Dołącz do ponad miliona już testujących Office 2016 i sprawdź kolejne atrakcje pakietu Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Miesiąc temu Microsoft zaoferował wszystkim chętnym (także tym bez konta w chmurze Office 365) możliwość pobrania wczesnej wersji pakietu Office 2016. Zainteresowanie było spore – jak twierdzi producent, łącznie ponad milion osób testuje nową wersję Office na Windows i OS X. Teraz wersja ta została odświeżona, otrzymała oprócz mnóstwa poprawek także kilka całkiem ciekawych nowości. Kompletnej ich listy nie przedstawiono, ale wiceprezes Microsoftu Kirk Koenigsbauer w blogowym wpisie skupił się na kilku z nich.

Jak już wiadomo, najważniejszą przewagą nowego Office'a 2016 nad produktami konkurencji ma być efektywna praca grupowa. I faktycznie, dostajemy kolejne ulepszenia, za sprawą których uwiązani do przeglądarkowych pakietów biurowych popadną w przygnębienie.

Przede wszystkim wszystkie aplikacje Office otrzymały Share – nową opcję na Wstążce, pozwalającą na łatwe udostępnianie dokumentów do redakcji, recenzji czy komentarzy. W menu pojawiła się też opcja Historii, dzięki której można zarządzać wersjami dokumentów, także tych mających współautorów. Możemy w ten sposób przeglądać zmiany i odtwarzać poprzednie wersje.

Użytkownicy biznesowej wersji OneDrive mogą już skorzystać z mechanizmu Real Time Presence, obecności w czasie rzeczywistym, dzięki której na bieżąco widzimy, gdzie w dokumencie współpracownicy wprowadzają zmiany. Już niebawem funkcja ta zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom OneDrive. Kolejnym etapie będzie wprowadzenie mechanizmu Real Time Typing.

Nowy Office ma także ułatwić pracę z dokumentami na poziomie merytorycznym, za sprawą Insights for Office. To kontekstowa wyszukiwarka wszyta w Worda i Outlooka, która pozwala szybko znaleźć relewantne informacje o zaznaczonych w tekście słowach. Póki co jakość tego wyszukiwania, szczególnie dla polskich słów, nie zachwyca, ale nie od razu Rzym przecież zbudowano – ogólnie idea jest dobra, pozwoli rzadziej przełączać się do przeglądarki podczas pracy z tekstem.

Pozostałe zmiany nie są już tak widowiskowe. Warto wspomnieć o dodaniu do Outlooka wprowadzonej już wcześniej w Wordzie, Excelu i PowerPoincie wyszukiwarki Tell Me, która pozwala znaleźć potrzebną funkcję aplikacji na podstawie opisu tego, co chcemy akurat zrobić. Usprawniono narzędzia sprawdzania gramatyki, Koenigsbauer wspomina też o ulepszeniu służącego do analizy i modelowania danych excelowego dodatku Power Pivot.

Instalator pakietu Office 2016 Preview dla Windows 7, 8.1 i 10 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Przypominamy, że to wersja testowa, nie przeznaczona do środowisk produkcyjnych, więc nie miejcie do nas pretensji, jeśli zniszczy wasze dokumenty lub przerazi zwierzęta domowe. W pierwszych testach nie zauważyliśmy jednak żadnych poważnych usterek.

© dobreprogramy
s