Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mageia Linux + KDE - czyli im bardziej chce tym bardziej nie wychodzi

Z dystrybucjami Mandrakekopochodnymi miałem w życiu dość niewiele doświadczenia. Pracowałem z XtremeOS 2, kilka razy bawiłem się innym forkiem wydanym przez firmę ARNO nazwanym BlueFreezer a od jakiegoś czasu pracuje na Mageia Linuks.

Mageia jest dystrybucją jak każda inna wśród setek Linuksów. Podstawą systemu nie jest RHLE, Debian czy Gentoo a Mandriva. Jak wiadomo lata świetności Mandrivy przeminęły bezpowrotnie, co jednak nie znaczy, że na jej bazie nie można zbudować dobrego forku.

Czy Mageia jest dobrym forkiem raczej nie mi oceniać. Skusiłem się na nią z wielu powodów. Postanowiłem porzucić GNOME z jego wszelkimi powłokami na rzecz KDE. Dodatkowo w sieci wiele oprogramowania jest w paczkach RPM, a samo Mageia/Mandriva Control Center to jak dotąd najlepsze narzędzie na Linuksa do administracji systemem (tak pracowałem z YAST i openSUSE i nie byłem zadowolony). Sam system był lekki ponieważ autorzy nie dorzucili 'zbędnych' wodotrysków w postaci Kwin czy Compiz jednak samo KDE(w wersji 4.6) od początku chodziło dziwnie. Sporo zacięć, słabe odświeżanie co powodowało (i powoduje) wiele zacięć grafik i nagle po środku Pulpitu posiadam ikonki tray. Pomyślałem, że może to wynikać z braku wodotrysków jakie zostały stworzone dla tego środowiska. Po ich instalacji nic się nie zmieniło.

Sama stabilność KDE 4.6 też pozostawia WIELE do życzenia. I proszę mi tu nie spamować, że wynika to ze "złego wyboru dystrybucji". Czytałem to samo przy innych wersjach KDE 4.2 i 4.4 także. Zawsze podobno wybrałem "nie tę dystrybucję". KDE zawsze mi nawalało nawet na banalnych sprawach. Tuż przed pisaniem tego postu dla przykładu wywalił się pulpit podczas przesuwania widgetu z widokiem katalogu. Nie wiem, może źle przesuwałem ten widget i dlatego i wywaliło środowisko.

Inna sprawą jest zabawa wyglądem KDE. Środowisko posiada narzędzie powiązane z kde-look.org, które miało ułatwiać w personalizacji środowiska. Może kiedyś to będzie działać ale ja w to nie wierzę. W żadnej wersji nie sprawdzało się to dobrze. Większość materiałów tam zamieszczonych w jakiś sposób nie można zainstalować. Linki do materiałów często wyrzucają na zewnętrzne strony, którym nie ufam. Inne "instalują" skórkę, jednak w systemie brak śladu skórki a manager twardo twierdzi, że jest ona zainstalowana. Z tego co udało mi się zainstalować nic nie działało poprawnie. Skórki w mniejszym lub większym stopniu były wadliwe i z moim pulpitem działy się dziwne rzeczy takie jak samorozszerzające się okna czy wyłączanie się ramek okien, a czasem nawet zwieszenie całego środowiska. Ale jak wiadomo KDE daje nam również możliwość ręcznej instalacji skóre więc pobrałem kilka paczek i ruszyłem do akcji. I miałem oczy niczym buka kiedy udałem się w miejsce gdzie kiedyś składowały się skórki do środowiska. Ogólna budowa katalogów w katalogu ./kde4 jest zupełnie inna. Udałem się więc do googla po informacje gdzie taki katalog się znajduje. O dziwo już na jednym z blogów znalazłem 3 różne lokalizacje i żadnej z nich nie znalazłem u siebie! Śmiech w biały dzień. Po kilkudziesięciu minutach udało mi się znaleźć katalog. I tu znów wybałuszyłem oczy ponieważ prawa do katalogu posiadał tylko root. Więc szybko zmieniłem prawa wrzuciłem skórki ale efekt był żaden. Środowisko skórek nie wykryło i cała praca poszła w las.

Jeśli mam podać swoją subiektywną ocenę to KDE wciąż jest do dopracowania. Od kilku wersji środowisko to idzie w złym kierunku (a może to wina dystrybucji? dla mnie to bez różnicy). Zamiast stawać się bardziej przyjazne rzuca ono mi coraz większe kłody pod nogi. A może to nie wina środowiska czy dystrybucji tylko ja zwyczajnie jestem za głupi aby korzystać z bogactwa jakie daje mi ten projekt. Ja tymczasem oddam się pracy i będę cicho opłakiwał GNOME2 gdzie wszystko było może i prostackie ale zawsze tak samo piękne i cicho modlił się o to aby deweloperzy Mint'a odwalili kawał dobrej roboty.

Pozdrawiam

PS. Nie proponujcie mi Debiana. Ostatnio instalowałem go (wersja stable) koledze do pracy z Javą, której nawet w repo nie było a instalacja ze źródeł nie powiodła się.

PS2. Jestem zbyt leniwy aby budować sobie system w oparciu o Archa czy Gentoo (a w zasadzie nie mam czasu. Wole się uczyć JAVY).

PS3. Tak liczę na dobrą dystrybucję przyjazną użytkownikowi, który nie chce się bawić w samodzielne kompilacje z dobrym środowiskiem.

DOPISEK: Wpis FUDopodony, pisany pod wpływem emocji w środku nocy. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
roobal   16 #1 09.03.2012 07:15

Długo przymierzałem się do KDE4, nigdy nie mogłem się do niego przekonać, ale od wersji 4.7 polubiłem to środowisko, zaktualizowałem do 4.8 i polubiłem je jeszcze bardziej i tym samym porzuciłem Gnome. Moim zdaniem 4.7 i 4.8 są już na tyle dopracowanymi wersjami, że można to środowisko spokojnie bez obaw o stabilność używać.

Pozdrawiam!

  #2 09.03.2012 10:44

Mnie KDE od dawna zniechęca, ostatnio dołączyło do tego GNOME (wersja 3).
KDE kojarzy mi się z mnóstwem wodotrysków, których nie potrzebuję i które na dodatek działają kiepsko.

Jeśli mógłbym od siebie coś polecić i nie może być to Debian, chociaż uwierz nie ma to jak móc samemu z konsoli zdecydować co chce się zrobić w systemie :) + stable to na serwery, to repozytorium ze 100% pewnością stabilności ale co za tym idzie brakiem mnóstwa narzędzi. Jak już to testing.
To polecam Linux Mint, osobiście używam wersji bazującej właśnie na Debianie i zdecydowanie nie mam na co narzekać - a zwłaszcza na środowisko graficzne, które jest autorskie.

Druedain   14 #3 09.03.2012 11:06

@Draqun Cool story bro!

Tak się składa, że chyba jednak wybrałeś złą dystrybucję. Pracuję na Archu z KDE od wersji 4.6 i tam nie miałem tego typu problemów. Nie oznacza to, że było wtedy super, ale krytykować trzeba umieć obiektywnie, a nie podawać wyssane z palca problemy (bo wtedy to równie dobrze można pisać, że KDE jest złe, bo Kubuntu pozostawia tak wiele do życzenia).

Inna sprawa, że ty siedzisz na 4.6 choć wczoraj wyszedł pierwszy zestaw poprawek do nowego KDE, czyli KDE 4.8.1. Świat idzie do przodu!

Jeśli wolisz uczyć się Javy to bardzo dobrze, ale fakt że wolisz uczyć się Javy w żaden sposób nie determinuje jakości dystrybucji dostarczających KDE. Z moich doświadczeń wynika niestety, że jedyną dystrybucją, która nie zaburza stabilności KDE jest Arch (Gentoo, Chakry i Sabayona nie używałem, a z tych dwie ostatnie dystrybucje są gotowe do użytku, oparte o Archa lub Gentoo i są z KDE).

Dla mnie ten wpis to zwykły FUD. Takie coś nie nadaje się w moim odczuciu na główną.

lucas__   13 #4 09.03.2012 11:18

"Ja aktualnie korzystam z Mageia Linux. Polski fork Madrivy ;) Sprawdza się całkiem dobrze. Miłe dla oka KDE (Plasme trzeba sobie doinstalować, po kilku updatach przestała być niestabilna), które z ostatnimi update'ami stało się stabilne i aktualnie naprawdę miło się pracuje :) aczkolwiek te gry :P..."

http://www.dobreprogramy.pl/Draqun/Czy-stalem-sie-windziarzem,30039.html#komenta...

Aż dziw jak się to wszystko nagle odmieniło, czyżby sianie fudu?


"Jest ona tworzona głównie przez polaków"

Po tym zdaniu właściwe powinienem przestać czytać, bo naszły mnie wątpliwości czy autor w ogóle próbował tej dystrybucji. Dla przykładu np. tutaj, żadnych polaków nie widzę https://wiki.mageia.org/en/Bug_Squad. Także zdanie wzięte z kosmosu.

Zdanie o stabilności pozostawię bez komentarza, bo zgadzam się w tej kwestii z użytkownikiem @roobal .

Co do wyglądu, tu trzeba powiedzieć wprost, stek bzdur i brak znajomości tematu. Po pierwsze, autor używa KDE 4.6, gdzie stabilna wersja to 4.8. Swoją drogą używam obu wersji w tej chwili. (4.6 na suśle) i 4.8 na chakrze i testowym kubuntu. Byłbym wdzięczny gdyby autor sprecyzował co ma na myśli mówiąc o skórkach. Zapewne chodzi o tzw motywy plasmy. U mnie instalacja działa bezproblemowo. Prawdą jest, że niektórzy autorzy umieszczają swoje tematy graficzne na zewnętrznym serwerze. W takim wypadku instalator zwraca linka do pliku na serwerze i pyta się czy otworzyć go w domyślnej przeglądarce. Jeśli tak to wystarczy pobrać skompresowane archiwum i rozpakować je do folderu /home/username/.kde/share/apps/desktoptheme, w open suse i chakrze folder zwie się .kde4 zamiast .kde. Jeśli chcesz drogi autorze aby dany motyw ściągał sie automatycznie to poproś twórcę danego motywu (choćby w komentarzu), aby nie umieszczał swojego dzieła na zewnętrznym serwerze.

PS. Skoro na openSUSE 11.4, kubuntu 12.04 i chakrze 2012 działa, to problem jest gdzieś pomiędzy krzesłem a komputerem, a nie w dystrybucji czy nawet samym kde

~shevchenko1987   7 #5 09.03.2012 11:21

Popieram przedmówców. KDE SC od wersji 4.7 to naprawdę bardzo dobrze dopracowane środowisko. Mageia i Mandriva nie są dobrymi dystrybucjami i możesz mówić sobie co chcesz. Wypróbuj Chakrę, Archa, a nawet betę Kubuntu 12.04 LTS (której sam używam na domowym laptopie), a przekonasz się, że nie masz racji.

Używałem wersji 4.6 przez jakiś czas i nie przypominam sobie żeby mi crash'owało. Nie wiem jak kolego instalowałeś tego Debiana, ale java w nim jest. Dowód: http://packages.debian.org/search?keywords=sun&searchon=names&suite=stab...

aa.bb   8 #6 09.03.2012 11:53

ja tylko jednego nie rozumiem (i chyba nigdy nie zrozumiem) jak można używać tego (brzydkiego ;) ) KDE kiedy są jeszcze inne środowiska? Wszyscy ograniczają się do KDE albo Gnome. A czego wg was nie ma takie xfce, lxde, czy inne też pełnowartościowe, funkcjonalne SZYBKIE nakładki? Widzę tu trochę analogię do obecnej polityki w polsce ;)

Druedain   14 #7 09.03.2012 12:13

@aa.bb Spójności i zestawu oprogramowania gotowego do użytku im brakuje. W przypadku porównywania do tylko KDE, konkurencji (więc również środowisku Gnome) brakuje Plasmy, KIO i programów takich jak Dolphin. Używałem przez pewien czas Fluxboksa i byłem z niego zadowolony, ale z KDE jest bardziej zadowolony.

@Draqun Co do Javy w repozytorium Debiana, to jeśli jeszcze nie natrafiłeś na informację o tym, to informuję, że w zeszłym roku Oracle zmieniło sposób licencjonowania i teraz paczki Oracla nie mogą być umieszczane w żadnym repozytorium, więc to, że Javy Oracla tam nie ma wynika z tego, że Oracle ma taką politykę licencyjną. Ba, nie ma / nie powinno ich być również w dowolnej innej dystrybucji (również w Magei). Zamiast tego masz OpenJDK, na którym w dużym stopniu bazuje obecna Java Oracla i podobno coraz mniej różnic jest w jakości tych dwóch produktów. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie byś sobie z serwerów Oracla ściągnął odpowiednie paczki. Używając Archa możesz również skorzystać z AURa, w którym jest paczka ściągająca Javę Oracla z serwerów Oracla. Zaleta jest taka, że zachowana jest spójność pakietów i nikt nie łamie w ten sposób nowej licencji.

Draqun   9 #8 09.03.2012 12:27

@roobal
Ok zobacze, co tam mogę z updatować.


@Druedain
Jeśli 4.6 zostało oznaczone jako stabilne zakładam, że to nie będzie się wywalać przy zmianie okien. A sam post jest FUD'em w pewnym stopniu na pewno, dawałem upust swoim emocjom.

@lucas_
Dokładnie, problem jest pomiędzy komputerem a krzesłem. Nie twierdzę, że nie. Co do pochodzenia dystrybucji faktycznie, już nawet nie pamiętam gdzie to wyczytałem (już poprawione. Dzięki.)

@lucas_
Zmiana zdania nastąpiła ponieważ, dopóki nie próbowałem nic zmieniać w środowisku ono chodziło dobrze, ale lubię ładnie wyglądający system. KDE ma naprawdę fajne aplety i chciałem odmienić swój pulpit ale mi nie wyszło

@lucas_
/home/draqun/.kde4/share/apps/desktoptheme/RONAK/

Faktycznie w tym miejscu umieściłem kilka skórek jednak system dalej ich nie widzi. Problem znów pomiędzy komputerem a krzesłem ;)

@shevchenko1987
Zobaczymy. Będę miał czas to coś postaram się z tym zrobić.

@shevchenko1987
"Nie wiem jak kolego instalowałeś tego Debiana, ale java w nim jest"

Uwierz mi, że ani apt-get ani aptitude w repozytorium nie znalazł Javy jedynie openJDK. I tak aktualizowałem repozytorium. Instalacja ręczna również się nie powiodła. Już nie pamiętam czego dotyczył problem dokładnie. Ostatecznie, wolałem pożyczyć swój komputer na jakiś czas niż godzinami rozgryzać czemu tak się dzieje.

@aa.bb
Niby tak, jednak żadne inne środowisko do mnie nie przemawia. Poza tym Gnome jak i KDE zna moja rodzina. Kiedy siadają do komputera a włączony jest Linuks to na nim pracują (poczta, fb i inne) bo KDE i Gnome (to stare) znają. Kolejne środowisko, to znów czas poświęcony na bezsensowny tłumaczeniu, że nic się nie zmieniło.

Pozdrawiam.

Draqun   9 #9 09.03.2012 12:29

@Druedain
Gdzieś czytałem ta informację już, ale kto by tam pamiętał je wszystkie. Jak już wspominałem z ręczną instalacją były również jakieś problemy. Wolałem użyczyć swojego komputera niż bawić się godzinami. Szkoda mojego czasu.

lucas__   13 #10 09.03.2012 12:59

W twoim wypadku to będzie /home/draqun/.kde4/share/apps/desktoptheme/
http://imageshack.us/photo/my-images/252/menu1u.png/

Kde 4.6 openSUSE 11.4 Jak widać działa

Druedain   14 #11 09.03.2012 14:23

@Draquin Ale do kogo ty masz w tym momencie pretensje z tą Javą? A z 4.6, TAK JAK NAPISAŁEM, problemów, o których piszesz na Archu nie miałem.

  #12 09.03.2012 14:41

To zainstaluj PCLinuxOS w wersji 2011.09 lub nowszej 2012.02 z KDE oczywiście, Poznasz co to znaczy stabilność i funkcjonalność. Pozdrawiam

~shevchenko1987   7 #13 09.03.2012 14:57

Javy nie widziało, bo zapewne nie ustawiłeś odpowiednio repozytoriów. Zamknięta Java znajduje się w Debianie w repozytorium "non-free", które domyślnie po instalacji nie jest dostępne ze względów licencyjnych, itp.

  #14 09.03.2012 15:16

@Druedain:
A ja się założę że Oracle Java w Debianie w repo jest, tyle że nie w głównym/oficjalnym, tylko w jakichś portach/user repos.
IMHO jak jakiś pakiet istnieje w wersji dla Linuxa to w jakimś repo Debiana na 99% się znajduje ;)

@Draqun:
Co do całości wpisu to powinien znaleźć się raczej na forum jako pytanie o pomoc/radę niż na blogu.

Inna sprawa - jeśli szukasz w miarę dopracowanej dystrybucji skupionej głównie na współpracy z KDE to polecam chociażby PCLinuxOS (dla początkujących), powstałą jako fork Mandrivy - ja nigdy nie miałem z nią większych kłopotów i niemal zawsze u ludzi ją właśnie instaluję.

Ewentualnie możesz spróbować MEPIS Linux opartej o Debiana (też skupiona na kompatybilności z KDE) - sam jej nie testowałem, ale zbiera dość pochlebne opinie wśród użytkowników.

Druedain   14 #15 09.03.2012 16:40

@Mite Niedawno było takie repozytorium dla Ubuntu. Miesiąc sobie istniała i nagle zniknęło. Przypadek? A wystarczyło by zaadoptować pomysł AUR dla Archa…

Druedain   14 #16 09.03.2012 16:40

Miało być „istniało”.

Ave5   8 #17 09.03.2012 18:04

Tak jak poprzednicy wspominali:

1. 4.6 to już dinozaur...
2. ...Ale nawet jak go miałem, zero wywaleń Plasmy
3. GetHotNewStuff od którejś wersji środowiska ostrzega o zewnętrznych linkach...
4. ...I uważam że sprawnie działa
5. Znalezienie katalogu z motywami swego czasu bez szukania w Sieci zajęło mi 5 minut klikania po Dolphinie (podmiana obrazka branding.svg)

  #18 09.03.2012 18:17

Jakim cudem nie znalazłeś w repo debiana javy to doprawdy zadziwiające - openjdk nie jest wystarczające?
Jestem programista java i pracuje na debianie już 6lat (głównie rpc elclipse lub netbeans).

  #19 09.03.2012 19:02

@Druedain
"@Draquin Ale do kogo ty masz w tym momencie pretensje z tą Javą? A z 4.6, TAK JAK NAPISAŁEM, problemów, o których piszesz na Archu nie miałem."

Nie mam do nikogo pretensji. Opisuję sytuację jaką spotkałem i sobie nie dałem rady :) poza tym jak pisałem już jeśli miałem wybór pożyczyć komputer a siedzieć i się denerwować wolałem pożyczyć komputer ;)

Zastanawia mnie zniknięcie dopisku na początku, że wpis ten jest FUDopodobny i był pisany pod wpływem emocji.

  #20 09.03.2012 19:41

Obraziłeś się na Debiana, że nima tam javy, ale tu wina jest w pewnej części ORAClE które zapodawało niestabilną wtyczkę javy, więc Developerzy Debiana podziękowali za współprace ;) Za to zalecili instalacje OpenJDK, mniejsza poza tym od niedawna jest w repo pakiet który buduje jave dla linuxa :
http://dug.net.pl/news/382/

PS. Została wreszcie wydana natywna(bo wcześniej można było próbować podlinkowywać OJDK7 do starej wtyczki) wtyczka IcedTEA dla OpenJDK 7 :)
Pozdroo

  #21 09.03.2012 22:40

Ubaw, i to niezły. Aplikacje KDE'owskie są cholernie dobrze dopracowane z porównaniem do aplikacji spod znaku XFCE i GNOME; przykład: bezproblemowy k3b i brasero który mimo wyklikania opcji robi co chce.

Draqun   9 #22 09.03.2012 23:32

@pejot
openjdk nie jest wystarczające?

Nie nie jest. Uczelnia ode mnie wymaga pracy pod javą Oracla, a z nią zwyczajnie był jakiś problem. Zresztą u tej osoby na kompie dzieją się bardzo dziwne rzeczy ;) (czyżby system wiedział, że użytkownik ten nie lubi Linuksów :D)

@PavloAkaLogan
Nie chodzi mi o jakies konkretne aplikacje. Czasami mam dziwne doświadczenia z KDE. Aktualnie po wyjściu z fullscreena odtwarzacza online potrafią mi się na pasku aplikacje wyświetlać tylko po środku paska. Nie jest to jakieś specjalnei denerwujące ale juz kiedy tray pokazuje mi się w naprawdę losowych miejscach potrafi to być upierdliwe. Aktualnie posłucham rady i spróbuje jak najszybciej zrobić update to wersji 4.6. Mocno trzymam kciuki, bo zwyczajnie KDE daje mi wszystko co do pracy potrzeba (jak większość środowisk) a w dodatku jest ładne tylko potrafi zrobić nieoczekiwane rzeczy przy bardzo absurdalnych sprawach :) co do samego Brasero u mnie zawsze działało dobrze :) k3b również sprawowało się chyba zawsze bezproblemowo :)

PS. Uwielbiam Pasjanse zawarte w KDE ^^. Na GNOME z reguły ciężko było spolszczyć ta aplikację i moja mama była zła, że wszystko jest po angielsku,

Druedain   14 #23 10.03.2012 00:34

Mam prośbę byś następnym razem przez naciśnięciem „publikuj”, porządnie się wyspał… Skorzystają na tym wszyscy.

  #24 10.03.2012 01:42

@PavloAkaLogan
A co powiesz na takie przykłady dopracowania aplikacji KDE - Dragon Player, Juk, KMail (w sumie całe KDEPim), Konqueror, rekonq, Apper (chyba najbardziej niestabilna nakładka na PackageKit pod Słońcem)?

qpa   2 #25 12.03.2012 11:58

@Draqun:
Masz 100% racji. Moje doswiadczenia z KDE sa rownie niemile.
Odpalalem KDE na openSuse - wywalalo sie zawsze gdy probowalem przesunac pasek zadan z dolu ekranu na gore lub zmienic jego rozmar.
W debianie 6 - KDE potrafi rysowac ikonki z traya w losowych miejscach calego paska, dzwiek sie tnie i sam wylacza (Juk) do tego kilka innych milych przypadlosci.
W kubuntu - juz nawet nie bede wyliczal - co chwila cos innego upierdliwego az w koncu zwisl.
KDE od zawsze kojarzyl mi sie ze srodowiskiem bardzo niedopracowanym i napchanym niepotrzebnymi rzeczami. Chcialem z niego korzystac po wypuszczeniu nieszczesnego GNOME3, ktory jest dla mnie dnem totalnym, ale niestety nie dalo rady.
Pewnie czesc z tych problemow da sie jakos naprawic szybciej lub wolniej, ale odkad nie jestem juz studentem nie mam zbyt wiele czasu na pierdoly.

Coz, pozostaje debian + XFCE, ktore na razie idzie w dobrym kierunku i jest o niebo wydajniesze i stabilniejsze od KDE...

  #26 12.03.2012 18:33

A MINT 12 z KDE jest bardzo stabilny, wersja platformy KDE 4.7.4. Przesiadłem się po wielu latach z Gnome i jestem bardzo zadowolony. Płytę mam na Intel(R) Atom(TM) CPU 330 i KDE sobie dobrze radzi (bez fajerwerków bo mi nie potrzebne). A co do innych środowisk to są bardzo ubogie i trzeba mocno grzebać w plikach żeby zmienić wiele rzeczy. Tego problemu nie ma KDE, tak wielkich możliwości konfiguracyjnych nie ma inne środowisko.

"Swego czasu Linus wywołał też niemały skandal - gdy popadł w konflikt z projektem GNOME i nazwał jego developerów "interfejsowymi nazistami" (podpadli mu swoim konserwatyzmem i ignorowaniem potrzeb użytkowników):
To wasze podejście "użytkownicy są idiotami i zbyt dużo funkcji im zaszkodzi" jest chorobą. Jeśli bierzecie użytkowników za idiotów, to faktycznie tylko takie osoby będą korzystać z waszego środowiska. "
źródło: http://www.technonews.pl/Technonews/1,94439,6623261,Dzien_dobry__Nazywam_sie_Lin...

  #27 12.03.2012 19:02

http://www.youtube.com/watch?v=HXI9k-tjWZ0
http://www.youtube.com/watch?v=5Bn7q6FsTIw
W Synaptic-u w MINT 12 jest zarówno Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture independent files) jak i Sun Java(TM) Development Kit (JDK) 6. Z JAVĄ nie ma problemów a jak chcesz koniecznie z ORACLE to zainstalować i podlinkować i po krzyku :)

  #28 01.12.2012 23:34

a ja pracuje na mint13 KDE ...i to jest to. przestawilem żone na to która nigdy nie pracowała na linuxie i jest zachwycona i już nie chce windowsa! kde 4.8.5 jest stabilne szybkie i praktyczne a przy tym ma wodotryski i jest ladne ale nie muli! brawo!