Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intuicyjność systemu Windows na przykładzie zmiany domyślnej przeglądarki – studium (ciężkiego) przypadku

Przychodzi w życiu taki moment, w którym ma się przejmujące wrażenie kompletnego zestarzenia i nieprzystosowania do panujących w świecie realiów. Jest jednak cień nadziei, że to nie moja ignorancja postępuje, tylko powiększa się głupota otaczającego nas świata, a w tym wypadku, systemu Windows. Oceńcie to jednak sami na podstawie tego przypadku, który przydarzył mi się dzisiaj z rana.

Ostatnio podczas instalacji Firefoksa ustawiłem sobie tę przeglądarkę jako domyślną. Sęk w tym, że akurat na co dzień nie jest to przeglądarka moich marzeń, dlatego postanowiłem to zmienić i przywrócić swoją ulubioną. Którą? Jak już wspominałem, czasem już męczy mnie ta myśl, że świat gna szybciej niż ja, dlatego w ramach kryzysu wieku średniego postanowiłem zostać hipsterem i na przekór wszystkiemu i wszystkim używać Internet Explorera. Proste zadanie więc przede mną, ustawić sobie domyślną przeglądarkę z powrotem na IE. System, w jakim dane mi to będzie zrobić to Windows 8.1, czyli obecnie jeszcze przez dwa dni najnowsza wersja Okienek.

Bardzo rzadko zaglądam do tego typu zaawansowanych ustawień jak domyślne programy, ale system jest przecież intuicyjny i łatwy w obsłudze, więc postanowiłem mu zaufać. Otworzyłem ekran Start i wpisałem pierwsze co przyszło mi do głowy, czyli słowo „default” (używam angielskiej wersji Windows).

Ku mojemu szczęściu, już pierwsza pozycja to standardowy aplet panelu sterowania do zmiany domyślnych programów w systemie. Druga pozycja brzmi jednak lepiej: Wybierz domyślną przeglądarkę sieci Web, co odpowiada dokładnie mojemu zamiarowi. Ikona sugeruje dodatkowo, że to ustawienie trybu Modern UI, więc powinno być czytelnie i przyjemnie. Klikam.

Oto i jest wspomniany Firefox. Chyba trafiłem w dobre miejsce. Klikam w niego, aby zmienić domyślną przeglądarkę na Internet Explorer.

Niestety na liście jest tylko Firefox, czyli moja obecna domyślna przeglądarka. Co ciekawe, oprócz Internet Explorera, nie ma tam także Chrome, którego również posiadam. Gdybym chciał więc zmienić na Chrome, to też byłbym w lesie. Pozostaje jeszcze opcja poszukania domyślnej przeglądarki w Sklepie Windows. Może tam uda się wybrać Internet Explorera? Klikam.

To już całkowicie zbiło mnie z tropu. Spodziewałem się listy przeglądarek do wyboru, a dostałem na pierwszym miejscu aplikację do przyciemniania ekranu, a na drugim jakiegoś chińskiego potworka – nie wiem do czego, bo jakoś słabo mówię w tym języku, a jeszcze słabiej czytam. Jest też wspomniany Google Chrome, który już mam. Swoją drogą, jest to tak naprawdę lista wyników wyszukiwania w Sklepie na hasło „http”. Wygląda więc na to, że w Sklepie Windows nie ma kategorii programów Przeglądarki internetowe. Niestety mimo scrollowania dalej, nie widzę na tej liście Internet Explorera. Może dlatego, że już jest wbudowany w Windows i trudno byłoby go kupić w Sklepie. Nie wiem, nie znam się, wierzę że inżynierowie Microsoftu wiedzą lepiej. Próbuję więc dalej zmienić przeglądarkę. Cofam się, wybieram pierwszą opcję z ekranu Start i przechodzę do klasycznego Panelu sterowania.

Tutaj zatrzęsienie opcji, którą wybrać? Biorę pierwszą: Ustaw programy domyślne.

Otwiera mi się lista wszystkich programów, które można ustawić jako domyślne. Na liście jest Firefox, moja obecna przeglądarka, oraz Google Chrome. Niestety nie ma tam Internet Explorera, więc ponownie moje wysiłki spełzły na niczym. Co ciekawe, nie ma tutaj też Outlooka, więc jakbym chciał zmienić domyślnego klienta poczty, to pozostaje mi tylko aplikacja Poczta, która na liście jest. Wracam do poprzedniego menu i wybieram opcję numer dwa: Skojarz typ pliku lub protokół z programem. Może chociaż http i https da się przypisać do Internet Explorera?

Da się, są te protokoły, ale nie ma Internet Explorera. Po kliknięciu Zmień program pojawia się to samo okienko, które widziałem już wcześniej, a na liście tylko Firefox i, o dziwo, Chrome. Szukanie w Sklepie tym razem sobie już odpuszczam, jakoś się zraziłem... Wracam do poprzedniego menu i wybieram kolejną, ostatnią już opcję: Określ dostęp do programów i ustawienia domyślne.

Czyżby upragniony cel został osiągnięty? Wybieram konfigurację niestandardową na liście przeglądarek zaznaczam Internet Explorer. Klikam OK, ekran trochę migocze tak jak zwykle przy zmianie przypisań typów plików i protokołów. Klikam w adres URL w rozmowie na komunikatorze... i dalej otwiera się Firefox.

Kurtyna. 

windows oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
januszek   22 #1 27.07.2015 12:20

OIDP to w Windowsie aby MSIE stał się domyślną przeglądarką to wcześniej trzeba go zresetować do ustawień fabrycznych :)

GBM   22 #2 27.07.2015 12:22

Nie wierzę, że to co czytam ma miejsce w rzeczywistości... Przecież to jakaś paranoja :D

WolfX   13 #3 27.07.2015 12:25

Życie hipstera nie jest jak widać łatwe :)

eimi REDAKCJA  17 #4 27.07.2015 12:25

Na własne oczy widziałem :) potwierdzam. Nawet Docent już nie rozumie Windows.

Indy   9 #5 27.07.2015 12:26

No sorry. Wybierając FF spaliłeś wszelkie mosty ;)

Vanshei   16 #6 27.07.2015 12:28

cos masz nie tak bo u mnie IE jest w programach domyślnych :)
A poza tym czemu tego nie zrobiłeś z poziomu IE? opcje internetowe karta programy ;)
http://wstaw.org/m/2015/07/27/1_jpg_750x750_q85.jpg

icywind   8 #7 27.07.2015 12:30

Ludzie się dziwią, że uważam Windowsa za system dużo trudniejszy w obsłudze niż dystrybucje Linuksa :D

Docent REDAKCJA  14 #8 27.07.2015 12:30

@Vanshei: Wtedy się otwiera to samo okienko co na 6 screenie ;)

  #9 27.07.2015 12:30

@Vanshei: właśnie miałem to pisać; problem z win

Vanshei   16 #10 27.07.2015 12:35

@Docent: ops mój błąd, faktycznie zawalili tą opcje zamiast to zrobić tak jak w FF :)
Ale i tak dziwne że tam nie masz IE

Kuragari91   12 #11 27.07.2015 12:42

Osobiście uważam że łatwiej jest uruchomić przeglądarkę i potwierdzić komunikat "Czy chcesz aby Internet Explorer stał się twoją domyślną przeglądarką.", ale można utrudnić sobie życie. Żeby nie było sprawdziłem.

Uruchomiłem ustawienia i przeszedłem do odpowiedniego działu "Domyślne" i kliknąłem na ikonę przeglądarki i wyświetliło mi się to: http://1drv.ms/1VID70V
Prawie dobrze. Brakowało mi tylko Maxthone browser. W takim wypadku uruchamiam przeglądarkę i otwieram menu, gdzie wybieram opcję "Ustaw jako domyślną przeglądarkę". Pojawił się komunikat o zmianie domyślnej przeglądarki. http://1drv.ms/1VIDMPM
Teraz jak oglądam panel z ustawieniami domyślnymi, to wszystko pojawia mi się już poprawnie. http://1drv.ms/1VIDRDh

xomo_pl   24 #12 27.07.2015 12:55

@Docent: szybciej ustawisz domyślną przeglądarkę z poziomu samego IE ale faktem jest, że to co widzimy w tym wpisie to jakaś paranoja :D

Co ciekawe postanowiłem to samo zrobić w Windows 7:
menu start-Default w szukaj i już mam klasyczny panel domyślnych programów w ramach panelu sterowania i opcję "set as default": jeden klik i IE jest główną przeglądarką....
http://i.imgur.com/YlPlb34.jpg

i jak tu mieć dobre zdanie o nowszych systemach Windows ;)

krychu921   8 #13 27.07.2015 12:56

Armagedon, Docent nie może zmienić domyślnej przeglądarki. :D

A tak na poważnie, wiele "ficzerów" w W8/8.1 nie zostało dobrze przemyślanych, chaos w ustawieniach systemu doprowadza mnie czasem do szału. :/
Kto wymyślił żeby zrobić kafelkowe ustawienia systemu i pozostawić jeszcze te "zwykłe" ze starych Windowsów....

AntyHaker   22 #14 27.07.2015 12:58

Zapewne jakiś błąd, u mnie nigdy takowego problemu nie było - IE zawsze był bez problemu wykrywany i widoczny.

szyp   6 #15 27.07.2015 13:15

@Kuragari91: też bym to zrobił z poziomu przeglądarki

  #16 27.07.2015 13:15

Z cyklu problemy życiowe administratora :)

Panie admin a wziął Pan pod uwagę fakt, że ma Pan coś pokiszone w systemie i sprawdził Pan na innych IE'sach? Bo jakimś dziwnym trafem sprawdziłam na swoich 2 i 3 innych kolegów z pracy i jakoś każdy ma IE.

Wypadalo by sprawdzic najpierw czy to nie problem z samym systemem, na ktorym robimy rozne rzeczy. Wpis niestety odnosze wrazenie ze pisany pod publiczke i zawiera sztuczne problemy. Jak zawsze lubiłam wpisy Docenta tak ten to zwykły bezpodstawny hejt.

  #17 27.07.2015 13:19

Wpis ok, ale na glowna portalu? Dlaczego dajecie takie blogi na glowna, przeciez to zwykly hejt nic wiecej. A redektor napisal i wszystko jasne.

wielkipiec   16 #18 27.07.2015 13:22

Mnie najbardziej bawi, że jedyne działające i sensowe UI to to z Windows XP SP2 :D Aplety z Windows 8 i Visty się nie sprawdziły. O czym to świadczy? ^^

Sten_pl   5 #19 27.07.2015 13:49

@Vanshei: Bo powinno być również dostępne w tamtych ustawieniach ...
Niestety Ms nie działa LOGICZNIE.

tI3r   9 #20 27.07.2015 13:52

"U mnie działa".
Tak jak piszą poprzednicy - coś popsułeś :). A nie mogłeś popędzić zmian poprzez gpo?

  #21 27.07.2015 13:55

nie jestem informatykiem a jednak zmiana tego jest banalna. Wchodzisz w ustawienia ff i wylaczasz opcje ze ma to byc domyslna przegladarka. Potem otewierasz IE i wyskoczy ci komunikat czy to ma byc domyslna przegladarka. Jest to banalne i oczywiste, gdyz kiedy instalujesz ff to wlasnie dokladnie w takim oknie dialogowym o to cie pyta... Wpis z tzw du** szukanie dziury w calym. Duzo bardziej popieprzony jest caly panel sterowania i szukania tam roznych opcji a nie takie banaly...

Vidivarius   15 #22 27.07.2015 13:57

@Docent: Nie wiem jak to jest ale u mnie na listach programów wszędzie widnieje IE (w trybie modern i okienkowym) i nie mam problemów ze zmianą. Zatem to co jest u Ciebie musi być jakimś błędem systemowym, względnie może masz wyłączony IE w opcjach systemowych "Włącz lub wyłącz funkcje w opcjach systemowych".

ziupo   6 #23 27.07.2015 14:10

Widocznie MS już całkowicie zrezygnował z IE, nawet w Windows 8.1 ;)

Jusko   14 #24 27.07.2015 14:11

@nie rozumiem was (niezalogowany) #17: Dlaczego wpis, w którym nie pieje się z zachwytu nad Windows - jest od razu hejtem? ;-)

wefhy   11 #25 27.07.2015 14:20

Ciekawe. U mnie IE jest możliwy do wyboru zarówno przez ustawienia kafelkowe, jak i zwykłe. Ale możliwości ustawienia programu jako domyślnego zazwyczaj się szuka właśnie w nim samym. Wchodzimy więc w IE, opcje internetowe, programy i mamy "ustaw program internet explorer jako przeglądarkę domyślną".

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #26 27.07.2015 14:26

@Jusko: Postaram się wytłumaczyć.

Sam tytuł jest troszeczkę mylący, bo mówi o Intuicyjności systemu Windows, a sam artykuł opisuje błąd braku programów w na liście domyślnego oprogramowania. Do tego moim zdaniem autor wybrał mało intuicyjną metodę, bo normalnie taka czynność wymaga przejścia do odpowiednich ustawień, zamiast uruchomić daną przeglądarkę i potwierdzić komunikat o nowej domyślnej przeglądarce. Wydaje mi się, że robi tak większość ludzi (Niestety nie ma statystyk do tak prozaicznych rzeczy.)

Dlatego też uważam, że wpis powinien zostać tylko w sferze blogowej, a tytuł zmieniony na "Problemy z ustawieniem domyślnej przeglądarki w systemie Windows". Problem nie jest globalny, a z intuicyjnością nie ma wiele wspólnego.

Docent REDAKCJA  14 #27 27.07.2015 14:27

No litości, jakby mi Internet Explorer zaproponował przy uruchomieniu przestawienie na domyślną przeglądarkę to bym tak od razu zrobił ;) A kliknięcie w Opcjach internetowych IE na "Ustaw jako domyślną przeglądarkę", jak już pisałem, skutkuje tylko otwarciem tego samego okienka co na screenie nr 6.

Autor edytował komentarz.
piotr34.   6 #28 27.07.2015 14:39

@Docent: Najprawdopodobniej to jest, a raczej musi być jakiś błąd systemowy.

Jusko   14 #29 27.07.2015 14:41

@Kuragari91 #26: Niby tak, jednak po myślniku są słowa, które podkreślają ironię tytułu: "(...) studium (ciężkiego) przypadku". Także tytuł jest ironicznie - poprawny :-)

Idąc dalej, @Docent skupia się na rozwiązaniu systemowym, a nie aplikacji trzecich. Jeśli uruchamiasz przeglądarkę (np. Firefox) i ta pyta, czy być domyślną - pyta aplikacja trzecia. Problem jest właśnie, gdy schodzi się do ustawień systemowych.

W moim przypadku - na Windows 8 mogę ustawić IE jako domyślne (vide screen nr. 3). Jeśli autor ma komplikacje, dodatkowo w przypadku takiej czynności - świadczy to tyle, że Windows potrafi się zamotać, nawet przy tak banalnej sprawie. Każdy system potrafi się zamotać, ale Windows jest w końcu taaaki bezproblemowy ;-)

Autor edytował komentarz.
przemopk   12 #30 27.07.2015 14:46

No litości, a możesz odpowiedzieć na pytanie z komentarza #16? Też sprawdziłem na paru komputerach z Windows 8.1 i wszystko działa prawidłowo. Biorąc pod uwagę wiedzę Autora, to wpis żenujący. Proponuję nagrodę za wpis roku, oczywiście bez żadnego głosowania.

Songokuu   15 #31 27.07.2015 14:47

@eimi: "Nawet Docent już nie rozumie Windows"
KONIEC JEST BLISKO...
Ciekawe czy nastąpi on za 2 dni? :P

Docent REDAKCJA  14 #32 27.07.2015 14:50

@przemopk: Z całą pewnością jest to jakiś błąd, właśnie dlatego o tym piszę ;) Tak samo moim zdaniem nieporozumieniem jest serwowanie komuś listy wyników ze sklepu z chińskimi przeglądarkami na pierwszych pozycjach, podobnie jak oferowanie pięciu zagmatwanych ścieżek interfejsu do zrobienia tej samej rzeczy.

jkolonko   10 #33 27.07.2015 14:52

@Docent a to jak u Ciebie wygląda? http://imgur.com/ipuG67f
Wiem, że pytanie brzmi debilnie bo piszesz że IE włączałeś. Ale i tak zapytam ;)

Autor edytował komentarz.
Docent REDAKCJA  14 #34 27.07.2015 14:57

@jkolonko: Tak jak u Ciebie, tzn. IE jest włączony. Zresztą piszę z niego tutaj komentarze ;)

Vidivarius   15 #35 27.07.2015 14:58

@Docent:
"Z całą pewnością jest to jakiś błąd, właśnie dlatego o tym piszę"
Tylko co błąd systemowy ma wspólnego z intuicyjnością, a w zasadzie jej brakiem? To jej brak jest postawiony na plan pierwszy. Wydaje się, że w przypływie, skądinąd słusznego zdenerwowania, napisałeś emocjonalny wpis pod założoną tezę, nie weryfikując swoich wniosków na innych komputerach.

Jusko   14 #36 27.07.2015 15:17

@Vidivarius #35: Windows wydawałby się intuicyjny, a tu prosta, wręcz banalna sprawa - potrafi się wykrzaczyć z bliżej nieokreślonego błędu ;-) Tym bardziej dobija sprawę fakt, że na jednych Windows jest OK, a na drugich - nie musi :-)

Jak dla mnie - tytuł ma sens :-)

Vidivarius   15 #37 27.07.2015 15:28

@Jusko: Tytuł nie ma najmniejszego sensu. W ogóle nie odnosi się do istoty opisywanego problemu. Intuicyjność coś bardzo odległego od błędów systemowych. Dlatego o błędach mówi się "błędy systemowe", a nie "nieintuicyjne zachowania systemu".
Jeśliby stosować proponowany przez Docenta sposób rozumienia intuicyjności, to żaden system nie byłby intuicyjny - Android bo zamraża się podczas pracy, linuxy bo wysypują się X-y, OSX bo miał już kilka spektakularnych wpadek.
Poza tym opcji których nie mógł znaleźć Docent po prostu są w systemie tam gdzie się ich należy spodziewać (intuicyjnie), a tylko u niego ich ne ma bo ma skaszaniony system.

Jarek Palikot   13 #38 27.07.2015 15:41

By rozwiązać ten problem należy:
W odstępach 2 minutowych -Trzy krotnie wykonać reboot Windowsa (bardzo ważne jest by tych restartow było dokładnie trzy a nie np. cztery czy piec)
I wtedy powinno wszystko banglac.

Jeśli ta standardowa procedura by się nie sprawdziła to pozostaje instancja ostateczna, która nigdy nie zawodzi: Reinstalacja Windowsa
};>)

Jusko   14 #39 27.07.2015 15:50

@Vidivarius #38: No właśnie, coś się schrzaniło, czyli intuicyjność trochę siadła (sprawdzasz odpowiednie miejsce, a tam - nici, bo wystąpił błąd).

Moim zdaniem - nadal wszystko się zgadza, tylko trzeba wziąć tytuł humorystycznie, przy okazji nie wiem...na wyobraźnię? ;-) Biorąc tytuły dosłownie 1:1, to można się dopatrzyć nieścisłości w sporej części internetu :-) Treść po myślniku - jest kluczowa w temacie.

Autor edytował komentarz.
Docent REDAKCJA  14 #40 27.07.2015 15:53

@Jusko: Wreszcie ktoś to dostrzegł ;) Cały ten wpis ma ogólnie charakter luzacko-humorystyczny, dziwię się, że niektórzy biorą go tak śmiertelnie poważnie ;)

Autor edytował komentarz.
Piter432   10 #41 27.07.2015 16:00

@Niesamowite to (niezalogowany): Niby dlaczego ograniczanie konfiguracji (zwłaszcza interfejsu pod własne wymagania) albo zmuszanie wszystkich użytkowników Windowsa 10 w wersji Home i Pro do instalowania wszystkich aktualizacji od Microsoftu do tego systemu i programów należących do nich to bezpodstawny hejt? To chyba dobrze, że są jeszcze ludzie, które mają nieco bardziej specyficzne wymagania. Dziś może się wydać to nierealne, ale za jakiś czas takich ludzi może być coraz więcej i trudno będzie się z nimi nie zgodzić.

Autor edytował komentarz.
  #42 27.07.2015 16:01

u mnie ustawienie Chrome jako domyślnej przeglądarki przebiegło prawidłowo - normalnie była na liście i się ustawiła jako domyślna

tI3r   9 #43 27.07.2015 16:01

@Docent: Widzę, że do brze się bawisz :).
Skor tak bardzo chcesz żeby to IE łaskawie zapytał się czy ma stać się domyślną przeglądarką to wystarczy skonfigurować to:

gpedit > user configuration > adm templates > windows components > internet explorer > notify users if ie is not the default web browser.

eh... ta dzisiejsza młodzież :).

Docent REDAKCJA  14 #44 27.07.2015 16:06

@tI3r: To użytkownik domowy już nie może korzystać z IE? ;) Konsoli gpedit nie ma np. w wersji nie-Pro ;)

Piter432   10 #45 27.07.2015 16:08

A tymczasem Windows 10 deklaruje się jako system jeszcze bardziej intuicyjny (nadal dwa panele sterowania o różnym wyglądzie), bardziej bezpieczny (siłowe wymuszenie instalowania aktualizacji od Microsoftu do tego systemu i programów należących do nich) i bardziej innowacyjny (asystentka Cortana, która prawdopodobnie nie będzie działać w Polsce lub przynajmniej komunikacja głosowa z nią).

Jak żyć, Panie @Docent, no? :v

Autor edytował komentarz.
Ostatni Mohikanin   27 #46 27.07.2015 16:09

@Indy: Tak! Właśnie! I dostał karniaka w postaci focha od IE :)

Piter432   10 #47 27.07.2015 16:11

@Docent: Używałeś w tym przypadku edycji nie-Pro, tak?

Kuragari91   12 #48 27.07.2015 16:12

Dobra... To nie błąd w systemie tylko zawiłość ustawień Docenta. (Zacząłem ustawiać wszystko jak zostało przedstawione, tyle że wspak) Domyślnie w ostatnim oknie wszystko powinno być zaznaczone i wtedy mamy wszystkie programy na liście przedstawionej na obrazie nr 3 i 6. Dopiero wtedy ustawiamy program domyślny i wszystko działa. Jeżeli ten wpis jest humorystyczny, to ja się chyba na żartach nie znam. :/

Edit: @Piter432: Właśnie tu jest przedstawiony idealny przykład, dlaczego MS wycina niektóre opcję. Kiedyś ktoś coś ustawi, po czym jest wielkie zdziwienie, że mu coś nie działa i jest to winna systemu.

Autor edytował komentarz.
mly   8 #49 27.07.2015 16:12

@tI3r: Nie jestem młodzieżą i też chciałbym aby to było prostsze. Aczkolwiek może dobrze się stało bo dyskusja jest gorąca.

marivsh   8 #50 27.07.2015 16:50

http://s21.postimg.org/530djdgat/yyy_1.png
Może trzeba używać wersji PL? :P

przemek1234   7 #51 27.07.2015 16:54

Cóż. Ja w wyżej wymienionym miejscu mam do wyboru Google Chrome i Internet Explorer. Tak więc winowajcą nie jest MS, tylko Firefox, który robi w rejestrze niepotrzebne zamieszanie.

  #52 27.07.2015 17:21

Już od wydania Windows w wersji 8.0, uważam, że system stanowczo przerósł swoich twórców, przejął nad nimi kontrolę i obecnie żyją oni, po prostu, w Matrix'ie. Szamoczą się, biedacy, od ściany, do ściany, daremnie szukając budki telefonicznej, która pozwoliłaby im wrócić do Realu. W Polszcze nie mieliby żadnych szans, ale w USA budki nadal trzymają się mocno, więc jest nadzieja. Chociaż do Realu też nie przyjmują byle kogo - trzeba umieć mocno kopać!.. Jest tylko jedem problem - Satya Nadella, wbrew nadziejom Morpheusa, stanowczo nie jest Thomasem Andersonem, zwanym Neo - Wyrocznia (która również nie jest Glorią Foster) potwierdziła ten tragiczny fakt bezapelacyjnie... I cóż robić dalej?!.. Co prawda, w Syjonie trwają gorączkowe poszukiwania nowego kandydata na
Superbohatera ale okazuje się, że również sam Syjon, to tylko cyfrowa podróba tego prawdziwego - taka z różowych gogli od Google...
Powiem szczerze - ciemność widzę.
Co prawda, macherzy od cudów w podróbie Syjonu, postanowili oszukać Matrix, tworząc Neo System Operacyjny, oznaczony po kolei - dla ogłupienia złych mocy, władających niefartem - numerem 10. Ale ma to taki sam skutek, jak budowanie hoteli pozbawionych trzynastego piętra - Euklides, Pitagoras, Newton, Banach i cała reszta matematycznej braci, miotają się w zaświatach w poszukiwaniu liczby
DZIEWIĘĆ, a strażacy miotają się po hotelach, w daremnym poszukiwaniu piętra, na którym wybuchł pożar...
Sprawa, wbrew pozorom śmieszności, jest bardzo poważna i bez pomocy psychiatry tu się nie obędzie.
Ale psychiatra w Matriksie jest - sam w sobie - zaprzeczeniem rzeczywistości. Więc potrzebny jest zwyczajny wariat.
Cóż... niestety, w dzisiejszym Matriksie prawdziwych wariatów już nie ma...

Piter432   10 #53 27.07.2015 17:22

@Kuragari91: Właśnie, że nie powinno się wycinać tych niektórych opcji. A jak trafi się na taką osobę, to ona ma problem, a jeśli uda się tej osobie rozwiązać taki problem (samemu lub z pomocą innych), to na przyszłość raczej zapamięta, by nie robić tego czegoś tak nigdy więcej, a jak nie, to niech ma pretensje do siebie. Ja akurat zostałem nauczony w ten sposób, ale jak ktoś twierdzi inaczej, to spoko, ale często potem jednak widzę, że to ja miałem rację (po części lub całkowicie) i nikt się wtedy nie przyzna do błędu nawet, co jest jeszcze bardziej żałosne.

  #54 27.07.2015 17:39

Nie chciałbym aby to było źle odebrane, ale właśnie poprosiłem o zrobienie tego samego mojego syna (9 lat ma). Bystry chłopak, ustawił to samo w mniej niż minutę i pierwsze czego szukał to w ustawieniach przeglądarki. Znalazł szybko, na pytanie czy to było skomplikowane odparł, że nie. Hmm... Panie Wojtku musi być coś nie tak u Pana na komputerze, mój syn dał radę z tym.

Co do poczucia humoru to mam ponad 40 lat i niestety też go nie rozumiem. Nie w tym przypadku.

tI3r   9 #55 27.07.2015 18:14

@Docent: Spoko, moja żona też by odpuściła temat. Ogólnie z gpedit nie korzystam skoro mam pod ręką gpmc. A to, że część użytkowników domowych zamiast z windows server 2012 r2 datacenter korzysta z windows home to już ich problem :). Nie rozumiem jak można instalować co popadnie na kompie bez przepuszczenia tego przez vmkę z appcontrollerem. Na szczęście moja żona jest nauczona, że nie opłaca się doprowadzać swojego kompa do stanu wymagającego reanimacji bo zanim jej go naprawię to na kilka dni stawiam linucha - w ramach kary. I uwierz mi: to działa. :)

Autor edytował komentarz.
Vidivarius   15 #56 27.07.2015 18:26

@Jusko: Oczywiście masz prawo do własnego zdania. Tyle, że twój pogląd nie może zmienić rzeczywistości. Intuicyjność jako taka jest immanentną cechą sytemu jako produktu (nie konkretnej instalacji) - system może być intuicyjny albo nie. Intuicyjność się nie zmienia.
Intuicyjność to coś co opiera się na INTUICJI, czyli "przez skórę", na podstawie dotychczasowych doświadczeń, bez wyuczenia, jesteśmy w stanie dojść do pożądanego celu.
Błędy systemowe, czasowo zmieniające konkretne opcje nie mają wpływu na intuicyjność WindowsÓW jako takich. Jeden przypadek nie wpływa na właściwości reszty systemów.
@@Docent po prostu popłynął w swej argumentacji. Zaczął z wysokiego C, że Windows(y) są nieintuicyjne. Gdy się okazało, że tylko on ma te problemy to stwierdził, że tak w zasadzie miał na myśli błędy systemu a nie intuicyjność. A teraz twierdzi, że tak w ogóle wpis miał żartobliwy charakter. @Docent to nic osobistego, lubię twoje wpisy i w ogóle, lubię jednak dzielić włos na czworo - taka naukowa dusza we mnie siedzi :)
Mnie na prawdę nie przeszkadza wpis. Kole tylko w oczy brak konsekwencji. Tytuł nijak się ma do treści. Gdyby tytuł odnosił się do błędów, częstych błędów, rozpierduchy jaka powstaje w systemie w wyniku grzebania czy różnych operacji - to w ogóle nie czuł bym dysonansu poznawczego.
Przykład - przejaskrawiony nieco. Czy wyobrażasz sobie, że po wylaniu kubka wody na telewizor i nieudanej próbie jego włączenia będę mógł narzekać, że obsługa telewizora jest "nieintuicyjna"? To byłaby bzdura piramidalna. Podobnie jest tu. Docent coś nagmerał w systemie, a teraz narzeka, że jest "nieintuicyjny". Co intuicyjność ma wspólnego z błędami, których powodem może być sam użytkownik?
Ten tytuł i jego odniesienie do treści przypomina mi tytuł pewnego filmu, świetnie oddający brak wewnętrznej spójności logicznej (z pozoru wszystko trzyma się przysłowiowej kupy, ale...): "Życie jako choroba śmiertelna przenoszona drogą płciową". :)

soanvig   10 #57 27.07.2015 18:29

@Docent: A "Opcje Internetowe"? Co prawda w Windows 7 to mam, ale może w Windows 8 też jest:
http://i.imgur.com/rD78LOF.png
http://i.imgur.com/J6RlBk5.png

Autor edytował komentarz.
TomaszK-Poz   8 #58 27.07.2015 18:35

Cos jest pokręcone w win. U mnie w 8.1 wpisuje "przegl domy" i mam "Wybierz domyslna przegladarke Web" i tam na liscie Firefox Developer, Google Chrom i IE (mam te 3)
Wybrałem FF i w wyszukiwaniu wpisuje np. home.pl, klik i mam ff.
Pozniej wrocilem do IE i domyslnie startuje IE

Autor edytował komentarz.
Pablo_Wawa   9 #59 27.07.2015 18:52

Parafrazując znane powiedzonko - bo Internet Explorer to nie jest przegądarka internetowa - to stan umysłu.

macaleks   14 #60 27.07.2015 18:53

Świetny i życiowy wpis.Czasami tez mam omamy nad Windowsem.Nawiasem: też tak mam że akurat Firefox na co dzień nie jest to przeglądarka moich marzeń .Ale z domyślnościa ?Tego jeszcze nie ćwiczyłem.Wszystko przede mną młodzięńcze.Nieprzyjaciel mojego wroga jest moim przyjacielem.:)

macaleks   14 #61 27.07.2015 18:56

@Docent: ...własnie, przecież to istne jaja jak berety...ale nasi rodacy patrioci prawdziwi Polacy już tak maja ,że z poczuciem humoru to d**a zimna...he he ;)

Autor edytował komentarz.
  #62 27.07.2015 19:04

Codzienna porcja hejtu na Windows ze strony DP...

kaisuj   11 #63 27.07.2015 19:20

Komisja Europejska im zabroniła ustawiania IE jako domyślnej przeglądarki. :)
@icywind: Otóż to, otóż to!

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #64 27.07.2015 20:12

@Piter432: "to na przyszłość raczej zapamięta, by nie robić tego czegoś tak nigdy więcej, a jak nie, to niech ma pretensje do siebie." Jeżeli jest to taka osoba to nie ma sprawy. Ktoś chce się bawić i jest przygotowany na to, że w ostateczności zrobi format systemu. Ale jeżeli mamy taką osobę, która coś sama zepsuje i ma wtedy pretensje do systemu(A najgorzej jeżeli jest to osoba opiniotwórcza jak Docent), to nie ma co się dziwić producentowi, że obcina możliwości. Prawdę mówiąc wstawiając "Ustawienia", MS odseparował bardziej zawansowane aplety, które zostały w panelu sterowania. Osobiście uważam, że największym problemem Windowsa jest to, że użytkownik niemający pojęcia o niczym, siedzi sobie z uprawnieniami administratora.

AndrzejG   10 #65 27.07.2015 20:31

@Docent
U mnie zadziałał już ten pierwszy sposób. I powrót do IE z Firefox. Najgłupszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że IE w wersji modernUI znika po zmianie domyślnej przeglądarki. I tak jest od samego początku Windows 8.
http://i.imgur.com/cBUOTZC.png

Autor edytował komentarz.
TomaszK-Poz   8 #66 27.07.2015 21:21

@wielkipiec: ze nie odróżniasz apletów od ui.

hiropter   11 #67 27.07.2015 22:50

Masz jakąś hiper wersje Windows. Sprawdziłem u siebie i wszystkie zainstalowane przeglądarki mogą być wybrane poprzez narzędzie "Ustaw programy domyślne".

wielkipiec   16 #68 27.07.2015 23:31

@TomaszK-Poz: Good one.

RobGro1206   1 #69 28.07.2015 03:27

moj laptop gubi glos w win 10 czy ktos mial cos takiego ?

Piter432   10 #70 28.07.2015 06:53

@RobGro1206: Głos z komunikatora wideo/audio? Czy może chodzi Ci ogólnie o dźwięki, w których słychać jakiś głos?

Autor edytował komentarz.
KR60   9 #71 28.07.2015 11:21

A ja Autora rozumiem.

Wszedłem już bowiem w taką fazę że wojowanie z pierdołami mnie nie bawi.
Kiedyś dawało satysfakcje że sobie jednak poradziłem, a dziś tylko zniecierpliwienie. Owszem znajdę rozwiązanie albo obejście problemu, ale świadomość zmarnowanego czasu coraz częściej powoduje irytację.

Miałem kiedyś taki przypadek że jednego dnia instalowałem ten sam system z tego samego nośnika na czterech teoretycznie identycznych maszynach z tej samej dostawy od markowego dostawcy. Dwie instalacje poszły gładko, dwie wymagały ręcznego wspomagania. Dlaczego? A kto to wie? Może wnętrzności jednak nie były takie same? Przecież nie przeprowadzę sekcji na sprzęcie, który ma pracować.
Gdyby o czymś takim napisał Autor zaraz byłby cały chór głosów że nieprawda, bo oni u siebie instalowali i nie mieli problemów. I że sieje "hejt".

Autor opisał przypadek, który nie powinien mieć miejsca a sam spotyka się z krytyką. I to - proszę wybaczyć - ze strony osób których "merytoryczna" diagnoza "masz coś zrypane w systemie" przypomina mi jako żywo wypowiedź majstra z Tytusa Romka i A'tomka, cytuję: "coś tu nie działa".

A może system powinien być tak zrobiony aby nie dał się niepostrzeżenie "zrypać" ?

Przecież rodzina Windows ma ponad 20 lat!
To kilka razy więcej niż trzeba aby wypracować Dobrą Praktykę Produkcyjną.

Docent REDAKCJA  14 #72 28.07.2015 11:28

Jeśli ktoś jest ciekawy ciągu dalszego: odinstalowałem Internet Explorer (jakkolwiek dziwnie to brzmi) i zainstalowałem ponownie. Wówczas pojawił się on jako opcja do wyboru na liście przeglądarek ;) Uff, obyło się bez formatu...

Autor edytował komentarz.
CzarnaZmija   9 #73 28.07.2015 11:38

spokojnie, idzie nowe. Na W10 już tak łatwo nie będzie :)

Zulowski   9 #74 28.07.2015 17:48

Docent zaskoczył Microsoft, ustawił IE jako domyślną przeglądarkę :D