Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dostosuj przeglądarkę do siebie samego!

Przeglądarki internetowe to oprogramowanie znane przez każdego. To często pierwszy soft jaki uruchamiamy po ukazaniu się pulpitu. Poczta, newsy, ciekawostki to to co tam widzimy. Każdy z nas jest jednak inny. tak więc producenci przeglądarek prześcigają się w możliwości dostosowania programu do własnych potrzeb. Szablony, dodatki to pojęcia znane każdemu. Przyjrzyjmy się ciekawy dodatkom do przeglądarki Mozilla Firefox, czyli popularnego liska.

ColorZilla

Jest to rozszerzenie pozwalające odczytać z podanej strony internetowej, wybranego elementu kolor jaki nas interesuje. Przydatny webmasterom, grafikom, gdyż często buszując w internecie znajdziemy bardzo interesujący odcień, a niestety nie znamy jego "kodu",. Dzięki temu narzędziu poznamy go w mgnieniu oka. Oprócz tego rozszerzenie ma mnóstwo opcji konfiguracyjnych, min.: kopiowanie wartości do schowka, wybór między wartościami HEX, a RGB czy wiele innych.

DownloadThemAll

bardzo prosty, lecz zarazem bardzo zaawansowany menadżer pobierania. Integruje się w pełni z przeglądarką, posiada spora liczbę ustawień. Pozwala na dodanie sum kontrolnych przed pobraniem pliku, by następni po zakończeniu pobierania sprawdzić czy sumy się zgadzają. Lecz to nie jedyna jego zaleta. Jest bardzo przejrzysty i mimo swojej funkcjonalności jest łatwy w obsłudze.

Download Statusbar

Pozwala uniknąć otwierania otwarcia okna pobierania w przeglądarce zastępując podgląd nad paskiem stanu. W bardzo małej, prostej zarazem formie ukazuje to co najważniejsze. Czas, prędkość i graficzny postęp pobrania pliku. Czytelne, a zarazem funkcjonalne.

Firebug

Wtyczka przydatna szczególnie webmasterom. Pozwala na podgląd kodu danej witryny. Umożliwia także odszukanie "kodu" danego elementu po wskazaniu go myszką i "zbadanie" go. Wskazuje także kod stylu CSS do wskazanego przez nas fragmentu, elementu strony.

LastPass

O LastPass czytałem już wpis... Rozszerzenie jest jakby to ująć "częścią" LasPassa. Ciekawy menadżer haseł, który pozwala nam uniknąć zapamiętywania setek haseł do naszych stron, a jedno – właśnie do LasPass. Oczywiście to użytkownik decyduje jakie hasła ma zapamiętać menadżer. Nie mniej to nie jedyna funkcjonalność dodatku. Import haseł z innych menadżerów, chronione notatki to tylko niektóre funkcję. Na uwagę zasługuje także generator haseł – gdyby nam się nie chciało samemu wpisywać. Oczywiście posiadanie dodatku nie zwalania z zachowania czujności i ostrożności podczas korzystania z komputera.

HTML Validator

To rozszerzenie sprawdza kod witryny na jakiej jesteśmy pod kątem błędów. Istnieją 3 typy sprawdzenia do wyboru: Tidy HTML, Parser SGML oraz obydwa. Zalety i wady każdej z nich można przeczytać podczas wyboru w oknie ustawień. Rozszerzenie jest funkcjonalne i zwalnia osobę pisząca kod z każdorazowego sprawdzania walidacji – po prostu robi to za niego. Oczywiście w razie wystąpienia błędów wskaże nam je, dzięki czemu będziemy mogli je od razu poprawić.

ReminderFox

Często o czymś zapominasz? Czekasz na premierę nowego filmu w kinie? Nic bardziej prostszego. Dzięki ReminderFox nie musisz tego wszystkiego pamiętać. Wystarczy dodać przypomnienie. Bardzo funkcjonalny: możliwość definiowania czasu przypomnienia" przed zdarzeniem", kategorie zdarzeń, możliwość wygenerowania wszystkich przypomnień w formie listy i wiele więcej. Bardzo bogate możliwości konfiguracyjne oraz łatwość obsługi to niejedyne zalety tego dodatku. Warto spróbować.

SearchPreview

Dodatek powoduje wyświetlanie się podglądu stron podczas wyszukiwania w internecie np. Za pomocą wyszukiwarki google.pl. Bardzo ciekawe, gdyż już przed wejściem na stronę możemy zobaczyć jak strona wygląda, a często właśnie to wygląd przyciąga nowych użytkowników.

Snap Links Plus

Rozszerzenie umożliwia otworzenie wielu odnośników osobnych kartach w ułamku sekundy poprzez ich zaznaczenie. Po prostu zaznaczamy odnośniki prawym przyciskiem myszy, puszczamy i gotowe.. nasze odnośniki są otwarte.

TabScope

Podgląd otwartych kart za pomocą okienka popup. Przydatne zwłaszcza, gdy mamy otwarta spora liczbę kart i np. Chcemy się dowiedzieć czy dana strona jest już załadowana. Wystarczy wskazać kartę myszką i gotowe. Mamy podgląd.

WOT

WOT (WebOfTrust) to rozszerzenie przydatne praktycznie każdemu użytkownikowi internetu. Dzięki ogromnej bazie stron www oraz czujności innych internautów możemy sprawdzić, które z odwiedzanych przez nas stron są godne zaufania. "Poziom" zaufania prezentowany jest za pomocą trzech kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego przy czym przy, gdy witryna jaką odwiedzamy jest oznaczona ostatnim kolorem – czerwonym – zostaniemy o tym poinformowani. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać bardziej złożona ocenę, czy komentarze dotyczące strony. Wystarczy odwiedzić jej kartę.

Podsumowując nie chodzi o to by mówić, że to są najlepsze z dodatków. jak wspominałem każdy jest inny. Niektórych używałem wcześniej, niektórych przestałem sam używać, gdyż przestały być mi potrzebne. Niemniej jednak są ciekawe i myślę, ze warto zerknąć na nie okiem.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.  

oprogramowanie internet inne

Komentarze

0 nowych
  #1 10.02.2013 14:57

Większość z nich używałem i potwierdzam, że są świetne.

No właśnie, używałem...
Dopóki interfejs Firefoxa nie będzie działał płynnie, to nie będę go używał.

Druedain   14 #2 10.02.2013 15:50

Realizacja wpisu jest sprzeczna z tytułem :P . Piszesz o dostosowaniu pod siebie i indywidualnych potrzebach, po czym sugerujesz innym garść wybranych dodatków (zgaduję, że własnych ulubionych). Domyślam się, że prawdziwym celem było przedstawienie własnych preferencji ;) .

Autor edytował komentarz.
  #3 10.02.2013 15:53

Używam Opery i do niej mogę polecić kilka przydatnych dodatków:
- wspomniane Snap Links - identyczne zastosowanie, ale obsługiwane LPM
- AutoPager - przyspiesza i ułatwia czytanie postów na forach, blogach i przeglądanie wyników wyszukiwania - po prostu tylko przewijamy, a następne strony ładowane są bez konieczności przeładowania strony
- oczywiście AdBlock - bez niego różne portale wyglądają po prostu jak choinki :)
- Better Facebook 2 - moim zdaniem w takim wyglądzie FB wygląda schludniej i wygodniej się go obsługuje
- The Developer Briefcase - dużo przydatnych opcji dla osób tworzących strony internetowe i nie tylko

  #4 10.02.2013 15:56

DownThemAll, Firebug i Download Statusbar na co dzień używane :)

@lukasamd ja nie wiem co Ty robisz, ale FF chodzi płynnie :P

Próbowałem kiedyś przerzucić się na Chrome'a, ale nie mogłem nigdzie znaleźć tam tak dobrego downloadera jak DownThemAll - czy tylko ja mam potrzebę ograniczania prędkości downloadu przy dużych plikach?

sgj   12 #5 10.02.2013 15:59

@"Dodatek powoduje wyświetlanie się podglądu stron podczas wyszukiwania w internecie np. Za pomocą wyszukiwarki google.pl."

Ostatnią stroną jaką możnaby podać jako przykład są google, które mają podgląd wbudowany i nie potrzeba dodatków.

Demagog   4 #6 10.02.2013 16:26

Zabrakło mi jednego dodatku: Pentadactyl.
Dla fanów Vima i nie tylko praktycznie niezbędny.
A co do Firebuga, najnowszy FF ma całkiem niezłe narzędzia deweloperski Out Of The Box.
Download Status Bar też można porzucić, bo firefox ma wygodny menadżer.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #7 10.02.2013 16:27

Chyba jednak tytuł wpisu nie trafiony. Otwieram wpis a tu tekst o FF:(. A już miałem nadzieje, że dowiem się o jakiś ciekawych ustawieniach lub dodatkach Opery :). Ale i tak ciekawy wpis.

Druedain   14 #8 10.02.2013 16:36

@Demagog
Menadżer pobierania ma się pojawić dopiero w FF 20.

arlid   16 #9 10.02.2013 16:37

@Druedain
Nie do końca to jest prawda. owszem, są dodatki, których używam obecnie, lecz są takie, których już nie używam, gdyż okazały się już zbędne. Ale są także wymienione takie, które dla mnie mogą nie być przydatne a innym tak :)

@sgj
Hmm.. a u mnie tego nie ma, bez dodatku nie mam podglądu ani tu ani na Operze.

@Shaki81
Nigdy nic nie wiadomo. Być może będą i ciekawe dodatki do Opery :P Gdyby było o wszystkim naraz troszkę za bardzo długie by było i myślę, ze źle by się czytało.

Demagog   4 #10 10.02.2013 17:24

@Druedain

No fakt. Używam Nightly od dawna. Zapomniałem/

marrrysin   7 #12 10.02.2013 17:29

Firebug,dopóki nie interesuje cię javascript, przegrywa ze standardowym, firefoxowym "zbadaj element". BTW to jest tak świetne narzędzie, że teraz nie wyobrażam sobie pracy bez niego.
Reszta dodatków nie jest mi potrzebna, jedynie adblock i noscript. HTML validator by się przydał czasami.

grzesiek1651   3 #13 10.02.2013 17:38

@gowain
Niestety na niektórych konfiguracjach sprzętowych Firefox nie działa płynnie np. u mnie. Wersja 18 była u mnie nieużywalna dopóki nie pogrzebałem w about:config i zmieniłem co nieco, a i tak animacje na stronach w porównaniu do Chrome czy IE10 nie są do końca płynne. Widać to chociażby na głównej stronie DP gdzie animowany pasek na lisku nie porusza się płynnie. Już powoli tracę cierpliwość, bo do którejś wersji wszystko było ok. Oczywiście próbowałem czystych instalacji, trybu awaryjnego, nowych profili i wszystkiego co mogłoby pomóc, ale nic nie pomagało. Wygląda na to, że problem tkwi w konfiguracji sprzętowej i na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązania.
Owszem, można ustawić "na sztywno" ilość klatek z jaką ma działać przeglądarka, ale ustawienie wartości, które powodują u mnie całkowicie płynne działanie liska powoduje z kolei spore zużycie CPU i GPU.
Zazdroszczę tym, u których Firefox działa płynnie, bo to moja ulubiona przeglądarka, ale jak tak dalej pójdzie to czeka mnie przesiadka na Chrome.

tfl   8 #14 10.02.2013 17:40

Polecam takze tabmixplus :)

  #15 10.02.2013 18:44

@grzesiek1651:
Mam dokładnie taki problem i próbowałem podobnych kroków, bezskutecznie...
Można wiedzieć co zmieniałeś w about:config?

Slavius   3 #17 10.02.2013 20:10

Z wymienionych to mam tylko Download Statusbar. Tylko, że mam to jak ikonka z pojawiającą się listą, bo zacząłem bardziej dbać o miejsce w pionie.
Dodałbym jeszcze rozszerzenia Stylish i SiteLauncher.
SiteLauncher pozwala mi wybrać parę ulubionych stron i dodać je do listy. O wiele lepsze rozwiązanie niż Speed Dial.
A Stylish w Firefoxie poza zmianą wyglądu stron pozwala także zmieniać wygląd i zachowanie się interfejsu przeglądarki.

grzesiek1651   3 #18 10.02.2013 20:23

@lukasamd
1. layout.frame_rate - ustawia ilość klatek dla animacji zarówno na stronach jak interfejsu, w moim przypadku warość >120 dawała dobrą płynność kosztem wzrostu zużycia procesora i gpu podczas przewijania lub jeśli na stronie znajdowały się animacje. Domyślnie jest -1 czyli automatycznie, dla odświeżania 60Hz jest 60 kl/s co teoretycznie powinno być super płynne. Czemu u mnie (nas) nie jest - nie wiem.
2. layout.frame_rate.precise - ta opcja powoduje, że jakiś tam zegar animacji jest bardziej precyzyjny. W moim po ustawieniu jej na true, płynność interfejsu była prawie idealna, ale płynność stron pozostawiała jeszcze sporo do życzenia. Domyślnie jest to false, swoją drogą nie wiem czemu, bo zmiana tej wartości spowodowała u mnie spadek użycia procesora podczas animacji i scrollowania.
Podejrzewam, że u Ciebie też to pomoże. Możesz podać konfigurację sprzętową Twojego sprzętu?

@saturno
Zarówno aktualna wersja ESR, jak i v10 zachowują się u mnie podobnie tzn. interfejs jest w miarę płynny, a przewijanie i animacje na stronach już niezbyt. Zamurowało mnie, jak po aktualizacji do v18 interfejs zaczął niemiłosiernie klatkować. Dopiero zmiana powyższych opcji dała rezultat kosztem zużycia zasobów, ale to da się przeżyć. Chrome ogólnie zużywa ich więcej, więc na jedno wychodzi. Mój sprzęt nie lubi się z Firefoxem ;)

  #19 10.02.2013 21:10

@grzesiek1651:
Whooow, nie sądziłem, że przewijanie w Firefoxie może być płynne :)
Po ustawieniu na 120 / 1 jest naprawdę ok, obciążenie w zasadzie takie jak w Chrome.

Testowane na ESR v17, specyfikacja:
i5-3210M
8 GB RAM
Intel HD4000 (optimus, ale jedzie na Intelu więc nie biorę pod uwagę NV)
Windows 8 x64

Ja polecam przestawić jeszcze browser.tabs.animate na false. Wyłącza animacje zamykania karty, która specjalnie płynna nie jest i widać na niej spowolnienia.


EDIT:
Jeszcze jedna sprawa... czcionki na wersji ESR to... dzieło sztuki!
Na normalnych wersjach ciągle mam takie jakby rozmyte. Sprawdzałem ustawienia, "niby to samo", a jednak różnica jest i to autentycznie kolosalna - gładkość jak na Chrome.

Autor edytował komentarz.
grzesiek1651   3 #20 10.02.2013 22:12

@lukasamd
U mnie i3 starszej generacji i Radeon 5650 więc trochę co innego. Pytanie czemu na domyślnych ustawieniach są problemy z płynnością animacji. Może w którejś wersji to poprawią.

Bander zwierz   8 #21 11.02.2013 00:00

Moje dodatki do Firefoksa:
http://img23.otofotki.pl/obrazki/aj913_Moje-dodatki-do-Firefoksa.png

...i nic mi się nie zacina. No, ale ja mam Linuksa ;)

  #22 11.02.2013 08:52

Z wymienionych przydatna tylko DownloadThemAll no i może Firebug (ale tylko dla webmasterów). Pozostałe to niepotrzebne bzdety. Np podgląd stron - wyników wyszukiwania zapewnia samo google, więc nie wiem po co jeszcze oddzielna wtyczka? A przydatność pozostałych też mocno dyskusyjna.

Poza tym pisać o wtyczkach i nie wspomnieć o AdBlock to co najmniej dziwne.

foreste   16 #23 11.02.2013 10:27

Firefox nie jest dobry do personalizacji , bez instalacji dodatków , które obciąża przeglądarkę np do zmiany wyglądu , firefox się zrobił jak chrome toporna na personalizacje większym stopniu niż to było w firefox 3.6 , ta przeglądarka nie ma przyszłości tak samo jak ie .

Jaahquubel_   13 #24 11.02.2013 11:34

W tytule przeglądarka, w treści Firefox - trochę ubogo. Miałem nadzieję na coś bardziej ogólnego, przemyśleniowego.

saturno   11 #25 11.02.2013 18:46

@Bander zwierz | 11.02.2013 0:00

Zapisałem sobie link w zakładkach. Jak znajdę trochę czasu to po testuje.

Tak na szybko, to niepotrzebnie masz słownik, bo już jest wbudowany.
A druga, to działa ci Silverlight? (bo widzę, że masz Moonlight).