Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Z wizytą w Roubaix 4, nietypowej serwerowni firmy OVH

Niedawno mieliśmy okazję zwiedzić jedną z największych serwerowni w Europie, budynek Roubaix 4 tworzący kompleks serwerowy należący do firmy OVH. Firma jak wiadomo jest ogromnym dostawcą usług hostingowych z ponad 8 milionami klientów na całym świecie, co niewątpliwie skłania do refleksji: jak działa tak duże środowisko IT, w jaki sposób jest zarządzane i ile kosztuje utrzymanie tego wszystkiego? Na część z tych pytań udało nam się znaleźć odpowiedzi w Roubaix na przedmieściach Lille we Francji, gdzie mieści się siedziba główna OVH.

OVH jest dość specyficzną firmą i to z różnych względów. Czy wiedzieliście, że jest to praktycznie rzecz ujmując rodzinny biznes? Do dzisiaj, pomimo ogromnych rozmiarów, właścicielem firmy jest rodzina Klabów, na czele z prezydentem firmy, Henrykiem Klabą, który notabene urodził się w Polsce i wyjechał do Francji rozpocząć nowe życie i nowy biznes - właśnie OVH. Firma jest więc zarządzana zupełnie nie w stylu wielkich korporacji, choć posiada oddziały w 16 krajach na 3 kontynentach i zatrudnia 430 pracowników. Wyraźnie jednak daje się wyczuć rodzinny, bardzo przyjazny dla wszystkich wokół klimat.

Wróćmy jednak do tego, co tygryski lubią najbardziej ;-) OVH ma kilka serwerowni rozproszonych na całym świecie: cztery w Roubaix, jedną w Paryżu, pierwsze kontenerowe datacenter w Strasburgu, a także - aktualnie w budowie - w Montrealu. Łącznie jest to 15 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 2600 racków przechowujących 110 000 serwerów o mocy znamionowej 15 MVA. My zwiedzaliśmy najnowocześniejsze i z uwagi na zastosowane rozwiązania chyba najciekawsze datacenter, czyli Roubaix 4 zbudowane w 2010 roku. Te właśnie interesujące rozwiązania pozwalają uzyskać w całym obiekcie wskaźnik PUE (Power Usage Effectiveness - efektywność wykorzystania energii) na poziomie 1,1. Oznacza to, że do chłodzenia serwera 100W zużywa się jedynie 10W. Niższy wskaźnik PUE na świecie ma chyba tylko Google - około 1,08. Sieć OVH przetwarza 1 terabit na sekundę ruchu swoich klientów, posiada 31 punktów peeringowych na 3 kontynentach. W Polsce ze swoją infrastrukturą jest obecna w Warszawie, choć oddział znajduje się we Wrocławiu.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...

Naturalnie wentylatory w zasilaczach i klimatyzacja wiejąca od podłogi nie dadzą tak dobrych efektów. Wszystkie serwery w Roubaix 4 chłodzone są wodą. Dość wspomnieć, że cały sprzęt stosowany w serwerowniach OVH jest projektowany i produkowany przez inżynierów firmy, oczywiście na podstawie podzespołów dostarczonych przez partnerów takich jak Intel czy AMD. Swoboda konstrukcji pozwala nie tylko zaprojektować wydajne chłodzenie, ale i "upchać" możliwie dużo na możliwie małej przestrzeni. Niemniej woda to nie wszystko - podobne chłodzenie możemy mieć przecież i w domu. Sekret tkwi w projekcie całego budynku. Jest on kwadratowy, ale z pustym środkiem. Serwery montowane są dookoła, a specjalne, inteligentnie sterowane rolety otwierają i zamykają dopływ powietrza z zewnątrz. Ciepłe powietrze z kolei wypychane jest do wewnątrz, do otwartego dziedzińca budynku, skąd może swobodnie się wydostać. To właśnie w połączeniu z chłodzeniem wodą oraz stosowaniem odnawialnych źródeł energii (energia wodna i wiatrowa) pozwala wskaźnik PUE obniżyć niemal do minimum. Skoro jesteśmy już przy konstrukcji budynku, wspomnijmy jeszcze o innej ciekawostce: serwerownia Roubaix 4 wykonana jest niemal w całości z... drewna. Dlaczego? Takie zalecenia płyną wprost od straży pożarnej. Drewno pali się po prostu najdłużej i "najbezpieczniej" (pod względem wydzielania toksyn), więc służby mają dużo czasu by dotrzeć na miejsce i pożar ugasić...

Jeśli macie pytania, postaram się na nie odpowiedzieć :-) Wcześniej obejrzyjcie jednak film prezentujący serwerownię Roubaix 4, znajdziecie tam między innymi szczegółowe informacje na temat przepływu powietrza przez budynek wraz z ilustracjami. 

sprzęt internet serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 14.05.2012 12:44

C'est génial! :) Fajna sprawa pozwiedzać sobie takie centrum danych i dowiedzieć się tylu ciekawostek :) Z tym drewnem to mnie na początku zszokowało, ale jak się temu przypatrzeć to w sumie rozwiązanie proste i chyba najlepsze.

mati75   7 #3 14.05.2012 13:21

Z tymi temperaturami to naprawdę fajna sprawa. Jeden z moich serwerów w ovh ma w tej chwili Core 0: +10.0°C (crit = +100.0°C)
Czyli jakby znajdował się w lodówce :D

McDracullo   17 #4 14.05.2012 18:13

Świetna sprawa :) Mnie zastanawia tylko, czy ogrzanej w ten sposób wody przez serwery nie można by wykorzystywać do czegoś innego (np. ogrzewania małego mieszkania zimą, czy pomieszczeń pracowników ;) ) - uzyskali by jeszcze lepszy współczynnik strat energii ;)

A jak z zasilaniem takiego centrum? Zapewne w okolicy stoją jakieś generatory zapewniające nieprzerwaną prace serwerów - czy też były projektowane przez ovh i czy wzięto pod uwagę ich przyjazność dla środowiska? :)

underface   14 #5 14.05.2012 20:56

oglądając ten film przypomniał mi się artykuł o serwerowni budowanej dla ministerstwa w Polsce (chyba infrastruktury ale mogę się mylić) zbudowali budynek, a później się okazało, że działka jest źle lub w ogolę odwodniona co sprawiło, że w budynku była straszna wilgoć, do tego stopnia,że gromadziła się woda - ciekawe czy projektanci i inwestorzy też chcieli chłodzić serwery wodą haha:d

projekt miał kosztować nieduże pieniądze, a z tego co pamiętam okazał się klapą, rozważano nawet wyburzenie budynku i budowę nowego

patryk9200   8 #6 14.05.2012 22:25

Mam tam serwer dedykowany ;-) Dokładnie w tej serwerowi :)

patryk9200   8 #7 14.05.2012 22:30

Apropo filmu... ten sam od dawna jest na stronie OVH :)

  #8 15.05.2012 01:43

IMHO ciekawsze są serwerownie MS w których działa AZURE. Otwarty dach, kontener jako moduł i sposób ich dostarczania:
http://www.youtube.com/watch?v=LiMq_5L1MQg&feature=related

RONINZGR   4 #9 15.05.2012 08:16

Świetna sprawa. To pokazuje jak można świetnie spełniać marzenia i jednocześnie kreować biznes. Właśnie jestem na etapie przenoszenia domen do serwisu OVH. Mają ogromne możliwości jednak uważam, że troszkę są za drodzy jeśli chodzi o serwery dedykowane i VPS. Oczywiście jakość kosztuje ale z drugiej strony konkurencja potrafi być z dwa razy tańsza.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 15.05.2012 08:39

Ciekawe rozwiązanie. Zastanawiają mnie jednak dwie sprawy.
Po pierwsze - przecież drewno jest jednak materiałem łatwopalnym - jakby nie patrzeć są materiały bardziej ognioodporne od drewna
Po drugie - skoro całe ciepło wydziela się na dziedziniec budynku, to można by to ciepło jeszcze wykorzystać, zmniejszając koszty np ogrzewania biur

underface   14 #11 15.05.2012 09:43

Bo konkurencja zarabia na tych co wykupują domeny za 0 zl a przedłużają za około 100. Za to ovh ma jedno z najtańszych jeżeli nie najtańsze przedłużenie domeny na rok bo jakieś 47 z vat. A przynajmniej tyle płaciłem początkiem marca

Patrząc innym tropem ciekawe czemu nie wybudowali większego tego budynku

jullo89   3 #12 15.05.2012 16:13

@Shaki81 >> drewno łatwiej jest podpalić, rozpalić gdy nie jest zabezpieczone, ale jeżeli chodzi o to czas na spalenie, przełamanie / złamanie i zawalenie się grubej belki jest naprawdę duży. W porównaniu metal gdy się nagrzeje staje się miękki i się wygina.

przemor25   14 #13 15.05.2012 16:29

Planuję wakację w tych okolicach, może zahaczę o Roubaix. Jest jakaś możliwość zwiedzenia serwerowni? ;p

djfoxer   19 #14 17.05.2012 23:25

Szkoda tylko, że jakość tych najtańszych dedyków oferowanych przez OVH jest bardzo słaba. Oferty ze średniej półki są naprawdę warte polecenia!!! Jednakże te z najtańszej oferty to całkowita porażka, bardzo duża awaryjność dysków jest czymś na porządku dziennym. Dziwne.

aPoCoMiLogin   11 #15 18.05.2012 13:12

@djfoxer z jednej strony racja, bo sam ostatnio miałem sytuacje że padł dysk, na szczęście raid 1 ;) więc szybka wymiana i synchronizacja. Ale z drugiej strony, mam tam jeden serwer który się już trzyma przeszło 4 lata, a jest to właściwie najtańszy serwer i to jeszcze kinsufi. I po sprawdzeniu smarta, jest w miarę ok, jak na tak długi czas działania. Dodam że jest to oczywiście jedyny słuszny segate ;)

Awaryjność dysków jeszcze idzie jakoś przeboleć, można się zabezpieczyć poprzez raid, czy częste kopie, ale pozostałe usługi mają rewelacyjne.

hiropter   11 #16 21.05.2012 07:50

Zastanawia mnie jedno? Jak zabezpieczony jest serwer przed zmiennymi warunkami pogodowymi? Przecież skoro rolety się otwierają i zamykają, to powietrze z zewnątrz, które oprócz kurzu niesie masę innych tworów, może w łatwy sposób zniszczyć serwer, czy też inne urządzenie biorące udział w wymianie danych...

  #17 06.11.2015 18:19

Można w jakiś sposób zwiedzić osobiście? Ktoś coś wie?

  #18 26.11.2015 18:13

Jaka jest temperatura wody na wejściu do Serwerowni, czy można użyć do chłodzenia takiego układu wody lodowej o temp. 4 St. C.