Tekstowa instalacja Linuxa - Debian

Aby zacząć pracę z jakimkolwiek systemem, trzeba najpierw go zainstalować. Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić, jest wybór dystrybucji. Jak wiadomo jest ich całą masa, lecz najbardziej znane to Ubutnu (Kubuntu, Xubuntu), Mandriva, Debian, Fedora, Mint.

Według mnie najlepszą dystrybucją, która ma służyć jako serwer, jest Debian. System ten dostępny jest w kilku wersjach do ściągnięcia - buisness, netinst jak i full. Wersja buisness jest najbardziej zminimalizowanym wydaniem (~40mb - mieści się na płycie wizytówce); netinst mieści się na 1 cd (~ 200MB); full jest to najbardziej rozbudowana wersja, minimalnie 1 płyta dvd, jednakże polecam ściągnięcie wersji netinst, ponieważ nie wszystko będziemy instalować z dostępnych pakietów. Obraz płyty można pobrać stąd

No to teraz zaczynamy zabawę:
Po włożeniu płyty CD do napędu, musimy pamiętać, aby ustawić w biosie bootowanie z CD/DVD jako pierwsze. Jeśli to mamy już zrobione, ukaże się nam taki obraz:

Interesują nas tylko 2 pierwsze opcje "Install" oraz "Graphic install", jednakże polecam pierwszą, czyli tryb tekstowy - działa szybciej ponieważ nie zawiera typowej grafiki, tylko sam tekst, lecz ostateczny wybór należy do Ciebie.

Tutaj wybieramy język, w jakim system będzie wyświetlał komunikaty, przeważnie używa się angielskiego, choć ojczysty również może być, lecz czasami zdarza się tak, że dany program nie jest przetłumaczony na inny język i będzie wyświetlany tekst po angielsku.

Kraj wybieramy na Polskę.

Układ klawiatury automatycznie zostanie zaznaczony na w zależności od wybranego języka, lecz można go zmienić poprzez wybór strzałkami góra/dół.

Teraz chwilę musimy odczekać, aby system przeszukał co ma na płycie, a co jemu brakuje.

Konfiguracja internetu:
Nazwa hosta oznacza jak system będzie widziany w sieci, jego nazwa w sieci.

Pole domeny pozostawiamy puste.

Konfiguracja sieci zakończona.
Teraz czas na tworzenie użytkowników.
W systemach Unix'owych, głównym użytkownikiem jest ROOT, jest to najważniejsze konto, które może robić praktycznie wszystko.Na to konto zaleca się ustawienie bardzo mocnego hasła!

Potwierdzamy wpisane w poprzednim polu hasło, wpisując je jeszcze raz.

Kolejnym etapem jest stworzenie jednego użytkownika, lecz on nie będzie miał już takich uprawnień jak root.
Najpierw ustawiamy pełną nazwę użytkownika, może być do np imię i nazwisko właściciela konta.

W kolejnym oknie wpisujemy login, który będzie służył do logowania się do systemu.

A następnie powtarzamy operację, jak dla konta root, wpisując i powtarzając wpisane hasło. Pamiętaj aby hasła dla root'a i użytkownika były różne!

Znów musimy chwilę odczekać, aż system zapisze to co zrobiliśmy, i przejdzie do kolejnej części procesu instalacji.

Teraz musimy wybrać jak chcemy podzielić nasz dysk. Zalecam wybranie opcji pierwszej "Przewodnik - cały dysk" (zatwierdzamy enterem).

Wybieramy dysk

I sposób w jaki chcemy ustalić na min partycje. Jeśli wybierzemy opcję 1, system sam podzieli wszystko jak uważa. W ten sposób będziemy mieli tylko 2 partycje - główna z danymi oraz swap służąca do stworzenia wirtualnej, dodatkowej pamięci ram. dodatkowym atutem tej opcji jest brak potrzeby martwienia się o przestrzeń dyskową, w sensie wszystko trzymane jest na jednej partycji, której powierzchnia jest równa prawie całej powierzchni dyskowej (kilkaset MB do kilku GB przeznaczona jest na swap w zależności od rozmiaru dysku). Jeśli wybierzemy opcję 2 lub 3, musimy pamiętać, aby odpowiednio ustawić ich rozmiary partycji oraz wielkości przechowywanych plików.

Po zatwierdzeniu wyboru, ujrzymy taki widok:

na którym będzie ukazany sposób podziały dysku. Zatwierdzamy jego enterem, a następnie jeszcze raz potwierdzamy nasz wybór takim oknie:

Pamiętaj, jeśli w tym momencie klikniesz tak, już nie będzie sposobności powrotu, dysk zostanie sformatowany, wszystko ustawienia zostaną zapisane na dysku.

Teraz będziemy mieli chwilę odetchnienia. System będzie instalowany na dysku.

Po tym procesie, wybierzemy kraj, z którego będziemy chcieli w większości pobierać pakiety. Ja wybrałem Polskę.

W kolejnym ekranie wybieramy adres "serwera lustrzanego", z którego będziemy pobierali aktualizacje.

Jeśli komputer podłączony jest do internetu przez serwer pośredniczący, należy wpisać tutaj jego adres, oraz jeśli jest wymagane, nazwę użytkownika i hasło.

System pobierze część wymaganych plików.

W pewnym momencie ukaże się nam okno, w którym zostaniemy spytani czy chcemy uczestniczyć w konkursie na najpopularniejszy pakiet. Jeśli na chwilę obecną zdecydujemy się, że chcemy się pobawić w to, lecz po jakimś czasie rozmyślimy się, wtedy wpisujemy z konta root'a takie polecenie:

dpkg-reconfigure popularity-contest

Po wzięciu udziały w ankiecie lub jej odrzuceniu, odczekujemy chwilę

A następnie wyświetli się jedno z najważniejszych okien - wybór pakietów:

W tym miejscu musimy się zastanowić (o ile nie zrobiliśmy tego już wcześniej), do czego będziemy używać ten komputer. Ja postanowiłem, że będzie to tryb tekstowy; komputer będzie służył jako serwer stron WWW, plików, oraz druku.
UWAGA: Zalecam zainstalowanie pakietu "Server SSH", który pozwoli po zakończeniu instalacji dostać się do tego komputera zdalnie, po podaniu loginu i hasła. Przykładowo komputer (który teraz instalujesz) znajduje się w pomieszczeniu, do którego tylko klucz ma tylko u wyłącznie jedna osoba (powiedzmy Ty - administrator), a w danej chwili znajdujesz się jedno (lub więcej) pięter w górę lub dół, lub co gorsza nie masz przy sobie klucza do tego pomieszczenia, lecz pamiętasz login (root) oraz hasło które ustawiłeś. W ten sposób możesz dostać się do tego komputera zdalnie, z jakiegokolwiek komputera w firmie.

Aby wybrać tryb tekstowy, należy odznaczyć pole
[ ] Graphical desktop environment
W przeciwnym wypadku, zostanie zainstalowany tryb graficzny, o którym trochę później.

Ja wybrałem tylko kilka pakietów.

Teraz wybieramy w jakiej grupie roboczej ma znajdować się komputer. Domyślnie jest to WORKGROUP.

Jeśli na komputerze w przyszłości (może) będzie znajdował się inny system, warto zainstalować GRUB'a (program, który służy do wyboru oraz uruchomienia systemu). Ja pomimo to, że wiem iż nie będę w przyszłości instalował żadnego więcej systemu na tym komputerze, instaluję GRUB'a.

No i wreszcie ostatni ekran, w który musimy cokolwiek zatwierdzać podczas instalacji - Klikamy zakończ.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca procesu instalacji Debiana. Jednakże musimy pamiętać, że to jest dopiero system podstawowy i ma tylko kilka pakietów, które wybraliśmy podczas instalacji. 

Komentarze