reklama

Dobiega końca polski program mini-beta Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

30 kwietnia dziesiątki tysięcy beta-testerów zrzeszonych w technicznym programie beta Windows 7 otrzymało dostęp do najnowszej kompilacji systemu oznaczonej numerem 7100. Tego samego dnia grupa kilkudziesięciu zaproszonych przez Microsoft testerów w Polsce rozpoczęła testy zlokalizowanej, polskiej wersji systemu.

Po co testować zlokalizowane wersje tego samego systemu? Nie tylko po to, by wyłapać oczywiste błędy w tłumaczeniu, brak polskich znaków diakrytycznych czy niepoprawnie gramatycznie zdania - lokalne testy są także potrzebne do tego, by rozwiązać ewentualne problemy funkcjonalne czy wizualne związane tylko z tą wersją językową systemu. I tak do zgłoszenia są nie mieszczące się w przyciskach etykiety, ucięte linki czy nachodzące na grafiki opisy. Więcej o pracy polskiego beta-testera, przykładowych błędach i polskiej wersji RC systemu Windows 7 można dowiedzieć się z demonstracji Rzut okiem na polski Windows 7 RC opublikowanej w naszym vortalu tuż po wydaniu tej kompilacji przez Microsoft.

Lokalne programy beta, zwane też w żargonie testerów "mini-betami" trwają zwykle dość krótko i skupione są na jednej kompilacji. W przypadku Windows 7 była to wersja RC, a rozpoczęte pod koniec kwietnia testy właśnie zmierzają ku końcowi - błędy mogą być jeszcze zgłaszane przez testerów tylko do końca tego tygodnia. Do polskiej wersji Windows 7 zgłoszono jak na razie ponad kilkaset raportów o błędach. Jest to wynik dobry na tle pozostałych wersji językowych, ale nie najlepszy - testerzy z Brazylii zgłosili jak dotąd ponad 1300 błędów, a w sumie na całym świecie raportów dotyczących tylko zlokalizowanych wersji Windows 7 spodziewanych jest około 10 tysięcy.

Praca testerów nie idzie jednak na marne, są jej zauważalne efekty. Podnoszona nie tylko przez nich, ale także przez rzesze naszych użytkowników kwestia zbyt szerokiego menu Start w polskich wersjach systemów Windows teraz została wreszcie rozwiązana - w polskim Windows 7 menu Start będzie "normalnej" szerokości. Inny zgłaszany wielokrotnie problem dotyczący nieświadomego przełączania na układ klawiatury Polski (214) również zostanie rozwiązany, jednak najprawdopodobniej dopiero w przyszłej wersji Windows.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama