reklama

Dobrze przyjęty trzeci szkic GPLv3

Strona główna Aktualności

O autorze

Tak jak zapowiadaliśmy, ukazał się trzeci szkic nowego brzmienia GPL - najpopularniejszej licencji Open Source. Z pierwszych komentarzy wynika, że opóźnienie wydania nie wyszło jej na złe.

Nowy szkic GPLv3 podoba się między innymi szefowi Red Hata, Matthew Szulikowi, który cieszy się ze zmniejszenia restrykcji dotyczących sprzętowych implementacji programów licencjonowanych na GPL. Twórca Linuksa, Linus Torvalds, nadal nie przekonał się do nowej licencji, ale uznał, że trzeci szkic jest napisany jaśniej i stwierdził, że być może nowa trzecia wersja będzie dobrą alternatywą dla obecnie obowiązującej.

Nowa propozycja organizacji Free Software Foundation podoba się także Richardowi Stallmanowi, dla którego ważne jest zapobieżenie w przyszłości umowom takim jak ta pomiędzy Microsoftem a Novellem.

O tym, jak finalna wersja GPLv3 wpłynie na środowisko Open Source, przekonamy się jednak dopiero za trzy miesiące, jednak z pewnością jest ona warta oczekiwania. Z pełnym brzmieniem trzeciego szkicu można zapoznać się na stronach FSF.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama