Dobre czasy dla wrogów aktywnego chłodzenia: Core M przyniesie nam ciche i wydajne laptopy

Strona główna Aktualności

O autorze

Procesory x86 bez aktywnego chłodzenia były do tej pory spotykane jedynie w przemysłowych komputerach z Celeronami, albo najsłabszych tabletach i subnotebookach z Atomami. Oczekujący wydajności zapewnianej przez procesory Core musieli się pogodzić z tym, że od czasu do czasu ich komputery muszą szumieć. Dopiero teraz zbliżamy się do zmiany tego stanu rzeczy. Za sprawą nowego procesu technologicznego 14 nm, Intel zdołał przygotować procesory Core M w mikroarchitekturze Broadwell, których TDP wynosi mniej niż 5 W i które mogą pracować bez aktywnego chłodzenia. Jak dowiedzieliśmy się podczas tegorocznych Internationale Funksaustellung w Berlinie, pierwsze urządzenia z nowymi mikroprocesorami pojawią się jeszcze w tym roku.

Nowi członkowie rodziny Core M trafią na początku do laptopów i lapletów, choć w teorii powinno dać się je zastosować także w tabletach i fabletach – Intel chwali się, że jego nowe czipy będą mogły być wykorzystane w urządzeniach o grubości zaledwie 8 mm. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia na rynku powinniśmy mieć przynajmniej osiem takich komputerów, z procesorami Core 5Y70, 5Y10 i 5Y10a.

Jak widać, oznaczenie tych modeli w niczym nie przypomina klasycznego systemu oznaczeń Intela. W procesorach Core M pierwsza liczba odnosi się do analogicznego modelu Core (w tym wypadku Core i5), kolejna litera to typ czipu (w tym wypadku Broadwell-Y), zaś ostatnia liczba to wydajność sprzętu w ramach linii produktowej – im wyższa, tym większa. Trudno na razie powiedzieć, co oznacza sufiks „a” – model pozbawiony tego oznaczenia został oznaczony jako mogący mieć niższe TDP.

Wszystkie trzy nowe czipy to dwurdzeniowe układy z HyperThreading (czyli uruchamiające cztery wątki jednocześnie), taktowane zegarem 0,8-2 GHz (5Y10) i 1,1-2,6 GHz (5Y70), z 4 MB pamięci podręcznej L1 i zintegrowaną grafiką HD 5300. Ich TDP to 4,5 wata (choć w wypadku modelu 5Y10 możliwe ma być zmniejszenie TDP do 4 W), wszystkie też wspierać mają takie rozwiązania Intela jak kryptograficzna akceleracja AES-NI i sprzętowa wirtualizacja VT-x i VT-d. 5Y70 dodatkowo obsłuży mechanizmy zabezpieczeń Intel TXT oraz Intel vPro.

Według Chipzilli stosunek wydajności do zużytej energii jest dla nowych układów wyższy o 50% niż w procesorach Core 4. generacji (Haswell). Co więcej, nowe układy mają być dwukrotnie szybsze niż mobilne procesory i5 2. generacji (Sandy Bridge), a ich zintegrowane rdzenie graficzne mają być siedmiokrotnie wydajniejsze.

Pierwsza fala urządzeń z procesorami Core M to przede wszystkim ASUS. Tajwański producent zgłosił się z trzema komputerami, w tym Transformer Bookiem T300 Chi (laplet z 12,5-calowym wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 2560x1440 px i modemem 4G) i Zenbookiem UX305 (ultrabook z wyświetlaczem 13,3” o rozdzielczości 3200x1800px, pojemnym akumulatorem pozwalającym na 10h pracy oraz wysokiej jakości głośnikami).

Swoje urządzenia pokażą też Acer (model Aspire Switch 12), Dell (Latitude 13 seria 7000), Lenovo (Thinkpad Helix 2) oraz HP (Envy x2 Duo). Do grupy tej dołączył też raczej mniej znany producent Wistron, z lapletem o nazwie N-Midas.

Dla osób zainteresowanych kupnem przenośnego komputera przyszły rok zapowiada się więc nadzwyczaj ciekawie. Dzięki staraniom Intela dostaniemy oszczędne energetycznie, całkowicie ciche laptopy i laplety z wyświetlaczami wysokiej rozdzielczości. Nie wiadomo jeszcze, czy ktoś odważy się pokazać nowy tablet z czipem Core M – ta kategoria sprzętu to przede wszystkim walka na ceny, tymczasem ceny tych maszyn z nowymi układami Core oscylują w okolicy tysiąca dolarów.

© dobreprogramy
s