Dlaczego Linux?

Strona główna Aktualności

O autorze

6 kwietnia w Warszawie odbył się drugi Kongres Linuksa Profesjonalnego "Linux w biznesie". Stowarzyszenie Linux Profesjonalny we współpracy z firmą analityczną Pentor przedstawili wyniki badań powszechności programów typu Open Source wśród polskich przedsiębiorstw. Jest to pierwsze tego typu badanie tak dogłębnie analizujące ten rynek. Wyniki jednoznacznie wskazują, że Open Source, szczególnie Linux cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw.

Linux dominuje w rozwiązaniach serwerowych, 94% badanych firm deklaruje używanie go w tej dziedzinie. Linuksowe serwery najczęściej obsługują infrastrukturę sieciową (WWW, poczta elektroniczna, firewall), są też popularną platformą dla baz danych, w przypadku których czynnikiem decydującym o wyborze jest wsparcie techniczne i cena. Na tym rynku widać skłonności do korzystania z wersji komercyjnych, głównie z uwagi na support, certyfikaty zgodności i szkolenia.

Interesujące jest, dlaczego firmy wybierają Linuksa i inne rozwiązania Open Source. Okazuje się, że decyduje tu bezpieczeństwo i stabilność pracy, a dopiero później jest cena. Na stacjach roboczych Linux służy do przeglądania Internetu, obsługi poczty elektronicznej i pakietu biurowego OpenOffice. Aż 16% firm na stacjach roboczych używa wyłącznie Linuksa. Dla 1/5 użytkowników wykorzystanie Linuksa na stanowiskach jest dla firmy krytyczne, a dla 27% ważne. Mniejsze firmy przykładają do Open Source większą wagę, co przekłada się na większą popularność.

Najpopularniejszą dystrybucją jest Red Hat, używa go prawie 1 / 4 badanych. Za nią plasuje się SUSE i Debian, wymieniane przez około 15% respondentów. Linux najczęściej używany jest przez specjalistów IT (60%), wciąż jeszcze dość rzadkie jest stosowanie go do prac biurowych (mniej niż 30% badanych) i na wyspecjalizowanych stacjach roboczych używanych np w infoliniach, kioskach informacyjnych i innych (około jedna piąta).

Twórcy badań pokazują też bariery, które ich zdaniem blokują wzrost popularności Open Source. Najważniejsze z nich to braki przeszkolonej kadry, zbyt mała liczba dostępnych aplikacji, obawa przed kosztami migracji i problemami technicznymi. Pojawiają się opinie, że komercyjne aplikacje nie oferują większej funkcjonalności od rozwiązań darmowych.

Raport dostępny jest na stronach Stowarzyszenia Linux Profesjonalny

© dobreprogramy
s