Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zamiennik vs Oryginał

Zainspirowany recenzją w labie Drukarki Brother J925-dw szanownego redaktora Cebuli, postanowiłem dokonać pewnego testu który rozwiał by kilka moich wątpliwości odnośnie samego procesu drukowania. Obecnie dysponuję drukarką Brother dcp-770cw jednak, że test ten nie ma dotyczyć konkretnie tego modelu drukarki ale czegoś innego a mianowicie samego drukowania.
Jako, że jestem dość sceptyczny z natury to z dużą dozą dystansu podchodzę do informacji dotyczących ilości zadruku stron dla określonej ilości tuszu podawanych przez producentów tuszy. Zamierzam się zabawić trochę w pogromcę mitów. Ale żeby wszystko było ładne i składne niestety nie obejdzie się bez poświeceń. Głównym poświęceniem był sam koszt materiałów eksploatacyjnych. No ale trudno jakoś to przeżyję muszę w końcu sprawdzić to czego nigdy nie byłem pewien. I rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Sprzęt do testowania: DCP-540cn, DCP-j125c, DCP-770cw (test na razie na tej ostatniej).

Materiały eksploatacyjne/koszty
(wahania cen są olbrzymie)

1. 2 ryzy papieru po 500sztuk o gramaturze 80mg/m3 – 2x12zł (różne ceny)
2. komplet tuszy 4xLC1000 oryginał – Bx75zł i C,M,Yx57zl (można znaleźć taniej)
3. komplet tuszy 10xLC1000 zamiennik – B7x2,15zł i C,M,Yx2,15zł (j.w)
(poniższe tusze przetestuję na modelu DCP-J125c w innym terminie)
4. komplet tuszy 4xLC985 oryginał –Bx60zł i C,M,Yx45zł (j.w)
5. komplet tuszy 10xLC985 zamiennik – B7x3zł i C,M,Yx3zł (j.w)

Pytania

Na początku wypadałoby ustalić czego tak naprawdę chcę się dowiedzieć a więc po kolei:

1. Ile realne można wydrukować kartek po ok. 5% wypełnieniu strony w kolorze czarnym na oryginalnym tuszu (konfrontując to z informacją od producenta)
2. Ile realne można wydrukować kartek po ok. 5% wypełnieniu strony w kolorze czarnym na zamienniku (konfrontując to z informacją od producenta)
3. Jaki jest realny koszt wydruku jednej kartki wypełnionej tekstem na oryginalnym tuszu
a) cena wydruku jednej strony b) cena wydruku jednej strony wraz z kartką
4. Jaki jest realny koszt wydruku jednej kartki wypełnionej tekstem na zamienniku
a) cena wydruku jednej strony b) cena wydruku jednej strony wraz z kartką
5. Ile tuszu potrzeba na jedną kartkę wypełnioną tekstem w 5%
6. Czy drukarka podczas drukowania w czerni pobiera mimo odpowiedniej konfiguracji tusze kolorowe.
7. Jaka jest różnica wydajności tuszy oryginalnych i zamienników (również jakości wydruku)
8. Jaka jest waga tuszy czarnych przed i po wykorzystaniu, plus minus 1 gram (oryginalne/zamienniki)
9. Czy moja drukarka to wytrzyma?

Założenia/ograniczenia:

1. Tusze oryginalne po możliwie najniższych rynkowych cenach.
2. Tusze zamienniki po możliwie najniższych rynkowych cenach.
3. Drukowanie wyłącznie na standardowych ustawieniach (zakładam, że podana wydajność producenta tuszy odpowiada drukowaniu w tzw. trybie „normal”)
4. Biorę pod uwagę zamienniki kupowane „w całości”. Przy samodzielnym napełnianiu koszty mogą się jeszcze bardziej obniżyć.
5. Ceny nie uwzględniają kosztów przesyłki zamówionych tuszy.
6. Test wyłącznie na drukarce Brothera na innych wydajności mogą być całkowicie odmienne.
7. Nie wolno mi przerywać testu. Ze względu na możliwość automatycznego czyszczenia drukarki a to mogło by zaburzyć wynik wydajności.

Problemy (a jest ich cała masa):

1. Jak zmierzyć wydajność tuszy kolorowych? Jest to praktycznie nie możliwe! Ponieważ każde zdjęcie obrazek czy co kol wiek innego ma nierównomiernie rozłożone barwy przez co zużycie kolorów jest różne. Co w praktyce oznacza brak możliwości stwierdzenia jednoznacznie wydajności. Jedynie można porównać wydajności oryginałów i zamienników na jakimś konkretnym zdjęciu. Dodatkowo problem stanowi jakość zdjęcia, dpi, nasycenie barw itp. To skutecznie uniemożliwia stwierdzenie ile tak naprawdę można wydrukować kartek w kolorze na komplecie tuszy. Owszem ktoś powie, że mogłem użyć np. strony wyłącznie pokrytej jednym kolorem np. magneta (jak tusz). W praktyce drukowanie takiego koloru powoduje zużywanie innych tuszy i nie da się tak ustawić aby ten jeden kolor był wyłącznie pobierany. (Możliwe, że jest jakiś sposób aby drukarka pobierała wyłącznie jeden kolor tuszu, lecz ja go nie znam).

2. Aby test był jak najbardziej wiarygodny muszę pokryć kartkę dokładnie w 5% kolorem czarnym. Wydawało się to dość proste. W praktyce jest to niezmierne trudne. Szukałem programu który powie mi jakim procentem pokrycia strony jest tekst. Nie doszukałem się takiego. Poza tym każda czcionka inaczej proporcjonalnie wypełnia stronę. Więc postanowiłem rozwiązać to w „łatwiejszy” sposób. Postanowiłem użyć czarnych prostokątów o odpowiedniej wielkości. Ale jak to obliczyć?

Obliczenie rozmiaru prostokąta na kartce A4 w stosunku 1 do 20 (5% pokrycia) jest dość proste.
Kartka A4 ma wymiary 21cm x 29,7cm możemy więc stworzyć sobie dowolny prostokąt z tym pokryciem. Najlepiej aby jego wymiary miały maksymalnie do 2 miejsca po przecinku (większa dokładność i przejrzystość). Obliczamy to w prosty sposób wiemy, że nasz prostokąt będzie 20 razy mniejszy od kartki A4. Zatem musimy wybrać sobie proporcje które nam odpowiadają inaczej mówiąc dwie liczby które pomnożone przez siebie dadzą nam właśnie 20. Jest kilka wariantów (1x20,4x5,2x10). Ja wybrałem 2x10 ot taki ładny pasek :). Teraz wystarczy podzielić szerokość przez 2 i wysokość przez 10 lub szerokość przez 10 a wysokość przez 2 jak kto woli. Ja wybrałem tak:

Szer. - 21/10=2,1
Wys. - 29,7/2=14,85
Prostokąt - 2,1x14,85

A więc nasz prostokąt który jest dokładnie w 5% pokryciem kartki A4 ma wymiary 2,1cm x 14,85cm

3. Tyle papieru a może by tak być bardziej ECO!! Aby znacząco ograniczyć zużycie papieru postanowiłem ułożyć po 10 takich prostokątów na stronie wtedy 1 strona będzie odpowiadać 50% pokryciu czyli 10-ciu stroną zadrukowanym w 5%. Odwracając kartkę i drukując na drugiej stronie uzyskam 100 % zapełnienia co odpowiada 20 stroną wypełnionym w 5%. Dla dokładności gdy poziom tuszu czarnego będzie krytyczny użyję wtedy pojedynczych prostokątów na kartce aby dokładność była co do jednego prostokąta.

4. Bez kolorowych tuszy się nie obejdzie. Nie ma niestety możliwości użyć wyłącznie tuszy czarnych do tego testu. I tak jest chyba we większości drukarek. (polecam przeczytać komentarze do recenzji którą przytoczyłem na początku)

5. Czy kolor czarny jest czarny? Kolejną sporną sprawą jest kolor wypełnienia tego prostokąta i użycie do tego programu z konkretnymi ustawieniami. Początkowo chciałem zrobić prostokąt w jednym z programów do obróbki grafiki jak np. GIMP. Ale problem polegał na użyciu profili kolorów, trybu kolorów (CMYK, RGB, Lab) i kilku innych rzeczy takich jak DPI czy chociaż proporcji pikseli. Zrezygnowałem z edytorów graficznych. I stworzyłem prostokąt w Wordzie w formacie doc w systemie RGB, profil oczywiście 0:0:0. A dlaczego tak? A dlatego, że większość (jak nie każdy) takiego używa w edytorze tekstowym. Jest to profil domyślny i edytory nie posiadają innych (w sumie to logiczne). Reszta zależy od ustawień samej drukarki.

Czas wejść na ring czyli…. ready to rumble!
Przed każdą prawdziwą walką jest oficjalne ważnie. W tym przypadku również.

Black oryginał: 58g
Magneta oryginał:42g
Cyan oryginał:42g
Yellow oryginał:42g

Black zamiennik: 52g
Magneta zamiennik:45g
Cyan zamiennik:45g
Yellow zamiennik:45g

Runda 1 – test tuszu czarnego oryginał
przebieg walki:

30 kartek – 300 stron
10 kartek – 100 stron
5 kartek – 50 stron
3 kartki – 30 stron
1 kartka – 10 stron
10 kartek z jednym prostokątem – 10 stron
drukarka oznajmiła brak koloru czarnego
I TUTAJ LEKKI SZOK - idealnie 500 stron!! W 100% zgodnie z tym co podaje producent

Runda 2 – test tuszu czarnego zamiennik
przebieg walki:

20 kartek – 200 stron
15 kartek – 150 stron
3 kartki – 30 stron
1 kartka – 10 stron
10 kartek z jednym prostokątem – 10 stron
drukarka odmówiła drukowania koniec tuszu czarnego
W TO BYM NIE UWIERZYŁ ALE KOLEJNY JESZCZE WIĘKSZY SZOK – dokładnie 400 stron!! W 100% zgodnie z tym co podał sprzedawca

Koniec

PODSUMOWANIE KOSZTÓW:

- 1 kartka to koszt 0,024 zł (2,4 grosze) przy ryzie papieru za 10 zł wychodzi 0,02 (2 grosze)

Koszt wydruku kartki (tusz czarny oryginalny)
- według producenta: 75zł /500 stron = 0,15 zł (ok. 15 groszy za kartkę + 2,4 gorsze cena kartki)
- według testu: dokładnie tyle samo

Koszt wydruku kartki (tusz czarny zamiennik)
- według sprzedawcy: 2,15zł /400 stron = 0,0054 zł (ok. 0,5 grosza za kartkę + 2,4 gorsze cena kartki)
- według testu: dokładnie tyle samo

Ciekawostki/spostrzeżenia:

1. Ciekawą rzeczą jaką dostrzegłem było, że po pierwszych 2 kartkach (realne 20 stron) drukarka wyraźnie zwolniła robiąc sobie przerwy średnio po pół sekundy kilkanaście razy podczas druku jednej strony.

2. Zamienniki różnią się wagowo. O ile sam kadridż waży zawsze podobnie. To tusze mogą się różnić nawet plus minus 1-2 gramami. Na kilka egzemplarzy zamienników czarnych większość miała 52 gramy ale były takie co miały 50,51,53 i 54. Inną ciekawostką jest to, że waga samego tuszu po zużyciu wyniosła 18 gramów według sprzedawcy to 30ml. Zakładając, że mówi prawdę to stosunek wagi do objętości tuszu wynosi 1,67

3. Z uzyskanych danych odkryłem pewną ciekawą rzecz mianowicie:
Kropla wody waży ok. 0,049 grama/49mg
Do zapełnienia kartki potrzebujemy
30ml/400kartek=0,075ml
Zakładając proporcje wagi do objętości wynikającej z testu czyli 1,67 to waga tuszu potrzebnego do zapełnienia kartki to 0,082grama/82mg
Czyli na jedna kartkę przypada proporcjonalnie około półtora kropli wody.

Oczywiście wartości te są umowne ponieważ nie można porównywać i przeliczać jednostki masy na jednostkę objętości, równie dobrze 37ml może ważyć 70mg ale ponieważ gęstość tuszu jest zbliżona do gęstości wody to możemy się umówić, że to ma sens ale wyłącznie jako ciekawostka :) (oczywiście zapełnienie kartki w 5%)

Odpowiedzi na pytania:

1. Ile realne można wydrukować stron po ok. 5% wypełnieniu strony w kolorze czarnym na oryginalnym tuszu (konfrontując to z informacją od producenta)
- 500 stron (zgodnie z danymi od producenta)
2. Ile realne można wydrukować stron po ok. 5% wypełnieniu strony w kolorze czarnym na zamienniku (konfrontując to z informacją od producenta)
- 400 stron (zgodnie z danymi od producenta)
3. Jaki jest realny koszt wydruku jednej kartki wypełnionej tekstem na oryginalnym tuszu
a) cena wydruku jednej strony b) cena wydruku jednej strony wraz z kartką
- a) 15gr b) 17,4gr
4. Jaki jest realny koszt wydruku jednej kartki wypełnionej tekstem na zamienniku
a) cena wydruku jednej strony b) cena wydruku jednej strony wraz z kartką
- a) 0,5gr b) 2,9gr
5. Ile tuszu potrzeba na jedną kartkę wypełnioną tekstem w 5%
- według testu i uwzględniając dane producenta to 0,075ml
6. Czy drukarka podczas drukowania w czerni pobiera mimo odpowiedniej konfiguracji tusze kolorowe.
- nie pobiera
7. Jaka jest różnica wydajności tuszy oryginalnych i zamienników (również jakości wydruku)
- bez większej różnicy w ilości stron proporcjonalnie do pojemności, jakoś wydruku wyraźnie lepsza na oryginałach
8. Jaka jest waga tuszy czarnych przed i po wykorzystaniu, plus minus 1 gram (oryginalne/zamienniki)
- zamiennik: przed: 52g, po: 34g - waga tuszu 18g
- oryginał: przed: 58g, po: 35g –waga tuszu 23g
9. Czy moja drukarka to wytrzyma?
- wytrzymała

Werdykt

Kto tak naprawdę wygrał tę walkę podsumujmy opinię 3 sędziów

Sędzia oceniający wydajność: 1:1 (remis)
Sędzia oceniający ekonomię(koszty): 1:0 (zamiennik)
Sędzia oceniający jakość wydruku: 0:1 (oryginał)
2:2 Remis?! Hmm

Podsumowanie

Dla mnie wyraźnie zwycięża zamiennik. Koszt wydruku na zamienniku jest 30 krotnie mniejszy!!. Pomijam fakt, że używając napełniaczy można te koszty jeszcze bardziej obniżyć. Choć ja z nich nie korzystam bo różnica w cenie jest niewielka a nie trzeba się "babrać" z napełnianiem. Jeżeli komuś nie zależy na idealnej jakości to używanie zamienników jest jak najbardziej korzystne. Przy ustawieniu trybu foto na zamiennikach można uzyskać jakość porównywalną do oryginałów. Jednak na papierze foto nic nie dorówna oryginalnym tuszom od Brothera, jakość jest wyraźnie lepsza.

Nie ukrywam, że jestem zdziwiony wynikami mojego testu. Kompletnie nie spodziewałem się potwierdzenia wydajności tuszy w 100% względem tego co podaje producent. O ile co do oryginałów bym się nie zdziwił aż tak to w przypadku zamienników to już co innego. Ja akurat wybrałem ten który ważył 52 gramy. Przypuszczalnie jak bym wybrał inny to wyniki byłyby różne. Biorąc pod uwagę wyniki testu nie mam żadnych podstaw wątpić, że sytuacja w przypadku tuszy kolorowych jest analogiczna. Także mam nadzieję, że rozwiałem skutecznie swoje i Wasze wątpliwości dotyczące przynajmniej tuszy tej firmy i ich zamienników. Za wszelkie błędy i nieścisłości z góry przepraszam. Komentowanie i dowolne sugestie są jak najbardziej wskazane.

P.S. - nie chce ktoś kupić kilkudziesięciu kartek z czarnymi paskami? :)
 

Komentarze

0 nowych
Fanboj O   9 #1 29.10.2011 17:46

"Sędzia oceniający jakoś wydruku"
"nic nie dorówna oryginalnym tuszą od Brothera, jakoś jest "

Jakość. Tuszom.

  #2 29.10.2011 22:06

Super wpis!! mam 540cn a to te same tusze wiec dobrze wiedziec. Ale ze Ci sie chcialo to chlopie robic to szacun.

djfoxer   19 #3 29.10.2011 23:37

Zalogowałem się tylko po to, ażeby napisać, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Respect, za to co zrobiłeś.

djfoxer   19 #4 29.10.2011 23:40

W mojej przedpotopowej drukarce HP 710C, od początku używam zamienników. Pojemnik za 14zł (tusz czarny, tylko taki mi jest potrzebny w domu) starcza mi na rok. Drukarkę mam od 2001 roku, nigdy nie było z nią problemu. Idealna do druku tekstu. Zarówno jeśli chodzi o koszta, jak i o jakość. Polecam, tak przy okazji.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 30.10.2011 01:18

Bardzo dziękuję Wam za miłe słowa. Pracy było bardzo dużo przy tym wpisie nie ukrywam. Ale najważniejsze jest to, że uzyskałem odpowiedz ma wszystkie moje pytania. Nigdy nie spotkałem się z tego typu testem dlatego postanowiłem sam to sprawdzić. Możliwe, że nikt nie robił tego typu testów ze względu na koszty jakie trzeba ponieść.

sla17   7 #6 30.10.2011 07:21

Brawo, że chciałeś wydać pieniądze na test ;)

Zależy wszystko od tego, kto ile drukuje. Jeśli drukuje dużo to warto kupować zamienniki, jednak ktoś wydrukuje coś od czasu do czasu i zależy mu na jakości wydruku, to jednak warto chyba zainwestować w oryginał.

No chyba, że mamy Brothera to kupić te tanie i drukować wszystko co się da ;) Sam bym kupił, ale nic ciekawego w cenie do 200zł z WiFi nie widziałem, Canon MP495 to chyba jedna z najtańszych w tej cenie ;)

Banan   10 #7 30.10.2011 08:28

Bardzo dobry test. W coś takiego nie chciało by mi się bawić. Ja wolę się babrać w cyferkach więc szacunek ci się należy =)

sla17   7 #8 30.10.2011 08:55

Tak teraz czytam różne wpisy na blogu i myślę, czy wyglądają one dosyć brzydko, czy mi się tylko wydaje? Może to dlatego, że nie ma szału w wybieraniu formatowania tekstu itp. oraz karłowata szerokość na 1920x1080?

Mantarak   3 #9 30.10.2011 09:02

Świetny wpis. Gratulacje dla autora za pomysł i profesjonalizm jak najbardziej zasługujące na nagrodę.
Czekam na naśladowców. Może redakcja zrobi kilka podobnych testów z drukarkami różnych marek.

xomo_pl   24 #10 30.10.2011 09:21

osobiście nie potrzebuję testów by stwierdzić że zamiennik lepszy bo tańszy ale doceniam chęci autora.
Pomysł na test ciekawy.

Ja używam od lat zamienników do drukarki HP 5655, czasem uzupełniam wkład czasem kupuję zamiennik.

ssn   2 #11 30.10.2011 09:24

Test i tekst naprawdę bardzo ciekawy, ale ortografów i literówek tyle, że przestałem liczyć w połowie. Rozumiem błędy w komentarzach czy postach na forum pisanych na szybko, ale przy większych publikacjach jak ta, wypadałoby sprawdzić poprawność...

przemor25   14 #12 30.10.2011 09:46

@DjLeo

Świetny wpis. Jeżeli byłaby taka możliwość, że użytkownicy głosowaliby na najlepszy wpis miesiąca to miałbyś mój głos (wszak już końcówka miesiąca).

Właśnie tak sobie teraz pomyślałem, że brakuje mi na tym portalu testów różnych urządzeń, programów oferujących podobne funkcjonalności (coś w stylu testu antywirusów, który był już tu dwa razy) :)

  #13 30.10.2011 10:57

Dobry wpis. Czasami warto uświadomić ludziom, jakie koszty ponoszą (co ile faktycznie kosztuje) i jakie mogliby ponosić, gdyby chciałoby się im pomyśleć.

Poza tym, uważam, że takie "naukowe" podejście, nawet korzystając z prostych domowych sposobów, jest dużo lepsze niż ocena "na oko" bądź "na czuja" :)

A wpis uważam za pożyteczny dla wszelkich leniwców, którym czasami ciężko jest wziąć do ręki ołówek i kalkulator i policzyć co i jak...

Loreno   7 #14 30.10.2011 11:03

W końcu jakiś dobry wpis warty przeczytania. Dzięki za Twój trud, sam zastanawiałem się jak to jest z tymi zamiennikami.

kamil_w   11 #15 30.10.2011 12:07

Nagroda miesiąca w postaci jakiegoś programu powinna zrekompensować koszty, które poniosłeś. ;)

W_tym_temaciE   5 #16 30.10.2011 12:34

Świetny wpis! Nadaje się przynajmniej do wpisu tygodnia.
Co do wpisu - sam używam zamienników - po prostu akurat te do mojej drukarki mają większą pojemność, a mi nie chce się chodzić często do sklepu ;]

Securitas   6 #17 30.10.2011 12:37

Dla mnie super!!test moim zdaniem napisany jezykiem zrozumiałym dla każdego, bez żadnego technicznego hokus-pokus.Proszę o więcej wpisów w tym stylu.

cayman3_11   3 #18 30.10.2011 12:53

Świetny pomysł na wpis, ale masa błędów - wszystkie literówki (np. "magneta" powtarza się w trzech miejscach), ortografia (część błędów już poprawiona?), "ciekawostki/spostrzeżenia" poza punktem pierwszym, naprawdę psuje wrażenie.

  #19 30.10.2011 13:38

Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuję Ci za to! Oby więcej tego typu testów.

Ostatni Mohikanin   27 #20 30.10.2011 13:40

W moim przypadku oryginalny tusz kosztuje 50 zł. Potrzebne są cztery sztuki; razem daje to 200 zł. Nowa drukarka, wraz z ryzą papieru, kompletem nowych tuszy i kablem USB, kosztowała mnie niecałe 200 zł. Widzi ktoś sens kupowania oryginalnych tuszy? Zamienniki (komplet) to koszt 25 zł (wraz z kosztami wysyłki).

  #21 30.10.2011 14:52

Genialny wpis zresztą Twoje poprzednie też świetne!!

  #22 30.10.2011 15:31

@Ostatni Mohikanin
z tego co wiem producenci nie dają tuszów w 100% pełnych lecz tzw startówki gdzie mimo wskazań ze jest 100% pojemności to w stosunku do normalnych zakupionych w sklepie to ok 30%

ender140   3 #23 30.10.2011 17:11

Chciałbym oznajmić autorowi, że tusze mają wbudowane, kiedy ma być wyświetlony komunikat o braku tuszu. Jeżeli wyłączyć sprawdzanie ilości tuszu w drukarce, można spokojnie wydrukować jeszcze kilkadziesiąt stron. Tak więc test miałby sens, jeśli autor liczyłby strony do czasu, kiedy brak tuszu widać na kartce, a nie, kiedy drukarka to oznajmia...

mordzio   15 #24 30.10.2011 18:22

Dobra robota!
Koszt wydruku można jeszcze bardziej obniżyć stosując systemy stałego zasilania atramentem (CISS).

@techdruk
Ja do drukarki Brother dostałem pełne (normalne pojemniki), wydrukowałem na tym grubo ponad 300 stron tekstu, więc nie były to "startówki".

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #25 30.10.2011 21:42

Dziękuje wszystkim za miłe słowa i komentarze to motywuję do dalszej pracy. Za te krytyczne też dziękuję. Choć zauważyłem dziwną zależność, że Ci co tak wypominają ortografię i inne błędy to nie mają ani jednego wpisu na blogu :) Ciekawe czy to przypadek czy zależność. Jeśli to drugie to przychodzi mi jedynie na myśl zdanie "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje":)

Mam już kilka nowych pomysłów więc długo nie będzie trzeba czekać. Jedynie ogranicza mnie czas. A prawda jest taka, że taki wpis na blogu to wiele godzin pracy. Formatowanie tekstu też sporo trwa. Ale podobno redakcja szykuję zmiany (tak słyszałem na zlocie). Więc może będzie łatwiej tworzyć wpisy.

@ender140 zgadzam się z Tobą cześć tuszy tak ma ale nie te, poza tym mam 540cn sprawdziłem na niej testowane puste tusze i nawet nie drgnęło drukowanie (a to już inna drukarka). Również ilość nie jest możliwa do zliczenia z dokładnością do 1 kartki. Bez chipa nie ma szans by drukarka odmówiła drukowania i zliczała każdą kroplę z dokładnością do jednej kartki. Poza tym Brotherki mają takie fajne przeźroczyste wskaźniki na tuszach i widać ile jest tuszu. Moje są suchutkie więc nie mam wątpliwości, że test jest w miarę wiarygodny.

@mordzio masz w 100% rację CISS to jest już w ogóle wypas!! Widziałem to u klienta kiedyś. Jak by ktoś chciał zobaczyć co to jest to polecam tę stronkę: http://www.inksystem.com. Widziałem taki system kiedyś na własne oczy właśnie w drukarce Brothera.

Co do oryginałów jak będę w najbliższym czasie kupować jakiegoś Brothera to przetestuję oryginały i zobaczymy jaka jest ich wydajność. A później zakupione oryginały przetestuję i będzie kolejna zagadka wyjaśniona.

underface   14 #26 30.10.2011 22:44

i tak największe jaja to są w drukarkach epsona
skończył ci się żółty tusz? to na czarno nic nie wydrukujesz dopóki nie zmienisz kartridża ;p - a przynajmniej tak kuzynka ma..

Ja używam tylko zamienników gdyż do mojej drukarki sa 2 razy tańsze niż oryginały a z doświadczenia zauważyłem ze wcale gorzej nie drukują przy identycznej wydajności (ze wskazaniem na zamiennik)

underface   14 #27 30.10.2011 22:48

zdecydowanie wpis może walczyć o nagrodę miesiąca;p
świetna robota DjLeo, z wpisu na wpis coraz lepiej i dodatkowo czytanie twojego bloga nie męczy

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #28 30.10.2011 23:34

Dzięki @underface. A co do drukowania to w Brotherze jest tak samo, jeśli skończy Ci się dowolny tusz to nie podrukujesz. Trochę to dziwne bo sam znam ludzi którzy nie używają drukowania w kolorze.

Wolfgar   7 #29 31.10.2011 09:09

Super wpis, normalnie 5 gwiazdek. IMO Mogłeś pogrubić wszystkie ceny we wpisie.
@DjLeo/underface - W urządzeniach wielofunkcyjnych Lexmarka jest coś takiego, że bez tuszy nie zainstalujemy skanera używając dołączonego oprogramowania.

McDracullo   17 #30 31.10.2011 10:40

Mój faworyt na nagode kingstona ;)

natus08   8 #31 31.10.2011 12:05

Bardzo fajny wpis. Długo się zastanawiałem nad tą drukarką i jednak mnie przekonał Twój wpis.
Super :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #32 31.10.2011 12:19

@Wolfgar Dziękuję. Co do Lexmarka to poważnie? Coś mi się kiedyś obiło o uszy, ale nie byłem tego pewien.

@McDracullo
Dziękuję, ale chyba nie ma na to szans. Wpis nie wszedł nawet do podsumowania tygodniowego.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #33 31.10.2011 12:24

@natus08 Polecam Ci. Jak już się przesiadłem parę lat temu na Brothera to nie ma powrotu do innych drukarek. Co prawda mam pewne zastrzeżenia co do działań producenta (dot. nowych drukarek). Ale ogólnie bardzo się opłaca.

McDracullo   17 #34 31.10.2011 13:08

@DjLeo - bo patrząc czasami na podsumowanie tygodnia to ono powstaje chyba w piątek a opublikowane jest dopiero w niedziele. Jakbym miał prawo głosu to jeden miałbyś pewny :P

Druedain   14 #35 31.10.2011 13:19

10/10 dla wpisu :)

Mam Brothera DCP-135C i oryginalne tusze miałem tylko zaraz po kupnie. Trochę zabawy z ocyganieniem miałem, bo jak mi się skończyły kolorowe to mi nie chciał drukować na czarno i trzeba było zaklejać okienka :P Teraz mam drugi zamiennik i trochę miałem z pierwszym zabawy. Kanalik jest zabezpieczony plastikową folią, którą można przebić zakładając tusz. Jednak, jak się okazało, skutkuje to ciągłym zaklejaniem się otworu. Dopiero za drugim razem, wbrew logice konstrukcji, wyciąłem cały plastik nożem i dopiero drugi zamiennik nie sprawia mi żadnych problemów :)

Tata w warsztacie ma przedpotopowego Lexmarka 1000 i w nim są całe kartridże wymienne, więc jak się nietrudno domyślić, tata woli się bawić z napełnianiem. Również nie ma z tamtą drukarką żadnych problemów, a, co więcej, chyba jeszcze nigdy nie wymagała ona naprawy. I mimo jej wieku, ma ona jedną dużą zaletę. W tym dziadku drukowanie dwustronnie nie stanowi żadnego problemu, zaś w tej nowszej za każdym razem muszę szufladę wyjmować, stronę przełożyć i dopiero drukować. W dodatku nie da się drukować całego pakietu po odwróceniu stron, bo raz przedrukowana kartka nie ślizga się najlepiej i drukarka pobierając papier od razu łapie kilka kartek, przez co później mam np. na jednej kartce stronę 1 i 6, a nie 1 i 2…

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #36 31.10.2011 13:44

Stary szacun dla Ciebie za pracę jaką włożyłeś w ten test. Czyli jednym słowem udowodniłeś, ze producenci (przynajmniej w tym przypadku:)) mówią prawdę.
Przy okazji zastanawiałem jakiej firmy drukarkę sobie kupić, to teraz wiem, że Brother to jest to.

Wolfgar   7 #37 31.10.2011 13:59

DjLeo - Z tym lexmarkiem to trochę "załasiłem". Chciałem powiedzieć, że mój model Lexmarka tak ma. A do Brothera masz "pretensje" za wstawianie liczników stron do laserówek?

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #38 31.10.2011 14:24

@Druedain - dokładnie jest tak jak mówisz w tym modelu i nie tylko też występuje ten problem. Ja przy użyciu papieru foto miałem problemy ze złapaniem go przez mechanizm podający. Ale zasada jest prosta nie ładować za dużo papieru. I dbać o równe rogi kartek a wtedy problemu nie będzie.
@McDracullo - też się nad tym zastanawiam jak to jest.
@Shaki81 - ja jestem zadowolony, urządzenie małe i ma w sobie wszystko oraz do tego tanie w eksploatacji. Czego chcieć więcej.
@Wolfgar - z jakości wykonania nowych modeli i użytych materiałów. Oraz kilku innych rzeczy jak np. wyświetlacze. Ale ogólnie i na plus dla Brothera.

Cebula REDAKCJA  19 #39 31.10.2011 15:18

@DjLeo

Świetny wpis, kupa roboty, a co ważniejsze sensownej roboty...

ludendorf   7 #40 31.10.2011 16:54

Test wcale mnie nie zadziwił a jedynie uświadomił proporcje i koszty gdyż sam posiadam 2 urządzenia wielofunkcyjne tego producenta, a dokładnie modele DCP-385C i DCP-357C
Solidny sprzęt a koszty drukowania "prawie za darmo" na tle konkurencji.
POLECAM

kamil_w   11 #41 31.10.2011 17:29

DjLeo napisał:
"zauważyłem dziwną zależność, że Ci co tak wypominają ortografię i inne błędy to nie mają ani jednego wpisu na blogu"

Ja czasem jestem w stanie zwrócić uwagę na błędy w tekście, jeśli jest ich sporo i przeszkadzają w czytaniu wpisu/artykułu. Wkurzające są zwłaszcza wpisy na forum, w których w jednym zdaniu znajduje się kilkanaście błędów. No i swego czasu też coś tam napisałem na blogu. ;)

PS: Jeśli w komentarzach pod Twoim tekstem jawią się wpisy użytkowników z czerwonymi nickami, to wiedz, że redakcja się Tobą interesuje. ^^

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #42 31.10.2011 21:01

@Cebula - dziękuję ale tak naprawdę to dzięki Twojej recenzji stworzyłem ten wpis.

@kamil_w - bardzo się staram nie popełniać błędów i wydaję mi się, że nie było ich za dużo. A co do komentarzy redakcji pod wpisami to oznacza, że mam się zacząć bać? :)

kamil_w   11 #43 31.10.2011 22:30

Chyba nie, ale zauważyłem, że z reguły nie wypowiadają się oni pod małowartościowymi wpisami, więc powinieneś traktować to jako wyróżnienie. ;)

Wolfgar   7 #44 01.11.2011 08:52

DjLeo - Co do tych kartek z czarnymi pasami to chętnie je przyjmę do rozpalania pieca ;)

pakeroso   9 #45 04.11.2011 13:08

Zabrakło jednego testu - zasychanie tuszu na głowicy. Kiedyś kupiłem czarny zamiennik do Brothera w Pryzmacie, a że stosunkowo rzadko drukuję, to wiecznie drukarka stawiała opór, wyrzucając białe kartki. Teraz mam oryginał i ze spokojną głową mogę drukować raz w miesiącu.

Sędzia oceniający zasychanie tuszu 0:1 (oryginał)

I w ten oto sposób otrzymaliśmy 2:3 dla oryginału :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #46 04.11.2011 13:28

@pakeroso widzisz to ciekawe bo ja na przykład nigdy nie miałem problemu z zasychaniem na zamiennikach. Na drugiej drukarce która przez rok leżała z tuszami (zamiennikami) po odpaleniu nie było problemu. Brother dokonuje automatycznego czyszczenia więc ten problem nie powinien występować. U mnie przynajmniej go nie ma.

pakeroso   9 #47 04.11.2011 21:30

@DjLeo, mój Brother też co kilka dni czyści się ok. 11 przed południem, do tego stopnia, że w tym roku wydrukowałem kilka kartek w kolorze i już muszę wymienić kolorowe tusze. Ale to i tak nie pomagało w przypadku zamienników, bo notorycznie zasychał.

A tak właściwie to jakiej firmy używasz zamienniki ?

  #48 05.11.2011 20:33

Nie używam słowa "tusz" w odniesieniu do drukarki atramentowej.

Rozróżniam atramenty dwóch typów:
- pigmentowany
- Dye

Wydruki przy pomocy atramentów Dye nie są wodoodporne.DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #49 07.11.2011 21:39

@pakeroso różnych różnistych testowane były zakupione na allegro. Jeżeli chcesz to mogę Ci na priv podać nazwę sprzedawcy.

  #50 07.11.2011 23:38

Szacun za test i opis wszystkiego jednaj jak sam piszesz jakością zamiennik oryginałowi się nie równa. A warto zauważyć że na rynku pojawiły się też drukarki na tanie tusze producentów chociażby ink advantage od hp. Średnie ceny kartridży to ok 30zł i deklarowana wydajność na 600 str. Może ktoś porówna te modele na oryginałach i zamiennikach.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #51 18.11.2011 00:26

@Sequ różnica w jakości nie jest wielka choć zauważalna. Dla większości ta różnica nie będzie istotna. Cena 30zł i 600 stron to wciąż dużo w porównaniu do zamienników. Jeżeli komuś nie odpowiada jakość to wystarczy na zamienniku użyć trybu lepszej jakości i już jest ciężko dostrzec różnicę.

  #52 14.01.2013 18:52

Napisałeś, że nie znalazłeś odpowiedniego programu do utworzenia strony testowej, no to podpowiadam: http://avpsoft.com/products/apfill/

Ponadto szablony służące producentom do testów wydajności tuszu są ogólnodostępne w sieci i co lepsze są ustandaryzowane. Tak więc można to było zrobić prościej i, być może być może, dokładniej za ich pomocą.

Od razu podpowiadam normę: ISO/IEC 24712:2007

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #53 17.01.2013 02:55

@Rafiki
Kompletnie niepotrzebne mi narzędzie, miałem kupić do tego testu za 107.95€ (450zł) ? Świetny żarcik :), doceniam poczucie humoru :) - to ja już wolałbym swoje paski porobić, taniej wychodzi.

Co do szablonów dobrze napisałeś "szablony służące producentom do testów wydajności tuszu", teraz proponuję znaleźć uniwersalny szablon, do nie z chipowanych tuszy, uwzględniający konstrukcję dyszy w drukarce, dla każdego modelu drukarki na świecie :) może podasz przykład? Bo te na necie, co ja znalazłem, kompletnie się nie nadają do mojego testu. Mało tego bardziej wierzę paskom, niż znakom i kartką wypełnionym tekstem.

Kolejna rzecz, to norma którą podałeś, określę z tego co doczytałem z chipowane tusze. W tym teście nie użyłem takowych. W dodatku gdybym to zrobił, wynik tym bardziej mógłby być przekłamany.

Ale dzięki za komentarz.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #54 17.01.2013 08:47

@DjLeo no nie poświęciłbyś się dla dobra testu? :P :P :P Heh, niektórzy to są na prawdę odjechani :)

djfoxer   19 #55 17.01.2013 08:56

@DjLeo
Zawiodłeś mnie ;) Nawet nie wiesz jak bardzo jestem nieusatysfakcjonowany teraz :)

Canaletto   13 #56 18.01.2013 13:27

Dobry wpis. Gratuluję.

  #57 22.02.2013 13:32

kw mac szacunek nie powiem bo ten artykuł bardzo mi pomógł potrzebuje bardzo dobrom jakosc wydruku do zdjec wiec odpowiedz jest prosta musze wydac wiecej kasy na orginalny tusz niestety ale cuz ty wydales zeby robic testy i pomóc ludziom dzieki pozdrawiam ziomeczka!!!!

  #58 04.03.2013 12:53

A teraz napiszę pewną ciekawostkę, otóż Brother ma licznik wydrukowanych stron i na tej podstawie stwierdza poziom tuszu : ) ciekawiej by było gdybyś posiadał przezroczyste pojemniki z tuszem. Ja jadę własnie na przezroczystych zamiennikach i przy polowie tuszu drukarka już woła żeby wymienić (tusze XXL) i wystarczy wyjąć tusz i włożyć i na nowo pełny : ) tak więc sądzę, że i tak mógłbyś wydrukować więcej!

djdavemix   5 #59 22.05.2013 08:06

Brother w oryginalnych kartridżach zostawia zapas tuszu, toteż nie przerwie w połowie kartki podczas drukowania z powodu jego nagłego braku. W połączeniu z licznikiem wydrukowanych stron - jak zauważył kolega wyżej - zapas ten umożliwia wydrukowanie owych 500 stron wg danych producenta.
Nie musi być to aż tak zsynchronizowane z mechanicznym czujnikiem poziomu tuszu w kartridżu. Zapas tuszu jest o wiele większy więc główną rolę odgrywa licznik "elektroniczny".
Sprawa ma się jednak odwrotnie przy wydrukach z większym (lub mniejszym) pokryciem strony.
Wtedy wartość graniczna czerpana jest właśnie z owego "pływaka".

  #60 22.10.2013 03:55

Znalazłem artykuł na 200% wszystko opisane krok po kroku.
To trzeba mieć.
Nazwa strony dobra
http://www.wezwaniedozaplatynaleznosci.pl
ten artkuł jest tam na dole. Ludzie oszczędzają po 6000 zł. Chyba pisarze, oczywiście każdy może tak samo. Rewelka

  #61 18.02.2014 14:26

używam zamienników, oryginały to jak dla mnie za duży wydatek, to tak jakby co ileś sztuk kupować nową drukarkę, nie rozumiem polityki producentów drukarek czemu te tusze są takie drogie, skoro zamienniki są dużo tańsze a jakość taka sama, kupuję actisy, są bardzo tanie i wydajne, w firmie w której pracuję też przerzuciliśmy się na te zamienniki

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #62 19.02.2014 01:01

Też prawda :)

  #63 01.12.2014 22:37

Actisów nie używałem, głównie active jet, ale ostatnio przerzyciłem się na asarto i też dobrze na tym wychodzę.

  #64 03.03.2015 21:41

Ja też używam zamienników, już od lat. Zdarzyło się parę wpadek i np. drukarka nie widziała zamiennika. Dlatego trzeba kupować tylko w sprawdzonych miejscach. Kolega polecił mi sklep internetowy Profibiuro.pl. Teraz kupuję już tylko i wyłącznie u nich. Zamienniki są bardzo wysokiej jakości i niczym nie odbiegają od oryginałów.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #65 04.03.2015 18:28

Ktoś to jeszcze czyta, szok ;)

  #66 04.07.2016 14:48

sam korzystam z zamienników, od jakiegoś czasu kupuję na bestprint24 jestem miło zaskoczony bo różnica w wydruku jest praktycznie nie widoczna, a zamiennik nie zasycha gdy nie jest używany kilka dni,

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.