reklama

Dobra passa polskiej policji: odpowiedzialny za włamanie do Plus Banku został pojmany

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Polscy cyberprzestępcy ostatnio nie zachwycają sprawnością, za to tropiące ich organy ścigania jak najbardziej tak. W grze w policjantów i złodziei siły prawa i porządku zaczęły wreszcie wygrywać. Kilka dni po tym, jak zatrzymano dwóch administratorów forum ToRepublic, podejrzanych o kradzież ponad 2 mln złotych z rachunków bankowych polskich gmin, udało się złapać kolejnego administratora, Polsilvera, odpowiedzialnego za spektakularną kradzież danych klientów Plus Banku.

Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, Polsilver w trakcie przesłuchań nie tylko przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale też, jak to eufemistycznie określono, udzielił obszernych wyjaśnień. Wynika z nich m.in. że specjalizował się w dostarczaniu cyberprzestępcom rachunków bankowych na podstawione osoby oraz zarządzaniu nimi. Można spodziewać się, że informacje pozyskane w ramach wyjaśnień przyczynią się do kolejnych zatrzymań.

Warto wspomnieć, że Polsilver nigdy nie ukrywał swojego związku z włamaniem do Plus Banku, to on na ToRepublic opublikował opis metody włamania, ze swojego też konta publikując dane klientów i żądanie okupu. Teraz nie ma co liczyć na jego solidarność z pozostałymi uczestnikami tej cyberprzestępczej operacji – i widać po komentarzach w darknetowym forum, że ludzie są zdenerwowani, otwarcie się mówi o kompromitacji forum, a Polsilverowi zarzuca się skrajny nieprofesjonalizm i dążenie do rozgłosu tam, gdzie go w ogóle nie powinno być.

Wygląda na to, że oprócz Venoma, Kybera i Polsilvera zatrzymano jeszcze trzech innych użytkowników niższych rangą. Pojawiają się sugestie, że słynne forum jest już w rękach policji. Niewykluczone, że tak właśnie jest – pomiędzy aresztowaniem The Venom Inside i Kybera a ujawnieniem tej sprawy minęło sporo czasu, przejęcie tożsamości administratorów w takiej sytuacji jest całkiem realne, i to bez stosowania żadnych środków technicznych. Po raz kolejny możemy się przekonać, że w kwestiach cyberbezpieczeństwa najczęściej zawodnym ogniwem jest nie technika, lecz człowiek – a kompetencja w dziedzinie Internetu wcale się nie przekłada na wiedzę o świecie poza Siecią.

Podczas gdy na ToRepublic trwa bardzo burzliwa dyskusja i wzajemnie oskarżanie się o to, kto jest policyjnym konfidentem, nam pozostaje jedynie obserwować dalszy rozwój wydarzeń.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama