Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

System Fibaro — serce systemu, czyli kontroler Home Center 2

W poprzednim wpisie podzieliłem się z Wami odczuciami w kontakcie z systemem Fibaro, jak również nadmieniłem o świetnej sesji na HotZlocie i kilku innych rzeczach. Przyszedł jednak czas na konkrety i zapoznanie się z najważniejszym "organem" całego systemu, czyli kontrolerem (centralką, jednostką sterującą), czyli Home Center 2. Ponieważ jest to kluczowy element całego zestawu, to warto zatrzymać się nad nim na dłużej i mimo iż nie wszystko jestem w stanie na obecną chwilę sprawdzić, to mogę wspomnieć o jego najważniejszych możliwościach i przedstawić moje wrażenia, jak również kilka niespodzianek (niezawsze miłych), które po krótkim czasie wyszły na jaw.

Dbałość o szczegóły - czyli pudełko i jego zawartość.

Ten moment chyba każdy zna bardzo dobrze. Ciężko przyrównać to do czego kolwiek innego. Rozpakowanie urządzenia, to jeden z najprzyjemniejszych momentów, niezależnie od sprzętu jaki wpada w nasze ręce. Tak było również i tym razem.

Kontroler HC2 znajdował się w twardym opakowaniu z solidnego kartonu. Wszystko oczywiście w ładnych i stonowanych kolorach, z przewagą białego. I tutaj pozwolę sobie wtrącić małą dygresję, grafiką i animacją (patrz poprzedni wpis), zajmują się osoby pracujące w firmie Fibaro, nie jak to zapewne wielu mogło by przypuszczać, na zlecenie firm zewnętrznych. Tym niemniej godne podziwu, filmy, grafika i cała oprawa, są najwyższych lotów. Tak wiem, za dużo achów i ochów, ale znajdzcie jedną osobe na HotZlocie, która z ręką na sercu powie, że prezentacje produktów (animacje), nie zrobiły na niej wrażenia. Raczej takiej osoby nie znajdziecie :). Ale wracając do HC2,

Kontroler HC2 znajduje się w twardym opakowaniu z solidnego kartonu.

A tak prezentuje się kontroler w całej okazałości.

Po zdjęciu folii i otwarciu pudelka widzimy taki oto widok

Przyznam, że jednej rzeczy nie byłem pewien przed otwarciem, na opakowaniu kontroler nie miał widocznej antenki. Zastanawiałem się, czy aby na pewno ją posiada. Cóż, tylko otworzenie i sprawdzenie rozwiązało moje wątpliwości. Co ciekawe (wiem, może to nie istotne, ale ja bywam dociekliwy), dlaczego firma nie zdecydowała się na umieszczenie na opakowaniu jakiej kolwiek informacji, czy zdjęcia sugerującego, że urządzenie ma antenkę?

Niby nic takiego, a jest to ciekawe. Podejrzewam, że to spece od marketingu woleli nie umieszczać jej na opakowaniu. Tylko dlaczego? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim, może dlatego zwróciło to moją uwagę. W wersji LITE kontrolera, jest tożsama sytuacja.

Tylko na nielicznych grafikach widać antenkę i najczęściej są to instrukcje do kontrolerów. Pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi. :) W każdym razie antenka (rozkręcana) jest.

Na wierzchu wita nas ulotka z instrukcją podłączenia kontrolera.

Oraz druga, tym razem w języku angielskim.

Centralka jest solidnie zafoliowana.

Po wyjęciu z pudełka czuć, że ma się w rękach solidny produkt, trochę waży.

Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to "mysia norka" :).

Na dnie pudełka znajdowały się jeszcze 2 elementy (zasilacz i przewód internetowy - skrętka).

A tak wygląda centralka po zdjęciu folii. Trzeba przyznać, że tworzywo jest całkiem przyjemne w dotyku. A centralka sprawia wrażenie solidnej konstrukcji.

Widok od tyłu, od lewej: antenka, przycisk recovery/reset, power i "mysia norka" :), czyli otwór na przewody.

I tutaj dochodzimy do pierwszego mankamentu kontrolera. Jak widać od spodu ma on przeźroczyste nóżki, które łatwo odkleić. Niestety, jak nasz kontroler dłużej popracuje (czyt. nagrzeje się), lekkie przesunięcie urządzenia np. na biuru, powoduje odklejenie się ich. I niestety niewygląda to estetycznie. Po dosłownie niedługim czasie i ruszeniu urządzenia, miałem te nóżki każdą w innym miejscu, w dodatku zostaje po nich ślad po kleju. To uznaję za niedopatrzenie. Choć nie stanowi żadnego problemu odklejenie ich, wytarcie śladów po kleju i zastosowanie innego sposobu na stabilizację urządzenia.

Domyślam się iż zastosowanie tego rodzaju podparcia jest uzasadnione, ponieważ urządzenie możemy postawić w pozycji pionowej. Zapewne dlatego możemy odkleić te nóżki w dowolnym momencie. Jednak zastosowałbym tutaj takie podkładki, których klej wytrzymywałby większe temperatury, aby nóżki się nie ślizgały. Pierwszy drobny minus za takie rozwiązanie.

Co kryje wnętrze "mysiej norki"? Aby się o tym przekonać musimy odkręcić 4 śrubki z boku urządzenia.

To co widzimy w środku to od lewej: wejście zasilacza, porty usb x2, LAN, kolejne 2 porty USB 3.0 i wejścia na głośniki i mikrofon.

Jak widać na zdjęciu w jednym z portów znajduje się pamięć USB, jest to pamięć recovery, na której mamy zapisany cały soft, jak również wszelkie kopie ustawień. Nie możemy jednak uruchamiać urządzenia bez wpiętego dysku recovery, mi omyłkowo to się zdarzyło (zapomniałem włożyć z powrotem) i niestety skutki tego były, delikatnie mówiąc stresujące :), ale o tym opowiem później.

Pendrive wpięty do kontrolera to urządzenie firmy GoodRam , o pojemność 2GB, z czego system (oryginalny obraz systemu) zajmuje niewiele ponad 400MB. Cała reszta pamięci jest dostępna dla kopii naszych ustawień, które nie zajmują wiele miejsca, stąd wnioskuje, że ilość kopii, może być olbrzymia.

Pierwsze uruchomienie i połączenie z kontrolerem.

Jedyne co pozostało, by uruchomić sprzęt, to wpiąć kabel zasilający, oraz przewód LAN z domowego routera do centralki.

I tutaj również mała dygresja, jak widać na poniższym zdjęciu kabel zasilający trochę się wygina. Mogło by to zostać troszeczkę zmodyfikowane, ponieważ wtyk jest dość naprężony, co po jakimś czasie może skutkować problemami z zasilaniem - gdy częściej będziemy zmieniać pozycje wtyczki. Jednak jeżeli nasze urządzenie nie będzie często otwierane/ruszane, to raczej problemu nie powinno być. Jednak ja bym na miejscu producenta zmienił rodzaj wtyku na kątowy i problem by zniknął.

Następnie używamy przycisku POWER z tyłu urządzenia i patrzymy na migające diody na przedniej stronie kontrolera. Do pełnej gotowości urządzenie potrzebuje około minuty (zapalą się 3 ostatnie diody na stałe).

Skoro mamy już wszystko podłączone, kontroler działa, sieć internetowa jest (urządzenie domyślnie jest ustawione na DHCP), możemy przystąpić do połączenia się z urządzeniem. Jednak nie znamy adresu IP? - nic prostszego. Możemy zwyczajnie wejść na nasz router i sprawdzić w opcjach sieci nowo dołączone urządzenie. Jednak jeżeli z jakiś powodów nie możemy tego zrobić, na stronie producenta możemy znaleźć bardzo prosty w obsłudze mini programik, do wykrywania naszego urządzenia w naszej sieci lokalnej. A więc zakładając, że korzystamy z tej drugiej opcji, wchodzimy na stronę producenta i wybieramy nasz kraj.

Następnie wchodzimy do działu wsparcia technicznego.

W dolnej części strony odszukujemy aplikację HC2 Finder, odpowiednią dla naszej platformy (Windows, Mac).

W moim przypadku HC2 Finder dla Windows.

Uruchamiamy aplikację.

I jedyne co robimy to wciskamy przycisk odśwież i cieszymy się wykrytym kontrolerem.

Pozostaje nam tylko kliknąć na adres IP centralki i automatycznie otworzy nam się przeglądarka i okno z logowaniem do kontrolera HC2.

Pierwszy kontakt z interfejsem kontrolera HC2

To już krok od dotarcia do serca centralki HC2, wystarczy tylko się zalogować, ale wcześniej zmienimy język na polski (ikona flagi na dole okna logowania).

Hasło i login oczywiście standardowe, czyli: admin, admin.

Wpisujemy, zatwierdzamy i ukazuje się nam panel sterowania kontrolerem Home Center 2.

Trzeba przyznać, że jest on bardzo przejrzysty i intuicyjny. Nie ma najmniejszego problemu z dotarciem do każdej możliwej funkcji. Ja jednak zanim przystąpiłem do szczegółowego "grzebania" w kontrolerze, zaktualizowałem oprogramowanie systemowe. Wchodząc do ustawień i aktualizując do najnowszej wersji. Centralka sama pobierze i zaktualizuje oprogramowanie, dając nam możliwość skorzystania z wersji beta oprogramowania.

Aktualizacja przeszła sprawnie i szybko. Teraz pozostało nam sprawdzić jak sprawnie bije serce Fibaro. Jednak szczegółowy opis funkcji centralki przedstawię już w kolejnym wpisie. Czas na podsumowanie.

Podsumowanie.

Centralka Home Center 2 jest urządzeniem o naprawdę solidnej konstrukcji. Choć tworzywo z jakiego jest stworzona (aluminium), jest naprawdę ładne i prezentuje się świetnie, to mam spore wątpliwości czy pierwszy lepszy kontakt z czymś co zakończone jest ostrą krawędzią, obudowa kontrolera przetrwa. Obawiam się, że nie. No ale to akurat zweryfikuje czas. Na pewno design jest wyważony. Wspomnione wcześniej nóżki przyklejone do spodu, to niestety porażka. Odklejają się, przy najmniejszym ruchu kontrolera (zakładając, że jest rozgrzany). To co zasługuję na pochwałę, to szybkość działania interfejsu. Wszystko dzieje się błyskawicznie. Przechodzenie z jednej do drugiej opcji działa natychmiast. Szereg funkcji, również zasługuje na uznanie. Tworzenie scen (o czym w następnym wpisie), również jest dość intuicyjne. Ogólnie całe GUI nie przysparza żadnych problemów. Jest po prostu świetnie przemyślane.

Dlatego w następnym wpisie postaram się zatrzymać na dłużej przy interfejsie kontrolera i opisać poszczególne jego funkcje, jak również pokazać jak łatwe jest tworzenie scen.

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
dragonn   11 #1 26.07.2014 10:42

Ciekawa sprawa z tą pamięcią recovery, w jakim formacie jest ta kopia zapasowa? Może dał by się ją spreparować i uzyskać dostęp do systemowego shell-a (pewnie pod maską siedzi Linuks) - poprzez przywrócenie tak zmodyfikowanego obrazu.

Over   9 #2 26.07.2014 11:06

Dobra robota :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 26.07.2014 11:23

@dragonn: Tak pod maska siedzi linuch :) Ale wszystkich niespodzianek, nie sposób pokazać na początku :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 26.07.2014 11:23

@Over: Dzięki ;)

dragonn   11 #5 26.07.2014 11:58

@DjLeo: Przewidujesz otworzyć obudowę żeby zobaczyć jak w środku wygląda? Jestem ciekaw o jaki procek jest to oparte, ile ram-u ma to też ciekawa informacja. Głównie chcę ocenić czy płacimy w cenie centralki głównie za soft i idę czy sprzętowo urządzenie jest mocne również.

KyRol   19 #6 26.07.2014 12:21

Mankament podobnie wykonanych nóżek miały routery Fritzbox 7270, które uznawane są także za sprzęt wysokiej jakości oczywiście w domowym zastosowaniu. Na przypadłość nóżek jak dla mnie zaradziło najlepiej Sony. W Playstation 2 w wersji FAT nóżki są gumowe, ale są wczepiane na wcisk do wnętrza szpary w urządzeniu, a pod nimi kryją się śruby.

wojtekadams   19 #7 26.07.2014 12:38

Ale fotologia :)

@DjLeo Czyli sprzęt u Ciebie za gości już na stałe ?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 26.07.2014 12:44

@dragonn: To już zrobiłem dawno :). I wiem dokładnie jakie podzespoły siedzą w środku, choć muszę przyznać, że jestem zaskoczony paroma rzeczami. Ale jak wspomniałem o tym w następnych wpisach.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #9 26.07.2014 12:44

@KyRol: Tutaj niestety nie ma szpar na nóżki, można je przykleić gdzie bądź.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #10 26.07.2014 12:45

@wojtekadams: Nie jest to przesądzone, rozważam to, ale na razie nie skończyłem jeszcze go testować. Jak wszystko już będzie jasne to zdecyduję. Zobaczymy.

xomo_pl   24 #11 26.07.2014 13:55

@DjLeo: świetny wpis :)

"Nie możemy jednak uruchamiać urządzenia bez wpiętego dysku recovery, mi omyłkowo to się zdarzyło (zapomniałem włożyć z powrotem) i niestety skutki tego były, delikatnie mówiąc stresujące :), ale o tym opowiem później."

doszedłem z ciekawością do końca wpisu licząc na rozwinięcie tego fragmentu... i się zawiodłem :D co było dalej ?

dragonn   11 #12 26.07.2014 13:58

@DjLeo: O, to super, to czekam na następny wpis ;).

dragonn   11 #13 26.07.2014 14:02

@xomo_pl: Pewnie będzie w następnym wpisie poruszony.

  #14 26.07.2014 14:38

Płytka główna w formacie ITX, chłodzenie zapewne pasywne skoro obudowa się nagrzewa. Nóżki cóż norma... nie pierwsze nie ostatnie takie urządzenie.
I tak btw. "przewód internetowy - skrętka" - naprawdę.... jak już to patchcord lub kabel sieciowy RJ45 ... przewód jest na bębnie i kto powiedział że zaraz musi to być podpięte do internetu a jak ktoś nie chce?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #15 26.07.2014 18:58

@xomo_pl: Wszystko ładnie opiszę ;)

  #16 26.07.2014 22:06

@Anonim (niezalogowany): Kable to są w ziemi.

  #17 27.07.2014 04:52

W pierwszej części napisałeś, że centralka posiada modem GSM. Ale na zdjęciach nigdzie nie widać miejsca na kartę SIM. To jak to w końcu jest? Posiada czy nie posiada? :-)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #18 27.07.2014 19:05

No i kolejny dobry opis:) Zastanawiają mnie te nóżki. Całość wykonana dość porządnie, a to tego te liche nóżki. Ktoś się pomylił, czy to próby pozornej oszczędności?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 27.07.2014 21:18

Są urządzenia, które posiadają wbudowane moduły, bez możliwości (łatwego) demontażu.

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 27.07.2014 21:19

@Shaki81: Ma to sens, napisałem o tym we wpisie. Jeżeli chcesz urządzenie trzymać pionowo, to możliwość usunięcia nóżek jest przydatna.

wobes   4 #21 28.07.2014 12:39

Ciekawe jak z supportem producenta - czy za pół roku się nie wypnie na userów i ci nie zostaną bez aktualizacji do zabugowanego softu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 28.07.2014 13:11

@wobes: Póki co, soft jest aktualizowany dość często. Jednak błędów nie brakuje. Choć to co ma robić kontroler wykonuje bardzo dobrze.

kostek7   3 #23 28.07.2014 17:31

Integra 256 kosztuje w okolicach ceny prezentowanego urządzenia - rodzi to pytanie, czy ten sprzęt ma jakikolwiek sens ?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #24 30.07.2014 17:11

@Anonim (niezalogowany): Z centralką dostałem kartę sim, a dokładnie plastikową obwolutę, ponieważ w środku karty sim nie było (wyłamana). Tylko ten plastik z informacjami o puk, pin itp. Stad wnioskuję, że modem jest i to wbudowany. A sam numer jest już zaaplikowany do urządzenia. Więc w pewnym sensie dzieje się, to chyba bez usera, na etapie produkcji kontrolera. W samym systemie jest przypisany do mnie numer tel. W dodatku można wysyłać komendy telefonicznie. Także wnioskuję, że modem jest i wszystko na to wskazuje ;) No chyba, że to fikcja i wszystko działa przez NET. :) Nie mam pojęcia, już niebawem wszystko opiszę ;)

Autor edytował komentarz.
Neo   12 #25 04.08.2014 16:53

Jak zwykle dobra robota @DjLeo:)
Czekam na dalszą część, szkoda że nie mam takie tryku do pisania bloga, ale za jakiś czas myślę że pojawi się ciekawy wpis u mnie na blogu. :) Tylko muszę trochę poczytać, jak to wszystko połączyć. :)

  #26 08.01.2016 22:44

@DjLeo: I co z tym modemem GSM ?

  #27 09.01.2016 09:51

Ja mam Home Center 2 i chciałbym się nauczyć programować to ustrojstwo za pomocą języka programowania LUA ale nie bardzo wiem jak zacząć? znacie może jakieś książki albo jakieś przewodniki do nauki tego języka jestem laikiem w tej dziedzinie.

  #28 05.04.2016 15:15

Dzień dobry. Jestem z Brazylii

Mam pytanie, może mi pomóc?

"Nie możemy jednak uruchamiać urządzenia bez wpiętego dysku recovery, mi omyłkowo to się zdarzyło (zapomniałem włożyć z powrotem) i niestety skutki tego były, delikatnie mówiąc stresujące :), ale o tym opowiem później."

Co się stanie, jeśli połączyć się bez wpiętego dysku recovery?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #29 06.04.2016 09:30

@CAMPOS (niezalogowany):

Bez dysku recovery system fibaro nie uruchomi się. Ale odzyskanie, postawienie po takim błędzie systemu nie jest trudne. Odsyłam po szczegóły do forum Fibaro.

  #30 04.01.2017 20:35

No i gdzie kolejna część? :(