Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

[Felieton] O tym jak niewiedza wyszła mi na zdrowie

Kilka lat temu polubiłem programowanie i uznałem, że z tym i tylko z tym będę starał się wiązać swoją przyszłość. Kilka języków troszkę poznałem, o samej idei programowania też wiem troszkę. Poświęcając czas tylko jednemu zagadnieniu, do niedawna o innych, czasem pochodnych, zagadnieniach nawet troszkę nie wiedziałem.

Lekka zmiana planów

Jakieś dwa tygodnie temu pod wpływem pewnych czynników doszedłem do wniosku, że na specjalizowanie się w swojej działce, mam czas przez całe życie, a tym czasem „proza życiowa” promuje elastyczność – czyli, może warto by było spróbować też czegoś innego?
(By trzymać się wyznaczonego celu cały kontekst źródeł zmiany myślenia postanowiłem pominąć.)

Tworzenie stron

Te dwa tygodnie temu o tworzeniu stron internetowych praktycznie nie wiedziałem nic. Wybór tej działki wiązał się z tym, że nadal, choćby częściowo, jest tam programowanie… oraz to, że pojawił mi się taki przedmiot na studiach :P .
(To wymaga pewnego wyjaśnienia: kto postawił na studia, ten wie, że człowiek chcąc-nie chcąc będzie się choć trochę musiał pouczyć rzeczy nowych, pozornie bezsensownych, nudnych i trudnych – tak np. nagle się okazało, że podstawy pisania programów dla systemów wbudowanych, podstawy teorii języków formalnych i automatów skończonych, czy właśnie wreszcie przedmiot związanych projektowaniem stron (choć bardziej w stronę dizajnu niż tego co podspodem), to nie zło konieczne, a bardzo fajne i ciekawe rzeczy mogące dać sporo frajdy – to wszystko dla mnie jest o tyle istotne, że jako samoukowi chyba nigdy by nie przyszło mi do głowy iść ciemno w te rzeczy.)

Czysta kartka

HTML/CSS na dobry początek. Ostatnio wolny czas spędzam na eksperymentowaniu, czytaniu kursów i szukania najlepszych metod rozwiązywania pewnych problemów. Jestem jak ta „czysta kartka”, którą dopiero można zapisać. Mimo bardzo krótkiego i ograniczonego kontaktu z HTMLem i PHP w gimnazjum (O, Spaghetti!) przegapiłem cały cudowny okres w rozwoju technologii informatycznych, kiedy podstawą układu strony były tabelki, a stylizacja następowała w samym HTMLu. Coś co dziś jest obiektem żartów i drwin, sposobem na odsiewanie przypadkowych samouków ze zdezaktualizowaną literaturą, dla mnie jest czymś zupełnie obcym. Kolejny kurs i kolejny raz wielki dział poświęcony na krew, pot i łzy wymiataczy, którzy nagle z tabelek muszą się przestawiać na divy. Z pewnością, jak każdy okres w rozwoju cywilizacji, ludzie starsi ode mnie (bądź osoby, które dużo wcześniej niż ja zaczęły się uczyć) będą go wspominać, aż łezka im się w oku zakręci. Myślę, że w pewnym sensie udało mi się przypadkowo uniknąć wchodzenia w nawyki, których pozbywanie się zawsze stanowi problem, kiedy wiadomo jak coś zrobić, a jednak nie można tego zrobić i trzeba od zera szukać nowych rozwiązań tych samych problemów. Być może nawet niektórzy czując żal, by sobie ulżyć przy kolejnym „To se neda!”, podnosili słuchawkę, wykręcali losowy numer i zaczynali nadawać od „brzydali” biednym nieszczęśnikom po drugiej stronie.

Urodzony za późno

W Internecie nic nie ginie. Jak ze wszystkim, tak i z tym wiążą się jakieś „zady i walety”. Nie każdy np. wie, że porządnie wyglądający kurs HTMLa, czasem można o kant d*py rozbić, bo czasy się zmieniły. Ja miałem to szczęście, że w toku swojej nauki kładziono spory nacisk na zgodność ze standardami i dobrym praktykami. Ponieważ sporo się nasłuchałem i naczytałem, zawsze mi migała czerwona lampka po znalezieniu kolejnego kursu. Sporo czasu trwało znalezienie takiego, w którym autor daje do zrozumienia, że celem nie była nauka tworzenia stron działających, tylko stron wzorcowych. Kiedy człowiek już pozna mniej więcej co jest dobre, a czego unikać, będzie sobie w stanie poradzić z innymi kursami (czytaj, cedząc treść, bądź całkowicie porzucając ich czytanie). To o czym kiedyś sporo słyszałem, w wielu kursach tworzonych parę lat temu się zdecydowanie potwierdziło. W czym rzecz? Myślę, że gdyby spytać dowolnego mastaha-webdewelopera o to co mu się najczęściej śni w koszmarach, to każdy by bez zastanowienia wskazał na IE6. Kilka miesięcy temu odbył się zaś nieformalny pogrzeb tej przeglądarki, gdyż w kolejnych częściach świata udział tego cuda w rynku przeglądarek spadł już poniżej 1%. Można więc dziś bezpiecznie ogólnie dostępną stronę tworzyć nie martwiąc się krzakami z IE6. I właśnie tutaj znów dochodzę do wniosku, że ominęło mnie coś, z czego może dziś ciężko byłoby mi się otrząsnąć. Zamiast tego mój pierwszy kontakt z tworzeniem stron, to nowoczesne i popularne (mniej lub bardziej) przeglądarki takie jak Firefox, Chrome, Opera, a IE w wersji 9 podobno był pozytywną rewolucją. Można by rzec, że szczęśliwie NIE przyszło mi żyć w ciekawych czasach ;)

Podsumowanie

Sporo jeszcze wody w Wiśle upłynie, nim stworzę swoją pierwszą stronę, którą z chęcią się pochwalę (a może taka nigdy nie powstanie?), jednak kiedy moja nauka postępuje, czuję że to jest na prawdę przyjemne, klarowne, jasne, a zamiast żalu i marnowania czasu na zmienianie sposobu myślenia i przyzwyczajeń, mogę rozpracowywać kolejne triki, na jakie mi pozwala CSS :)

Na koniec obrazek dla kolegi @Banana, coby smutno mu nie było :P

PS

Wpis być może jest lekko przesadzony, a to dlatego, że omawiany temat sprawa mi radość :)

PPS

Przerobiłem kurs HTML DOG. Macie jeszcze coś ciekawego do polecenia? Może następny krok, czyli skrypty po stronie klienta i serwera?

PPPS

PHP, Python, czy Ruby? (Jeśli chcesz wypowiedzieć się agresywnie, to zastanów się wpierw trzy razy, bo słowne wycieczki nie są tu mile widziane – wszyscy liczą raczej na to, że poleje się krew, więc wybierz rozsądnie broń!) 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 08.05.2012 17:56

Oj dziś mi smutno nie będzie, bo dużymi krokami zbliża się moja nowa mam nadzieję ciekawa seria, a dziś dowiedziałem się, że dostanę coś na czym będzie się opierała. Bardzo dziękuję za obrazek dla mnie. Jaki poprawny artystycznie =D

  #2 08.05.2012 18:30

Dziękuje za kurs, którego nie znałem :)

Pozdrawiam

drobok   14 #3 08.05.2012 18:37

A może asp.net ? :)
Jeśli nie bierzesz go pod uwagę, to ja bym jednak był dalej w stronę php. Głównie ze względu na popularność :)

PLI52KA   4 #4 08.05.2012 18:43

Witam. Ja również czekam na kolejne wpisy i czekam na Twoją stronkę :) Mam nadzieję że nauczę się czegoś, co mnie ominęło i czego się nie nauczyłem.

Pozdrawiam.

skandyn   10 #5 08.05.2012 18:52

Można sobie postawić stronkę prawie bez jakiejkolwiek wiedzy, za pomocą darmowych systemów zarządzania treścią. Oczywiście potrzebny będzie do tego serwer z MySQL i PHP, który teraz kosztuje jakieś parę złotych.


Pozdrawiam.

  #6 08.05.2012 18:54

Myślę, że ta strona może okazać się pomocna: http://www.codecademy.com/learn
Jestnteraktywny kurs JS oraz HTML/CSS. Jeśli angielski Tobie nie straszny to na pewno sobie poradzisz :)

  #7 08.05.2012 19:07

Wg mnie na początek na pewno PHP :) Ja polecam kursy z lynda.com, tyle, że w większości są płatne. Jakbyś chciał jakieś książki to coś mogę pożyczyć, bo też jestem z BB :P

Co do tabelek... moje pierwsze stronki były oparte na tabelkach, a do tego jeszcze były ramkami - coś pięknego :P Na szczęście to już przeminęło... wyobraź sobie, że masz 20 statycznych podstron i klient chce zmienić kolor czcionki na każdej :) Kiedyś jedynie "Find and Replace", teraz jedna zmiana w cssie :)

alucosoftware   7 #8 08.05.2012 19:08

@Druedain
To jest bardzo ciekawe źródło informacji:
http://www.quirksmode.org/compatibility.html

Poszukaj też informacji o "Modernizr" i skryptach ujednolicających wrażenia użytkowników różnych przeglądarek...

Do poduszki dowiedz się czemu służy znacznik i dlaczego jest on tak bardzo istotny patrząc z perspektywy IE.

Pozdrawiam.

alucosoftware   7 #9 08.05.2012 19:09

Zjada znaczki :)

Chodzi o znacznik DOCTYPE

Druedain   14 #10 08.05.2012 19:10

@drobok Eclipse, Linux, gdzie ja tam wcisnę .Not ? :P
@PLI52KA No kup sobie kontener wiecznych konserw wojskowych i uzbrój się w cierpliwość, bo jak na razie tylko w jednym miesiącu stworzyłem więcej niż jeden wpis :P
@skandyn Wiem, że bez wiedzy można, ale tak jak zaczynałem naukę programowania od wskaźników i malloców w C, tak naukę tworzenia stronek też chciałbym od dołu zaczynać. Serwer testowy można znaleźć za darmo, np. 000webhost.

iluzion   5 #11 08.05.2012 19:10

Oczywiście, że Python i Flask http://flask.pocoo.org/.

Żadne tam zamknięte technologie czy paskudne języki :P

patryk9200   8 #12 08.05.2012 19:17

Polecam Tobie PHP nie ze względu na wyższość względem innych języków, a ze względu na znacznie lepsze wsparcie ze strony serwisów hostujących. Również ilość dostępnych materiałów jest ogromna.
Ciekawy kurs PHP jest na http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP (link z palca pisany :P ).
Natomiast jako edytory polecam WebMatrix (naprawdę świetny! można w nim również projektować bazy danych jak i eksportować witrynę przez FTP, ma autouzupełnianie, kolorowanie etc.) lub PHPEdit i PhpDesigner. Osobiście nie lubię Eclipse, Aptany ani pochodnych ze względu na fatalną wydajność dla mnie deklasującyą te programy. Dodatkowo zabierają masę RAM i sporo procent czasu procesora.

patryk9200   8 #13 08.05.2012 19:20

@Druedain, jeśli chcesz, mam własny serwer dedykowany i mogę Tobie nieodpłatnie udostępnić konto, a że miejsca dużo, a wydajność że ho! (16Gb RAM DDR3, procek i5 2,8GHz x4 wątki, TurboBoost, 2TB dysk, net 100Mb/s etc.) :P

kwpolska   7 #14 08.05.2012 19:25

zanim zaczniesz sie uczyc dalej: http://w3fools.com

a teraz mozesz przejsc do: http://kurshtml.edu.pl

z tym ze: nie pisz w xhtml, tylko zwykly html 4.01 strict albo html5.

Druedain   14 #15 08.05.2012 19:32

Dzięki wielkie wszystkim za podsuwane materiały i rady :) Będę po kolei wszystko starał się przejrzeć. Tak szybko taki duży odzew, chyba życia mi na to wszystko nie starczy i będę musiał mocno selekcjonować rzeczy :P .

W zasadzie to najbardziej mnie w tym momencie zastanawia, w którym miejscu do akcji wkraczają skrypty po stronie serwera i klienta.

patryk9200   8 #16 08.05.2012 19:43

@Druedain po stronie serwera masz zazwyczaj całą logikę aplikacji. To tam są pobierane i poddawane obróbce dane z bazy danych. Również wszelkie mechanizmy logowania, rejestracji, odbieranie danych z formularzy etc. są po stronie serwera. Po stronie klienta masz warstwę prezentacji oraz cookies które przechowują np. identyfikatory sesji, dane o wykonanych akcjach etc.

patryk9200   8 #17 08.05.2012 19:47

@Druedain Jeśli już się uczysz tworzyć dynamiczne strony www, to zainteresuj się którymś wzorcem projektowym, osobiście polecam MVC. Nawet, jeśli z wzorców nie będziesz korzystał, to staraj się oddzielić warstwę prezentacji od logiki. Najlepiej jak działa to na zasadzie "ubrania" którym można zmieniać wygląd nie ingerując w logikę.

Druedain   14 #18 08.05.2012 19:57

A i jeszcze miałbym prośbę by sugerując konkretne rozwiązanie podawać uzasadnienie, albo zarzucać odnośnikiem wszystko wyjaśniającym (np. @kwopolska czemu nie XHTML?).

Do kurshtml.edu.pl zaglądam co jakiś czas, więc dzięki, bo przynajmniej wiem, że sobie krzywdy tam nie zrobię :)

  #19 08.05.2012 20:26

Polecam - http://www.eduweb.pl/index.html

XHTML/CSS albo od razu HTML5 życzę miłej zabawy.

Ave5   8 #20 08.05.2012 21:27

Akurat języki webowe to jedyne jakie znam, pierwszy wpis o programowaniu który mogę skomentować :p

Ja co prawda nie jestem jakoś stary, ale zaczynałem właśnie na tabelkach i ramkach. I nie żałuję, bo frajda była niesamowita. Te emocje, kiedy zrobiło się do pierwszej strony szablon oparty na 3 ramkach :D Potem miałem podobnie jak autor, nauka CSS, HTML i PHP to bodaj jedyne pisanie kodu jakie mnie bawi. Jest z tego trochę frajdy, a na studiach można sobie dorobić robiąc proste stronki. Przy czym w tym ostatnim wypadku zazwyczaj i tak wymagany/mile widziany jest jakiś system CMS, ale znajomość kodu przydaje się do łatania błędów tychże, pisania dodatków i rozszerzania funkcjonalności istniejących.

Co do pytania - ja bym postawił na PHP. Ba, tak zrobiłem. Jest w nim kilka dziwnych rzeczy, ale spełnia swoją rolę, jest popularny i jednak wypada znać bardziej od takiego Ruby.

PLI52KA   4 #21 08.05.2012 21:38

Portal Dobreprogramy odwiedzałem i raczej prędko nie przestanę, więc jeżeli kiedyś Twój wpis się pojawi to chętnie przeczytam, chciałem tak tylko trochę cie zachęcić do pisania. :)

Co do serwerów np. 000webhost to nie polecam, osobiście go nie miałem ale większość odraza go z różnych powodów. Co do darmowych serwerów Ja się uczyłem na takich stronach jak CBA.pl czy friko.pl, albo skorzystaj z propozycji @patryk9200.

patryk9200   8 #22 08.05.2012 21:38

@Druedain, XHTML jest obecnie martwy. Co prawda powstała jego 2 wersja, ale żadna przeglądarka go nie wspiera. Obecnie dla Ciebie najlepszym wyborem jest HTML5.

Druedain   14 #23 08.05.2012 22:20

Niedawno czytałem większą dyskusję, gdzie na PHP nie pozostawiono suchej nitki. Pojawiło się tam znamienne pytanie (retoryczne) „Jak to jest, że zdarza się, że programiści przenoszą swoje projekty z PHP na Rubiego lub Pythona, a podobna rzecz nie ma miejsca w drugą stronę?”, więc byłem teraz ciekaw co wy mi powiecie. Następnie kiedy ojcu znajomego powiedziałem, że uczę się nowych rzeczy to mi powiedział, że on szuka kogoś znającego RoR. Jeśli jednak są takie problemy z hostingiem, to z pewnością zacznę od PHP. Muszę jednak przyznać, że gdy niedawno z ciekawości przerobiłem krótki kurs wstępny Rubiego to czułem się jak dziecko w sklepie z cukierkami :P . Tak więc na razie tę i parę innych spraw ma wyjaśnione, dzięki ziomki!!!

soanvig   10 #24 08.05.2012 22:46

Jedziemy:
HTML i CSS - http://kurshtml.edu.pl + http://forumweb.pl/ (sam się sporo udzielam)
PHP - http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP + http://forumweb.pl/

Co do pytania:
PHP, Python czy Ruby

PHP zdecydowanie najłatwiejszy i najpopularniejszy (społeczność i serwery obsługujące).
Python - nie mam zielonego pojęcia.
Ruby - konkretniej Ruby on Rails (no chyba, że jesteś masochistą i będziesz pisał własną obsługę żądań) według mnie jest świetnym językiem, bardzo dobrze się w nim pisze. Jednakowoż wszystkie kursy RoR jakie widziałem w Internecie polegają na tym, że np. blog tworzymy poprzez instalację modułów za pomocą komend w konsoli. Jest to tak genialnie zaprojektowane, że w rezultacie po wpisaniu kilku komend i ustaleniu wstępnej aktualizacji otrzymujemy w pełni funkcjonalną stronę/blog/forum/wszystko. Nie jest to dobre do nauki.

michalo2882   3 #25 08.05.2012 22:54

Python (framework django) > PHP > Ruby (subiektywna opinia, której nie chce mi się uzasadniać - nie trollować)

Niestety ciężko o jakiś hosting Pythona, również język rzadko używany przez grono tzw. freelanerów (tam tylko PHP). Python podoba mi się ze względu na konstrukcję samego języka, szybkość działania, prostotę, lekkość oraz co najważniejsze bardzo silne zaangażowanie jego twórców w rozwój.

patryk9200   8 #26 08.05.2012 23:04

Sytuacja z PHP się drastycznie zmieniła. Od wersji 5 jest to język zorientowany obiektowo, opinia w większości opiera się o jego bolączki z wcześniejszych wersji. W końcu Facebook również działa w oparciu o PHP, tak więc język nie jest zły.

soanvig   10 #27 08.05.2012 23:12

@patryk9200
Blah blah blah, FB nie działa w oparciu o PHP. Od pewnego czasu FB przestał wyrabiać i przepisali większość kodu PHP na C++, ażeby działał szybciej.

patryk9200   8 #28 08.05.2012 23:33

Nie do końca, ale zgadzam się dużo przepisali. Dokładniej to stworzyli translator PHP -> C++. http://webhosting.pl/HipHop.for.PHP.Facebook.uwalnia.translator.PHP.C__

patryk9200   8 #29 08.05.2012 23:35

Zacytuję fragment artykułu "W opublikowanym na deweloperskim blogu Facebooka wpisie, pracujący tam inżynier Haiping Zhao stwierdził, że szybki rozwój Facebooka przez ostatnie sześć lat był właśnie możliwy dzięki prostocie PHP – języka, którego „łatwo się naczyć, łatwo w nim pisać, łatwo go czytać i łatwo debugować”.".

Druedain   14 #30 08.05.2012 23:40

Już więcej nie będę się wymądrzał i nadal pozostaje otwarty na opinie. Dziękuję za kolejną porcję porad. Doczytałem i teraz wiem już, że HTML5 to dobry wybór :)

underface   14 #31 08.05.2012 23:47

pytanie tylko kiedy zacznie standardem być html5 i css3 (to 2 już występuje częściej pomieszane z css2), bo z tego co zauważyłem to sporo nowości on wnosi

KyRol   19 #32 09.05.2012 00:49

@Druedain: przy użytkowaniu 000webhost zalecam częsty backup. Pady baz po kilka razy w tygodniu. Kiedyś dobre i darmowe było ap2.pl i mordka.eu. W tej chwili mordka nie istnieje a ap2.pl jest płatne... Niemniej polecam pobawić się darmowymi domenami (bee.pl lub one.pl), podpinaniem poczty z jabberem do domen w połączeniu z darmowym hostingiem z odpowiednimi do tego celu narzędziami.

beduin89   3 #33 09.05.2012 07:46

Z ciekawszych stron z kursami poleciłbym http://www.w3schools.com/

  #34 09.05.2012 09:29

@RaveStar tyle, że Druedain dopiero się uczy i myślę, że jak na razie nie są mu w głowie jakieś spore projekty, tylko dojście do różnych rozwiązań krok po kroku, poznanie świata webowego od zaplecza.

Ja tak jak pisałem, jako podstawę pod prawie wszystko polecam php, a dopiero później ewentualne migracje na inne rozwiązania. Co do serwera... zamiast męczyć się z jakimiś darmowymi, albo inwestować kasę w płatne to nie lepiej zacząć lokalnie, na swoim kompie? Do prostych rzeczy w php wystarczy jak najbardziej xampp (http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html), do bardziej zaawansowanych można kombinować np. z Zend Server (http://www.zend.com/en/products/server/).

patryk9200   8 #35 09.05.2012 10:07

@gowain, dokładnie na początek najlepiej zrobić stronę na komputerze lokalnym. Również polecam Zend Server, a z prostszych EasyPHP którego można wgrać nawet na pendrive i nie martwić się, że przy zmianie litery dysku czy katalogu nie zadziała. Automatycznie się rekonfiguruje. Innym dobrym pomysłem jest...użycie IIS który jest wbudowany w Windows lub można go pobrać z internetu.
Jak będziesz robił stronę lokalną skorzystaj sobie z host'ów. Dodaj np. "mojastrona" i adres IP docelowy ustaw na 127.0.0.1. Jeśli użyjesz właśnie hostów, to poczytaj też o Virtual Hosts na Apache. Dzięki temu możesz mieć wiele takich stronek na swoim komputerze. Na jednej przykładowo rozwijać i uczyć się HTML, na innej PHP etc.

underface   14 #36 09.05.2012 10:23

@ KyRol nie ap2.pl tylko 2ap.pl sam korzystam


Ale jedziecie po tym php, ale jakoś większość skryptów portalowych typu joomla, blogów wordpress czy masa różnych for na tym stoi i działa jak trzeba. Nikt od razu rzymu nie zbudował (czy jakoś tak to było) , drugiego fb czy onetu raczej tworzył autor wpisu nie będzie

Druedain   14 #37 09.05.2012 12:04

XAMPPa mam od początku zajęć na uczelni. Myślałem, że już polecanie coś na przyszłość, przy komercyjnym tworzeniu stron :P . Poza tym zdaje mi się, że nawet Aptana w jakiś sposób uruchamia serwer (co w sumie nie do końca jest zaletą, skoro instalowałem specjalnie XAMPPa, ale może dojdę kiedyś do tego jak używając Aptany stronę ładować przez XAMPPa).

A czemu Aptana (jako wtyczka do Eclipse'a)? Bo to jest dla mnie znajome środowisko :)

patryk9200   8 #38 09.05.2012 12:14

@Druedain Aptana z tego co pamiętam, to uruchamia tylko parser PHP do debugowania skryptów. Skoro ją znasz to przy niej pozostań ;-)

patryk9200   8 #39 09.05.2012 12:15

@Druedain, Ty korzystasz z Windows czy Linux?;)

Druedain   14 #40 09.05.2012 13:20

Linux

Strony uruchamiane z Aptany nie są otwierane przez ścieżkę bezwzględną, np.
http://{ścieżka do przestrzeni roboczej Aptany/Eclipse'a}/{nazwa projektu}/index.php
tylko jako
http://127.0.0.1:8020/{nazwa projektu}/index.html

  #41 09.05.2012 14:07

@RaveStar nie będzie się kłócił, w końcu wiesz najlepiej... dodam tylko, że w php jest napisany najczęściej instalowany cms na świecie - Wordpress - ponad 72mln stron jest na nim postawionych. Do tego dochodzi Joomla, Wikipedia, Facebook (który jest napisany w PHP, a tłumaczony do c++) - Jeżeli sądzisz, że polecanie php w 2012 roku to bezsens, to ja nie zamierzam dalej polemizować, bo to bez sensu.

patryk9200   8 #42 09.05.2012 14:25

Druedain, faktycznie, w Twoim wypadku Aptana będzie najlepsza. Z tego co podajesz, to Aptana pozwala na uruchomienie strony a nie tylko jej debugowanie. Zainteresuj się może Cherokee + PHP ma ładny funkcjonalny interface graficzny i świetną wydajność. Pozwala na żywo monitorować stan serwera i jego konfigurację. Również jego instalacja jest śmiesznie prosta. Dodatkowo do tego użyj pliku host. Dodaj do niego sobie jakąś domenę np. "naukaphp" i jako adres docelowy ustaw 127.0.0.1. Musisz w tedy też taką domenę dodać w konfigureacji Cherokee. Dla Ciebie będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. Możliwości Cherokee są naprawdę ogromne i nie ograniczają się do PHP. Posiada również wbudowaną obsługę streemingu multimediów etc. Więcej o nim: http://www.cherokee-project.com/

Igloczek   8 #43 09.05.2012 15:06

Nie lepiej wydać 30zł/rok za hosting? -> pdg.pl
Na tym postawić sobie dowolnego CMS (polecam WP), zassać jakąś darmowa templatkę o odpowiadającej nam budowie, pobawić się grafika/CSS i mamy gotową stronę :)

Igloczek   8 #44 09.05.2012 16:00

"odpowiadającej nam budowie" - czytaj dobrze poukładane divy, menu itp. Nie słitaśna graficzka "Hello word"...

Nie mówię o tworzeniu strony pod ileś tam tysiecy użytkowników dziennie, tylko np. stronę jakiejś lokalnej firmy, przy której nie ma najmniejszego sensu bawić się w jakieś cuda. Stawiasz CMS -> przerabiasz wygląd pod potrzeby klienta -> wpisujesz teść -> i masz robotę zrobioną.

  #45 09.05.2012 16:00

@RaveStar Oddychaj, oddychaj... więcej komentował nie będę, bo Wać Pan przypomina mi tych od "oczywistej oczywistości"... praca z Tobą przy jakimś projekcie to musi być czysta przyjemność... Sorki Druedain za offtop przy Twoim wpisie, więcej nie będę :)

Druedain   14 #46 09.05.2012 16:10

Chciałbym tylko przypomnieć, że jeśli chcecie wypowiadać się agresywnie, to zastanówcie się wpierw trzy razy, bo słowne wycieczki nie są tu mile widziane – wszyscy liczą raczej na to, że poleje się krew, więc wybierzcie rozsądnie broń!

kadet90   5 #47 09.05.2012 16:17

Dobra, nie czytając wszystkich komentarzy (co jest nie w moim stylu :D) do tworzenia stron polecę PHP, łatwe to to i przyjemne. Jak miałeś styczność z c++ to nauka php aby pisać mniej lub bardziej zaawansowane strony zajmie Ci max miesiąc. To w sumie tyczy się małych i trochę większych serwisów. Ze względu na to że php jest czysto interpretowane jest wolniejsze niż bytecodowy Python. Ale że zapewne nie będziesz pisał na razie nic większego to polecam PHP z wykorzystaniem MVC. Polecam napisanie własnego "frejmłorka" naprawdę świetna nauka i moim zdaniem ciekawe zajęcie, choć zależy co preferujesz. A artykuł który czytałeś to jak zakładam me.veekun.com/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/ , Napisał tam parę ciekawych rzeczy i prawdziwych ale jako (młody, bo młody) programista php z doświadczeniem 3 letnim stwierdzam że to w większości hate jest, niektóre argumenty są wyciągane na siłę i dość ... głupie. Poza tym część z nich znajduje się także w innych językach, np w pythonie. Nie polecam też zaczynania od gotowego cms'a, nic się nie nauczysz, ew. podpatrzeć sobie jakieś moduły np joomli czy cuś ale nie cały cms :D Dzięki za przeczytanie.

Druedain   14 #48 09.05.2012 16:26

Również dziękuję za przeczytanie :) . Różne rzeczy o PHP czytałem, ale nie mam zamiaru tutaj niechcący jakiegoś flame'a urządzać, więc nie będę pisał o co konkretnie szło. Podanej przez Ciebie strony zaś nie znam, ale zaraz poczytam.

Dzięki wszystkim za kolejny zestaw rad! :)

Druedain   14 #49 09.05.2012 16:29

Jedna jedyna rzecz, która mnie wyjątkowo ostatni przeraziła, to gdy w czyimś wpisie przeczytałem jak pewną czynność na tekście można wykonać używając konkretnej metody, po czym autor wyjaśnia, że ona działa źle, więc bierze kolejną, robiącą praktycznie to samo, tyle że ona działa dobrze…

kadet90   5 #50 09.05.2012 16:53

PHP (a dokładniej biblioteka standardowa nie licząc SPL'a) jest niestety fakt faktem "trochę" usyfiona i nieustandaryzowana. Choć nieraz tacy blogerzy wyciągają funkcje zdeprecjonowane itp. I jeszcze jedna moim zdaniem zaleta php, wsparcie czy to od strony serwerów czy to od strony userów (tu polecam: http://forumweb.pl oraz http//php.pl :D) Z PHP jest o tyle dobrze (bądź też w specyficznych przypadkach źle) że jest tworzone tylko i wyłącznie z myślą o stronach internetowych więc teoretycznie nadaje się do tego idealnie :D

alucosoftware   7 #51 09.05.2012 17:11

@Druedain
Nie jest istotne jakie narzędzie wybierzesz. Dywagacje na temat "to lepsze od tego" nie mają większych racji bytu. Ważne natomiast, abyś wybrane narzędzie (i platformę) poznał w pełni i nie poddał się zbyt szybko negatywnym emocjom...

Jeśli z jakichś względów wybierzesz php, to rzuć także okiem na codeigniter'a, gdyż posiada bardzo klarowną i bogatą dokumentację dla początkujących.

patryk9200   8 #52 09.05.2012 18:59

@RaveStar, nie rozumiem co Tobie w Cherokee przeszkadza? :Po pierwsze jest to stary test a i tak według niego wydajność jest zbliżona do nginx. Jest o wiele wydajniejszy od Apache. Natomiast zasugerowałem go ze względu na prostotę instalacji, konfiguracji i możliwości. I i tak całkiem niezłą wydajność. Z tego linka mogę wywnioskować, że proponujesz GWAN, ale czy próbowałeś go konfigurować? zupełnie nie ma sensu marnowanie na niego czasu na jego konfigurację do nauki tylko. Proponujesz łom zamiast kluczyka, może i łomem więcej drzwi otworzysz ale kluczami wygodniej.

patryk9200   8 #53 09.05.2012 19:18

Cherokee pozwala na uruchamianie nie tylko skryptów PHP, ale stron napisanych również w ASP.NET, Ruby on Rails, Java, Django etc. Do zarządzania i budowy bazy danych polecam PhpMySql.
Można kilkoma kliknięciami zaistalować z poziomu Cherokee ma sklep z aplikacjami ;-)

patryk9200   8 #54 09.05.2012 19:20

http://www.cherokee-project.com/doc/cookbook.html - spis technologii które wspiera Cherokee

patryk9200   8 #55 09.05.2012 19:58

@RaveStar- odmnosiłem się w tym wypadku do GWAN i Cherokee a nie PHP czy Javy...

aPoCoMiLogin   11 #56 18.05.2012 14:44

„Jak to jest, że zdarza się, że programiści przenoszą swoje projekty z PHP na Rubiego lub Pythona, a podobna rzecz nie ma miejsca w drugą stronę?”

Dzieje się tak, przedewszystkim dlatego że sporo ludzi uczy się programować od tego języka i pisze swoje skrypty, nie mając pojęcia o tym jakie to może mieć skutki, prócz działania. I powstaje zupa, śmietnik bez ładu i składu. Przyzwyczajenia zostają, niektórzy nie potrafią się przestawić na inne myślenie i wciąż są tą dekadę technologiczną w tyle. A widać to najbardziej w momencie kiedy takiemu programiście, klepiącym strukturalnie kod kilka lat, mówi się o obiektowości. I przeważnie ta sama odpowiedź - a po co mi to? Walnę tutaj kilka globali, zrobię kilka funkcji i będzie miodzio!

Gdyby php było tylko obiektowe, jak w przypadku innych języków, ludzie pewnie byliby zmuszeni do nauczenia się i zrozumienia pewnych konwencji i standardów których warto się trzymać, żeby samemu sobie nie narobić problemu. Ale właśnie takie jest php, że łatwo jest się go w miarę nauczyć, przez co masa klepaczy kodu (to nie są programiści) tworzą stronki, sprzedają je na allegro, często dziurawe jak sito, z hasłem zapisywanym w cookie plaintext'em.

Przez takich niestety klepaczy kodu, dla których wykonać stronkę firmową to jest tyle co na obiad dla studenta, niestety wielu klientów jak i innych programistów, traktuje ten język jak dla dysmózgów. Jednocześnie ubliżając takim programistom, którzy na prawdę tworzą świetne aplikacje, trzymając się ściśle standardów itp..

Polecam php, bo sam w nim siedzę jakiś czas, aczkolwiek ostatnio bardziej jako webdesigner i trzaskam layouty, i jest to w miarę fajne i zawsze jakaś odskocznia od baz danych, modeli, widoków etc ;)

PHP tylko w wersji 5.3+, od tamtej wersji masz dostęp do przestrzeni nazw i kilku innych ficzerów, ktorych brakowało w php. A jako framework i mniej więcej "standard" w jaki sposób powinny być tworzone aplikacje, mogę polecić ci symfony2: http://symfony.com/ w którym na prawdę można sprawnie i szybko sobie stworzyć jakąś aplikacje.

Jako edytor według mnie (od jakiegoś czasu) jest tylko jeden słuszny - phpstorm.

stasinek   12 #57 21.05.2013 08:58

Mija roczek
i jak? jakieś efekty? konkretne?

Zaciekawił mnie ten wpis bo sam również przebrnąłem w chwilę nauki html/css ale programistą raczej nie będe, traktuje to jako narzędzie do prostego celu - dokumentacja, poza tym..html to za mało żeby zrobić coś z sensem JavaScript d!@#(8 nie urywa sporo klepania a bez znajomości baz danych i jakiegoś php, asp.net lub coś w tym guście trudno zrobić coś z sensem i poważnego
A żeby tworzyć byle stronki ludziom lepiej znać sie na grafice i wykorzystywać WordPress

Natomiast do tworzenia dokumentacji projektow w zupełności wystarczy wręcz nie mam potrzeby udziwniać dla samego udziwniania. Zafascynowalo mnie HTA taki dziwny wynalazek Microsoftu umozliwiający dostęp do plików lokalnych, jako że to umierająca sierota w dalszej kolejności QT które umozliwia tworzenie GUI bazując na html..z tym że to narazie perspektywa bez konkretnej wiedzy. (chodzi o uniwersalne gui z możliwościami zaistnienia lokalnie i w sieci - same strony mnie mało interesują)

A w kwestii wyboru - dokonany? (poszukam wpisów na blogu - rok to kawał czasu)
Aptana - faktycznie bardzo przyjemne środowisko, Notepad++ jeszcze przyjemniejsze ale raczej nie do php
Ja mam jakieś językowe predyspozycje do C(inaczej skonstruowana skladnia nie gra) i dywagacje czy Python czy Ruby, ASP.net czy PHP właściwie z góry skazane są na porażke - php zgodnie z tym co ktoś tu stwierdził - niewiele czasu potrzeba żeby to zakumać

Natomiast dywagować można bez końca - wszystko zaczyna się od potrzeb, jezyki można znać, tylko co w nich "powiedzieć" i automatycznie znajdzie się potrzeba nauki tego czy owego, puki co nie ma potrzeby więc nie wnikam moze kiedyś. Natomiast na poważnie gdybym miał ukladać przyszłość nie bawił bym się w php - w ramach hobby ale zainwestował czas w dziecko Microsoftu, jedno jedyne które żyje własnym życiem i ma się całkiem nieźle, pozwalając - podobno na szybkie tworzenie stron, szybsze niż klepanie ręczne, osobiście po wielu testach programów ułatwiaczy wole klepać w notepad++ niż korzystać z gotowców ktore z jednej linijki robią 20 i te 20 później trudno zakumać skazując projekt na uzywanie metod myszkowych ale niewątpliwie są szybkie i umożliwiają częstsze inkasowanie klientów

Wniosek - potrzeba matką wynalazków, nauke QBasica zacząłem bo była potrzeba "Paryż Zaprasza Mistrzów" z Politechniki Wroclawskiej jako pierwszy w szkole(a później ciągnąc brygadę kumpli) zakwalifikowaliśmy się dalej bo...pomógł mi w tym qbasic i metody brute force
C++ (+ nieszczęsne Borland VCL) to potrzeba brata na oprogramowanie do firmy - miał licencje, miał potrzebe a mało czasu, program bazoadnowy z wydrukami, rach ciach, kolejne zabawy to również potrzeby..problem że są one mało poważne. (dyplom z wykorzystaniem MCS Bascom na AVR - póxniej przeszło w WinAVR i AVRStudio)

Ostatnio dziewczyna namawiała do nauki AmBasic dla Symfonii, zarabia na raportach w dodatku niemałe sumy na bzdurach...ale ale jakby nie ciągnie do tego.

Na całe szczęście spośród nauk - pozostaje fizyczna elektronika, która równeiż pomaga przetrwać, zarobić na chleb a programowanie..no cóż, uczyć się można, odechciewa się jak nie wiadomo po co.

Życze potrzeb a wybór dokona się sam - jeśli już się nie dokonał.

Autor edytował komentarz.
  #58 22.09.2013 11:25

trafilam na ten blog przypadkim... chce zrobic wlasna strone z aukcjami i nternetowymi. ktos powie po co skoro jst allegro. no nie o takie aukcje mi chodzi... w kazdym razie pomysl w glowie jest od ponad dwoch lat a ja wciwz jestem zielona jak trawa na wiosne. chcialabym zeby mi ktos powiedzial od czego zaczac nauke. cs, ph, ht, czy wgl od teorii co to i z czym sie je. niech mnie ktos nakieruje....