Dla Apple rozpoznawanie twarzy to za mało – chce połączyć je z danymi

Dla Apple rozpoznawanie twarzy to za mało – chce połączyć je z danymi

Dla Apple rozpoznawanie twarzy to za mało – chce połączyć je z danymi
13.08.2015 23:18, aktualizacja: 10.11.2015 12:40

Do Biura Patentów i Znaków Towarowych USA trafił właśnie ze strony Apple wniosek patentowy, który może dość istotnie wpłynąć na rozwój techniki rozpoznawania twarzy. Założenia nie są szczególnie rewolucyjne, stanowią raczej kolejny krok w rozwoju – uwagę zwraca jednak fakt, że biorąc pod uwagę deklaracje Apple'a o braku zainteresowania dostępem do osobistych danych użytkownika, trudno wyobrazić sobie sposób, w jaki nowy patent ma funkcjonować w praktyce.

Według oficjalnych informacji, za wnioskiem patentowym zatytułowanym System i metoda wysyłania cyfrowych obrazów kryje się technika, dzięki której systemy operacyjne Apple'a będą mogły nie tylko automatycznie rozpoznawać twarze osób widocznych na zdjęciach, ale także identyfikować je i proponować użytkownikowi przesłanie zdjęcia do osób, które na nim widnieją.

Podczas tegorocznego WWDC przedstawiciele Apple'a deklarowali, że osobiste informacje o użytkownikach nie stanowią obiektu ich zainteresowania. Zagadnienie omówiono na przykładzie asystentki Siri, które aktualnie ma oferować lwią część swoich usług w oparcie o dane dostępne lokalnie, bez synchronizacji z korporacyjną chmurą. Jeżeli podobnie miałoby być z rozwijaną funkcją rozpoznawania twarzy, to należałoby założyć, że algorytm nie będzie mógł posiłkować się choćby fotografiami osób widocznych na zdjęciach, które te udostępniły na przykład w serwisach społecznościowych.

Obraz

Zakładając, że użytkownik posiada w telefonie (przyporządkowane do konkretnego kontaktu) kilka zdjęć każdej z osób zapisanych w książce adresowej, co jest przecież dość mało prawdopodobne, nie można mówić o skutecznym wykorzystaniu głębokiego uczenia – danych, na podstawie których program mógłby się „nauczyć” wyglądu danej osoby jest po prostu zbyt mało. W jaki sposób zatem Apple chce kojarzyć rozpoznane twarze z osobami, których dane są dostępne na liście kontaktów użytkownika?

Jednym najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest jednorazowe poddane algorytmu głębokiemu uczeniu. Podczas jednego procesu miałby on zgromadzić i przeanalizować wystarczającą liczbę danych, aby następnie, już bez synchronizacji z serwerami Apple'a, móc przyporządkować rozpoznaną osobę do kontaktu, który wyświetli się jako proponowany adresat fotografii. Ponadto patent zakłada także możliwość, w której zdjęcia zostaną rozesłane automatycznie, jeżeli użytkownik wcześniej wybierze taką opcję podczas konfiguracji.

Trudno zakładać, aby na tym etapie rozwoju tej techniki Apple chciało być szczególnie transparentne, jeżeli chodzi o konkretne informacje o technice kojarzenia rozpoznanych twarzy z kontaktami. W świetle dostępnych aktualnie danych o patencie trudno uważać deklaracje firmy z tegorocznego WWDC za szczególnie poważne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)