reklama

Dokumentacja rejestracji domen gTLD opublikowana

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

ICANN, organizacja odpowiedzialna między innymi za zarządzanie światowym schematem domen opublikowała na swoich stronach roboczą wersję dokumentacji opisującej koncepcję, warunki i procedury związane z rejestracją podstawowych domen najwyższego poziomu (gTLD) - czyli np. takich końcówek jak .google czy .microsoft. Dokumentację można teraz komentować i proponować ewentualne zmiany. O planach umożliwienia użytkownikom rejestracji domen gTLD pisaliśmy jeszcze w czerwcu.

Aktualnie na świecie możliwa jest rejestracja domen z 21 rozszerzeniami gTLD, takimi jak na przykład .com czy .net. Po "reformie" ICANN możliwe będzie rejestrowanie dowolnego rozszerzenia, np. z nazwą własnej firmy. Co ważne, rozszerzenia będą mogły zawierać także znaki spoza angielskiego alfabetu. Niestety za rejestrację własnej domeny gTLD trzeba będzie słono zapłacić - ICANN jest organizacją non-profit i nie zamierza zarabiać na rejestracjach domen, ale same koszty takiej operacji zostały wycenione na 185 tysięcy dolarów. Opłaty rejestracyjne muszą pokryć między innymi koszt wdrożenia rejestracji gTLD przekraczający 13 milionów dolarów. ICANN zastrzega, że jeśli koszty ostatecznie okażą się niższe, to pozostała kwota zostanie rozdysponowana w porozumieniu ze społecznością użytkowników.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama