Linux, SandyBridge i problematyczne RC6 rozwiązujące problem

To będzie dziwny wpis… Od kilku miesięcy co jakiś czas zdarza mi się czytać narzekania różnych osób na żywotność baterii kiedy korzystają z jakiś dystrybucji na nowszym sprzęcie (konkretnie na laptopach z procesorami Intela SandyBridge. Sprawa wygląda dość kiepsko i z tego co zauważyłem mało kto wie co jest grane. Sam nie mam pod ręką takiego sprzętu, właściwie też mało się ogólnie na sprzęcie znam, ale trafiłem na kilka artykułów, które naświetlają sprawę.

Winny

Laptopy grzeją się i krótko trzymają ze względu na domyślnie wyłączony tryb oszczędzania energii, co wynika z tego, że odpowiedzialny za to moduł jądra od Intela miał za dużo błędów i na pewnych konfiguracjach sprzętowych dało się to ponoć odczuć. Trochę więcej na ten temat zostało tutaj napisane. Istotne jest to, że Linus Torwalds dosyć dużą wagę przykłada do tego by nie było regresji przy wprowadzaniu nowszych wersji jądra, a Intel już co najmniej od pół roku nie może doprowadzić do porządku sprawy wadliwego modułu.

Terapia

Wspomniany moduł nosi nazwę RC6 i na szczęście jest dołączany do nowych jąder. Jest po prostu wyciszony. Konsekwencją jest to, że można na własną rękę moduł ten włączyć. Dłuższe życie każdej baterii, to RC6 :P . W praniu (nomen omen) wyszło przy okazji, że moduł grafiki Intelowskiej działa żwawiej po włączeniu tego modułu, o czym można przekonać się tutaj. Pozostaje tylko kwestia ryzyka związanego z tym, że przy specyficznej konfiguracji sprzętowej mogą wyłazić wspomniane na początku błędy. Ja jak dotąd nie doczytałem jednak by ktokolwiek u siebie coś takiego zaobserwował, więc wydaje się, że nie powinno być problemów.

Terapia podstawowa i zaawansowana

By włączyć owy moduł trzeba załadować do Linuksa odpowiedni moduł lub na stałe dopisać odpowiednią komendę do pliku grub.cfg

i915.i915_enable_rc6=1

Jest to najbardziej podstawowe działanie, jednak można również „głębsze” RC6 włączać zmieniając odpowiednio wartość (jednak wydaje się, że stosunek podejmowanego ryzyka, do zwiększenia oszczędności nie jest już tak duży – obecnie prowadzone są dyskusje nad bezpieczeństwem „głębszych” ingerencji). Jednak zainteresowani mogą zajrzeć tutaj.

Można też…

Prócz powyższego, tutaj są opisane jeszcze dodatkowe opcje, które powinny zwiększyć żywotność / wydajność przenośnych komputerów.

PS


Wybaczcie mi brak odpowiedniej redakcji i podawanie angielskich tekstów. Zależało mi na dotarciu do osób cierpiących, a sam do nich nie należę, więc nawet nie mam jak tego u siebie wpierw testować. Poza tym trudno jest cokolwiek na ten temat znaleźć, więc w szczególność cokolwiek po polsku jest trudno znaleźć. Sam fakt dużej ilości odnośników wynika z tego, że ja i tak nie byłbym w stanie tego lepiej opisać. Pozostaje kwestia tego, że nie każdy tak dobrze zna angielski… Zawsze mogę się postarać wytłumaczyć fragmenty wzbudzające wątpliwości.