Dobre programy na rower cz. 2: poznaj miasto, ułóż trasę i zwiedzaj

Dobre programy na rower cz. 2: poznaj miasto, ułóż trasę i zwiedzaj

Dobre programy na rower cz. 2: poznaj miasto, ułóż trasę i zwiedzaj
08.03.2016 18:04

Jeśli rowery są już gotowe do wyprawy, wypada zaplanować pierwszą wycieczkę. Poniżej znajdziecie kilka aplikacji i stron, które pomogą przygotować trasę i znaleźć najciekawsze miejsca w okolicy, jeśli przy okazji chcesz pozwiedzać.

Drogi rowerowe w polskich miastach

Jeżdżenie rowerem po mieście nie sprawia problemów, jeśli ktoś zna okolicę i ma mniej-więcej pojęcie o drogach rowerowych. Początkujący mogą chcieć skorzystać z mapy, by zorientować się, którędy warto jeździć. Większość urzędów miast udostępnia mapy tego typu inwestycji na swoich stronach, ale warto zwrócić uwagę na kilka aplikacji mobilnych, które pomogą poruszać się rowerem po Warszawie i Krakowie.

Warszawa – Warszawska Ścieżka Rowerowa

Poruszanie się po Warszawie, jak po wielu ruchliwych miastach, nie jest łatwe ani w pełni bezpieczne. Naprzeciw potrzebom stołecznych rowerzystów wychodzi aplikacja Warszawska Ścieżka Rowerowa Wojciecha Topolskiego. Znajdziemy w niej mapę ze stojakami na rowery, drogami rowerowymi, pasami i kontrapasami dla jednośladów oraz chodników, po których w szczególnych warunkach rowerzyści mogą się bezpiecznie poruszać (jeśli chodnik ma ponad 2 metry szerokości, nie ma wyznaczonej drogi rowerowej, a dopuszczalna prędkość poruszania się po jezdni jest wyższa niż 50 km/h). Oznaczone zostały także trasy, którymi rowery nie mogą się poruszać i trasy w budowie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja została wyposażona także w prosty rejestrator tras i listę punktów POI przydatnych rowerzystom, czyli stojaki rowerowe i stanowiska, gdzie można wypożyczyć rower miejski.

Mapę rowerową Warszawy znajdziecie także na stronie Urzędu Miasta. Można pobrać ją w formacie PDF.

Kraków – Krakowska Ścieżka Rowerowa i Rowerem przez Kraków

Krakowska Ścieżka Rowerowa to aplikacja identyczna jak opisana powyżej dla Warszawy, ale zawierająca dane dla Krakowa. Wojciech Topolski udostępnił ją 14 stycznia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wszystkie dane bazują na informacjach udostępnionych Zespół ds. Realizacji Polityki Rowerowej w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Dane znajdziecie też na stronie rowery.zikit.pl.

Mapę dróg rowerowych, szlaki turystyczne i kilka gotowych wycieczek znajdziemy także w aplikacji Kraków – mapy rowerowe. Informacje zawarte w niej pochodzą z serwisu Rowerem przez Kraków, gdzie można się z nimi zapoznać na dużym ekranie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wróćmy do aplikacji mobilnej. Znajdziemy tu kilka przykładowych tras krajoznawczych, które początkującym turystom rowerowym pozwolą rozpocząć przygodę w Krakowie. Wycieczki są krótkie i nie są trudne, nadają się dla rodzin i osób starszych. Przy każdej z nich widnieje opis dróg, więc można unikać jazdy po drogach szutrowych czy leśnych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Poza bazą tras i mapą szlaków komunikacyjnych przygotowanych dla rowerów, na mapie można zobaczyć bieżące położenie na podstawie wskazań GPS-u telefonu.

Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Szczecin i inne miasta

Niestety nie każde miasto doczekało się tak wygodnej mapy dróg rowerowych.

Planujący podróże po Wrocławiu znajdą niezbędne dane na geoportalu Urzędu Miasta.

Dla szukających tras rowerowych w Poznaniu Zarząd Dróg Miejskich przygotował mapę do pobrania i wydrukowania.

Sieć komunikacyjną dla rowerzystów w Trójmieście i okolicach możecie obejrzeć na portalu Trójmiasto.pl. Szlaki turystyczne na Pomorzu zostały zaznaczone na stronie pomorskieszlaki.pl.

Mapę szlaków rowerowych w okolicach Szczecina można pobrać ze strony Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego, zaś mapę dróg rowerowych w mieście na stronie Urzędu Miasta.

OpenStreetMap i OsmAnd

Przegląd map szlaków rowerowych z przyjemnością zacznę od społecznościowego projektu OpenStreetMap, rozwijanego i uzupełnianego przez społeczność. Użytkownicy serwisu przygotowali bardzo dobrą i czytelną mapę turystycznych szlaków rowerowych, którą znajdziemy na warstwie Cycle Map. Szlaki zostały naniesione wraz z opisem „koloru” (stopnia trudności) i innymi oznaczeniami. Oczywiście OpenStreetMap nie ogranicza się do Polski.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Z zasobów projektu OpenStreetMap można komfortowo korzystać na smartfonie z Androidem z pomocą aplikacji OsmAnd (Android, iOS). W aplikacji można skonfigurować kilka różnych widoków map, pokazujących różne warstwy i różne dane – samochodowy, pieszy i rowerowy – oraz ogólny do przeglądania map. W każdym trybie można wybrać warstwę podstawową i nakładkę, dzięki czemu można łatwo porównać dane z dwóch źródeł. Dla map rowerowych mogą to być na przykład OpenCycleMap i Hike Bike Map. Przy odrobinie szczęścia aplikacja wyznaczy także trasę rowerową.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja i mapy w OsmAnd są dostępne zupełnie za darmo, ale można dokupić do niej kilka ciekawych dodatków. Opłaty wymaga niestety możliwość przechowywania map offline. Można także kupić kilka wtyczek, jak pobieranie danych z Wikipedii czy prezentacja izohips, co pozwala zorientować się w rzeźbie terenu.

Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna to aplikacja zawierająca mapę topograficzną online (można dokupić dostęp offline), a także zwykłą mapę drogową i zdjęcia satelitarne Google'a. Na mapie zostały zaznaczone górskie szlaki turystyczne, rowerowe i piesze. Aplikacja przyda się więc przede wszystkim na południu Polski.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Mapa Turystyczna została wyposażona także w wyszukiwarkę i możliwość wyznaczania tras między dwoma punktami, przy czym bierze pod uwagę przebieg szlaków turystycznych i stara się prowadzić wzdłuż nich.

Poza możliwością przejrzenia mapy, aplikacja może zapisywać ślad wycieczki i pokazuje bieżącą lokalizację na podstawie wskazań GPS-u w telefonie. Na mapie zaznaczone są ciekawe punkty, a także charakterystyczne punkty szlaków, wraz z wysokością nad poziomem morza.

Obraz

PolskieSzlaki.pl

PolskieSzlaki.pl to baza atrakcji turystycznych z całej Polski, a także portal informacyjny z wiadomościami i gotowymi planami wycieczek. Na szczegółowej mapie można znaleźć mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, a także szlaki turystyczne piesze, rowerowe i wodne. Na mapie można zobaczyć warstwy informacji dostarczone przez Google i projekt OpenStreetMaps, przy okazji także układając trasę między interesującymi punktami i z niektórych okolicach także noclegami. Kolejną zaletą strony jest dobra wersja mobilna.

Obraz

Te same informacje, czyli interesujące miejsca, trasy i artykuły o różnych atrakcjach można znaleźć w bardzo dobrze przygotowanej aplikacji dla Androida. Jej przewagą nad stroną jest dostęp do wskazań GPS-u, co pozwala odnaleźć atrakcje w najbliższym sąsiedztwie. Warto mieć aplikację ze sobą podczas wycieczek, zwłaszcza kilkudniowych. To także doskonały sposób na znalezienie celu dla wycieczki, gdy chciałoby się ruszyć z domu, ale nie wiadomo dokąd. Nad usługami typu Foursquare ma z kolei tę przewagę, że specjalizuje się w Polskiej turystyce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Większość atrakcji została opatrzona opisem, notką historyczną i zdjęciem. Założenie konta pozwala na zapisywanie atrakcji na liście do odwiedzenia, a także wystawianie im ocen po wizycie.

mójrower.pl

mójrower.pl to specyficzny portal społecznościowy, na którym internauci mogą podzielić się trasami wypraw rowerowych. Można zobaczyć trasę wycieczki na mapie, dodawać własne zdjęcia i przeglądać zdjęcia innych, a także zaplanować trasę do przejechania i ocenić trasę przejechaną. Trasę można „wyklikać” ręcznie, a także załadować plik GPX zapisany przez aplikację rejestrującą lub rowerowy GPS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na portalu znajdziemy ponad 9 tysięcy tras z różnych części Polski. Obecnie mójrower.pl może pochwalić się 30 tysiącami użytkowników, przy czym nie trzeba się rejestrować, by oglądać plany wycieczek i czerpać z nich inspirację (należy jednak przygotować się na bombardowanie zachętami do założenia konta przez Facebooka).

Traseo

Aplikacja Traseo (Android, wersja dla iOS-a nie jest rozwijana od 2011 roku) to baza ponad 60 tysięcy tras turystycznych, wytyczonych w polskich miastach, parkach krajobrazowych i w górach. Aplikacja powstała z myślą o turystyce rowerowej, pieszej, a także uprawianiu różnych sportów.

Aplikacja proponuje trasy na podstawie lokalizacji GPS telefonu, ale można także samodzielnie ustalić kryteria wyszukiwania, wskazać na mapie dowolne miejsce, wybrać długość i sposób poruszania się po trasie. Wiele tras to pętle, które pozwalają wrócić do punktu początkowego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Traseo umożliwia nagrywanie trasy na podstawie wskazań GPS oraz odtwarzanie tras pobranych z innych źródeł. Rejestrowanie śladu można urozmaicić poprzez dodawanie zdjęć i punktów pośrednich na trasie. Zapisaną wycieczkę można udostępnić innym poprzez przesłanie jej do serwisu Traseo, gdzie można dokonać szerszej edycji, zaimportować mapkę na swoją stronę lub pobrać plik w jednym z dostępnych formatów graficznych.

Szlaki turystyczne Mazowsza i Małopolski

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przygotował dwie aplikacje, zawierające listę szlaków turystycznych, mapy i opisy interesujących miejsc w okolicy.

Pierwsza z nich, Szlaki turystyczne Mazowsza (Android, iOS) listę szlaków pieszych i rowerowych Mazowsza. W aplikacji znaleźć można między innymi szlak przechodzący przez Legionowo, szlak czarny biegnący przez Świdry Wielkie do Białej Góry oraz pętlę biegnącą szlakiem żółtym Augustów-Rożki. Wszystkie szlaki można zobaczyć na mapie, także z podglądem profilu. Do szlaków przypisane zostały ciekawe miejsca krajoznawcze, parki krajobrazowe, rezerwaty, atrakcyjne zbiorniki wodne i tym podobne miejsca, do których turysta może chcieć zajrzeć. Co ważne, w aplikacji znalazły się także informacje o wsiach i miastach, przez które przechodzą szlaki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Analogiczna aplikacja dla województwa małopolskiego, czyli Szlaki turystyczne Małopolski (Android, iOS), ma niemal identyczne możliwości. Została jednak wyposażona w nieco nowocześniejszy interfejs, możliwość przeglądania mapy rowerowej (dostarczonej przez projekt OpenStreetMap) i zawiera więcej ciekawych informacji, co wynika zapewne ze specyfiki regionu. Co więcej, wersja dla iOS-a dzieli szlaki tematycznie, można więc wybrać wycieczki typowo przyrodnicze, pielgrzymkowe albo edukacyjne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Polskie Trasy

Polskie Trasy (Android, iOS) to kolejna aplikacja tego samego producenta, tym razem prezentująca atrakcje i szlaki turystyczne w pięciu regionach Polski północno-zachodniej: Pobrzeża Szczecińskiego, Doliny Prosny, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Drawskiego oraz Pojezierza Wałeckiego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W przewodniku znajdziemy zarówno zabytki, jak i obiekty atrakcyjne pod względem przyrodniczym i obiekty sportowo-rekreacyjne. Poza nimi w aplikacji umieszczone zostały ciekawe trasy turystyczne, które można pokonać pieszo, na rowerze lub kajakiem. Wyszczególnione zostały także ścieżki o charakterze edukacyjnym. W bazie aplikacji znajdziemy ponad 1500 obiektów w różnych kategoriach, ponad 4000 km tras tworzących ok. 200 szlaków oraz ponad 1500 barwnych zdjęć obiektów i tras. Obiekty z listy można dodawać do listy ulubionych i ułożyć sobie terminarz zwiedzania. W ustawieniach można także włączyć powiadomienia o tym, że atrakcje są w pobliżu i warto zboczyć z drogi. Aplikacja może posłużyć także do nawigacji po szlaku.

Poznajcie Podlasie i Karkonosze

Aplikacja Poznajcie Podlasie (Android, iOS) to przewodnik dla planujących aktywny wypoczynek w Dolinie Środkowego Bugu. Leksykon ciekawych miejsc i tras krajoznawczych pozwala poznać walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe tego malowniczego obszaru.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Poznajcie Podlasie pozwala przeszukać ciekawe miejsca według kategorii i położenia, a także obejrzeć je na mapie. Trasy dostępne w aplikacji zostały przygotowane do zwiedzania pieszego, na rowerach, samochodem lub kajakiem, zaplanowane zostały także specjalne trasy dla miłośników biegania. Można wybrać trasy w pobliżu bieżącej lokalizacji, o odpowiedniej długości lub zaplanowane na określony czas. Ciekawe punkty zostały opatrzone zdjęciami i opisami. Aplikacja wykorzystuje GPS telefonu, pokazując pozycję użytkownika i lokalizacje obiektów. Działa w trybie online i offline, a do nawigacji może wykorzystać Mapy Google.

Karkonosze to bardzo podobny do opisanej wyżej aplikacji, mobilny przewodnik po pięknej części Sudetów. W tej aplikacji także znajdziemy kilka malowniczych tras rowerowych, a każda z nich została opatrzona zdjęciami, informacją o szacowanym czasie przebycia oraz dokładnej długości. Dodatkowo aplikacja pokazuje odległość początku trasy od bieżącej lokalizacji użytkownika. Na mapie można ponadto zobaczyć swoje położenie i interesujące miejsca w pobliżu, można także korzystać z różnych filtrów. [img=S60307-184315][join][img=S60307-184110]Poza trasami rowerowymi można tu znaleźć pomysły na wycieczki piesze, konne i spacery z rakietami śnieżnymi. Aplikacja zawiera także bazę przydatnych punktów i kalendarium bieżących wydarzeń.

Przegląd mobilnych przewodników turystycznych pokazał przy okazji, że tę część rynku zmonopolizowała firma Amistad, której rozwiązania znajdziemy w przytłaczającej większości aplikacji dla turystów, czy to chcących zwiedzić cały region, nieduże miasto, czy tylko jedno muzeum. Aplikacje są bardzo podobne, co oczywiście nie musi być wadą – jeśli przyzwyczaisz się do jednej, nie będzie problemów na wyjeździe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)