Domeny Torrentz.eu i FileCrop zablokowane na wniosek policji

Strona główna Aktualności

O autorze

Domeny, pod którymi można było znaleźć wyszukiwarkę torrentów oraz wyszukiwarkę plików w cyberschowkach, zostały zablokowane na wniosek Londyńskiej Policji. Funkcjonariusze od kilku miesięcy współpracują z organizacją FACT, reprezentującą Hollywoodzkie studia, nad blokowaniem stron pomagających znaleźć odnośniki do naruszających prawa autorskie plików.

Akcja została rozpoczęta wysyłaniem upomnień do właścicieli takich stron. Osoby prowadzące wyszukiwarki otrzymały od Londyńskiej Policji listy z poleceniem zamknięcia działalności bądź zmiany profilu strony na całkowicie zgodny z prawem. Pod koniec ubiegłego roku do podmiotów zajmujących się rejestracją domen wpłynęły wnioski o zablokowanie adresów licznych nielegalnych stron. Operatorzy podjęli działania — w piątek zablokowana została domena FileCrop.com, pod którą działa przekierowanie do strony policji, dziś przestał działać główny adres wyszukiwarki Torrentz.eu, zarządzany przez polską firmę Nazwa.pl.

Operatorzy wyszukiwarki torrentów są w nieco lepszej sytuacji, gdyż mają jeszcze trzy domeny zapasowe. Nie zmienia to faktu, że będą starać się o zniesienie blokady głównej domeny bądź o przeniesienie jej do innego operatora. Póki co, jest to największa strona, której domenę udało się zablokować Londyńskiej Policji.

Działania oddziału specjalizującego się w ochronie praw autorskich budzą sporo wątpliwości. Przede wszystkim, blokada domeny nie powinna odbywać się na życzenie funkcjonariuszy, ale na wyraźny wniosek sądu — to właśnie przekonało kanadyjskiego operatora easyDNS do odmowy, co zaznaczył prezes firmy, broniąc swoich klientów. Na początku tego roku zebrana przez ICANN komisja uznała, że nie jest dopuszczalnym także przetrzymywanie domeny przez operatora, który zgodzi się na blokadę bądź przekierowanie na policyjne strony. W takim przypadku zarządcy strony powinni mieć prawo do przeniesienia domeny gdzieś indziej. Prawdopodobnie więc Torrentz.eu niebawem powróci.

Walka, jaką próbuje prowadzić Londyńska Policja wydaje się bezcelowa, kiedy patrzymy na poczynania takich stron, jak Circfree.tv. Domena strony została przejęta w ubiegłym tygodniu, ale wczoraj właściciele strony zarejestrowali nową domenę i wszystko działa, jakby nigdy nic się nie stało.

Aktualizacja, 27.05.2014 12:10

Domena Torrentz.eu została uwolniona. Właściciele wyszukiwarki torrentów zlecili prawnikom kontakt z firmą Nazwa.pl i wyjaśnienie, że nie można tak po prostu przejmować czyjejś domeny na zlecenie strony trzeciej. Właściciele strony nie otrzymali odpowiedzi zwrotnej, ale domena została im zwrócona i wszystko działa jak należy.

© dobreprogramy
s