Plasma dziś i jutro, czyli wersja 5.3 i zapowiedź 5.4

Kwiecień był miesiącem premiery Ubuntu 15.04 i całej linii dystrybucji bliźniaczych, w tym Kubuntu 15.04 wyposażonego w środowisko Plasma 5.2. Również w kwietniu premierę swoją miła też Plasma w wersji 5.3.

Choć obu wydarzeniom poświęcono chwilę na łamach dobrychprogramów (tu i tu ), sam poczułem lekki niedosyt – istotną rolę odgrywa VDG, a bardzo mało było pokazane w artykułach Łukasza. Mając chwilę wolnego czasu postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu co dostaliśmy, a także wejść trochę w rolę lucas__a, który ongiś bardzo rzetelnie opisywał postęp pracy ekipy KDE.

5.3

Zarządzanie energią

Plasma lepiej teraz sobie radzi z sensownym oszczędzaniem energii. Jeśli oglądamy jakiś film, bądź zamkniemy klapę laptopa tylko po to, by dalej pracować z rzutnikiem, oszczędzanie energii zostanie wstrzymane. Szczegółowe informacje co wstrzymuje np. wygaszenie ekranu znajdziemy w zasobniku systemowym.

Menadżer okien kwin korzysta intensywnie z logind będącego częścią systemd, dzięki czemu podczas zamykania systemu zamknięcie klapy nie skończy się wstrzymaniem systemu.

Moduł informacji systemowej posiada teraz widok zużycia energii, który przypominać może rozwiązania z systemów mobilnych – można tam przejrzeć na wykresie postępujące rozładowanie akumulatora oraz listę aplikacji mających na to największy wpływ.

Obsługa Bluetootha

Z poziomu zasobnika systemowego od dawna można było zarządzań Bluetoothem. Jednak dopiero w najnowszej Plasmie pojawił się moduł graficzny zgodny z nowymi standardami. Zamiast wymyślać koło od nowa projektanci dostosowali pod swoje potrzeby szkielet widoku obsługi sieci, gdyż w użyciu trudno o większe różnice. Skutek jest bardzo pozytywny, gdyż przy projektowaniu tego pierwszego przeprowadzono konstruktywne konsultacje ze społecznością na temat potrzeb.

Obsługa touchpada

Przywrócony został panel konfiguracji touchpada. Dla końcowych użytkowników nowych funkcji, istotne jest, że odpowiedni moduł został dostosowany do nowej architektury. Pod spodem wprowadzane są jednak poprawki mające w przyszłości umożliwić korzystanie z nowej uniwersalnej biblioteki obsługi urządzeń wejściowych libinput.

5.4

Już kilka dni po wydaniu Plasmy 5.3 została ogłoszona liczba propozycji do włączenia w następnym dużym wydaniu. Co ważne wiele z nich już teraz jest ukończona. Zgodnie z harmonogramem Plasma 5.4 zostanie wydana końcem sierpnia.

Obsługa dźwięku

Na ukończeniu są prace nad apletem obsługi dźwięku. Ważne jest to, że projekt powstaje we współpracy ze społecznością, a implementacja w pełni korzysta z nowej architektury Plasmy. Wreszcie!

Wizualna spójność z GTK

Jeśli ktoś pozostał przy domyślnie używanym motywie Bryza (Breeze), ucieszy go powrót wizualnej spójności ze środowiskiem aplikacji pisanych w GTK (niezależnie powstały wersje dla GTK2 i GTK3). Pozostaje mieć nadzieję, że „innowacyjność” programistów Gnoma nie skończy się za chwilę kolejną regresją na linii spięcia między różnymi środowiskami / bibliotekami ;) .

Ustawienia systemowe

Od początku nowej Plasmy spore zmiany zachodzą w panelu ustawień systemowych. Zaczęło się od bardziej sensownego ułożenia konkretnych ustawień według kategorii. W planach są dalsze zmiany, których celem jest większa jednorodność niezależnych komponentów, wyznaczenie czytelnych wzorów na przyszłość i oczywiście zwiększenie prostoty korzystania. Ponadto niezależnie trwają prace nad przepisaniem całości w języku QML. Dla już funkcjonujących modułów samo to wiele nie wniesie, jednak ma to ogromne znaczenie dla rozwoju alternatywnych wizji pulpitu, w których QML jest głównym narzędziem (Plasma Media Center? Wskrzeszana Plasma Active? Plasma Phone???).

Plasma i Wayland

Pojawiają się już pierwsze jaskółki zwiastujące nadejście wsparcia dla serwera wyświetlania Wayland. W 5.3 pojawiła się możliwość obsługi mostu między starym a nowym, czyli XWayland. W 5.4 całą Plasmę będzie można uruchomić w ten sposób. Trzeba jednak pamiętać, że po trafieniu obsługi tego serwera do następnej stabilnej wersji będzie nas czekać jeszcze wiele „chwiejnych” miesięcy i raczej przed 2016 Wayland nie stanie się standardowym serwerem wyświetlania w popularniejszych dystrybucjach. Wciąż np. brakuje standaryzacji i stabilizacji xdg-shella.

Konfiguracja systemd

Niezależnie od sympatii części użytkowników systemd na dobre zagościł w świecie Linuksa. Skutkiem jest propozycja by oficjalną częścią ustawień systemowych KDE stał się moduł do jego konfiguracji. Korzystać z niego można jednak już teraz (odpowiedni moduł kcm znajduje się np. w oficjalnym repozytorium Arch Linuksa ). Pozwala on np. na przejrzenie stanu usług, ich startowanie i zatrzymywanie, a także edycję konfiguracji systemd.

Pozycja plasmoidów

Testowana jest drobna zmiana w obsłudze plasmoidów. Wzorując się na systemach mobilnych plasmoidy będzie można przesuwać poprzez dłuższe ich przytrzymanie i przesunięcie, zamiast korzystania z wysuwającego się obecnie specjalnego zaczepu. Biorąc pod uwagę pozytywny odzew można spodziewać się domyślnego włączenia tej opcji w następnej Plasmie. Dla zainteresowanych jest ona dostępna już teraz (patrz tu ).

Działania / Activities

Potężnym narzędziem dostępnym od dawna są Działania. Potężnym, ale bez spójnej wizji korzystania z nich, czego skutkiem jest używanie ich ZAMIAST pulpitów wirtualnych, bądź całkowite pominięcie tej funkcji. Twórcy Plasmy wierzą jednak, że narzędziu temu można nadać jasno określony cel istnienia. W raz ze społecznością trwają prace nad znalezieniem lepszego słownictwa i zastosowań dla tej technologii.

… i inne

Subiektywny wybór ciekawszych zapowiedzi oparty jest o oficjalnie funkcjonującą listę TODO.

PS

W pisaniu tego bloga nie ucierpiał żaden Linux. Od ponad miesiąca bez problemu korzystam z nowych wydań plasmy na Archu :) .