Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O diodzie, co nie chciała podać pytania, i o psie Cerberze, co gdzieś tam szczekał

Za nami pierwsze zadanie specjalne w konkursie z diodą. Zapowiadaliśmy, że łatwo nie będzie i słowa dotrzymaliśmy ;-) Biorąc pod uwagę, że punktacja za to zadanie była identyczna jak za każde inne pytanie, to nie ma co panikować w razie "wtopy" - można to potraktować po prostu jako urozmaicenie zabawy i próbować rozgryźć kolejne zadania. Jeśli jednak ktoś odpowiedział poprawnie, a wcześniej powinęła mu się noga lub był na bakier z czasem, to na pewno wiele dzisiaj zyskał.

Zadania specjalne to nie pytania, to zadania. Z takim założeniem przygotowaliśmy wczorajszą odsłonę konkursu. W związku z tym, że konkurs porusza się wokół tematyki Windows Server 2012, zadanie musiało mieć związek z IT, choć jak się okazuje, jeśli ktoś wpadł na trop rozwiązania, to skomplikowana wiedza wcale nie była potrzebna. Zadanie podzielone było praktycznie rzecz ujmując na trzy etapy. Punkty dostać można było naturalnie tylko po przejściu wszystkich. Niektórzy niestety zatrzymywali się gdzieś po drodze i żal to powiedzieć, ale wielu było o dosłownie jedno googlowe zapytanie od ostatecznej odpowiedzi ;-) Do rzeczy jednak: o co chodziło z tą diodą, co nie chciała ujawnić pytania, i co u licha robi tu ten pies? ;-)

Po wejściu na stronę konkursową, pytanie brzmiało następująco:

To jest etap pierwszy: wiadomo, że treść pytania to tak naprawdę tylko podpowiedź informująca o tym, jak uzyskać właściwe pytanie ;-) Jeśli ktoś wpisywał w pole odpowiedzi "pytanie do diody" albo "jakie jest pytanie?", to cóż - bardzo nam przykro, ale tego uznać nie możemy. W końcu informacja poniżej, białą czcionką, jasno nakazywała wpisać tam odpowiedź, a nie pytania. Podobnie ma się sprawa z osobami, które wpisywały w pole odpowiedzi polecenia shellowe służące do uzyskania właściwej treści pytania...

No dobrze, co wiemy z podpowiedzi? Że aby poznać treść pytania, należy zapytać o "dioda.dobreprogramy.pl". To z kolei powinno kojarzyć się z adresem, ale brak "http://" z przodu czy chociażby "www" nie sugeruje, aby był to adres URL strony internetowej. Zresztą wpisanie go w przeglądarkę, co robili praktycznie wszyscy, nie zwróci niczego - taka witryna nie istnieje. Niektórzy nawet oburzali się na forum i w mailach do redakcji, że pytanie nie działa ;-) Otrzymaliśmy też kilkadziesiąt maili od uczestników z pytaniem o treść pytania ;-) Co ciekawe, maile kierowane były też na adres dioda@dobreprogramy.pl, z którego przychodzą powiadomienia - zbieżność nazw tu akurat przypadkowa, ale plus dla Was za pomysłowość ;-) Było to w końcu logiczne posunięcie, zapytać w ten sposób diodę, choć nie do końca - w podpowiedzi nie było przecież mowy o adresie mailowym (zamiast @ była kropka). Być może więc jest to jednak jakaś domena, a właściwie poddomena/host w domenie "dobreprogramy.pl". Chodźmy więc dalej tą drogą...

Teraz mamy wiele możliwości dalszej analizy. Skupmy się na Windows, bo to w końcu konkurs o Windows Server, ale jego posiadanie nie było wcale wymagane ;-) Do przejścia tego pierwszego etapu wystarczy narzędzie nslookup, które jest wbudowane w każdą wersję Windows, serwerową i kliencką, niemal od zarania dziejów i służy do odpytywania serwerów DNS. Otwieramy więc wiersz polecenia (cmd.exe) i próbujemy. Mały disclaimer tutaj: ponieważ mój komputer automatycznie korzysta z naszych serwerów DNS (i żeby nikt nie pomyślał, że korzystanie z nich było wymagane do rozwiązania zadania - choć początkowo tak chciałem zrobić :P), do zrobienia poniższych screenów użyłem serwera Google Public DNS (8.8.8.8).

No cóż, nie ma lekko ;-) Niemniej otrzymujemy tu bardzo istotną wskazówkę: nie dostaliśmy komunikatu o nieistniejącej domenie (spróbujcie odpytać np. "dioda1.dobreprogramy.pl" - zwrot serwera będzie zupełnie inny!). To oznacza, że rekord "dioda" istnieje w strefie "dobreprogramy.pl", ale po prostu nie jest typu A (adres IPv4 hosta - domyślny dla nslookup). Trzeba więc pytać o inny typ rekordu. Zakładając, zgodnie z pierwotną podpowiedzią, że szukamy tekstu pytania, możemy strzelić, że chodzi o rekord typu TXT, albo po prostu, tak jak w przykładzie poniżej, zapytać serwer o dowolny typ rekordu istniejący pod tą nazwą (ANY).

Bingo :-) Etap pierwszy zaliczony. Naszym oczom ukazała się właściwa treść pytania:

Na górze róże, na dole serwer,
Na jakim porcie szczeka pies Cerber?

Jeśli to wiesz, bilet dostaniesz.
Jeśli nie, na zawsze niezalogowanym pozostaniesz.

No, muszę przyznać że wspiąłem się na wyżyny moich poetyckich zdolności by ułożyć tę łamigłówkę ;-) Tak czy inaczej, mamy pytanie. Co mnie zdziwiło, niektórzy wklejali jego treść do odpowiedzi... Myślę, że wyraźnie w podpowiedzi napisane było, że pod "dioda.dobreprogramy.pl" kryje się treść pytania, a nie odpowiedź. Znając pytanie, odpowiedź musimy niestety znaleźć sami.

Etap drugi to więc rozszyfrowanie, o co tak naprawdę chodzi w pytaniu. Ta informacja zawarta jest w pierwszej strofce wierszyka. Z grubsza rzecz ujmując, trzeba podać numer portu, na jakim działa pewna usługa. Jaka? Co kojarzy Wam się z psem Cerberem - mitologicznym, trójgłowym psem strzegącym Hadesu? Tu niestety roiło się od pułapek, prawdopodobnie był to najtrudniejszy moment... Niektórzy odpowiadali, że chodzi o port 21 - zapewne myśląc o Cerberus FTP Server. Jeszcze inni szukali słowa "Cerber" na liście portów IANA i wyszukiwali tak dziwne porty jak 5150 (Malware Cerberus RAT?). Wszystkie te przypadki mają jednak słaby związek z Windows Server 2012, a konkurs przecież pod patronatem merytorycznym Microsoftu - tu powinna zapalić się Wam czerwona lampka, coś tu chyba nie pasuje... ;-)

Gdyby lampki nie było, druga strofka, czyli jakby etap trzeci zadania, powinna jednoznacznie naprowadzić na rozwiązanie lub przynajmniej zbić z tropu tych, którzy myśleli o FTP. Mowa jest o bilecie i o logowaniu. Z pewnością przy FTP nie ma mowy o żadnych biletach... Jeśli jednak ktoś miał kiedyś do czynienia z Active Directory - usługą katalogową w Windows Server 2012, ale także np. w Windows 2000 Server - i dodał do tego fakt, że konkurs dotyczy Windows Server, to w tym momencie już na pewno wiedział, że chodzi o protokół Kerberos, który odpowiada za uwierzytelnianie i oparty jest o system "biletów". Uczestniczą w nim zasadniczo trzy podmioty (stąd nawiązanie do psa Cerbera, który miał trzy głowy) i pierwszą odpowiedzią serwera po pomyślnym uwierzytelnieniu klienta jest tzw. Ticket Granting Ticket, w skrócie: bilet (token) umożliwiający ubieganie się o dalsze bilety (dalszy dostęp do kolejnych usług i zasobów). Po szczegóły odsyłam np. do podlinkowanej wyżej Wikipedii.

Nawet jednak jeśli ktoś nie wiedział, do czego tak naprawdę służy Kerberos i że wydaje on jakieś bilety, wystarczyło trochę pogooglać. Oczywiście trzeba było użyć wszystkich słów kluczowych, które padły w wierszyku. Wygooglanie "cerberus windows" przyniesie oczywiste, kompletnie nieadekwatne wyniki, ale już na przykład "cerberus windows ticket" sprawi, że trafimy na stronę Wikipedii poświęconą protokołowi Kerberos. Wtedy wystarczyło już tylko sprawdzić, jaki jest jego domyślny port, o czym Wikipedia naturalnie nie zapomniała wspomnieć. Nie miało znaczenia, czy w odpowiedzi podaliśmy też protokół (TCP/UDP), chodziło tylko o numer portu. Uznawaliśmy wszystkie odpowiedzi, które po prostu jednoznacznie wskazywały, że uczestnik wiedział o co chodzi w pytaniu i podał port 88 :-) Jeden z uczestników nawet odpowiedział nam (poprawnie) w formie wierszyka ;-)

Serdeczne gratulacje dla wszystkich, którzy podołali zadaniu, a zwłaszcza dla smagusa, który zrobił to jako pierwszy w 2 minuty i 10 sekund :-) Muszę przyznać, że także dla mnie przygoda z wczorajszym zadaniem była sporą frajdą. Miło mi też, że wielu z Was doceniło ciekawość pytania ;-) Porada na przyszłe zadania specjalne: nie strzelajcie tak szybko, zastanówcie się dwa razy. Bonus kusi, ale specyfika zadań specjalnych sprawia, że udzielenie poprawnej odpowiedzi daje spore korzyści - 500 punktów tu zdobyte może w ogólnym rozrachunku okazać się warte więcej, niż warte jest ryzyko wiążące się z chęcią uzyskania kompletu 750 oczek...

Na koniec osobiste pozdrowienia dla Mańka_88, bardzo spodobał mi się jego wierszyk w komentarzach pod newsem ;-)

Na górze dioda, pytanie kłoda, Docenta poezja, zadanie herezja :D
 

serwery

Komentarze

0 nowych
gowain   21 #1 16.09.2012 00:04

Pozostawię to bez komentarza :P

Edit...
Albo nie - skomentuję, więcej Docenta do wymyślania zadań specjalnych nie dopuszczajcie :P

Autor edytował komentarz.
slawek1082   2 #2 16.09.2012 00:06

Pytanie znalazłem szybko. Niestety z Active Directory nie miałem nigdy do czynienia i byłem jednym z tych co wpisali 21 - szkoda. Gratujulę jednak pomysłowości :)

B.Andy   4 #3 16.09.2012 00:06

W sumie nie sądziłem, że odpowiedź to już port :-) Pamiętam, że w zeszłej edycji droga do odpowiedzi była dłuższa. Ale zagadka ciekawa :-)

  #4 16.09.2012 00:07

A na początku patrzyłem na host -t A.. a na TXT już nie popatrzyłem :( Ale w sumie dużego spadku nie ma, dalej TOP50.

neXt___   12 #5 16.09.2012 00:08

Dla newbie, hobbystów i amatorów - awykonalne. Teraz widzę, że nawet gdybym dotarł do pytania, to i tak nie zdołałbym odpowiedzieć na nie poprawnie :) Popisaliście się.
Tak z ciekawości, czy moglibyście powiedzieć jaki procent użytkowników odpowiedział poprawnie?

max1910   8 #6 16.09.2012 00:08

@docent: Dzięki za pomysłowość, która powoduje zaangażowanie wśród diodowiczów.

misza_88   5 #7 16.09.2012 00:11

Miałem odpowiedź w nicku i nie skorzystałem z tego. O ja głupie debil... ;-)
Brawa dla Docenta za pomysłowość - tak trzymać!

M@ster   17 #8 16.09.2012 00:11

A byłem już na etapie googlowania "cerber windows" ;) ale z AD nigdy do czynienia nie miałem i nie wpadłem na to by ticket dopisać. Postawiłem na port protokołu pulpitu zdalnego którego najnowsza wersja obecna jest w Windows Server 2012, bo to było jedyne co miało jakieś powiązanie z wierszem i tematyką :).

Autor edytował komentarz.
Piotrek_20   11 #9 16.09.2012 00:11

Ha :)

hatezit   3 #10 16.09.2012 00:13

No tak, proste to było, szkoda że inaczej odpowiedziałem a wiedziałem, że chodzi o port.

B.Andy   4 #11 16.09.2012 00:13

Tak przy okazji, na czyim blogu były rozwiązania zadań specjalnych z 2011 roku?

Lisek REDAKCJA  14 #12 16.09.2012 00:13

@RaverStar - kocham spiskowe teorie, naprawdę.

Eleks   10 #13 16.09.2012 00:14

Dzięki za ciekawe zadanie i wysilenie moich komórek mózgowych!;) Więcej takich pytań, które nie promują snajperów a ludzi z ambicją i uporem. :)
"Dla newbie, hobbystów i amatorów - awykonalne." Przykro mi to mówić, ale mylisz się... Jestem totalnym laikiem z tej dziedziny a mimo wszystko udało mi się rozwiązać to zadanie. Czasem kombinowanie, czasem małe wsparcie innych i już to wszystko ładnie działa ;)

Ze swojej strony chciałem pochwalić się też, że kanał IRC-owy, na który serdecznie zapraszamy wszytkich, w szczytowych godzinach dzisiejszego zadania zgromadził dokładnie 22 osoby ;) a w sumie przewinęło się dziś przezeń jakieś 50 zarejestrowanych użytkowników ;)

Następne pytania też dajcie ciekawe, pewnie coś z IPv6 będzie ;)

@B.Andy
2 odpowiedzi było na blogu @Ryan'a ;)

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #14 16.09.2012 00:14

Świetne pytanie, oby takich więcej. Niech zmuszają do myślenia, a nie kopiowanie MSDN przy pomocy Google.

Na samo pytanie, trafiłem bardzo szubko. W kilka sekund. Jak tylko zobaczyłem że nie ma takiego serwera, chciałem przeskanować porty, ale coś mnie podkusiło żeby odpalić DIG-a i sprawdzić czy w ogóle jest taki rekord A, no i nie było :) Trudniej było mi zrozumieć o co chodzi z tym Cerberem.

Z Windows Server miałem nie wiele do czynienia.


Mógłbym się dowiedzieć które mam miejsce w rankingu dziennym? Nie załapałem się do TOP 10, ale wydaje mi się że było blisko.

Ile było prawidłowych odpowiedzi?

Kpc21   10 #15 16.09.2012 00:14

"Co mnie zdziwiło, niektórzy wklejali jego treść do odpowiedzi... Myślę, że wyraźnie w podpowiedzi napisane było, że pod "dioda.dobreprogramy.pl" kryje się treść pytania, a nie odpowiedź. Znając pytanie, odpowiedź musimy niestety znaleźć sami."
Wygląda na to, że nie potrafię czytać ze zrozumieniem. Pytanie doczytałem dopiero po wysłaniu go jako odpowiedź.

Piszecie że konkurs dla wybranych. Nie korzystam z Windowsa, nie jestem zawodowcem, choć kojarzę, że coś takiego jak Kerberos istnieje. I doszedłem do rozwiązania (choć nieco za późno).

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #16 16.09.2012 00:14

@RaveStar skończ biadolić, idź płakać gdzie indziej.

  #17 16.09.2012 00:15

Na IRCu były trafne sugestie, że chodzi o Cerbera jako kogoś strzegącego czegoś (w tym wypadku dostępu).

@rradek21
Bannery z Windows Server 2012 znajdziesz też np na YouTube, niebezpiecznik.pl (co jak co ale tam MS raczej nikogo nie sponsoruje ^^) więc te płakanie i gorzkie żale są.. żałosne.

Autor edytował komentarz.
Icari   1 #18 16.09.2012 00:16

Sprytne .. A w piątek Instalowałem Sharepointa z Kerberos`em ;p Gratuluję pomysłu ;)

okokok   12 #19 16.09.2012 00:17

rradek21, take it easy :)

Eleks   10 #20 16.09.2012 00:17

Zawsze Ci, którym się powinęła noga, będą płakać, jakie to DP nie jest złe. Pytanie tylko: Po co w ogólę brali udział w konkursie?... Nic tylko pozazdrościć charakterku.

El Baton   4 #21 16.09.2012 00:17

Noo... to było niezłe. Zupełnie mnie zmylił aktywny adres http://spytaj.o.dioda.dobreprogramy.pl/ z raczej nietypową zawartością reklamową o iPadzie3 :) (No, ale tam też było pytanie :D)

Tak przy okazji. Ile redakcja posiada na stanie Lumii 800? Po jednej na każdy tygodniowy ranking?

J2CoM   4 #22 16.09.2012 00:18

@RaveStar
Przesadzasz.

Brawo za pomysłowość ;) Udało mi się przejść przez pierwszy etap, domyśliłem się też, że odpowiedzią będzie numer portu, ale później niestety nie dotarłem do dobrej odpowiedzi.

Autor edytował komentarz.
neXt___   12 #23 16.09.2012 00:18

"Dla newbie, hobbystów i amatorów - awykonalne." Przykro mi to mówić, ale mylisz się... Jestem totalnym laikiem z tej dziedziny a mimo wszystko udało mi się rozwiązać to zadanie."

@Eleks, gdybyś był totalnym laikiem, to nie przyszłoby Ci do głowy, aby uruchomić cmd, a nawet jeśli to nie zdołałbyś odpowiedzieć na pytanie. No chyba, że ta pomoc innych polegała na podaniu odpowiedzi, tylko wtedy to już praca zbiorowa - niefajne, względem bardziej osamotnionych, pod tym względem, konkursowiczów.

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #24 16.09.2012 00:18

EL Baton, tam nic nie ma. Chyba tak.

  #25 16.09.2012 00:20

@neXt___

Lajk nie wie (chyba?) jakie są typy rekordów DNS.

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #26 16.09.2012 00:20

"Otrzymaliśmy też kilkadziesiąt maili od uczestników z pytaniem o treść pytania ;-) Co ciekawe, maile kierowane były też na adres dioda@dobreprogramy.pl, z którego przychodzą powiadomienia - zbieżność nazw tu akurat przypadkowa, ale plus dla Was za pomysłowość ;-) "
W tym ode mnie bo takie było moje pierwsze skojarzenie :D

El Baton   4 #27 16.09.2012 00:21

@okokok
Teraz nie ma, ale w trakcie trwania było :) Niech ktoś z redakcji potwierdzi. Chyba, że to był mój atak delirium po zobaczeniu tego zadania :D

Kpc21   10 #29 16.09.2012 00:24

Nie spodziewałem się, że ktoś wchodzi na IRC DP - ale w tej chwili pustki.

Autor edytował komentarz.
Docent REDAKCJA  14 #30 16.09.2012 00:25

@El Baton:
Niczego takiego nie było, prawdopodobnie trafiłeś na stronę naszej podróbki (czy po prostu "squattera" w stylu dobreprgramy.pl) bo wiem że jeden z nich ma reklamy iPada. Widocznie też stosują domeny catch-all i przekierowują wszystko co byś nie wpisał z przodu.

elesoft   10 #31 16.09.2012 00:27

Bardzo fajne zadanie!
Najtrudniej było dojść do treści pytania... Po wierszyku od razu wiedziałem o co chodzi :)

Radek68   21 #32 16.09.2012 00:27

A imię jego osiemdziesiąt i osiem...

Do pytania dotarłem bardzo szybko, ale wcześniej już - pisałem o tym w komentarzach - ponoć "udzieliłem" odpowiedzi (tak uznał system), więc i niezbyt się do zadania przykładałem.
Wierszyk o serwerze na dole i psie Cerberze był niezły, choć niestety nie naprowadził mnie na właściwą odpowiedź. Czy wpadłbym na właściwą, gdybym dłużej kombinował ? Szczerze przyznam, że nie wiem, nawet chyba ze wskazaniem na "nie".

Ale właśnie zadania dużo bardziej mi się podobają od prostych pytań. Może nie aż tak trudne, ale jednak zadania.
A najlepiej byłoby, gdyby bardziej premiowały inteligencję, a mniej specjalistyczną wiedzę.

roobal   16 #33 16.09.2012 00:28

Ja do odnalezienia pytania posłużyłem się poleceniem,

dig dioda.dobreprogramy.pl any

ale że cerber z kerberosem w ogóle mi się nie skojarzył, to sam się temu dziwię ;)

Autor edytował komentarz.
El Baton   4 #34 16.09.2012 00:29

@Docent
Heh, a to psikus :)

A jak wygląda z ilością Lumii? Na wygraną w rankingu generalnym nie liczę, ale w cząstkowych zawsze jest szansa ;)

No ale zadanie naprawdę niezłe :) Nowe polecenie do kompletu.

okokok   12 #35 16.09.2012 00:29

Radek68, dokładnie.

To w końcu ile było prawidłowych odpowiedzi?

Eleks   10 #36 16.09.2012 00:29

@neXt__
Jeśli chodzi o adimnistrowanie sieci, odpytywanie serwerów lub domen to jestem... Co nie znaczy, że nie wiem co to cmd albo PowerShell w Windows Server. Zagadka była tak skonstruowana, żeby kombinować. Było napisane ZAPYTAJ i jakiś adres... było pewne, że chodzi o jakieś ZAPYTANIE... Zapytania 'dig' wczoraj kompletnie nie znałem ( a korzystałem z niego dzięki zachęcie w komentarzu do 'kopania' i brania się 'za łopaty'...) Poszukałem w Internecie, znalazłem potrzebne informacje. Pomoc innych ograniczyła się do pokazania mi w Internecie narzędzia, które potrafi takie informacje zczytywać bo mów W7 miał z tym poelceniem problem... Odczytałem zagadkę i zacząłem szukać o cerberze coś. Myślisz, że nie trafiłem na Cerberus FTP server? Ale szukałem dalej i znalazłem taki oto ciekawy wpis( na DP zresztą ;) ) : http://forum.dobreprogramy.pl/lista-domyslnych-portow-kontrolerow-domen-windows-...
Po nim i dalszej wskazówce z rymowanki wiedziałem, że musi chodzić o ten port. Bileciki były jednoznaczne...
Okazało się, że odowiedź również można było uzyskać dzięki wpisywaniu tylko 1 znaku, choć podwójnie ;) Dało się? Dało.
Chęć szuka sposobu, niechęć powodu! (bo Redakcja zrobiła ustawiony konkurs, bo to, bo tamto, bo siamto...)

wieszak   11 #37 16.09.2012 00:30

Czytając wyjaśnienie Docenta można dostać bólu głowy :P a chęć zrozumienia tego co napisał hmmmm
Powiem tak grubooo.

LonngerM   12 #38 16.09.2012 00:30

@bartek46op
"Lajk nie wie (chyba?) jakie są typy rekordów DNS."

Cóż... ja chyba jestem laikiem... fajnie, że dobreprogramy mi to tak brutalnie uświadomiły..

Jak dioda była w zeszłym roku to też brałem udział dla fanu, ale wtedy były pytania jakieś bardziej przystępne. Nadal mam w pamięci zadanie z obrazkiem i pikselami xD - to mi dawało fradę:) a to? ...

Autor edytował komentarz.
Docent REDAKCJA  14 #39 16.09.2012 00:30

@El Baton:
Grajcie do końca, a będzie Wam wynagrodzone ;)

  #40 16.09.2012 00:32

O, to była dioda w tamtym roku. Hmm..

"O diodzie co nie chciała niemca.."

Autor edytował komentarz.
roobal   16 #41 16.09.2012 00:32

Dodam tylko, że typesquatterzy już wykorzystali nazwę domeny dioda.dobreprogramy.pl należy uważać.

El Baton   4 #42 16.09.2012 00:33

Niech i tak będzie :)

Eleks   10 #43 16.09.2012 00:33

@RaveStar
http://forum.dobreprogramy.pl/lista-domyslnych-portow-kontrolerow-domen-windows-... i wszystko jasne. Podpowiedź z bilecikami i logowaniem była jednoznaczna...

przemor25   14 #44 16.09.2012 00:34

@RaveStar
"88/UDP (User Datagram Protocol) -- Kerberos
Protokół Kerberos jest metodą uwierzytelniania w sieci, która opiera się na modelu dystrybucji kluczy. Ten protokół umożliwia obiektom komunikującym się przez sieci potwierdzanie wobec siebie swoich tożsamości i jednocześnie protokół ten zapobiega podsłuchiwaniu lub atakom. KDC (Kerberos Key Distribution Center) nasłuchuje na tym porcie żądań biletów. Port 88 protokołu Kerberos może być także portem TCP/UDP."
Jest tu mowa o nasłuchiwaniu na tym porcie żądań BILETÓW. A w wierszu masz: Jeśli to wiesz, bilet dostaniesz. / Jeśli nie, na zawsze niezalogowanym pozostaniesz." Można? Można!

mkwm   3 #45 16.09.2012 00:36

@RaveStar: Jest około 10 portów? Dziwne, wydawało mi się zawsze że centrum dystrybucji kluczy (KDC) pracuje zawsze domyślnie na porcie 88 - zarówno w przypadku KDC w Active Directory, jak i tych w MIT Kerberos czy też Heimdal Kerberos. A "bilet dostaniesz (...)" jednoznacznie wskazywało na usługę rozdającą bilety pozwalające na zalogowanie się (Ticket Granting Ticket - jakiś pomysł jak to ładniej przetłumaczyć? Chyba najlepiej w ogóle tego nie tłumaczyć :D) albo pozostanie na wieki niezalogowanym (brak ticketu) - czyli Key Distrubution Center (KDC).

Oczywiście Kerberos używa też innych portów (administracja, replikacja...), ale jeśli chodzi o logowanie się, istnieje "jedyny słuszny".

Autor edytował komentarz.
Banan   10 #46 16.09.2012 00:37

Heh, nigdy bym na to nie wpadł. Moje rozumowanie było zabawne. Zapytałem na Google o dioda.dobreprogramy.pl jako pierwszy wyskoczył mi najnowszy news o diodzie. W pierwszym akapicie było " Czy się pojawi, kiedy się pojawi? Odpowiadamy: już jutro, punktualnie o 12:00 :-)" to co po "odpowiadamy" uznałem rozwiązanie =D

Arjosdp   6 #47 16.09.2012 00:39

trzeba było od razu napisać o konkursie że to zabawa dla kolegów po fachu. Sorry to nie teoria spiskowa, bardziej porównałbym to do ustawionego przetargu

Dimatheus   23 #48 16.09.2012 00:39

Hej,

Zadanie niczego sobie. :) Według mnie trudniejsze niż pierwsze w edycji Intelowej diody. :) Standardowo za bardzo kombinowałem - nie było podwójnego czy potrójnego dna - tylko jedno. Sama zaś informacja o bilecie uchroniła mnie przed wpisaniem z rozmachu liczby 21. :) Pytanie zaliczone, ale aż strach się bać, jakie będzie kolejne zadanie specjalne. Też będziesz je, Docencie, wymyślał?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Docent REDAKCJA  14 #49 16.09.2012 00:40

@przemor25:

Odpowiedziało znacznie więcej osób, tylko nie wszyscy odpowiedzieli na komplet poprzednich pytań.

@Dimatheus:

Zobaczymy, pewne jest jedno - łatwo nie będzie ;)

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #50 16.09.2012 00:40

@RaveStar
Przeczytaj wpis @mkwm powyżej a nie kopiujesz bezmyślnie z neta wszystkie porty.

przemor25   14 #51 16.09.2012 00:41

@Docent
A no tak, moja głupia logika^^.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #52 16.09.2012 00:41

W sumie nie było to aż tak skomplikowane (jak teraz na to patrzę). Pytanie znalazłem, ale niestety czasu brakło na resztę i palnąłem coś w pobliżu odpowiedzi (niestety błędnie).
Oby więcej takich zadań. Ale w sumie spadek o 20 pozycji nie jest jakąś tragedią.

wazny.pl   1 #53 16.09.2012 00:42

Prawie jak łamigłówki w Szklanej pułapce - nie pamiętam, w której części ... ;-)
Można podziwiać pomysłowość !

przemor25   14 #54 16.09.2012 00:45

Trzeba się teraz podszkolić z IPv6 (:

okokok   12 #55 16.09.2012 00:46

Arjosdp:
Dla kolegów po fachu?
Przetarg?

Robiąc na coś przetarg, jednak wybrał bym fachowców :D

beduin75   7 #56 16.09.2012 00:46

Dziwie się tym, którzy nie rozwiązali tego zadania- przecież było one bardzo proste ;) Wystarczyło tylko kupować towar u tego samego dilera co DOCENT i film prowadził do liczby 88 ;)))))

PS: Mój diler ma za słaby towar na takie odloty ;) (przepraszam, ale uwielbiam żartować- szacunek dla tych, którzy rozwiązali zadanie)

Autor edytował komentarz.
TomTar   7 #57 16.09.2012 00:51

@RaveStar
Oj jaki ty biedny jesteś. Źle odpowiedziałeś i już wina wszystkich, zaraz zaczynasz pisać te swoje bzdety i oskarżasz nie wiadomo o co.

Arjosdp   6 #58 16.09.2012 00:52

@okokok
"Dla kolegów po fachu?
Przetarg?
Robiąc na coś przetarg, jednak wybrał bym fachowców :D"

Ja w tym nie widzę nic śmiesznego - to jest raczej zniechęcające - Panie Docent - tak miało być ?

przemor25   14 #59 16.09.2012 00:52

@RaveStar nagle się stał znawcą Windows Servera a wcześniej pewnie nigdy go nie odpalał. Ręce opadają...

Eleks   10 #60 16.09.2012 00:53

@RaveStar
Tylko on to zadanko rozwiązał w 2 godzinki, a Ty przez kilka dobrych biadoliłeś i byłeś w ciemnej... w ciemnocie może po prostu. Kto na tym lepiej wyszedł? Skoro niektórzy rozwiązali zadanie w 2 minuty, to Ty masz jeszcze jakieś wątpliwości co do tych portów ?

Z całym szacunkiem @RaveStar... -> Chłopaki, nie karmcie go, najwidoczniej to troll jest...

Autor edytował komentarz.
lysy1033   2 #61 16.09.2012 00:54

no to mialem ogromnego pecha bo wlasnie korzystalem z nslookup i z adresow googlowych i niestety nslookup mowil ze domena nie istnieje.

bogdanos0   5 #62 16.09.2012 00:56

Człowieku, trudniejszego zadania nie mogłeś zrobić??!!! To było za trudne, zakładam, że mało ludzi wiedziało o co tak naprawdę chodziło, god damn it!!

tomkow   3 #63 16.09.2012 00:59

==========
Fajnie ze pytanie bylo z kosmosu dla 99.9% uzytkownikow tego portalu, widocznie szukacie nowego "serwerowca" i zaloze sie ze pan ktory to rozwiazal w 2 minuty ma juz prywatna wiadomosc na swojej skrzynce od redakcji. Szkoda mi ludzi ktorzy swoj wolny sobotni czas stracili na rozwiazywanie tej karkołomnej łamigłówki, dobrze ze ja do niech nie należę.
==========

maniek2009   1 #64 16.09.2012 01:02

Masakra xD Z życiu bym nie wpadł :D

mkwm   3 #65 16.09.2012 01:07

@RaveStar: inaczej mówiłbyś na temat praktycznej wiedzy, gdybyś kilka godzin debugował dlaczego użytkownicy nie mogą się zalogować (a tu niespodzianka, jeden z portów jest zablokowany...) :P Wbrew pozorom taka teoretyczna wiedza czasami się przydaje.

Autor edytował komentarz.
dragonn   11 #66 16.09.2012 01:07

Jak dla mnie pytanie niestety kompletnie nie z mojej dziedziny, a sieciach i Windows to mojej pojęcie jest znikome, szkoda że nie będzie konkursu sponsorowanego przez Linuksa :/. W pytaniach jeżeli chodzi o sieci i Win to leżę.

przemor25   14 #67 16.09.2012 01:10

Psy szczekają a karawana jedzie dalej.. :) takie przysłowie mi się przypomniało.

Autor edytował komentarz.
mkwm   3 #68 16.09.2012 01:11

@dragonn: to zadanie mogło się równie dobrze pojawić w konkursie na temat Linuksa. Kerberos nie jest narzędziem związanym wyłącznie z Windowsem i Active Directory. Jeśli nie idziemy w gotowe rozwiązania typu Samba4 (czyli w sumie "Active Directory na Linuksie") czy FreeIPA, ręcznie przygotowany duet Kerberos (np. MIT Kerberos, chyba nieco bardziej popularny niż Heimdal, kiedyś się natknąłem też na jakąś trzecią implementację) + LDAP (OpenLDAP? 389 Directory Server?) wydaje się dosyć optymalnym rozwiązaniem problemu uwierzytelniania w sieci złożonej z Linuksów. Niestety - pewnie nie każdy o nich słyszał i dlatego widziałem przypadki kiedy za uwierzytelnianie użytkowników odpowiadała baza danych MySQL (a dokładniej dane w niej przechowywane) albo pliki z hasłami (hashami haseł) kopiowane pomiędzy maszynami...

Szkoda że w komentarzach kłócimy się o samo zadanie, zamiast zauważyć jak potężne możliwości ma Kerberos i dlaczego warto go poznać. Wspominał ktoś tutaj o SSO/GSSAPI/NTLM/SPNEGO/HTTP Negotiate? Z użyciem Kerberosa można stworzyć środowisko z naprawdę scentralizowanym logowaniem. Tak bardzo scentralizowanym, że po zalogowaniu się do służbowego komputera jestem automatycznie logowany we wszystkich firmowych webowych aplikacjach bez żadnych magicznych plików cookie czy też o zgrozo w oparciu o adres IP, a w kliencie pocztowym mimo braku jakiegokolwiek hasła w ustawieniach mogę sprawdzić pocztę (i nie jest to oznaka tego, że serwer poczty nie sprawdza kto sprawdza pocztę)...

Autor edytował komentarz.
TomTar   7 #69 16.09.2012 01:18

Ciekawy jestem następnych zadań specjalnych:)

przemor25   14 #70 16.09.2012 01:19

@TomTar
Gdzieś wyczytałem, że @Docent lubi IPv6. ^^

okokok   12 #71 16.09.2012 01:48

mkwn:
polecił byś coś do poczytania na ten temat?
zaciekawiłeś mnie, ale na wiki to raczej teoria, a chciałbym coś takiego w maszynach wirtualnych postawić.

gulczkwas11   6 #72 16.09.2012 01:53

Docent, Ty to masz łeb :)

Narv   10 #73 16.09.2012 02:36

Moja odpowiedź brzmiała "88" więc trafiłem, ale mam do Ciebie @Docent małe pytanie. Na porcie 88 działa standardowo chyba Kerberos v4, a gdyby moja odpowiedź brzmiała "750" - jest do bodajże port, na którym działa Kerberos v5. Czy taka odpowiedź spotkałaby się z akceptacją? :)

mkwm   3 #74 16.09.2012 02:44

@okokok: jeżeli chodzi o coś do poczytania, to z takiej znalezionej na szybko lektury (moja wiedza jest raczej zbieraniną doświadczeń kolegów-adminów i okazyjnie znajdowanych informacji, więc ciężko mi polecać jakieś artykuły) tekst pod https://help.ubuntu.com/community/Kerberos wydaje się dosyć przystępnie napisany i wspomina także o szczegółach takich jak konieczność synchronizacji zegara między klientem a serwerem czy poprawne wpisy revDNS. Temat zintegrowanego uwierzytelniania do usług jest tam "delikatnie" dotknięty (jest coś wspomniane o robieniu keytaba dla "jakiegoś" serwera FTP, jest też przykład dla serwera Apache), ale taka podstawa powinna wystarczyć do dalszych poszukiwań na temat jak używać GSSAPI w różnych usługach. Jeśli chciałbyś zająć się tematem poważniej (czyli oprócz centralnego uwierzytelniania - centralna baza użytkowników), to wydaje mi się że na początek najlepiej zakręcić się koło FreeIPA sponsorowanego przez Red Hata - ma swego rodzaju "kreator" prowadzący przez proces konfiguracji serwera i odwalający najgorszą robotę. Na Windowsie natomiast oczywiście Active Directory, bo nie ma nawet innej opcji.

Być może w końcu uaktywnię się bardziej na dobreprogramy i zacznę prowadzić bloga, mam już chyba nawet temat na pierwszy wpis (i na drugi, trzeci... bo Kerberos i okoliczne sprawy to temat-rzeka) :D

@Narv: odwrotnie, na 88 działa Kerberos v5, a na 750 Kerberos v4. Oczywiście nie jestem Docentem, ale wydaje mi się że odpowiedź nie spotkałaby się z akceptacją - nie jestem ekspertem w kwestii Windows Server, jednak jeśli się nie mylę, Active Directory nie wspiera Kerberos v4 - a konkurs tyczy się produktu Microsoftu. Swoją drogą, starsza wersja nie jest już raczej powszechnie wykorzystywana - v5 ją zmodernizowała i ulepszyła.

Autor edytował komentarz.
skicio   10 #75 16.09.2012 02:48

No cóż... Zadanie "nie dla laików" jak to ktoś już wcześniej powiedział, ale spokojnie do wykonania dla tych, którym komputer służy do czegoś więcej niż "grania i internetu"... Potrzebowaliby tylko odrobinę więcej myślenia i sporo czasu, ale można by to wykombinować (szczególnie, że pojawiły się dość istotne podpowiedzi w komentarzach).

Mi się to niestety nie udało, ale to pewnie dlatego, że w konsoli za wiele nie kombinowałem, a konkurs śledzę jedynie jako zaciekawiony, vortalowy user. I właśnie jako ktoś, komu się nie udało dojść do poprawnej odpowiedzi, piszę, że zadanie nie wydaje mi się skierowane jedynie do kilku osób. Vortal kręci się wokół szeroko pojętego "świata IT", a sam konkurs jest sponsorowany przez MS. To chyba oczywiste, że powinno się mieć jakąś wiedzę związaną z tematyką konkursu. Jak w podstawówce szło się na "Kangura Matematycznego" to chyba nie liczyło się na zwycięstwo poprzez napisanie opowiadania pt.: "Moje wymarzone wakacje". Tak samo tam jak i tutaj, nagradzani są najlepsi. W jednym etapie liczy się czas, w innym wiedza, a w jeszcze innym spryt. Wygrywa najlepszy (albo jeden z najlepszych). A fakt, że Redakcja nagradza losowych "zawodników" koszulkami, to super bonus, za który powinno się być wdzięcznym... wieszanie psów i oskarżanie redakcji o stronniczość czy faworyzowanie jakiejś grupy wydaje mi się w kontekście tego zadania zupełnie śmieszne.

Brawa dla Docenta za świetny pomysł i realizację zadania specjalnego.
Wyrazy współczucia dla tych, których duma ucierpiała, po nie rozwiązaniu zadania.
Gratulacje dla tych, którym zadanie uległo.
No i życzę dobrej nocy redakcji i wszystkim "zawodnikom" ; )

smagus   4 #76 16.09.2012 03:39

nslookup
set type=any
dioda.dobreprogramy.pl

here we go:)

tskr   4 #77 16.09.2012 04:15

Nie trza aż tylu enterów, można jedną komendą:
nslookup -type=ANY dioda.dobreprogramy.pl
Pierwsza myśl rozsądnego człowieka, gdy strona się nie otwiera.

W ogóle to świetne zadanie - tak pięknie odsiało ziarno od domorosłych linuksiarzy i innych androidziarzy, którzy na niczym mądrym się nie znają, ale zawsze dużo mają do powiedzenia na temat Windowsów, kafelków itd.

Krakoo   4 #78 16.09.2012 05:33

'brak "http://" z przodu czy chociażby "www" nie sugeruje, aby był to adres URL strony internetowej'

Jak dla mnie herezja i to szerzona przez ludzi, którzy siedzą w 'branży'. Nie żebym był rozgoryczony, bo nie wykonałem zadania (długo nad tym myślałem, ale wesele, na które się udawałem jednak było ważniejsze). Po prostu jak wielu z Was wie kiedyś było to naturalne, aby dodawać przedrostki www do wszystkiego. Później się to ukróciło, po czym po pewnym czasie wróciło. Jednak w dobie masowej konfiguracji poddomen, nikt już sobie tym nie zaprząta głowy tym, aby równocześnie stworzyć poddomenę np. dioda.dobreprogramy.pl i www .dioda.dobreprogramy.pl.
jakasdomena.pl, jakasdomena.com itp. po porostu są ogólnie traktowane jako domeny i nic na to nie poradzicie... ;p

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #79 16.09.2012 07:57

Biorac pod uwage zawilosc zadania i idac krok dalej podobnym torem mozna by pomyslec, ze DP nawoluja do faszyzmu... :)

Pytanie bardzo dobre, a swietnym podsumowaniem zacietrzewienia w komentarzach jest komentarz @tskr. Swiete slowa!

drobok   14 #80 16.09.2012 08:58

88 to próbowałem do url'a dopisać xD
oc odpowiedź -> 21 xD

@ten od teorii spiskowych jak by każdy konkurs był na poziomie najgłupszego usera (nie koniecznie musisz to być ty), to o większość odpowiadała by w sekundę i i tak najgłupszy user szans by nie miał, więc skończ się żalić :P

Od razu było wiadome, że to konkurs dot. serwera

Więcej pytań od Docenta !! :)

Autor edytował komentarz.
Pablo79   11 #81 16.09.2012 08:58

Szacun dla Docenta za pomysłowość zadania. Co prawda strzeliłem głupotę - nie udało się trudno, ale teraz po przeczytaniu tego wpisu okazuje się że gdybym dłużej nad tym pomyślał i nie spieszył się to myślę że wpadłbym na właściwe rozwiązanie.

Ale trudno świat się nie zawalił, konkurs i zabawa trwa dalej. Na przyszłość lepiej się 1000 razy zastanowić niż pochopnie odpowiadać.

Pozdrowienia dla Docenta i brawa za pomysłowość.

Autor edytował komentarz.
drobok   14 #82 16.09.2012 09:15

Najgorsze jest to, że nslookup w /? nie ma przełącznika type ;/
Ja bym się pokusił o same takie zadania w konkursie :) Wtedy jedna zła odpowiedź nie eliminowała by szans na wygraną :) Nie byłoby strzałów i by było fajnie :)

mktos   11 #83 16.09.2012 09:19

Odpowiedź miałem w ciągu nieco poniżej 2 minut... ale nie jestem pierwszy, bo przez następne 6 minut szukałem "drugiego dna", próbując się na porcie 88 połączyć z różnymi adresami na dobrychprogramach ;-)

mordzio   15 #84 16.09.2012 09:21

Zadanie bombowe, brawa za pomysłowość i wykonanie!

max1234   11 #85 16.09.2012 09:29

Zadanie bardzo pomysłowe. Ja byłem blisko prawdziwego pytania, bo już kombinowałem z poleceniem nslookup i nawet zapaliła się u mnie zielona lampka, gdy wypluło (polecenie), że dioda.dobreprogramy.pl istnieje :D

Niestety, nie wiedziałem potem co dalej i poległem. Następnie wpadłem na jeszcze inny pomysł - sprawdziłem kod strony DP i zbadałem element diody. Co tam znalazłem? Łacińskie przysłowie, które w ogóle nie było powiązane z prawdziwym pytaniem :)

Powinno być więcej takich zadań, mimo że ja sobie nie poradziłem (ale się czegoś nauczyłem) ;)

Gratuluję pomysłu!

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #86 16.09.2012 09:49

@Drobok

ale ja sie nie zale. poszukaj sobie co w pewnych kregach oznacza 88.

  #87 16.09.2012 10:04

Ha a ja się wyłożyłem na tym, że DHCP mi dokłada do serwera sufiksy DNS.
Więc powyższe w takim przypadku nie działa i należy odpalić:
nslookup -type=ANY dioda.dobreprogramy.pl. (z kropką na końcu)
Zanim odkryłem to, zdążyłem niepoprawnie odpowiedzieć :-/

Zadanie fajne.

FAAA_XNOR   4 #88 16.09.2012 10:08

Ja za to obejrzałem edytorem hexadecymalnym obrazki dioda-on.png i dioda-off.png. Jeden z nich ma około 500 bajtów a drugi około 2000. Próbowałem nawet je encod-wać.
Pozdrawiam

Maniek_88   10 #89 16.09.2012 10:20

Ojej, zostałem doceniony przez Docenta :D Czuje sie zaszczycony, polecam sie przy układaniu kolejnych zadań-wierszyków.

A co do konkursu. Pisałem w komentarzach własnie o odpowiedzi 21 że pytanie może prowadzić do tego rozwiązania. Cerber to była metafora kerberosa z WS2012. Ale fakt że też prowadziło to do Cerbertusa i mogła być to tak samo odwołanie w tym kierunku.

Dodatkowo napisanie że przecież konkurs dotyczy windows server i to powinno nakierować jest wg mnie słabym argumentem. W koncu w informacji o konkursie było napisane:
"Pytania i zadania, mimo że zabawę sponsoruje Windows Server 2012 (i pomocne może okazać się pobranie wersji testowej), dotyczyć będą wielu tematów i dadzą szansę wykazać się absolutnie wszystkim."

Ale suma sumarą zadanie niezłe, powiem szczerze że współpracowalem z kolegami ze zlotu nad rozpracowaniem ukrycia pytania i trochę nam zeszło. Trzeba było zrobić 2 pola na odpowiedź, 1 na skopiowanie pytania, drugą na odpowiedź i punktować chociaż za 100 osoby które do pytania dotarły bo to już wymagało sporo gimnastyki...

I pomyśleć że odpowiedź mialem w nicku :D

Autor edytował komentarz.
drobok   14 #90 16.09.2012 10:22

@tfl, nie chodziło mi tu o ciebie, tylko o gościa od teorii spiskowych, napisał jeden z komentarzy, ale nei chciało mi się całości jeszcze raz czytać, wybacz jeśli źle to odebrałeś :)

  #91 16.09.2012 10:23

No i jestem w gronie poległych na FTP :)

drobok   14 #92 16.09.2012 10:23

ehm, by nie było kolejnego tego samego komentarza, jak by c na k zamienić to reszta też by to znalazła (oc chodzi o grupę od 21)

Autor edytował komentarz.
command-dos   18 #93 16.09.2012 10:30

"No, muszę przyznać że wspiąłem się na wyżyny moich poetyckich zdolności by ułożyć tę łamigłówkę ;-)" - potwierdzam! To co zrobiłeś, to jest po prostu majstersztyk. Jeśli ktoś tego nie docenia, to znaczy, że nigdy nie próbował ułożyć wiersza i wyrazić tego czego chce w czterech(!) rymowanych wierszach. Nigdy nie byłem dobry z polskiego, ale gdy przeczytałem ten fragment: "Na jakim porcie szczeka pies Cerber?" od razu wyobraziłem sobie piekielną otchłań, gdzie przy Styksie obskurny port, przy którym waruje trójgłowa bestia :) mroczne klimaty - naprawdę, aż ciarki przechodzą. Do tego wszystkiego ta zagadka działa - szkoda, że na j. polskim nie było interpretacji wierszy takich poetów, jak Ty :)
Całość oceniam na 6+ i życzyłbym sobie, żeby następne zagadki były przynajmniej w połowie takie dobre, jak ta. Zwyczajnie, niczego lepszego nie da się już wymyślić...

Docent REDAKCJA  14 #94 16.09.2012 10:33

@Maniek_88:

Argument że konkurs jest o Windows był tylko pomocniczy ;) Tak jak posałem na blogu, druga część wierszyka o biletach i logowaniu miała Cię naprowadzić na Kerberos (do FTP chyba bilety nie bardzo pasują, a przynajmniej powinny dać do myślenia) ;)

Maniek_88   10 #95 16.09.2012 10:33

A co do otrzymania pytania, u nas pomocna okazala się witryna (nie powiem kto to wymyślił, bo bym zdradził naszą szajkę :P):
http://www.kloth.net/services/dig.php
już na niej nie potrzebna byla żadna specjalna wiedza :)

Maniek_88   10 #96 16.09.2012 10:40

@Docent
Patrząc na przenośnie jaką było cale pytanie mogłem również uznać bilety jako przenośnię wejścia na serwer :) Ja się nie czepiam bo to tylko zabawa, więc nie mam żadnych pretensji itd. Tylko najpierw mamy mega przenośnię, a potem w 2 części było niby coś co mam odczytać dosłownie. Powiedz mi co by miały znaczyć słowa "pies" i "szczekanie" do Keberosa gdybym mial je odebrać tak samo bezpośrednio jak ten bilet? Pytanie trzeba było czytać jak to się mówi "między wierszami" i osoby nie znające Keberosa poszły drogą Cerbertusa i już :)

Pomijam fakt że mogę mieć Ciocię która ma psa Cerbera, który często szczeka na porcie w Gdyni, ale żeby na ten port wejść muszę wiedzieć że on tam jest, i kupić sobie bilet bo np. wejście na port jest płatne :P (wiem że naciągane, chce tylko pokazać ze albo całościowo traktuje pytanie jako przenośnie, albo w całości uznaje pytanie za konkret)

3cia interpretacja słowa bilet. Kiedy nie pasowal mi nijak do Cerbertusa pomyślałem że za to zadanie przewidziane są dodatkowe nagrody w postaci biletów na MTS bądź inne wydarzenie :)

Autor edytował komentarz.
M@ster   17 #97 16.09.2012 10:44

@Docent
Tylko wiesz, trudno się domyślić które słowa z tego wierszyka mają znaczenie a które nie. Równie dobrze róża na początku mogła coś oznaczać a nie bilet ;) O ile pies był oczywisty to reszta to już domysły dla osoby zgadującej o co biega.

underface   14 #98 16.09.2012 10:44

A pomyslec że jedna z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem to w przeglądarce wpisałem dioda.dobreprogramy.pl:88
Nic się nie pokazało więc porzuciłem ten trop na nieco inny. Sądząc nawet że pytanie może być podchwytliwe

underface   14 #99 16.09.2012 10:47

@ RaveStar skończ spakować, na prawdę przykro mi że nie masz pierwszego miejsca, ale ... Kogo to obchodzi. Dla większości to zabawa, a ty szukasz drugiego, jak nie trzeciego dna

djfoxer   19 #100 16.09.2012 11:04

Docent, ależ żeś to wymyślił :P
Pytanie jednak nie było jednoznaczne, można było równie dobrze wywnioskować, że należy zalogować się na jakimś porcie do FTPa i tam będzie odp.
Już nie wspomnę o wysyłaniu pytania na @, czy skanowaniu otwartych portów :P

Jednak satysfakcja jest :)

przemor25   14 #101 16.09.2012 11:06

@RaveStar
Kiedy wreszcie zrozumiesz że w kerberosie rozumianym jako protokół uwierzytelniający, domyślnym może być tylko jeden port 88 a nie dziesięć które gdzieś tam wkleiłeś z neta?

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #102 16.09.2012 11:08

Dla wszystkich, ktorym podobalo sie pytanie Docenta i maja akurat jeden dzien do stracenia polecam serdecznie:

http://challenge.spider.io/


PS
@przemor25

Ubawiles mnie doborem slow :)

Autor edytował komentarz.
dsp32bit   6 #103 16.09.2012 11:25

czy tylko ja myslalem ze pytanie wiaze sie z zalogowaniem przez kerberosa zgodnie z wytycznymi:
login:roze
passwd: serwer

i przez 3h od 1szej szukalem serwera uwierzytelniajacego ? XD i bonus okolo 100pkt rozwial wiatr ? :D

Jaahquubel_   13 #104 16.09.2012 11:27

"Najtrudniejszy pierwszy krok..."
Powinno być na odwrót. O Kerberosie słyszałem, o nslookup - nie.

  #105 16.09.2012 11:42

Trolle są zawiedzione bo Google nie zwróciło im odpowiedzi. Trzeba było pomyśleć a to już przekraczało możliwości niektórych userów. Gratuluję tym którym się udało i tym którzy próbowali. Zadanie nie było łatwe.

Axles   18 #106 16.09.2012 11:49

Pięknie przygotowane zadanie, ile myślałeś Docencie nad całością jak i nad samym wierszykiem, do którego się przyznałeś że łatwo nie było? :)
Swoją drogą sądziłem, że ten konkurs jest rozwiązywany w pojedynkę przez wszystkich zainteresowanych, a teraz się dowiedziałem, że jednak potworzyły się grupki IRCowe itp. i razem kombinują nad odpowiedziami, szkoda.

Autor edytował komentarz.
Docent REDAKCJA  14 #107 16.09.2012 11:55

@Jaahquubel_:

A o digu? ;)

Mifczu   12 #108 16.09.2012 11:56

Nieźle ja wpisałem w hosta lokalnie domenę i dostałem błąd 403 i tam pytanie "Co się stało?" i na nie odpowiedziałem, że najprawdopodobniej źle ustawione prawa do plików :D Niestety na to co docent wymyślił nie wpadłem

Piotrek_20   11 #109 16.09.2012 12:16

@beduin75, ha, Twoje żarty są zawsze bardzo dobre :)

mkwm   3 #110 16.09.2012 12:35

Tak sobie przejrzałem komentarze które pojawiły się tutaj po tym jak poszedłem spać i muszę przyznać że komentarz tskr o "odsiewaniu ziarna od domorosłych linuksiarzy i innych androidziarzy, którzy na niczym mądrym się nie znają" wyjątkowo przypadł mi do gustu.

Jak na ironię, jestem domorosłym informatykiem, który zadanie rozwiązał z Androida łącząc się po drodze do serwera z Linuksem po SSH, bo nie miał lokalnie komendy "host". :P

_qaz7   6 #111 16.09.2012 12:38

@RaveStar "Nie obrażaj Linuksowców bo już udowodniłem, że nie było jednoznacznej odpowiedzi."

Udowodniłeś jedynie, że to co piszesz to zwykłe pieniactwo.

RFC 1510 opisujący Kerberosa w punkcie "8.2.1. IP transport" wskazuje port 88.

A z linku, który wkleiłeś a którego nie przeczytałeś, stoi:

"RFC 1510 defines that a Kerberos client should connect to a KDC (port 88) using the connectionless UDP protocol. Microsoft Kerberos BY DEFAULT uses UDP. (...)"


Autor edytował komentarz.
okokok   12 #112 16.09.2012 12:39

mkwm, podobnie jak ja, tylko że ja z windows phone, ale też przez centosa na moim serwerze :D
dzięki za link :) i znowu dostane banie z lektury :D

Eleks   10 #113 16.09.2012 12:42

@Axles
Żadne grupki się nie potworzyły, które rozwiązują wspólnie zadanie, bo wszyscy, choć to ciągle zabawa, nadal ze sobą rywalizujemy...
Na IRC-u były co najwyżej malutkie podpowiedzi do tego, jak się do zadania zabrać, albo z jakich stron skorzystać (Maniek_88) jeśli nie znasz stosownych narzędzi pod Windowsem... Tyle.

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że w komentarzach pod newsem ktoś zachęcał do - 1) Kopania, 2) brania się za łopaty..., poza tym ludzie pisali o sKOPanych sprawach i innych. Mam rozumieć, że też z nimi na współkę wszyscy rozwiązywali zadanie?
P.S. Nikt na IRC-u banowany nie jest - zapraszamy nawet Redakcję :D

  #114 16.09.2012 12:53

"Po prostu jak wielu z Was wie kiedyś było to naturalne, aby dodawać przedrostki www do wszystkiego."

Pewna strona eurosportu na euro 2012 była dostępna z http:// a na http://www wywalało, że strona nie odnaleziona ;-)

Over   9 #115 16.09.2012 12:55

No to we wczorajszym pytaniu docent pokazał co potrafi ciekawe co będzie za tydzien znając zycie cos zupełnie innego :)

AndrzejG   10 #116 16.09.2012 13:32

Świetne! Brawa Docentowi się należą za tą łamigłówkę :)

Songokuu   15 #117 16.09.2012 14:05

Dziedzictwo Rayana :P

Neo   12 #118 16.09.2012 15:27

A ja powiem szczerze, że najmniej się przejmowałem tym zadaniem.
Ponieważ cały konkurs traktuję jako zabawę, a nie dużą rywalizację.
W tym tygodniu, udało mi się być na 43 miejscu (jeden dzień się nacieszyłem :))
Choć nie wierzyłem że mi się uda uzyskać takie miejsce. :)
Powiem szczerze, że z diodą zabawa przednia jest. :)


Pozdrawiam. :)

Jaahquubel_   13 #119 16.09.2012 15:54

@Docent
Też nie. Moja znajomość zagadnień sieciowych kończy się ping, traceroute i whois.

_qaz7   6 #120 16.09.2012 16:38

@RaveStar - dobrze, że tu jesteście i piszę to zupełnie poważnie, bo coś się tu dzieje dzięki temu

adamwiacek   3 #121 16.09.2012 17:50

ja wygogolowałem pies cerber, to wyszło mi watchdog i dałem port watchdoga :)

edelmann   12 #122 16.09.2012 18:56

Przepraszam, ale o co chodzi? :)

aaron666   2 #123 16.09.2012 22:15

nie ten konkurs Docent. Pisz na portalach dla wierszomaniakow.
Tu takie cos to poracha i bezmyslne utrudnianie. Jak juz to powinniscie punktowac kazdy z 3 etapow inaczej.

fankofil   4 #124 16.09.2012 22:31

@beduin75

brakowało mi Twoich komentarzy :P już myślałem że w tej edycji nie bierzesz udziału :)

WODZU   18 #125 17.09.2012 08:42

Świetne zadanie :) Szkoda że przez weselny weekend nie było mi dane wziąć w nim u działu. Jednak wątpię abym przez nie przebrnął :)

Alex81   3 #126 17.09.2012 09:38

Ja akurat treść pytania znalazłem "troszkę" inaczej :) Jednak treść była tak podchwytliwa, że strzeliłem odpowiedź nr portu :]

  #127 17.09.2012 10:37

byłem o włos od pytania, nie znałem po prostu argumentu type=Any ;/ człowiek całe życie się uczy

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.