Dostęp do Internetu szybszy, ale już nie tańszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Najnowsze badanie amerykańskiej firmy Point Topic pokazuje, że prędkość dostępu do Internetu na świecie stale rośnie, ale ceny już nie spadają.

Od lat średnia przepustowość dostępu do Internetu dla jednego użytkownika stale wzrasta, ale czasy wielkich obniżek cen prawdopodobnie są już za nami. Pomimo tego w ubiegłym roku ceny łącz światłowodowych, kablowych i DSL spadły dość znacznie, w Stanach Zjednoczonych odpowiednio o 20%, 30% i 37%. Na świecie koszt za megabit w sieciach DSL kosztuje teraz średnio 15 dolarów. Jeśli jednak zamiast samych dolarów zaczniemy porównywać siłę nabywczą, to okazuje się, że od września 2007 światowe ceny pozostawały na stałym poziomie.

Wniosek? Relatywnie rzecz biorąc dostęp do Internetu przestał gwałtownie tanieć, a przynajmniej w krajach dobrze rozwiniętych. Dzieje się tak głównie dlatego, że w większości przypadków rynek jest już niemalże nasycony. Konkurencja cenowa jest już więc niemożliwa na taką skalę, dostawcy zamiast obniżać ceny podnoszą więc przepustowości. Z innych wniosków, jakie można wyciągnąć z badania: DSL nadal pozostaje najtańszą metodą dostępu do Internetu. Za nim plasuje się tylko nieco droższy dostęp w sieciach kablowych. Najdroższe oczywiście wciąż pozostają światłowody.

© dobreprogramy