r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Dolnośląska policja zarekwirowała około tysiąca komputerów. Na celowniku fani polskich komedii

Strona główna AktualnościBEZPIECZEŃSTWO

Na Dolnym Śląsku trwa akcja związana z pobieraniem plików niezgodnie z prawami autorskimi. Zakrojone na szeroką skalę śledztwo doprowadziło do zarekwirowania już blisko tysiąca komputerów osób korzystających z sieci torrent. Postępowanie świdnickiej prokuratury dotyczyć może mieszkańców miast w całym regionie.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy jest w trakcie prowadzenia śledztwa dotyczącego niezgodnego z prawem autorskim pobrania z sieci torrent polskiego filmu komediowego „Wkręceni” z 2013 roku. Według opisu dostępnego w serwisie filmweb.pl, jego fabuła prezentuje się następująco: zwolnieni pracownicy fabryki samochodów postanawiają wydać swoje odprawy na szalony wyjazd do Warszawy. W małym miasteczku, gdzie się zatrzymują, przypadkowo zostają wzięci za biznesmenów. Co kto lubi.

Mniej lubiane są zapewne wizyty organów ścigania w domach osób, które film pobrały z Sieci. Zgodnie z polskim prawem, które stanowi o nielegalności udostępniania plików objętych prawami autorskimi, w ramach śledztwa w tej sprawie świdnicka prokuratura zleciła zarekwirowanie komputerów osób, które mogły rozpowszechniać „Wkręconych”.

r   e   k   l   a   m   a

Pobieranie plików z sieci torrent wiąże się bowiem z jednoczesnym udostępnianiem ich innym użytkownikom. Zgodnie z dewizą ignorantia juris non excusat, niewiedza internautów i fanów polskiego kina komediowego o takim mechanizmie nie może stanowić ich usprawiedliwienia.

Nie wiadomo jeszcze na ile cała sprawa jest przejawem ścigania rzeczywistych wykroczeń, a na ile kolejnym przykładem copyright trollingu. Zwłaszcza, że część osób, które odwiedziła Policja jest przekonana o swojej niewinności. Niektórzy z nich mają w sprawie status świadków, innym zostały postawione zarzuty.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.