż elektronicznego zaworu wody). Czyż nie piękna wizja, wychodzimy z domu i nie wiemy czy nie zostawiliśmy odkręconego kranu. Nic trudnego, 2 kliknięcia w telefonie i w naszym domu nic się już z kranu nie będzie wylewać. Nie mówiąc już o zalaniu. A już zupełnie wygodną rzeczą jest właśnie sama możliwość elektronicznego zakręcenia wody. Wielu zapewne wie, że główny zawór w domu potrafi być nieraz tak schowany, że bez zdolności, niemalże gimnastycznych, nie jest łatwo się do niego dostać.

A gdyby tak zainstalować termostat i ogrzać sobie pokój przed przyjazdem do domu? - bajka. A przecież to nie koniec możliwości. W połączeniu z czujnikami temperatury, możemy regulować w pełni automatycznie temperaturę w pomieszczeniach.

Na początku wydawało mi się, że zwykły czujnik otwarcia drzwi, działa na zasadzie 1 i 0. Otwarcie, zamknięcie i tyle. Przecież to samo możemy mieć za 30 zł w sklepie z owadem w czarne kropki w logo :). Jednak to co odkryłem zagłębiając się dalej w specyfikację, szybko zweryfikowało moje jakże błędne myślenie o tym urządzeniu. Ten czujnik posiada 2 zabezpieczenia sabotażowe. Odłączanie czujnika od ściany (wyrwanie), lub zdjęcie obudowy, w obu przypadkach wywoła uruchomienie alarmu. Czujnik posiada też możliwość doposażenia w czujnik temperatury. Jak już wspomniałem wyżej, możemy go przewodowo podłączyć do włącznika i za jego pomocą uruchamiać wcześniej ustalone funkcje. Współpracuje w pełni z resztą czujników, działa jako repeater, jeżeli jakieś urządzenie, lub on sam, nie jest w zasięgu sieci Z-Wave. Posiada również tester działania, sygnalizowany diodą LED, jak również tester zasięgu. Można go zasilić prądem stałym, pomijając korzystanie z baterii. Czy inny czujnik posiada takie możliwości? W dodatku w pełni możemy sterować nim z poziomu centralki i ustawić masę parametrów ( o czym opowiem w kolejnych wpisach).

Obecnie mam ustawioną dość prostą scenę, nad komputerem mam lampkę, a na biurku czujnik ruchu. Jeżeli podchodzę, do komputera i jest na tyle ciemno w pokoju, że wymagane jest oświetlenie, to z automatu uruchamia się lampka, po odejściu od komputera lampka wyłącza się po 10 sekundach, jeżeli nie wykryje ruchu. Co ciekawe siedząc przed komputerem, nie wyłączyła się ani razu. Co oznacza, że czujnik ruchu jest albo na tyle czuły, że wykrywa nawet minimalny ruch przed komputerem, albo to ja nie mogę spokojnie usiedzieć na miejscu :) Choć pewnie gdybym nie ustawił czasu bezczynności na 10 i więcej sekund, to pewnie lampka wyłączyła by się niezwłocznie. Ale to tylko świadczy o tym, że system działa prawidłowo.

Podsumowanie

Na obecną chwile, mogę tylko powiedzieć, że na pewno system ten sprawdzi się również w niedużym mieszkaniu. Już na wstępie, działa częściowo jak system alarmowy. Choć brakuje pewnych elementów, jak syrena alarmowa :) i podtrzymanie centralki (bateria). Tak jak to jest w klasycznych zabezpieczeniach alarmowych. Jednak powiadomienie o naruszeniu czujnika, alarm na komórkę, lub smsem, jest już na tym etapie pewnym zabezpieczeniem. I nie uwierzycie, jaką świetną zabawą jest tworzenie scen. Przewidywanie zachowań czujników, branie pod uwagę pewnych wytycznych i parametrów. A samo wyłączanie światła z telefonu :), chyba nie muszę mówić, czym to jest dla gadżeciarza ;).

W dodatku, pewne rzeczy można tworzyć na różne sposoby. Np. zapalające się światło w łazience, możemy np. utworzyć za pomocą czujnika ruchu i dimmera, albo czujnika drzwi i wallpluga (choć to połowiczne rozwiązanie). Możemy też zastosować czujnik drzwi i dimmer. Urządzenia mimo iż do różnych celów, pełnią czasami podobne funkcje. Np. czujnik zalania ma wbudowany czujnik temperatury, tak samo jak czujnik ruchu, czy czujnik dymu. Inaczej mówiąc, nie musimy montować w przedpokoju czujnika ruchu (z wbudowanym czujnikiem temperatury), jeżeli chcemy regulować temperaturę w pomieszczeniu, a mamy już na suficie zainstalowany czujnik dymu. Tworząc scenę uwzględniamy temperaturę z tego czujnika, z którego jest nam wygodniej. Czujnik ruchu, może z powodzeniem zastąpić czujnik otwarcia drzwi, wystarczy skalibrować czułość i odpowiednie go ustawić.

Tak więc, początki z systemem Fibaro są bardzo obiecujące. Choć już na tym etapie widzę kilka niedociągnięć i choć może nie są one jakieś kluczowe w działaniu systemu, to trochę wprowadzają mały niesmak, względem całego zestawu. Są pewne rzeczy, konstrukcyjnie, których na pewno bym nie wdrożył do rozwiązań Fibaro (z perspektywy klienta), a raczej nie pomyślałbym nigdy aby w ten sposób pewne rzeczy rozwiązać. Jednak projektanci w Fibaro zapewne mieli swoją wizję, która suma sumaru wychodzi na plus i jest z całą pewnością godna uwagi. Ale o tym i o innych rzeczach, które odkryłem i nadal odkrywam, podzielę się z Wami w kolejnych wpisach.

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
ziggurad   13 #1 21.07.2014 16:50

No to widzę że wpadłeś w wir testowania :D

Czekam na kolejne wpisy ;)

Pozdro

KyRol   19 #2 21.07.2014 16:52

"Tym partnerem była firma o nazwie Fibaro"

No jeśli już firma to raczej Fibar Group, Fibaro to marka produktowa... Poza tym jestem zdania, że komentarz przy odbiorze tej nagrody nie był taki niezbędny, przynajmniej dla publicznego forum...

Co do samego systemu czekam na więcej bo w zasadzie na chwilę obecną za mało jest informacji aby nurtowały pytania.

Autor edytował komentarz.
desert13   8 #3 21.07.2014 16:55

czułam, że napiszesz o Fibaro. :) Pamiętam, jak zaciekle rozmawialiśmy o Ich prezentacji przy sobotnim obiedzie. Cieszę się, że wybrałeś akurat tą prezentację. Nadal podtrzymuję, że była najlepsza spośród przedstawionych na minionym zlocie. Zaciekawili swoimi filmami, designem swoich produktów. Świetnie, że to polska firma z polską produkcją. Oby dalej prężnie się rozwijali. Nie mnie oceniać też cechy konstrukcyjne, bo się na tym nie znam, ale kobiecym okiem - brałabym ! :D pięknie musi to wyglądać w nowoczesnych wnętrzach.
Gratuluję wygranej w Mario, chciałam z Tobą konkurować, ale uparłam się, że rozbiję głową mur... i niestety straciłam wszystkie życia. :( Wygrał lepszy ! :)
Korzystaj z Fibaro, jestem ciekawa Twojej opinii i kolejnych wpisów. :)

GL1zdA   12 #4 21.07.2014 17:04

Dla mnie to było największe zaskoczenie HotZlotu. Firma, o której nigdy nie słyszałem, sprzedająca sprzęt, o którym nawet nie myślałem ze względu na ceny. A tu okazało się, że można i tanio i ładnie i być na wszystko przygotowanym ("tak, pomyśleliśmy o tym, co się stanie jak pies przewróci czujnik").

Autor edytował komentarz.
Songokuu   15 #5 21.07.2014 17:10

Pamiętaj, że mam czujnik zalania, więc daj mi znać jak dostaniesz powiadomienie, że chałupę mi zalewa :)

Fajnie, że jednak Twoja ciekawość wygrała... i też czekam na więcej.


"A samo wyłączanie światła z telefonu :), chyba nie muszę mówić, czym to jest dla gadżeciarza ;)"

Kusisz. Może czujnik zalania to tylko początek... :D

PS. Jest jedna osoba, która roni łzy czytając ten wpis :P

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 21.07.2014 17:56

@KyRol: Kilka osób nie załapało ironii tego komentarza, w kontekście gier komputerowych. Widocznie należysz do tej grupy. Może zbyt poważnie do tego podchodzisz? Skoro większość wybuchła śmiechem, to myślę, że raczej nie było to aż tak nie na miejscu. Ale to nic nie szkodzi, chyba tylko Tomish mnie rozumie ;)

Co do nazwy, to Fibaro o ile dobrze pamiętam była użyta w agendzie. Jak również wszelakie loga sygnują w tej formie. We wpisie użyłem również nazwy spółki. Ale oczywiście jak już się czepiać to tak, warto rozgraniczyć Fibaro, od Fibar Group sp. z o.o.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 21.07.2014 17:58

@ziggurad: No testować jest co, to prawda ;)

desert13, dziękuje za tę i inne dyskusje na zlocie. Nie omieszkam również o tym wspomnieć, jak "cool" w twoich oczach wyglądają te produkty. Jak na kobietę przystało ;)

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 21.07.2014 18:00

@GL1zdA: Ja właśnie też nigdy o nich nie słyszałem. Podzielam Twoje jak i innych zdanie, duże jak nie największe zaskoczenie HotZlotu.

FaUst   13 #9 21.07.2014 18:00

Wszystko ładnie, ale ja się pytam co Mordzio wygrał i dlaczego jeszcze się nie pochwalił :D

xomo_pl   24 #10 21.07.2014 18:09

już sama centralka + wall plug(i) to genialne połączenie do mieszkania... a może szczególnie do mieszkania gdzie często upychamy gniazdka za szafkami etc.- zamiast się do nich czołgać, odsuwać szafki z poziomu smartfona możemy zrestartować np. upierdliwy router czy badziewny dekoder tv :D

na rynku brak tylko tańszych zamienników centralki (1200PLN za wersję lite to jednak mało nie jest) tak to całość prezentuje się genialnie wręcz.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #11 21.07.2014 18:13

@Songokuu: Oj można wpaść w wir testowania, można ;) Sam czujnik co prawda na wiele się nie zda. Chociaż informacja dźwiękowa jest, tak jak w czujniku dymu. Jednak bez centralki, trochę ciężko coś zdziałać.

A kolegi W z rodziny A, proszę już nie maltretować!

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #12 21.07.2014 18:17

@FaUst: Mordzio to nie wiem co wygrał. Wiem natomiast, że na pewno dostał wejściówkę na HotZlot ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #13 21.07.2014 18:19

@xomo_pl: Niestety tak, to trochę droga opcja. Jak chcesz doposażyć swoje gniazdka w wallplugi, to robi się z tego spora sumka :( Ale w przypadku trudno dostępnych gniazdek, rozważał bym raczej dimmery.

KyRol   19 #14 21.07.2014 18:37

@DjLeo: Jeżeli to była ironia, jak to powiadasz w kontekście gier komputerowych to nie wiem w jakim celu podałeś publicznie konkretny nick. W każdym razie mi z niej nie było wesoło ani zlotowiczom wokół mnie.

Co do nazewnictwa - sami na stronie się opisali jako " firma Fibar Group S. p. z o. o." niemniej na HZ prowadzący prezentację na to zwracał uwagę, znaczy, że jednak na tym rozdrobnieniu najwidoczniej zależało. Po prostu jeśli pisałbym Fibaro to nie używałbym w tym samym zdaniu słowa firma.

Mam jednak co do samego systemu 2 pytania:

A/ co się dzieje z systemem gdy ktoś na korytarzu w klatce wyłączy korki?
B/ Ile wat wynosi zużycie energii sumaryczne samego systemu (w sensie całej instalacji złożonej z samych produktów Fibaro)?

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #15 21.07.2014 19:06

@Songokuu: "PS. Jest jedna osoba, która roni łzy czytając ten wpis :P"

Ciebie to bawi a mnie martwi. Zastanawiam się czy w ogóle jest sens jechać na następny HZ? Może ktoś zechce akurat ze mnie zrobić głównego bohatera? Zdjęcie z relacji live DjLeo też mnie nie rozbawiło... Może dlatego, że postawiłem się w sytuacji osób wytykanych?

Axles   18 #16 21.07.2014 19:08

Cieszyłem się, że Fibaro "wpadło" w dobre ręce, choć nie ukrywam sam bym też przyjął, ale u ciebie było pewne, że system się nie zmarnuje, widać to już po pierwszym wpisie, wszystko ładnie opisałeś, a to dopiero pierwszy.
Nie potrafię się doczekać, aż zakupisz Dimmera i ukażesz go w praktyce.
Czekam na następny wpis.

Mireczek   9 #17 21.07.2014 19:11

@:DjLeo:
Właśnie jestem na etapie przemyśleń, którą centralkę kupić. Do wysterowania mam około 15 obwodów oświetlenia LED z możliwością ściemniania i 10 obwodów załącz / wyłącz. Do tego ewentualnie czujnik ruchu i kamera IP. Więcej urządzeń raczej nie przewiduję. Proszę o informacje, czy centralka w wersji Lite wystarczy? Języka LUA nie potrzebuję, ale czy w Lite można ustawiać powiązania między czujnikami?

  #18 21.07.2014 19:31

@xomo_pl: A nie prościej odłączyć kabel po stronie routera albo dekodera?

Sprzęt fajny, ale jak dla mnie to bardziej gadżety. Choć odbiorniki/nadajniki puszkowe mi się spodobały, ale w gruncie rzeczy jakoś specjalnie nie dałem się pochłonąć magii Fibaro. Dla mnie firma w stylu Apple. Wygląda wszystko pięknie, dopracowane, ale nie zawsze w pełni funkcjonalne (wall plug może i ładnie wygląda, ale tylko z przodu, patrząc z boku widzimy odstający kawał plastiku - więc jeżeli mamy kable za szafką, to trzeba odsunąć jeszcze dalej szafkę...).

A co do wpisu - to bardzo fajny - kawał dobrej roboty :)

vera109   10 #19 21.07.2014 19:48

Nie to żebym się czepiał, ale zapomniałem zadać na sesji pytanie:
"Jak sprawnie będzie działał system kiedy wybije "korki"" ?
... poszło spięcie - wybiło bezpieczniki i... przecież mechanicznie je trzeba włączyć. Centralka może i ma fail-safe UPS ale rolety, siłowniki okien i klima to chyba raczej już nie. Bynajmniej na sesyjce nie słyszałem. :)

  #20 21.07.2014 19:52

W TVN Turbo - Gadżet raczej było przedstawione jako ciekawostka do wyłączania żelazka... z poza domu.

Songokuu   15 #21 21.07.2014 20:23

@KyRol: ale chyba się nie bardzo rozumiemy... mi chodzi o osobę która o włos przegrała z DjLeo zawody w Mario i nikogo tu nie ośmieszam. Zresztą chłopaki ze sobą już żartowali o tym na G+

Co do sprawy pewnych 'skartpet' to mi też nie było do śmiechu...

A jaki nick DjLeo wymienił to tez nie wiem o co ci chodzi.
Z tego co pamiętam to powiedział że pierwszy raz coś wygrał i chociaż tyle bo całe swoje życie przegrał... Przegrał w sensie że dużo grał w gry. Część osób nie skumała , w tym panowie z Opery... Ale to akurat było śmieszne :)

KyRol   19 #22 21.07.2014 20:29

@Songokuu: Siedziałem dosyć blisko i wydaje mi się, że słyszałem wyraźnie. W każdym razie odkładam tę sprawę już na bok, wyraziłem co mi się nie podoba, na resztę nie mam wpływu. Nikt mi nie powie, że HZ to impreza w luzackiej atmosferze, bo jednak powyższe wydarzania dowodzą temu, że trzeba cały czas pilnować swojego ogona aby nikt postronny nie utarł nosa.

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #23 21.07.2014 20:42

@FaUst: Oficjalnie wygrałem Grę ;]

man333   7 #24 21.07.2014 20:52

Mam kilka pytań na które prosiłbym odpowiedź w następnym wpisie.
1. Czy duża ilość innej bezprzewodowej elektroniki powoduje zakłócenia systemu Fibaro np. Klawiatura, myszka, głośniki, router, telefon, tablet (to zazwyczaj leży u mnie w pokoju), czy system będzie nadal bezproblemowo działał.
2. Jako system alarmowy, czy jest możliwość że ktoś złośliwy przyjdzie z jakimś urządzeniem zakłócającym w środku nocy pod dom/mieszkanie i uruchomi alarm.
Jakoś nie ufam tym bezprzewodowym zabezpieczeniom

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #25 21.07.2014 21:00

@gowain: "nie prościej odłączyć kabel po stronie routera albo dekodera?"
na pewno taniej bo prościej nie zawsze: raz, że trzeba się całkowicie oderwać od tego co robimy to nie zawsze jest łatwy dostęp do kabli. O ile do routera mam łatwy dostęp bo jest na górze szafki tak dekoder jest na półce niżej już i wysunięcie kabla na tyle by się wyłączył to igranie z tym, że wyleci cały i est problem bo nijak nie odwrócę dekodera bez odsuwania całej szafki...
Odkąd padła mi listwa sterowana z pilota to właśnie tak resetuję dekoder bo innego wyjścia nie mam jeśli nie chcę wyłączać wszystkich urządzeń...

takie sterowane gniazda to coś świetnego i trudno się z tym spierać... a wallplug praktycznie nie wystaje z gniazdka (no chyba, że to jakieś stare płaskie gniazdko to możliwe....)...

@DjLeo dimmery jakie do tej pory spotkałem są dość grube :D

Over   9 #26 21.07.2014 21:08

Świetny wpis, naprawdę wiedziałem że to przetestujesz zresztą sam bym to zrobił;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 21.07.2014 21:44

@KyRol: Kyrol mówię do Ciebie teraz całkowicie poważnie. Mam trochę dość twojej postawy wobec mnie. Co ja Ci zrobiłem, że się mnie tak czepiasz? Na HotZlocie słowem nie pisnąłeś nic do mnie i się gdzieś snułeś jak mała myszka, a tutaj wylewasz swoje frustracje i doszukujesz się problemów tam gdzie ich nie ma. Jak masz tyle odwagi, to dlaczego mi tego nie powiedziałeś w twarz na HotZlocie, w czym widzisz problem? A, rozumie, tutaj jest łatwiej, można nawrzucać i gra.

A chodzi Ci zapewne o to, że powiedziałem, że przepraszam WojtkaA, za to, że go pokonałem i że nie wiedziałem, że go tak zranię tym. To ciebie tak zabolało? Co w tym widzisz złego? Dla twojej wiadomości to było szczere. Bo tak na prawdę uważałem, samemu by mi było przykro na jego miejscu. Zresztą wcześniej chwilę gadaliśmy, później też. Podszedł zresztą do mnie i pochwalił się o ironio, wylosowanym czujnikiem :) Śmiejąc się, że wygrał to chyba tylko, żeby się dobić. Pogratulował mi, męski uścisk i gra. Tak się zachowują faceci z kohones, dla twojej wiadomości. I ja i mam nadzieję Wojtek nie mamy o nic do siebie żalu. Przegrywać też trzeba umieć i z całą pewnością kolega Wojtek to potrafi. Jednak Ty widzisz problem, tam gdzie go nie ma.

A co do Overa, nie jest obrażony na mnie o nic. Gadaliśmy razem na zlocie o tym, sam sobie z nami jaja robił, siedział z nami przy dużej części tej akcji. I tyle. Było minęło, było śmiesznie, Over nie jest o nic obrażony i gra. Dalej się wszyscy lubimy. Ale ty widzisz problem, rozumie, że nie bez powodu się utożsamiasz z kolegą, ale to na prawdę nie powód pojazdu po mnie. Jeżeli obarczasz mnie komentarzami pod tym wpisem, to radze pomyśleć logicznie i przeczytać moje komentarze, a nie te za które nie odpowiadam. Nikogo nie obraziłem, żart może poszedł później w złą stronę i niektórzy, którzy mają coś do Overa zbytnio wczuli się w rolę. Ale było minęło. Samo zdjęcie w sobie nie było złe, a nawet zabawne.

Dlatego proszę Cię, zachowaj się na tyle rozsądnie i nie wylewaj tutaj swoich żali, to wpis o systemie Fibaro, a nie dyskusja o twoich problemach HotZlotowych. Jak chcesz, to załóż wątek, wpis, co wolisz i ciśnij mi tam do woli, aż Ci ulży. Ale zrób to sam, a nie wykorzystuj mojego wpisu do tego.

mikolaj_s   15 #28 21.07.2014 21:49

Nie za dużo wazeliny na początku wpisu ;)
Tym niemniej bardzo ciekawe rozwiązanie. Designu nie powstydziłoby się Apple, może dla niektórych aż do przesady (zauważyłem, że panowie właśnie celują w użytkowników sprzętu tej firmy, co widać było na wielu filmikach). Imponujące jest, że taka innowacyjna firma pochodzi i działa w Polsce, a nie przeniosła się jeszcze do Doliny Krzemowej.
Osobiście bardziej interesowała by mnie możliwość samodzielnego tworzenia takiego systemu z użyciem np. Arduino, chociaż brakuje otwartego odpowiednika Z-Wave.

  #29 21.07.2014 21:56

@xomo_pl: "a wallplug praktycznie nie wystaje z gniazdka", hmm - http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/56435/g_-_-x-_-_-_56435x20140719022604_0.jpg - wszędzie gdzie mam kontakty na widoku, to dałem specjalnie pojedyncze, bo podwójne są obrzydliwe i wystają. Więc jeśli miałbym mieć jeszcze wystającego takiego wallpluga to bym się chyba pochlastał :P może i nie mam jakoś wybajerowanego mieszkania, ale lubię minimalizm, bez zbędnych ozdobników, a taki wystający, świecący wallplug właśnie takim ozdobnikiem jest :) Ale co kto lubi - ja to ja :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #30 21.07.2014 22:02

@xomo_pl: Wallplug trochę wystaje, mówienie, że go nie widać jest trochę na wyrost. Tam jest sporo elektroniki upakowane. Poza tym, według mnie, nie da się zrobić mniejszego wallpluga. On jest praktycznie na długość wtyczki. Mniej się nie da, konstrukcyjnie ogranicza to sama wtyczka w dowolnym urządzeniu.

A dimmery faktycznie wydają się grube, jednak mieszczą się, przynajmniej w teorii. Te gniazdka, które ja mam, lub włączniki światła, są na tyle krótkie, że powinny się tam dimmery zmieścić. Ale jak to wygląda w praktyce, nie wiem. Jak będę mieć dimmery to napiszę o tym.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #31 21.07.2014 22:05

@mikolaj_s: Nie myl wazeliniarstwa z ekscytacją! ;) Ale produkty, faktycznie niezłe. Design świetny!

Over   9 #32 21.07.2014 22:13

@KyRol: Nie mam pretensji do @Djleo za zdjęcie, bo nie spałem tylko byłem w pełni świadomy robionej mi fotki po mimo tego że DjLeo podszedł prawie nie zauważony, ale nie zdawałem sobie sprawy z tego że mam przetarte kafelki a to jest częsta przyczyna przy W8.
Z ciebie też mógłbym sie pośmiać np (duża fajka= małe prz...... im droższe auto tym bardziej jesteś lipny w kontaktach z kobietami to tylko stereotyp chodź niekoniecznie) ale tego nie robię bo mam poczucie humoru nie to co zbiry którzy mają tylko pretekst żeby się ponabijać, tylko ze względu innych poglądów jakie ja posiadam...
Mam swój pogląd i tyle, powinno to być uszanowane a nie wywlekanie po zlocie i w komentach, bo HZ to epickie spotkanie dla elity i tak powinno pozostać, w każdym z nas a rozwlekanie tego wydarzenia w szczegółach, pod wątkiem nie jest profesjonalne tylko świadczy o niezrozumieniu danych osób...
@Kyrol wyluzuj, bo tylko ty widzisz problemy tam gdzie ich nie ma.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #33 21.07.2014 22:14

@man333: Myślę, że częsciowo mogę Ci już odpowiedzięc na te pytania.

1. Nie zauważyłem, żadnego negatywnego działania systemu i zakłóceń. Zarówno w jedną jak i drugą stronę. Ale tutaj raczej problemu nie ma, system działa na innej częstotliwości, niż większość urządzeń. O sam system Fibaro bym się nie martwił, urządzenia w trybie komunikacji wybierają najlepsza drogę, jeżeli występuje jakiś problem. Więc to raczej nie problem.

2. Dobre pytanie, czy można zakłócić działania urządzeń. Pewnie się da. Jednak czy uruchomić alarm? Raczej nie. Jeżeli hipotetycznie ktoś zakłóci część urządzeń, to twoja centralka to wykryje, błędy komunikacji. Dlatego Ty będziesz o tym wiedzieć. A z automatu raczej nie załączy się alarm, no chyba, że się to zdefiniuje w scenach, to wtedy pewnie tak.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #34 21.07.2014 23:35

Sam produkt jak i wpis rewelacyjny. Wracając jednak do sesji na HZ to ja nie wiem czy było się czym aż tak ekscytować. Facet mówił powoli cicho, często zastanawiał się nad tym co ma za chwilę powiedzieć. Do tego jego prezentacja miała trwać pól godziny a trwała półtora, a wiec szacunku dla słuchaczy brak.

Co jedna nie zmienia faktu, że opisane powyżej produkty dają duże możliwości i to się liczy.

KyRol   19 #35 21.07.2014 23:37

@Over: Ty w ogóle kumasz, że nie robię za twojego adwokata a pisałem ze swojej perspektywy w swojej sprawie?

xomo_pl   24 #36 22.07.2014 00:11

@Shaki81: akurat ta sesja mogłaby trwać i trwać bo była najlepsza ze wszystkich sesji partnerów zlotu...

@gowain pisząc, że nie wystają praktycznie miałem na myśli to co widziałem na zlocie na ścianie na stanowisku Fibaro- tam to praktycznie nie wystawał wallplug...

co do minimalizmu to oświetlenie idzie wyłączyć w wallplugu

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #37 22.07.2014 02:08

@xomo_pl: Tu się w pełni zgodzę, była najlepsza. Owszem może się przedłużyła, ale to akurat mała pomyłka. Krystian akurat według mnie, może nie jest showmanem, jak by to niektórzy oczekiwali, ale przedstawił wszystko naprawdę dobrze i jak widać po reakcjach "w kuluarach", Fibaro było małym hitem na HotZlocie.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #38 22.07.2014 02:08

@Shaki81: Dzięki Shaki ;)

leckow   4 #39 22.07.2014 06:06

co do pracy systemu po zaniku napięcia zasilania,
jak przypuszczam, nie ma gwarantowanej pelnej sprawności systemu po zaniku napięcia,
sa obiekty np. szpitale, gdzie stosuje się zasilanie z dwóch zrodel /stacji transformatorowych/, lub zespoly pradotworcze, ale wówczas również nie wszystkie odbiorniki sa zasilane /tylko np. sale operacyjne, oddzialy intensywnej opieki/
w przypadku tego systemu sadze, ze jest akumulatorek, który pozwoli bezpiecznie zalaczyc instalacje po przywróceniu napięcia /a do tego czasu pozostaje reczna obsluga/

ed
wpis jest odpowiedzia na jedno z pytan
#KyRol
A/ co się dzieje z systemem gdy ktoś na korytarzu w klatce wyłączy korki?
B/ Ile wat wynosi zużycie energii sumaryczne samego systemu (w sensie całej instalacji złożonej z samych produktów Fibaro)?
a porównanie ma na celu pokazanie jest to "systemik domowy"

Autor edytował komentarz.
jkolonko   10 #40 22.07.2014 07:51

@DjLeo: Pisz jak najwiecej o wrażeniach, czekam z niecierpliwością na więcej :)

Też nie rozumiem zastrzeżen odnośnie prezentacji. Przed nią przez salę Fibaro tylko przeszedłem, a po prezentacji... zachorowałem na punkcie ich produktów. Przedłużenia czasu prezentacji nawet nie zauważyłem. Z resztą cisza panująca na sali świadczyła, że również inni byli pochłonięci.

A do tych, którzy nie byli na prezentacji - wyraźnie było powiedziane, że jest jest system do użytku domowego, więc poróbnywanie do szpitali trochę mija się z celem. Do systemu można wpiąć właściwy system alarmowy, jeśli ktoś ma taką potrzebę. A jeśli nie, opisane przez DjLeo przykładowy scenariusz może być lepszy od braku alarmu.

cyryllo   18 #41 22.07.2014 08:11

Wpis super.
Co do produktów Fibaro to nie powaliły mnie na kolana ale chylę czoła za innowacyjność i dobrą jakość. Od dłuższego czasu obserwuje ich rozwiązania i mam nadzieję że będą się popularyzować na całym świecie ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #42 22.07.2014 11:50

@leckow: System ten raczej nie nadaje się do tak rozległych obiektów, na pewno tam potrzebne są inne rozwiązania. W końcu kto w szpitalu będzie raz na 1/2 lata wymieniał baterie w sensorach :). Rozwiązanie jest, jak sama nazwa wskazuje, do domu, mieszkania, może nawet małej firmy.

Co do zasilania to centralka go nie posiada, tzn. podtrzymania. Dlatego tutaj aby się zabezpieczyć należy zaopatrzyć się w UPS-a. Wywalenie, czy zniszczenie instalacji elektrycznej nie stanowi wtedy problemu. I tutaj własnie plusem Fibaro jest niezależne zasilanie czujników. Wystarczy podtrzymać centralkę, a reszta i tak będzie działać, mimo braku prądu. Nawet odcięcie routera od prądu, nie stanowi problemu, wystarczy aby centralka działała, a moduł GSM poinformuje nas o zdarzeniu. W przypadku zwykłej instalacji alarmowej jest to inaczej rozwiązane (niezależne zasilanie czujników nie istnieje). Każdy czujnik zasila się z sieci, lub z modułu sterującego, podłączonego do właśnie całego systemu z podtrzymaniem zasilania. W obu przypadkach nie ma z tym problemu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #43 22.07.2014 11:54

@jkolonko: Dziękuje. A co do prezentacji to oczywiście każdy ma swoje zdanie, według mnie była świetna. Owszem przedłużyła się, ale tam na prawdę to same filmiki, razem wzięte, wypełniły większość czasu z tych 30 minut. Musiało to trwać dłużej.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #44 22.07.2014 11:57

@cyryllo: Dziękuję. Wiesz, produkty Fibaro są sprzedawane już na chyba każdym runku na świecie. O ile dobrze pamiętam z sesji to aż 80 krajów. Więc na dziś dzień firma się rozrosła i radzi sobie świetnie. Przynajmniej tak to wygląda. Ale oczywiście życzymy im dalszych sukcesów. Polak potrafi ;)

  #45 22.07.2014 12:20

@DjLeo: "W przypadku zwykłej instalacji alarmowej jest to inaczej rozwiązane (niezależne zasilanie czujników nie istnieje)." - hmm, w zwyklej instalacji alarmowej każdy czujnik ma także swoje, własne zasilanie :) próba odcięcia go (np. otwarcie czujki) powoduje alarm.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #46 22.07.2014 13:20

@gowain: W zwykłej instalacji alarmowej czujki są połączone przewodowo z centralką, próba odcięcia wyzwala alarm, ale nie posiadają swojego niezależnego zasilania (bateryjnego i/lub sieciowego), bo i poco? Skoro to centralka zasila je w razie braku prądu i na stałe. O to mi chodziło Gowain.

Zresztą inne rozwiązanie było by niepraktyczne, przewód do osobnego zasilania do każdej czujki? hmm...

Nie zarzekam się, że nie istnieją czujki przewodowe z własnym akumulatorem, ale to trochę było by bez sensu. Nigdy się z takim rozwiązaniem nie spotkałem, a trochę już z alarmami miałem do czynienie. Ale kto wie, może i są.

Autor edytował komentarz.
Ave5   8 #47 22.07.2014 13:45

Genialny wpis, masz mój głos w nomen omen głosowaniu. Fibaro strasznie przykuł moją uwagę podczas Zlotu i jeśli finanse pozwolą, to kiedyś kupię pełen zestaw do zabawy :)

dansys80   4 #48 22.07.2014 14:05

O proszę, o tej firmie jeszcze nie słyszałem. Na filmikach wygląda to rewelacyjnie.

@@DjLeo Nie wiem czy wiesz, ale na blogu można edytować komentarze, dziwnie wyglądają Twoje komentarze jeden pod drugim :)

kubut   19 #49 22.07.2014 14:09

Genialny wpis o genialnej firmie z genialnymi produktami. Przyznam szczerze, że od zlotu czekałem na Twój wpis na ten temat, bo strasznie mnie Fibaro zainteresowało i pobudziło wyobraźnię ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #50 22.07.2014 14:13

@Ave5: Dziękuje Ave5, to bardzo miło z Twojej strony ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #51 22.07.2014 14:16

@dansys80: Tak wiem, przepraszam, po prostu szybciej jest mi klikać na odpowiedź, a nie ma opcji multiodpowiedzi, a szkoda. Absolutnie nie chodzi o nabijanie komentów (jeżeli o tym pomyślałeś).

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #52 22.07.2014 14:17

@kubut: Dziękuje, będzie więcej wpisów, to raczej tylko wstęp ;)

GBM   22 #53 22.07.2014 15:19

Wall Plug jest jak dla mnie bardzo interesujący.

W sumie to może nie jestem grupą docelową dla produktów Fibaro, bo zamiast kupować cały zestaw, to prefererowałbym stworzenie wszystkiego od zera w oparciu o inne, dostępne rozwiązania (np. Raspberry lub Arduino). Jednakże, cieszy mnie, że polska firma tak dobrze sobie radzi, dlatego też życzę Fibaro, żeby szli pełną naprzód i podbijali Europę, a może i dalej :-)

Może za kilka lat, Fibaro będzie na tyle popularne, że będę mógł powiedzieć... "a w 2014 to ja słuchałem Fibaro, jak Wy nawet nie mieliście o nich pojęcia. Ha!" :P

  #54 22.07.2014 15:19

@DjLeo: Właśnie jest sporo czujek, które mają swoją baterię, która wystarcza na około 1,5 roku/2 lata :) Już nie mówiąc o bezprzewodowych systemach (w domach 2-3 piętrowych sprawują się bardzo dobrze).

  #55 22.07.2014 15:26

@GBM: http://razberry.z-wave.me :) Może nie od zera, ale skoro protokół jest otwarty, to powinno się dać połączyć czujniki z Raspberry

GBM   22 #56 22.07.2014 15:45

@gowain Nie no, protokół zapewne i tak bym wykorzystywał ten sam. Aż tak drastycznie nie podchodzę, żeby od zera pisać własny protokół :D

Natomiast dzięki za linka, poczytam w wolnej chwili :-)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #57 22.07.2014 16:10

@gowain: My chyba mówimy o 2 różnych rzeczach. Czy te czujki o których mówisz są zasilane i komunikują się przewodem i dodatkowo mają zasilanie z wbudowanej baterii? Z tego co mi wiadomo, to są albo przewodowe, albo bateryjne, jak w systemie Fibaro (z opcją zasilania przewodowo). Jak już wspomniałem nielogiczne było by przewodowe podpięcie czujki, która komunikuje i zasila się z kontrolerem przewodowo, mając wbudowaną baterię, bez technologii bezprzewodowej komunikacji. Jaki to ma sens? Skoro po odcięciu czujki od zasilania, traci ona komunikacje z centralką. Z automatu działa alarm i tyle. Z tego co wiem, to w dużych obiektach jest poprowadzone niezależne zasilanie, agregat prądotwórczy i tyle, żadnych baterii czy akumulatorków w sensorach.

Może i są takie rozwiązania, ale na pewno nie są stosowane na szeroką skalę, bo są po prostu nieopłacalne i nieekonomiczne. No ale cóż mogę się mylić. Choć akurat z budowlanką i alarmami miałem trochę styczności i nie widziałem nigdy takiego rozwiązania.

Ty chyba mówisz po prostu o czujnikach autonomicznych, takich jak kupuje się nie wiem, w Castoramie. Wkładasz baterie i tyle. Nie komunikują się one z żadnym kontrolerem, działają niezależnie. Przewodowych jednocześnie zasilanych bateryjne, w klasycznym alarmie nigdy nie widziałem.

Autor edytował komentarz.
  #58 22.07.2014 16:28

@DjLeo: Gdzieś takie widziałem, ale są też czujniki dymu itp. Które mają podwójne zasilanie. No nic - nieważne :)

@GBM: Nie o protokół mi chodzi :P a o Raspberry Pi, że jest wersja przystosowana do tego protokołu - jestem ciekaw czy da się tak po prostu połączyć z czujnikami od Fibaro.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #59 22.07.2014 16:37

@gowain: Gdzieś, coś, w jakimś lesie, oki ;)" jestem ciekaw czy da się tak po prostu połączyć z czujnikami od Fibaro."

Raczej tak, nawet chyba Krystian o tym wspominał na sesji, o kompatybilności protokołu i niezależności systemu od kontrolera.

Autor edytował komentarz.
GBM   22 #60 22.07.2014 17:35

@gowain: aaaa, no widzisz :P

Czy da się połączyć? Wszystko się da! :P W tym przypadku zapewne też, skoro to ten sam albo podobny pod różnymi względami protokół.

wojtekadams   19 #61 25.07.2014 23:05

@Songokuu: ta osoba nie roniła łez - bo nie przeczytała tego wpisu - tylko od razu go zignorowała. :P

Z resztą tematyka inteligentnych domów mnie nie interesuje, a działanie sprzętu od Fibaro widziałem na własne oczy bo w końcu byłem na zlocie :D

BTW.
Ja mam Oko Saurona na pocieszenie, które miga :D

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #62 25.07.2014 23:10

@KyRol: wyluzuj ;) przecież to była tylko zabawa z fajną nagrodą.

Od Zlotu Hydraulicy jakoś działają mi na nerwach :P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #63 26.07.2014 02:23

@Mireczek: Przepraszam umknął mi Twój komentarz. Z tego co zapewniał Krystian, to jest to w pełni funkcjonalna centralka. Więc raczej bym się o to nie martwił. Jednak dopóki nie będę jej mieć, to nie powiem Ci jakie są różnice. Ale jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, to może będzie szansa, że je porównam.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #64 26.07.2014 02:28

@wojtekadams: Używasz samego oka? :) Jak i do czego? Patrzysz się w nie głęboko i liczysz, że Ci zamruga? :)

A tak na poważnie, to fajnie, że mamy wszyscy takie zdystansowane podejście do wielu spraw. Co prawda nie każdy takie ma, ale na to nie mamy akurat wpływu. Zlot to świetna impreza integracyjna i niech tak pozostanie.

Mireczek   9 #65 26.07.2014 09:21

@DjLeo:
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy centralka Home Center Lite i Home Center 1, to te same urządzenia? Gdzieś się doczytałem, że w Home Center 1 są kłopoty ze wsparciem. Np. nie są wspierane starsze wersje Androida. Może to tylko plotki.

wojtekadams   19 #66 26.07.2014 13:17

@DjLeo: no co Ty - leży gdzieś w szafie i nie wiem co z nim zrobić. Może kiedyś zainwestuje w centralkę lite bo podoba mi się monitorowanie zużycia energii przez czujniki Wall Plug i praktycznie tylko to, ale te ceny ;/

Co do dystansu to musimy go mieć bo bez niego zginiemy :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #67 26.07.2014 19:32

@wojtekadams: Dokładnie tak ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #68 30.07.2014 17:06

@Mireczek: HC1 i HCL to dwa różne urządzenia. Nie da się ich np. połączyć ze sobą w kontrolerze HC1. Za to HC2 i HCL można łączyć. Dzięki czemu posiadając kilka kontrolerów, możemy sterować wszystkimi urządzeniami z poziomu jednego. Co do kłopotów ze wsparciem to się nie wypowiem, nic mi o tym nie wiadomo.

Dimatheus   23 #69 10.08.2014 22:57

Hej,

Genialny wpis. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #70 27.01.2015 17:11

"Wir testowania" był i się zmył :(
Gdzie dalsze sprawozdanie z testów?

  #71 31.07.2015 14:51

Przepraszam bradzo co to za ściema? Centrala fibaro HC2 nie posiada wbudowanego modułu GSM, a nawet nie radzi sobie z podpiętym dodatkowo stickiem ! Fibaro bez internetu nikt nie obsłuży będąc poza domem.

  #72 31.07.2015 14:52

Swoją drogą polecam Vera Edge - dużo tańsza i pod kilkoma względami lepsza.