Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wieści z placu boju

Nareszcie udało mi się znaleźć kilka minut, by na spokojnie usiąść i przekazać Wam najnowsze wieści z "placu boju", czyli Zamku Ryn, gdzie od wtorku intensywnie pracujemy nad przygotowaniem trzeciego zlotu czytelników dobreprogramy, TechIT i Gamikaze - HotZlot 2009 :) Nie mam obaw przed nazwaniem zamku "placem boju", bo w tym roku nie tylko pracujemy tam nad HotZlotem, ale praktycznie równocześnie uruchamiamy nową wersję vortalu. Możecie mi wierzyć, jest to dla nas nie lada wyzwanie, a najtrudniejsze zadania dopiero przed nami - samo uruchomienie serwisu we wtorek popołudniu to nie koniec. Chciałbym z tego miejsca podziękować w imieniu redakcji za wszystkie ciepłe komentarze i słowa uznania, a także krytyczne, konstruktywne komentarze - choć nie zawsze mamy czas na odpowiedź, wszystkie czytamy i bierzemy (lub dopiero weźmiemy, po HotZlocie) pod uwagę. Jednocześnie proszę wszystkich o wyrozumiałość - pracujemy tutaj naprawdę po kilkanaście godzin na dobę i nie zawsze możemy odpowiednio szybko reagować na problemy, choć staramy się, przynajmniej w tych najistotniejszych sprawach.

Myślę, że problemy z dodawaniem komentarzy mogę już zakwalifikować jako rozwiązane - przyznajemy, w momencie odpalenia serwisu były one uciążliwe, ale chyba już się z tym uporaliśmy. Poprawiliśmy też problemy z pisaniem komentarzy (np. brak możliwości tworzenia nowych linii). Były też problemy z logowaniem i niedochodzącymi, mimo wszystko najprawdopodobniej nie z naszej winy, linkami aktywacyjnymi - osobom, które się z nami skontaktowały (lub skontaktują) mailowo na adres redakcja@dobreprogramy.pl aktywujemy konta ręcznie. Uczulamy także na to, że pierwsze logowanie musi zostać koniecznie przeprowadzone na vortalu, próba zalogowania na forum po raz pierwszy od migracji skończy się fiaskiem. Wczoraj podpięliśmy także stare linki do kanałów RSS - osoby, które mają skonfigurowane czytniki na stare linki powinny już otrzymywać treści z nowej wersji serwisu, ale oczywiście zachęcamy do zmiany RSSów na nowe.

Korzystając z nowego miejsca w naszym vortalu - blogu czytelników - chciałbym też przybliżyć nieco formułę tego działu. Musimy przyznać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni Waszą reakcją i pierwszmi postami w tym dziale - o to właśnie w tym wszystkim chodzi! :) Nielicznym, którzy napisali swoje posty, ale nie zostały one opublikowane, wyjaśniamy - na blogu czytelników chcielibyśmy może nieco przewrotnie uciec od konwencji osobistych blogów, a zamiast tego stworzyć jednego dobroprogramowego bloga, gdzie będziecie mogli blogować o swoich doświadczeniach z oprogramowaniem, światem IT, Internetem i innych pobocznych wątkach. Wierzymy, że jeden blog pisany przez wiele osób będzie ciekawszy, niż wiele blogów indywidualnych i taką formułę chcielibyśmy tutaj zastosować. Pierwsze efekty pokazują, że chyba się to sprawdzi, ale oczywiście ostateczny osąd jak zawsze pozostawiamy Wam :)

Kontynuując temat nowości w nowej odsłonie vortalu, nie będziemy zdradzać (przynajmniej od razu) co dokładnie i w którym miejscu się zmieniło - samodzielne odkrywanie nowych funkcji to świetna zabawa, a nowości będzie jeszcze przybywać :) Dla nas najważniejsza nowością jest (a może raczej dopiero będzie) kilkukrotne powiększenie bazy programów - teraz mamy bowiem nie tylko przeniesioną z poprzedniej wersji i naturanie stale uaktualnianą bazę stabilnych programów dla Windows, ale także bazę dla Linuksa, Mac OS oraz ich rozwojowe odpowiedniki, a także wersja 64-bitowe. Zdajemy sobie jednak sprawę, że budowa tak szerokiej bazy programów niemal od zera potrwa przynajmniej kilka tygodni - prosimy Was zatem o zrozumienie i póki co oddajemy do testów kilka przykładowych programów dla Linuksa i Mac OS. Z czasem coraz więcej programów będzie miało dostępne galerie, wersje rozwojowe, szersze opisy i oceny.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga - wiemy, że serwis nie działa jeszcze tak szybko, jak powinien i że miejscami pojawiają się problemy. Pracujemy nad nimi nieustannie i prosimy o cierpliwość - odpalenie nowej, napisanej przez nas kompletnie od zera wersji tak dużego serwisu jest ogromnym przedsięwzięciem. Zdecydowaliśmy się na jej uruchomienie w wersji beta, bo tak naprawdę możemy ją wykończyć dopiero wtedy, gdy działa w rzeczywistym środowisku i pod dużym obciążeniem. Wierzymy, że z Waszą pomocą nam się uda :) 

Komentarze

0 nowych
corrtez   12 #1 27.08.2009 13:26

Jak narazie jest ok, I oby tak dalej chlopaki!!
:)

przemopk   12 #2 27.08.2009 13:33

życzę wytrwałości, niestety z Opery nie mogłem wysłać tego komentarza

Kecarg   5 #3 27.08.2009 13:44

W takim razie, życzę powodzenia w udoskonalaniu vortalu i przygotowaniach do HotZlotu. Mam nadzieję, że vortal niedługo będzie się szybciej wczytywał - chociaż i tak nie jest źle, ale czasami potrafi trochę zamulić.

Mam tylko takie jedno pytanie: Czy zamierzacie wprowadzić skalowanie strony czy już zostanie tak jak jest?

Blotny   8 #4 27.08.2009 14:02

Hmm, właśnie możliwość pobierania wersji rozwojowych bardzo mi się podoba :P.

Docent REDAKCJA  14 #5 27.08.2009 14:33

@Kecarg:

Wprowadziliśmy ustaloną* szerokość serwisu, by ujednolicić wyświetlanie wszystkich materiałów (newsów, blogów, artykułów) dla wszystkich użytkowników niezależnie od rozdzielczości. Niemniej otrzymujemy sporą liczbę komentarzy krytycznie odnoszących się do tego pomysłu, więc sprawę przemyślimy raz jeszcze.

* - osoby z rozdzielczością 1024x mają wersję skalowaną "w dół", czyli węższą, bez piątego zielonego boksa u góry

borzole   4 #6 27.08.2009 14:50

Te tzw. blogi mogły by być oceniane jak na wykopie i dopiero sensowne by lądowały na głównej. Zaoszczędziło by to mnóstwo pracy moderatorom, bo usuwali by tylko te niezgodne z regulaminem/nie wygodne, a śmieci by znikały pod minusami userów.

Mój wpisy o przerobionym CSS wypadł - rozumiem powód. Jednakże "wersja light" serwisu by się przydała, bez wodotrysków, czyste przeglądanie treści i pobieranie programów, a tylko reklamy byście sobie zostawili :P. W pełnej wersji serwis naprawdę muli i to może wam zniechęcić wielu userów. Pomyślcie o tym, bo to naprawdę niewiele pracy, a wielu by doceniło.

Neo   12 #7 27.08.2009 14:51

Oby Tak Dalej droga Redakcjo. :)
Życzę Dalszych postępów. :)
Moim Zdaniem wprowadzenie Blog to bardzo dobry pomysł.
Ponieważ nie wiem jak inni ale jeśli będę korzystał z blogu to Jedynie Tylko do tego żeby napisać jakiegoś tutka lub coś podobnego. :)


P.S
A mam jeszcze Takie Pytanie Czy planujecie wprowadzić taki dział jak np. Poradniki. Gdzie by mógł użytkownik vortalu napisać poradnik.
Myślę że był by to też dobry pomysł. Jak by mógł każdy użytkownik vortalu napisać jakiś ciekawy poradnik.
Było by to ułatwienie dla wielu użytkowników.
Pozdrawiam Serdecznie Jarek.

  #8 27.08.2009 15:30

Jeśli chodzi o tą ustaloną szerokość serwisu to właśnie świetna sprawa :( ... może dla zalogowanych użytkowników chociaż by udostępnić taką możliwość zmiany na tą wersję ?

Kecarg   5 #9 27.08.2009 15:58

@Docent:

No ja myślę, że jednak wprowadzicie skalowanie strony. Nie musi być żadnych dodatkowych boksów tylko te co są byłyby trochę szersze niż obecnie na większych monitorach a strona ładniej by wyglądała w pełnym oknie.
Ja sobie szczególnie ceniłem dobreprogramy za to, że się dostosowują do okna przeglądarki, bo jest to wygodne i ładniej wygląda a niewiele stron internetowych tak robi.

Więc mam nadzieję (i wiele innych userów), że wprowadzicie skalowanie strony. W ostateczności jakieś ładne tło do tego co teraz jest ale i tak uważam, że skalowanie jest najlepszym pomysłem.

Pozdrawiam!

  #10 27.08.2009 16:16

repost komentarza z strony głównej

do REDAKCJI, Cebuli, Tomicka i reszty ekipy:
(oczywiście proszę ten komentarz normalnie opublikować ;P )
minęły dwa dni od wydania "nowej" wersji DP
- nie widać żadnej poprawy, naprawiliście na szybko demonstracje i to chyba tyle
- nie wiadomo co z rejestracją na portalu, zarejestrowałem swój nick i ... wisi to gdzieś w powietrzu, nie można się zalogować, nie można przypomnieć hasła, nie można aktywować... i nie wiadomo co dalej!
- kursory w komentarzach, nadal nie działają! w ogóle PO CO tak mocno to oskryptowaliście JS ?!?!

- jak gdzieś trochę wcześniej Cebula wspomniał nie można się dokopać do informacji o zmianach i wpisów autorów DP - nie ma żadnego wyróżnienia!!! -- wystarczy dać wasze wpisy innym kolorem, boldem, kolorem ramki czy w inny sposób wyróżnione...
- także w blogach.
- co do blogów proponowałbym system reputacji autorów i ich filtrowania; nie każdy chce czytać wynurzenia 13-latka którego wiedza jest mizerna a czasem wręcz szkodliwa bo błędna! Który spłodził jakiś "mądrze" brzmiący tekst... (który jest stekiem bzdur :> )

ps. doszukałem się informacji o zmianach na blogu, ponownie, trzeba kopać i szukać żeby się czegoś dowiedzieć, wszystko to mało przejrzyste...
nie wiadomo czy przeszukiwać komentarze, forum, blog, a może w linku w ze stopki "o vortalu" coś będzie ? ;///

proponuje zamiast "szukajcie (zmian) a znajdziecie" porządny changelog jak przy programach i myślę że byłoby po kłopocie

Docent REDAKCJA  14 #11 27.08.2009 16:24

@sUDNIh:

Przykro mi, że nie widzisz żadnej poprawy. Wprowadzamy modyfikacje praktycznie co kilka godzin. Udało się już poprawić kilka rzeczy, o czym pisałem na blogu - niestety w związku z tym, że jesteśmy już w większości w Rynie, musimy priorytetyzować poprawki i w pierwszej kolejności wprowadzamy te najważniejsze. Po HotZlocie strona będzie rozwijać się bardziej dynamicznie. Na pewno wprowadzimy wyróżnienie postów redakcyjnych, problemy z rejestracją - jak pisałem - można wyjaśnić kontaktując się z redakcją mailowo. Kursory również naprawimy jak najszybciej.

Raz jeszcze w imieniu redakcji proszę o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości...

  #12 27.08.2009 16:42

myślę że samo założenie wprowadzenia "nowego" było błędne
nowa beta była dostępna tylko dla was i chyba dla paru "zaufanych" osób, a wystarczyłoby trochę więcej wysiłku włożyć w synchronizację baz (kopiowanie bazy z aktualnej wersji do bety), otworzyć betę dla wszystkich pod jakimś adresem, i spokojnie dopieszczać to co nie do końca działa jak powinno, w ten sposób beta w pewnym momencie by sama dojrzała do statusu wymuszonej bety jaką nam teraz prezentujecie, z tą tylko różnicą ŻE NIE BYŁO BY JUŻ TYLU BABOLI, NIEDORÓBEK I ROZWIĄZAŃ KTÓRE NAJZWYCZAJNIEJ W ŚWIECIE SIĘ NIE SPRAWDZAJĄ.

poszliście drogą big bang, a tu dostajecie big łomot.
definicja faila?

ps. nagle jak mi kursory nie działają, widzę jak mnie krew zalewa (baaardzo delikatnie to ujmując) za tak "oczywistą" rzeczą... proszę tu nadać najwyższy priorytet!

Docent REDAKCJA  14 #13 27.08.2009 16:49

@sUdnih:

Rozważaliśmy długo możliwość uruchomienia dwóch wersji jednocześnie - niestety technicznie okazało się to niemożliwe z kilku powodów, więc zmuszeni byliśmy do bezpośredniej migracji. Kursory są na liście poprawek z wysokim priorytetem.

szymanekp   2 #14 27.08.2009 19:21

@sUDNIh:

weź sobie na wstrzymanie i przeczytaj kilka razy wpis Docenta na blogu
a tu masz link żebyś nie szuka: ł http://www.dobreprogramy.pl/Wiesci-z-placu-boju,Blog,14234.html

borzole   4 #15 27.08.2009 19:58

"- co do blogów proponowałbym system reputacji autorów i ich filtrowania; nie każdy chce czytać wynurzenia 13-latka którego wiedza jest mizerna a czasem wręcz szkodliwa bo błędna! Który spłodził jakiś "mądrze" brzmiący tekst... (który jest stekiem bzdur :> )"

No właśnie, to co się teraz dzieje jest poniżej wszelkiego poziomu. Jesteście portalem dla 13 latków, czy z dobrymi programami? Litości, nie dajcie się zwariować i kasujcie te bzdurne wypowiedzi, bo to co się pojawia na głównej buduje, a w tym przypadku psuje waszą renomę. Postawcie trochę wyżej poprzeczkę.