reklama

Do końca roku Windows 7 na 42% komputerów

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Najnowszy raport Gartner wskazuje, że do końca roku system operacyjny Windows 7 będzie obecny na 42% komputerów na całym świecie.

Analitycy Gartner obliczyli, że w tym roku aż 94% wszystkich sprzedawanych komputerów będzie wyposażone w Windows 7. Oznacza to, że na rynek trafi łącznie 635 milionów maszyn z najnowszym systemem Microsoftu. Wzrost wykorzystania Windows 7 jest szczególnie widoczny w USA i Azji. Nieco gorzej sytuacja wygląda w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, gdzie z różnych przyczyn firmy i instytucje państwowe wstrzymują się z masową wymianą starszych komputerów, które działają jeszcze na Windows XP.

Badanie wykazało także rosnącą popularność komputerów Apple. O ile w 2008 roku Maki stanowiły 3,3% ogólnej sprzedaży komputerów, to w 2010 ich sprzedaż wzrosła do 4%. Szacuje się, że w tym roku maszyny z systemem Mac OS X trafią do 4,5% nabywców komputerów, a do 2015 udział Maków w ogólnej sprzedaży przekroczy 5%. Zdaniem przedstawicieli Gartnera pozostałe systemy operacyjne nie mają na rynku komputerów osobistych większego znaczenia. Produkty takie jak Chrome OS, Android, webOS czy nawet dostosowany do komputerów osobistych Linux będą cały czas rozwiązaniami niszowymi.

Szczegółowe informacje o raporcie są dostępne na stronie domowej Gartnet.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić