Dobre wyniki testu antywirusów VB100

Strona główna Aktualności

O autorze

Tylko dwa programy nie przeszły pomyślnie tegorocznej edycji testu Virus Bulletin 100, znanego i popularnego sprawdzianu jakości oprogramowania antywirusowego.

VB100 to test, w którym każdy program antywirusowy testowany jest na setce wybranych z Sieci wirusów. Aby pomyślnie ukończyć test, program musi wykryć wszystkie z nich i jednocześnie nie wywołać fałszywych alarmów. W tym roku tylko dwóm programom nie udało się zaliczyć testu. Są to Alwil Avast i Norman Virus Control, które zanotowały po jednym fałszywym wykryciu. Test pomyślnie ukończyły między innymi aplikacje Symantec, McAfee, CA, F-Secure, AVG, Sophos i Microsoft.

Tegoroczny wynik VB100 można uznać za bardzo dobry. Niemniej od jakiegoś czasu wiarygodność tego jednego z najbardziej znanych testów antywirusowych na świecie jest coraz częściej podważana przez wielu producentów. Niektórzy wycofują nawet swoje programy z testu argumentując, że jest on nierzetelny, bo faworyzuje aplikacje bazujące na sygnaturach, a nie na zachowaniu wirusów.

Oczywiście żadnego z tego typu testów nie można traktować jak wyrocznię - testy testom nierówne. Przykładowo w testach programów antywirusowych przeprowadzonych niedawno przez nasz vortal zwycięzcą został nie kto inny, jak właśnie Avast, który VB100 w tym roku nie zaliczył. Po informacje o metodologii naszego testu i jego szczegółowe wyniki zapraszamy do działu Artykuły.

© dobreprogramy