Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tekstowa instalacja Linuxa - Debian

Aby zacząć pracę z jakimkolwiek systemem, trzeba najpierw go zainstalować. Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić, jest wybór dystrybucji. Jak wiadomo jest ich całą masa, lecz najbardziej znane to Ubutnu (Kubuntu, Xubuntu), Mandriva, Debian, Fedora, Mint.

Według mnie najlepszą dystrybucją, która ma służyć jako serwer, jest Debian. System ten dostępny jest w kilku wersjach do ściągnięcia - buisness, netinst jak i full. Wersja buisness jest najbardziej zminimalizowanym wydaniem (~40mb - mieści się na płycie wizytówce); netinst mieści się na 1 cd (~ 200MB); full jest to najbardziej rozbudowana wersja, minimalnie 1 płyta dvd, jednakże polecam ściągnięcie wersji netinst, ponieważ nie wszystko będziemy instalować z dostępnych pakietów. Obraz płyty można pobrać stąd

No to teraz zaczynamy zabawę:
Po włożeniu płyty CD do napędu, musimy pamiętać, aby ustawić w biosie bootowanie z CD/DVD jako pierwsze. Jeśli to mamy już zrobione, ukaże się nam taki obraz:

Interesują nas tylko 2 pierwsze opcje "Install" oraz "Graphic install", jednakże polecam pierwszą, czyli tryb tekstowy - działa szybciej ponieważ nie zawiera typowej grafiki, tylko sam tekst, lecz ostateczny wybór należy do Ciebie.

Tutaj wybieramy język, w jakim system będzie wyświetlał komunikaty, przeważnie używa się angielskiego, choć ojczysty również może być, lecz czasami zdarza się tak, że dany program nie jest przetłumaczony na inny język i będzie wyświetlany tekst po angielsku.

Kraj wybieramy na Polskę.

Układ klawiatury automatycznie zostanie zaznaczony na w zależności od wybranego języka, lecz można go zmienić poprzez wybór strzałkami góra/dół.

Teraz chwilę musimy odczekać, aby system przeszukał co ma na płycie, a co jemu brakuje.

Konfiguracja internetu:
Nazwa hosta oznacza jak system będzie widziany w sieci, jego nazwa w sieci.

Pole domeny pozostawiamy puste.

Konfiguracja sieci zakończona.
Teraz czas na tworzenie użytkowników.
W systemach Unix'owych, głównym użytkownikiem jest ROOT, jest to najważniejsze konto, które może robić praktycznie wszystko.Na to konto zaleca się ustawienie bardzo mocnego hasła!

Potwierdzamy wpisane w poprzednim polu hasło, wpisując je jeszcze raz.

Kolejnym etapem jest stworzenie jednego użytkownika, lecz on nie będzie miał już takich uprawnień jak root.
Najpierw ustawiamy pełną nazwę użytkownika, może być do np imię i nazwisko właściciela konta.

W kolejnym oknie wpisujemy login, który będzie służył do logowania się do systemu.

A następnie powtarzamy operację, jak dla konta root, wpisując i powtarzając wpisane hasło. Pamiętaj aby hasła dla root'a i użytkownika były różne!

Znów musimy chwilę odczekać, aż system zapisze to co zrobiliśmy, i przejdzie do kolejnej części procesu instalacji.

Teraz musimy wybrać jak chcemy podzielić nasz dysk. Zalecam wybranie opcji pierwszej "Przewodnik - cały dysk" (zatwierdzamy enterem).

Wybieramy dysk

I sposób w jaki chcemy ustalić na min partycje. Jeśli wybierzemy opcję 1, system sam podzieli wszystko jak uważa. W ten sposób będziemy mieli tylko 2 partycje - główna z danymi oraz swap służąca do stworzenia wirtualnej, dodatkowej pamięci ram. dodatkowym atutem tej opcji jest brak potrzeby martwienia się o przestrzeń dyskową, w sensie wszystko trzymane jest na jednej partycji, której powierzchnia jest równa prawie całej powierzchni dyskowej (kilkaset MB do kilku GB przeznaczona jest na swap w zależności od rozmiaru dysku). Jeśli wybierzemy opcję 2 lub 3, musimy pamiętać, aby odpowiednio ustawić ich rozmiary partycji oraz wielkości przechowywanych plików.

Po zatwierdzeniu wyboru, ujrzymy taki widok:

na którym będzie ukazany sposób podziały dysku. Zatwierdzamy jego enterem, a następnie jeszcze raz potwierdzamy nasz wybór takim oknie:
Pamiętaj, jeśli w tym momencie klikniesz tak, już nie będzie sposobności powrotu, dysk zostanie sformatowany, wszystko ustawienia zostaną zapisane na dysku.

Teraz będziemy mieli chwilę odetchnienia. System będzie instalowany na dysku.

Po tym procesie, wybierzemy kraj, z którego będziemy chcieli w większości pobierać pakiety. Ja wybrałem Polskę.

W kolejnym ekranie wybieramy adres "serwera lustrzanego", z którego będziemy pobierali aktualizacje.

Jeśli komputer podłączony jest do internetu przez serwer pośredniczący, należy wpisać tutaj jego adres, oraz jeśli jest wymagane, nazwę użytkownika i hasło.

System pobierze część wymaganych plików.

W pewnym momencie ukaże się nam okno, w którym zostaniemy spytani czy chcemy uczestniczyć w konkursie na najpopularniejszy pakiet. Jeśli na chwilę obecną zdecydujemy się, że chcemy się pobawić w to, lecz po jakimś czasie rozmyślimy się, wtedy wpisujemy z konta root'a takie polecenie:dpkg-reconfigure popularity-contest

Po wzięciu udziały w ankiecie lub jej odrzuceniu, odczekujemy chwilę

A następnie wyświetli się jedno z najważniejszych okien - wybór pakietów:

W tym miejscu musimy się zastanowić (o ile nie zrobiliśmy tego już wcześniej), do czego będziemy używać ten komputer. Ja postanowiłem, że będzie to tryb tekstowy; komputer będzie służył jako serwer stron WWW, plików, oraz druku.
UWAGA: Zalecam zainstalowanie pakietu "Server SSH", który pozwoli po zakończeniu instalacji dostać się do tego komputera zdalnie, po podaniu loginu i hasła. Przykładowo komputer (który teraz instalujesz) znajduje się w pomieszczeniu, do którego tylko klucz ma tylko u wyłącznie jedna osoba (powiedzmy Ty - administrator), a w danej chwili znajdujesz się jedno (lub więcej) pięter w górę lub dół, lub co gorsza nie masz przy sobie klucza do tego pomieszczenia, lecz pamiętasz login (root) oraz hasło które ustawiłeś. W ten sposób możesz dostać się do tego komputera zdalnie, z jakiegokolwiek komputera w firmie.

Aby wybrać tryb tekstowy, należy odznaczyć pole
[ ] Graphical desktop environment
W przeciwnym wypadku, zostanie zainstalowany tryb graficzny, o którym trochę później.

Ja wybrałem tylko kilka pakietów.

Teraz wybieramy w jakiej grupie roboczej ma znajdować się komputer. Domyślnie jest to WORKGROUP.

Jeśli na komputerze w przyszłości (może) będzie znajdował się inny system, warto zainstalować GRUB'a (program, który służy do wyboru oraz uruchomienia systemu). Ja pomimo to, że wiem iż nie będę w przyszłości instalował żadnego więcej systemu na tym komputerze, instaluję GRUB'a.

No i wreszcie ostatni ekran, w który musimy cokolwiek zatwierdzać podczas instalacji - Klikamy zakończ.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca procesu instalacji Debiana. Jednakże musimy pamiętać, że to jest dopiero system podstawowy i ma tylko kilka pakietów, które wybraliśmy podczas instalacji. 

linux oprogramowanie serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 04.05.2012 10:27

"Jeśli na komputerze w przyszłości (może) będzie znajdował się inny system, warto zainstalować GRUB'a (program, który służy do wyboru oraz uruchomienia systemu)."

Innymi słowy, jeżeli na danym komputerze ma być tylko Debian, GRUB nie jest nam potrzebny?
To potrafisz uruchomić system bez programu rozruchowego?

  #2 04.05.2012 10:28

@RaveStar
Na chwilę obecną Debian jest bardzo dobrze spolszczony i praktycznie nie napotykam się na jakiekolwiek angielskie napisy.

  #3 04.05.2012 10:31

Warto byłoby wspomnieć, że nie w każdym wypadku jest tak łatwo. Ja mam laptopa z układem wifi Intel 1000 BGN no i niestety w Debianie nie ma domyślnie sterowników do niego. Ciągnąć kabel to u mnie istna niemożliwość, nawet na czas instalacji podpinać kablem jest bardzo niewygodnie.

meron11   4 #4 04.05.2012 11:14

Całkowicie po polsku, Pozatym masz również instalator graficzny ale polecenia są takie same ;)

@lukasamd
Instalator debiana nie obsługuje wifi, w takim przypadku płytka full.

  #5 04.05.2012 11:18

Robiłem to wiele razy :)
Bardzo ładnie opisana instalacja.

kwpolska   7 #6 04.05.2012 11:21

@RaveStar: powinien być, ale na serwerze język polski to profanacja IMO. Nie musisz kombinować, żeby pokazać komuś ewentualne błędy. I słynny problem z tak/nie w aptitude (teraz pewnie już naprawili).
---
A instalator debiana jest okropny -- za dużo tych pytań, możnaby to skrócić. A najlepszy instalator tekstowy jest w Archu IMO.

Frankfurterium   10 #7 04.05.2012 12:13

Bardzo polubiłem debianowski instalator tekstowy. W zasadzie musiałem, bo graficzny, mimo wielu prób, nijak nie chciał z moim lapciakiem współpracować... Mimo wszystko dawniej bez niemal żadnej linuksowej wiedzy udało mi się system zainstalować już za pierwszym podejściem. To chyba wystarczy za komentarz prostoty procesu :P

roobal   16 #8 04.05.2012 12:13

@kwpolska

"I słynny problem z tak/nie w aptitude (teraz pewnie już naprawili). "

Pamiętam, że jakaś łatka była, ale z tego co używałem ostatnio Debiana (jakieś 4 - 6 miesięcy temu) problem z Aptitude nadal występował ;) Co do instalatora, w trybie ekspert jest jeszcze więcej pytań, ale z tego co widzę od Etcha, deweloperzy z każdą nową wersją starają się jak najbardziej uprościć swój system, co cieszy.

Pozdrawiam!

Dragas   7 #9 04.05.2012 12:53

@PM7 - słyszałem, że niby system odpala się bez GRUB'a, lecz tego nie testowałem, dlatego zalecam jego zainstalowanie.

jajek46   3 #10 04.05.2012 13:55

Nikt nie zauważył, jaką gafę popełnił Dragas - FreeBSD to nie kolejne distro linuksa, ale system uniksowy. Popraw to. O instalacji debiana jest sporo w sieci, nic nowego nie odkryłeś.

  #11 04.05.2012 16:01

Ech, tekstowa instalacja jest bardzo, bardzo, prosta.
Nie wiem kim trzeba być żeby tego nie zrobić.

4lpha   10 #12 04.05.2012 18:14

Dragas, system bez bootloadera ci nie wystartuje ;)
Potrzebujesz GRUB lub LILO.

  #13 04.05.2012 18:48

Tekstowa instalacja debiana nie jest trudna, jakby to można myśleć, można zrobić podejście zakończone sukcesem za pierwszym razem :)

Pozdrawiam

Dragas   7 #14 04.05.2012 19:10

sunbeam96: To, że bez GRUB'a, lub podobnego programu nie wystartuje to wiem, lecz czytałem kiedyś o tym, że można jego odpalić jakoś inaczej, lecz jakoś mnie nie kusiło, aby kombinować. Dlatego napisałem, że zalecam jego instalację (kilka postów powyżej).

  #15 04.05.2012 21:20

@RaveStar | 04.05.2012 8:05
Większość rzeczy generalnie jest spolszczona, no może poza niektórymi manualami.

Thou   2 #16 04.05.2012 22:43

Ehhh... instalacja systemu, moglby ktos napisac cos o np. Grub vs Lilo i czemu wlasnie grub, albo porownanie debiana z gentoo i slackiem, albo fedory z ubuntu i mintem.

Co do samego wpisu - troche za duzo nieistotnych screenow, np pominal bym te z wybieraniem jezyka itp.

  #17 04.05.2012 23:29

@Thou | 04.05.2012 22:43
Myślę, że Autor zamierzał wyrazić chęć pomocy początkującym użytkownikom.

Thou   2 #18 05.05.2012 00:02

Jaki poczatkujacy zainstaluje Debiana jako pierwsza dystrybucje? -_- Ale pomijajac to to i tak uwazam ze niektore screeny sa niepotrzebne - po prostu troche za bardzo szczegolowe.

  #19 05.05.2012 16:17

pierwsza moja dystrybucja samodzielnie zainstalowana to debian (12 lat temu) trochę inaczej to wyglądało

  #20 05.05.2012 22:43

Chciałbym kiedyś zobaczyć poradnik instalacji gentoo w takim wykonaniu :)
Jak ktoś kiedyś z was zainstalował gentoo to wie że instalacja debiana w porównaniu z nim to jak zainstalować firefoxa pod windowsem...

  #21 07.05.2012 08:29

Zgadzam się z wami, Debian może wystartować bez Grub-a. Może wystartować z Lilo albo innym bootmangerem. Boot manager musi być, aczkolwiek nie musi być w MBR dysku w komputerze (może być np na płycie cd albo pendrive, z którego uruchamiamy komputer), ważne tylko żeby wskazać mu zainstalowany system do uruchomienia.

  #22 22.12.2012 09:26

A ja uważam, że taka szczegułowa instrukcja jest jak najbardziej w porządku. Powyżej, padło pytanie: "Jaki początkujący zainstaluje debiana". Otóż zaskoczę pytającego. Ja. I co teraz? :P. Mam tylko pytanie: czy można na zainstalowanym już debianie zmienić nazwę roota? Czy ta nazwa raz ustalona w trakcie instalacji już jest nie do zmienienia? Pytam, ponieważ pomyliłem się w literkach i chciałbym to jakoś poprawić. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  #23 22.12.2012 09:30

I jeszcze jedno: Gdzie w debianie mogę zobaczyć zainstalowane urządzenia? Chodzi mi o taki "manager urządzeń" jak w windowsie. Jest coś takiego?