Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma dziś i jutro, czyli wersja 5.3 i zapowiedź 5.4

Kwiecień był miesiącem premiery Ubuntu 15.04 i całej linii dystrybucji bliźniaczych, w tym Kubuntu 15.04 wyposażonego w środowisko Plasma 5.2. Również w kwietniu premierę swoją miła też Plasma w wersji 5.3.

Choć obu wydarzeniom poświęcono chwilę na łamach dobrychprogramów (tu i tu), sam poczułem lekki niedosyt – istotną rolę odgrywa VDG, a bardzo mało było pokazane w artykułach Łukasza. Mając chwilę wolnego czasu postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu co dostaliśmy, a także wejść trochę w rolę lucas__a, który ongiś bardzo rzetelnie opisywał postęp pracy ekipy KDE.

5.3

Zarządzanie energią

Plasma lepiej teraz sobie radzi z sensownym oszczędzaniem energii. Jeśli oglądamy jakiś film, bądź zamkniemy klapę laptopa tylko po to, by dalej pracować z rzutnikiem, oszczędzanie energii zostanie wstrzymane. Szczegółowe informacje co wstrzymuje np. wygaszenie ekranu znajdziemy w zasobniku systemowym.

Menadżer okien kwin korzysta intensywnie z logind będącego częścią systemd, dzięki czemu podczas zamykania systemu zamknięcie klapy nie skończy się wstrzymaniem systemu.

Moduł informacji systemowej posiada teraz widok zużycia energii, który przypominać może rozwiązania z systemów mobilnych – można tam przejrzeć na wykresie postępujące rozładowanie akumulatora oraz listę aplikacji mających na to największy wpływ.

Obsługa Bluetootha

Z poziomu zasobnika systemowego od dawna można było zarządzań Bluetoothem. Jednak dopiero w najnowszej Plasmie pojawił się moduł graficzny zgodny z nowymi standardami. Zamiast wymyślać koło od nowa projektanci dostosowali pod swoje potrzeby szkielet widoku obsługi sieci, gdyż w użyciu trudno o większe różnice. Skutek jest bardzo pozytywny, gdyż przy projektowaniu tego pierwszego przeprowadzono konstruktywne konsultacje ze społecznością na temat potrzeb.

Obsługa touchpada

Przywrócony został panel konfiguracji touchpada. Dla końcowych użytkowników nowych funkcji, istotne jest, że odpowiedni moduł został dostosowany do nowej architektury. Pod spodem wprowadzane są jednak poprawki mające w przyszłości umożliwić korzystanie z nowej uniwersalnej biblioteki obsługi urządzeń wejściowych libinput.

5.4

Już kilka dni po wydaniu Plasmy 5.3 została ogłoszona liczba propozycji do włączenia w następnym dużym wydaniu. Co ważne wiele z nich już teraz jest ukończona. Zgodnie z harmonogramem Plasma 5.4 zostanie wydana końcem sierpnia.

Obsługa dźwięku

Na ukończeniu są prace nad apletem obsługi dźwięku. Ważne jest to, że projekt powstaje we współpracy ze społecznością, a implementacja w pełni korzysta z nowej architektury Plasmy. Wreszcie!

Wizualna spójność z GTK

Jeśli ktoś pozostał przy domyślnie używanym motywie Bryza (Breeze), ucieszy go powrót wizualnej spójności ze środowiskiem aplikacji pisanych w GTK (niezależnie powstały wersje dla GTK2 i GTK3). Pozostaje mieć nadzieję, że „innowacyjność” programistów Gnoma nie skończy się za chwilę kolejną regresją na linii spięcia między różnymi środowiskami / bibliotekami ;) .

Ustawienia systemowe

Od początku nowej Plasmy spore zmiany zachodzą w panelu ustawień systemowych. Zaczęło się od bardziej sensownego ułożenia konkretnych ustawień według kategorii. W planach są dalsze zmiany, których celem jest większa jednorodność niezależnych komponentów, wyznaczenie czytelnych wzorów na przyszłość i oczywiście zwiększenie prostoty korzystania. Ponadto niezależnie trwają prace nad przepisaniem całości w języku QML. Dla już funkcjonujących modułów samo to wiele nie wniesie, jednak ma to ogromne znaczenie dla rozwoju alternatywnych wizji pulpitu, w których QML jest głównym narzędziem (Plasma Media Center? Wskrzeszana Plasma Active? Plasma Phone???).

Plasma i Wayland

Pojawiają się już pierwsze jaskółki zwiastujące nadejście wsparcia dla serwera wyświetlania Wayland. W 5.3 pojawiła się możliwość obsługi mostu między starym a nowym, czyli XWayland. W 5.4 całą Plasmę będzie można uruchomić w ten sposób. Trzeba jednak pamiętać, że po trafieniu obsługi tego serwera do następnej stabilnej wersji będzie nas czekać jeszcze wiele „chwiejnych” miesięcy i raczej przed 2016 Wayland nie stanie się standardowym serwerem wyświetlania w popularniejszych dystrybucjach. Wciąż np. brakuje standaryzacji i stabilizacji xdg-shella.

Konfiguracja systemd

Niezależnie od sympatii części użytkowników systemd na dobre zagościł w świecie Linuksa. Skutkiem jest propozycja by oficjalną częścią ustawień systemowych KDE stał się moduł do jego konfiguracji. Korzystać z niego można jednak już teraz (odpowiedni moduł kcm znajduje się np. w oficjalnym repozytorium Arch Linuksa). Pozwala on np. na przejrzenie stanu usług, ich startowanie i zatrzymywanie, a także edycję konfiguracji systemd.

Pozycja plasmoidów

Testowana jest drobna zmiana w obsłudze plasmoidów. Wzorując się na systemach mobilnych plasmoidy będzie można przesuwać poprzez dłuższe ich przytrzymanie i przesunięcie, zamiast korzystania z wysuwającego się obecnie specjalnego zaczepu. Biorąc pod uwagę pozytywny odzew można spodziewać się domyślnego włączenia tej opcji w następnej Plasmie. Dla zainteresowanych jest ona dostępna już teraz (patrz tu).

Działania / Activities

Potężnym narzędziem dostępnym od dawna są Działania. Potężnym, ale bez spójnej wizji korzystania z nich, czego skutkiem jest używanie ich ZAMIAST pulpitów wirtualnych, bądź całkowite pominięcie tej funkcji. Twórcy Plasmy wierzą jednak, że narzędziu temu można nadać jasno określony cel istnienia. W raz ze społecznością trwają prace nad znalezieniem lepszego słownictwa i zastosowań dla tej technologii.

… i inne

Subiektywny wybór ciekawszych zapowiedzi oparty jest o oficjalnie funkcjonującą listę TODO.

PS

W pisaniu tego bloga nie ucierpiał żaden Linux. Od ponad miesiąca bez problemu korzystam z nowych wydań plasmy na Archu :) . 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
przemo188   8 #1 12.05.2015 00:20

Śliczne. Naprawdę mi się podoba. I tak powinien wyglądać Windows. Powinien ale nie chciałbym, bo zaraz by sobie przypisywali zasługi beztalencia designerskie, które tam projektują GUI. Na szczęście nie potrzebuje używać Windowsa. Jutro przyjdzie mi nowy dysk SSD - nie wiem jeszcze tylko co postawić. Starego Netrunnera Frontiera z KDE 4 czy już coś nowego z opisu powyżej. Mogę prosić o pomoc? Jak działa Kmail bo jest moim ulubionym programem pocztowym. Firefox nie robi problemu? Standardowe programy z oferty na linuxa -Gimp, darktable, Raw therapy, Kadu, Skype, kwrite, filezilla itp?

Co nie działa?

Jak działa manager plików? Stabilnie?

W końcu co wybrać z dystrybucji z nowym KDE jeżeli pytania powyżej pozwolą mi wybrać nową wersję?

AlbatrosZippa   14 #2 12.05.2015 06:21

Microsoft hallo hallo wake up. Tak ma wyglądać interfejs

  #3 12.05.2015 06:36

@przemo188: heh ... czemu jak jest jakiś artykuł o linuxie to pierwsze co można zobaczyć w komentarzach to: "TAK POWINIEN WYGLĄDAĆ WINDOWS" ?

Nie rozumiem tego Windows ma swoją wizję Linux swoją - jakby Windows wyglądał jak Linux to by pewno wszędzie pisali "NIC WŁASNEGO NIE WYMYŚLĄ TYLKO ZWALAJĄ PO LINUXIE". Jak komuś się bardziej podoba Linux to niech z niego korzysta jak Windows to proszę bardzo - ja tam korzystam z obu systemów do pracy i prywatnie i powiem szczerze w większości nawet nie zauważam tych wszystkich bajerów, wyglądów, themów - aplikacje i tak są odpalane na pełnym ekranie (i do tego często mają swój własny wygląd odbiegający od systemowego) tak, że widać z systemu tylko pasek. Dla mnie system powinien być funkcjonalny a nie ładny ("ładność" to rzecz drugorzędna) no i nie rzucać się w oczy.

muph19   8 #4 12.05.2015 06:55

Przyjemne dla oka... choć mało innowacyjne :)

  #5 12.05.2015 07:03

Mysle ze najbardziej innowacyjny i ladny jest "Rosa" ale ze to ruskie dziecko wiec "nalezy" go omijac szerokim lukiem, podobnie jak browser Yandex.

  #6 12.05.2015 07:26

MS robi Ctrl + C, Ctrl + V, ale chyba po drodze wirus zjada im schowek, bo GUI Plasmy dalej dużo lepsze :)

  #7 12.05.2015 07:47

fatalnie czyta się ten tekst... czy autor przejrzał go chociaż raz przed publikacją?

"premierą swoją miła też Plasma"
"co wstrzymuje np. wygaszenie ekranu znajdziemy zasobnika systemowym."
" Zgodnie z Plasma 5.4 zostanie wydana końcem sierpnia.", co?
"Skutkiem jest propozycja był oficjalną częścią " o_O

  #8 12.05.2015 07:50

W końcu się obudzili i zminimalizowali zadania na taskbarze do postaci ikon.

  #9 12.05.2015 08:04

@muph19: sam jesteś mało innowacyjny.

lynx44   11 #10 12.05.2015 08:13

@przemo188: Jeśli chodzi o kmail, to z tego co wiem to całe akonadi i jego graficzne interfejsy (kmail, kontact) nie zostały jeszcze przeportowane (przynajmniej nie były tydzień temu). Podobno działa z nowym KDE, ale nie integruje się, czyli np baloo nie indeksuje nam maili itp. Mi na Netrunerze 15 akonadi sypało błędami więc na razie czekam.

  #11 12.05.2015 08:23

@AlbatrosZippa korzystaj Linuksa i KDE jak Ci się Windows nie podoba, przecież nikt Cie nie zmusza do Win.

Druedain   14 #12 12.05.2015 08:53

@przemo188: Grafikiem / fotografem nie jestem, więc o branżowym oprogramowaniu nic nie potrafię powiedzieć. Firefox, Kmail, Pidgin działają. Jak napisał@lynx44 Kmail nie jest jeszcze zintegrowany ze środowiskiem (ma być w następnej aktualizacji, która będzie https://techbase.kde.org/Schedules/Applications/15.08_Release_Schedule w sierpniu. Do tego czasu irytujące jest np. to, że równocześnie działa stary i nowy KWallet i jeśli ich używasz, trzeba dwukrotnie hasło podawać.

pavbaranov   7 #13 12.05.2015 09:04

@przemo188: Po pierwsze, jeśli wybierać Plasmę 5, to wyłącznie tam, gdzie jest dostępna wersja 5.3. Wersja 5.2 to raczej wpadka. Znając różne implementacje Plasmy wybrałbym Archa, chyba, że mógłbym wybrać KaOSa (nie można wybrać, jeśli jakiekolwiek aplikacje stosowane przez nas są w wersji 32bitowej, albowiem ta dystrybucja nie obsługuje tzw. multilib).
Co działa, a co nie? Różnie bywa. Pamiętaj, że Plasma to jest wyłącznie środowisko. KDE Applications to odrębny obecnie komponent. Samo środowisko (Plasma) zatem działa i to w miarę dobrze. Niestety nie obeszło się bez głupich pomysłów. Jednym z najbardziej wkurzających jest nowy sposób działania showdesktop (które w zasadzie jest kompletnie niefunkcjonalne). Niestety jest to działanie zamierzone i przynajmniej obecnie, jego twórca upiera się, że tak ma być. Niektóre rzeczy - ze względów technicznych - wymagają pewnego nakładu pracy (np. zmuszenie tzw. starych aplikacji do pojawienia się w tacce systemowej). Nie działają powiadomienia KDEPim. Nie działa integracja wyglądu z aplikacjami nieopartymi o Qt5 (Breeze nie ma wystroju dla Gtk i to nie działa tak, jak dawniej oxygen-gtk; także zmusić wygląd ikon w aplikacjach Qt4 to mordęga i rzecz niemal niewykonalna). Trudno mi również uznać, że wybór otwierania jednym kliknięciem jest możliwy do ustawienia w całym systemie.
Jeśli chodzi o KDE Applications, to nie wszystko jest już na KF5. Z tzw. głównych aplikacji nie zostały jeszcze przeportowane Dolphin, KDE-Baseapps, Okular i całe KDEPim (czyli KMail jest jeszcze w wersji opartej o biblioteki KDE4). Przeportowane wersje Dolphin, Okular, KDE-Baseapps winny pojawić się wraz z KDE Applications 15.08, kiedy KDEPim - nie wiem, ale najdalej do końca roku. W Archu, Dolphina, KDE-Baseapps, Okulara, Ark, KGit i wiele innych łatwo zainstalować (tzn. skompilować) w wersjach opartych o KF5 z AUR. Działają raczej bez zarzutu.
Nie będę też ukrywał. Plasma 5 to nie jest obecnie tak dopracowane środowisko jak ostatnie wersje KDE4, ale pamiętajmy, że aby do tego dojść KDE potrzebowało pewnego czasu. Także daleki jestem od stwierdzenia, że z informacji z BBS Archa nie wyczyta się, że coś nie działa, bądź działa źle. Trudno jednak jest ocenić dlaczego jednym działa (np. mi), a inni miewają problemy, których nie powinni mieć.
Mimo tego, co napisałem, gdybym instalował nowy system z KDE, to byłaby to wersja z Plasmą 5, a nie KDE4. Perspektywicznie sensowniej. Biorąc też pod uwagę, że ze względu na dostarczanie coraz większej ilości aplikacji na Qt5/KF5, to problemy, które występują w Plasma 5 z takimi aplikacjami, występują również w KDE4, tylko, że dotyczą innych aplikacji (tych już na KF5).

kowgli   9 #14 12.05.2015 09:06

Nie rozumiem zachwytów. Gdyby wywalić ładne, kolorowe tło, to cała reszta prezentuje się bardzo przeciętnie i dodatkowo niezbyt spójnie.

nintyfan   11 #15 12.05.2015 09:26

Mi się podoba przycisk na górze schowka/szuflady tacki systemowej.Powoduje on, że po kliknięciu poza schowek nie chowa się szuflada.

  #16 12.05.2015 09:34

Można prosić link do pastelowej tapety ze screenów?

  #17 12.05.2015 10:15

@Wooooow (niezalogowany): Bynajmniej. Same ikony da się ustawić już w moim KDE 4.14, a OIDP pojawiło się to w okolicy wersji 4.9 (aplet "Menedżer zadań tylko z ikonami) - chociaż ja i tak używam cały czas klasycznego z nazwami okien.

icywind   8 #18 12.05.2015 10:16

Dla mnie dalej KDE wydaje się za mocno barokowe, nie przyzwyczajonego użytkownika (a przynajmniej mnie) ogłusza nadmiar... wszystkiego.
Np. ustawianie głośności, ja chcę tylko, żeby było ciszej to muszę się zmierzyć z czterema różnymi paskami.
Ustawienia touchpada(nie wiem po co tłumaczenie skoro więcej osób w Polsce wie co to touchpad niż gładzik) jeśli chcę go tylko wyłączyć to muszę przeczytać pierwszą stronę zapełnioną opcjami, zobaczyć, że tych stron jest jeszcze 4 i dopiero przełączyć na stronę włącz/wyłącz na której pewnie też jest pełno opcji bo nie robiliby z tego kolejnej strony.
I nie zrozum mnie źle, wcale nie mówię, że KDE ma się zmienić, nie potrzeba mi drugiego Gnome, niech idą swoją drogą. Mówię tylko co mi się w tej drodze nie podoba.
"raczej przed 2016 Wayland nie stanie się standardowym serwerem wyświetlania w popularniejszych dystrybucjach"
Nieprawda, w grudniu (o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem) będzie domyślny w Fedorze :P

Latający Turban   12 #19 12.05.2015 10:49

H jak przywrócą trochę starych funkcji i poprawią błędy to zapewne gdzieś w okolicach 5.5 5.6 wrócę do tego środowiska

Druedain   14 #20 12.05.2015 11:06

@orty (niezalogowany): Sorki, już poprawione.

@kowgli: Nie zgodzę się, ale co więcej pisać, kiedy sam nie wskazujesz konkretów?

@icywind: Jeśli ma być prościej, ale nie ma być Gnomem, to czego właściwie oczekujesz? (a wyłączenie touchpada najczęściej jest w skrótach klawiszowych laptopa, a jak nie, w zasobniku systemowym jest przełącznik bez 4 ekranów ustawień)

link do tapety: http://i.imgur.com/dqNhxjT.jpg

pavbaranov   7 #21 12.05.2015 11:17

@icywind: "nie przyzwyczajonego użytkownika (a przynajmniej mnie) ogłusza nadmiar... wszystkiego". Jeszcze chyba nie było takiego środowiska, które każdemu by dogodziło. Na całe szczęście, akurat w linuksie, środowisk i menedżerów okien jest sporo i każdy może sobie wybrać co mu pasuje. Lub przynajmniej co mu pasuje bardziej. Jeden woli mieć możliwość kontroli wielu aspektów środowiska, inny zadowala się minimalizmem.
Zasadniczy problem z KDE jest jednak inny - zbyt często dokonywane są zmiany w jakichś ustawieniach i to, do czego się przyzwyczailiśmy niknie. Ot, choćby wspomniana przeze mnie funkcjonalność showdesktop. Fakt, uzyskaliśmy tę samą funkcjonalność, ale w innym miejscu i wymaga to przyzwyczajenia. Showdesktop został wprowadzony do wydania 5.3 w wersji, w jakiej nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego (niech się Thomas Lübking zastanowi czemu może służyć showdesktop oprócz irytacji użytkowników). I niestety takich "kwiatków" jest zbyt dużo.

@Latający Turban: Mogę wiedzieć jakich funkcjonalności Ci brakuje oraz o jakie błędy chodzi? (nb. nie ma ani środowisk, ani aplikacji pozbawionych błędów)

Autor edytował komentarz.
PAMPKIN   11 #22 12.05.2015 11:36

Zastanawiałem się czy komentować ten wpis, bo sama Plasma 5.x podoba mi się jeśli chodzi o wygląd, tak jeśli chodzi o działanie to już dużo mniej. Próbowałem z Fedorą 22a i mam mieszane uczucia. Ale to tylko moja subiektywna opinia.

Jusko   14 #23 12.05.2015 11:39

@icywind #18: Z Waylandem niech się nie śpieszą jako domyślna rzecz. Nie ma sensu wybiegać przed szereg i potem narzekać, że coś nie działa ;-)

Póki co, nadal na Waylandzie nie mogę zalogować się nawet do pulpitu (nie tyle crash, po prostu od razu po logowaniu wraca do ekranu logowania, nawet tapety nie zdążę zobaczyć).

Jeśli rzeczywiście mają zamiar to zrobić bez możliwości "fallback", no to przyznam, że tym razem deweloperzy Fedory mają u mnie spory minus ;-) Wiem, że chcą Waylanda jako domyślny na ekranie logowania chyba w F22 - nie wiedziałem, że planują posunąć się dalej :-P

Autor edytował komentarz.
icywind   8 #24 12.05.2015 11:57

@Jusko: Z tego co wiem to ma być domyślny Wayland w Gnome 3.18 a więc i Fedorze 23 ale tak jak teraz jest "Gnome Wayland" do wyboru podczas logowania tak będzie "Gnome X11", więc bez obaw. Na razie jeszcze nic nie zrobili więc nie denerwowałbym się za wcześnie bo nie wiadomo czy w ogóle wszystko pójdzie zgodnie z planem.
https://plus.google.com/photos/112026213399155142823/albums/6132026843212467553
@Druedain Oczekuję tego, żeby używać dalej Gnome :P
Ja to rozumiem, że ludzie chcą mieć takie KDE dlatego zaznaczyłem, że nie chcę im dyktować zmian bo jakbym miał to robić to by wyszło, że chcę drugiego Gnome (no może bez paru rzeczy które mnie w tym drugim irytują) a na co komu 2* to samo?
Co to touchpada to nie jest to takie proste bo bez wyłączenia w ustawieniach włącza się za każdym uruchomieniem systemu. O przełączniku w zasobniku nie wiedziałem ale ponarzekam w takim razie, że za dużo rzeczy tam pchają :D

Autor edytował komentarz.
wojtex   11 #25 12.05.2015 12:05

Na Linuksa dostępnych jest całkiem sporo różnych środowisk graficznych. Pomijam te mniejsze z oczywistego powodu - nie nadają się do niczego, o poważnej pracy nie wspominając. Zostają więc KDE i GNOME, jednak trzecią wersję tego drugiego z oczywistych względów również muszę pominąć. Tak więc od lat to właśnie KDE było i jest kluczowym interfejsem Linuksów. Trzecia wersja tego środowiska była dopracowana, szybka i jak najbardziej mogła konkurować z interfejsem Windowsa XP. KDE3 było używalne praktycznie out of the box.

Niestety później coś poszło nie tak. Po wydaniu nowej wersji biblioteki QT przyszedł czas na nową wersję KDE. No i jest - KDE4. Nawet 2 lata po premierze był to śmiech na sali - ta wersja koło stabilności nawet nie leżała, o dopracowaniu nie wspominając. Setki małych, ale bardzo denerwujących błędów - tak można opisać KDE4.

Piątka natomiast od samego początku trzyma poziom. W konfrontacji z bardzo udanym GUI Windowsa 7 KDE5 wypada nie gorzej. Wielki szacunek dla ekipy, a szczególnie dla designerów.

Śmieszy mnie tylko czytelność zminimalizowanych aplikacji na pasku zadań (przy domyślnym motywie pulpitu). Przecież tam nic nie widać!

Autor edytował komentarz.
  #26 12.05.2015 12:22

Widze, ze MS wciaz traktuje Ubuntu jako swoj poligon testowy dla GUI. Tak bylo przed W7, W8, a teraz przed W10.

bystryy   11 #27 12.05.2015 12:43

@wojtex: "Pomijam te mniejsze z oczywistego powodu - nie nadają się do niczego, o poważnej pracy nie wspominając"

Brawurowa hipoteza, by nie rzec - niemająca pokrycia w rzeczywistości.

Mniejsze środowiska mają mniej "bajerów" (wbudowanych funkcji), co jednak nie oznacza, że nie nadają się do pracy. Po co mi np. wbudowany czytnik plików pdf w środowisko, skoro mogę doinstalować sobie dowolny lepszy? Podobnie z resztą komponentów.

Na marginesie, offtopicowo, nowy Slackware zbliża się wielkimi krokami. Kilka dni temu w gałęzi Current zmieniła się połowa paczek na nowsze. Czy redakcja trzyma rękę na pulsie? Obstawiam ~połowę lipca.

pablo_nowakowski   2 #28 12.05.2015 12:44

coraz ladniejszy jest linuks - ciekawe czy kiedys stanie sie systemem dla grafikow... jeszcze troche mu brak intuicyjnosci...

Hall9000   3 #29 12.05.2015 12:57

@teorbram (niezalogowany): Pewnie lepiej dać się szpiegować żydowskim terrorystom tego świata..Używam Rosa i to jedyny system w którym wszystko działa i to działa stabilnie a w tych zachodnich g... nie działa zawsze coś i do tego ciągłe komunikaty o błędach nic się nie zmieniło w tym temacie od lat.Zachwalany debian 8 xfce na niczym nie chciał się zainstalować także zostaje przy tym co mam by nie szargać sobie nerwów zachodnimi g...mi

Latający Turban   12 #30 12.05.2015 13:05

@pavbaranov: Już ci powiadam, nie wiem czy to problemy ze środowiskiem czy takie ogólne ale nigdzie indziej takich nie mam. Błędy mam takie:
- grzeje kartę do 50 stopni w spoczynku
- v-sync raz działa raz nie działa
- dziwne klikanie w komputerze jakby skoki napięcia (bałem się że mi komputer spali)
- losowo resetujące się ustawienia audio( za piątym razem jak mało zawału nie dostałem to w końcu sobie poszedłem)
- zacinający się kosz( opróżnianie stoi na 0% blokując także inne działania na plikach)
- liczne bugi graficzne ale to już mniejszy problem
- bugi w programach jak libreoffice okular
To czego mi brakuje:
- spójności z aplikacjami z gnoma
- shift+del na plikach na pulpicie, nie mogłem sobie też tego skrótu dodać(mogłem usuwać tylko przez przeniesienie do kosza
- operacji programów w menu pulpitu jak np. rozpakuj, w zasadzie wszystkie działania na plikach trzeba robić przez dolphina
- no i skrót mój komputer by się przydał ale na to już raczej nie liczę
To w zasadzie tyle co mi przyszło do głowy

Sit   5 #31 12.05.2015 13:15

@Druedain Jakie dystrybucje wykorzystują Plasmę 5.3?

Druedain   14 #32 12.05.2015 13:18

@bystryy: Nie będą się tak dobrze integrować z resztą środowiska (i nie chodzi mi tu o wygląd), a to jest dla niektórych spora zaleta.

Jusko   14 #33 12.05.2015 13:23

@Latający Turban #30:

- "(...)dziwne klikanie w komputerze jakby skoki napięcia (bałem się że mi komputer spali)"

Jeśli to laptop, jest to odgłos parkującej głowicy dysku twardego. Parkowanie objawia się właśnie charakterystycznym klikiem. To naturalne, aczkolwiek warto rzucić okiem na ilość cykli i skorygować jeśli trzeba. W moim przypadku - parkowanie zawsze miałem niemal wyłączone (wartość hdparm 254, domyślna to 128).

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #34 12.05.2015 13:27

@Druedain: Zależy co rozumiesz pod pojęciem "integracja". Jeśli chodzi o uruchamianie plików w programach domyślnych po ich kliknięciu, to zależy to od menadżera plików, a nie samego środowiska. Jak działa "schowek" systemowy, to moim zdaniem niewiele więcej potrzeba (np. na Fluxboksie działa, pod warunkiem że obie aplikacje są w tym samym czasie otwarte).

Autor edytował komentarz.
pavbaranov   7 #35 12.05.2015 13:40

@Latający Turban: Jeśli chodzi o wymienione przez Ciebie błędy, to być może jest to mimo wszystko jakaś sprawa leżąca po stronie Twojego komputera. Nie spotkałem nigdzie takich symptomów jakie opisujesz (ale fakt, doświadczenia z Archa i dystrybucji pochodnych lub używających pacmana). Na pewno nie doświadczam (w 5.3) zacinającego się kosza i na pewno nie grzeje mi karty do 50*C (standard to +/- 40*C w "normalnym" działaniu, nieco bardziej grzeje kompilowanie, ale bez przesady; sterowniki otwarte AMD, kernel 4.x własna kompilacja, Radeon HD 7500G, Xy i sterowniki obecnie ze stable Archa). Fakt, że v-sync dawał popalić jeszcze na 5.2 (teraz muszę sprawdzić, bo wyłączyłem).
Spójności z aplikacjami Gnome nie będzie. Można się jedynie zbliżyć. Podobnie jak nie będzie tej spójności w odwrotną stronę (w Gnome 3.16, aplikacje Qt4, czy 5 będą wyglądać jak wyglądają). Najlepsze efekty osiągnąć można chyba... decydując się na upodobnienie wyglądu Qt5 do Gtk+3, co niekoniecznie każdemu pasuje. Problem jednak leży bardziej po stronie deweloperów Gnome niż innych środowisk. Jeśli się nie mylę, to funkcjonujące "rozpakuj" itp. gdzieś widziałem w rozszerzeniach. "Mój komputer" w zasadzie można napisać, jakby ktoś chciał :) Niemniej jednak - zgłoś to deweloperom KDE. Są (przynajmniej niektórzy) dość otwarci na różne propozycje. Jak nie będziemy brać udziału w zgłaszaniu różnorakich błędów, czy potrzeb określonej funkcjonalności, to może się okazać, że po prostu nie są oni nawet świadomi istnienia takich błędów, czy potrzeb.

@Sit: Jeśli chodzi Ci o to, które dystrybucje mają Plasma 5.3 w repozytoriach stabilnych, to na pewno jest to Arch. Niebawem pewnie trafi do Manjaro, zatem również do NetRunner w wersji rolling. W Kubuntu jest dostępne dla 15.04 po dodaniu Kubuntu Backports PPA. Na pewno jest też w KaOS. Dla Fedory jest repozytorium dvratila, ale nie wiem czy już jest tam Plasma 5.3. Do OpenSUSE i do ROSA także już trafiło. Innymi słowy, już niebawem będzie w wielu dystrybucjach, które tradycyjnie są skupione na dostarczaniu nowego oprogramowania i w dodatku na KDE.

Autor edytował komentarz.
  #36 12.05.2015 13:56

Jest jeszcze masa drobnych błędów w dizajnie.

AlbatrosZippa   14 #37 12.05.2015 15:03

@Anonim (niezalogowany): Używam używam i gorąco polecam

  #38 12.05.2015 15:15

Może i ktoś wyjaśnić, co to konkretnie ta Plasma, gtk, i tym podobne związane z Linuxem pojęcia - zaczynam się interesować tym systemem i chciałbym mieć o nim jakiekolwiek pojęcie.

  #39 12.05.2015 15:45

To ja się zainteresuję Linuksem (na biurko) w 2016.

  #40 12.05.2015 16:27

O co chodzi z tą Plasmą, gtx, itp.? To poważne pytanie.

AntyHaker   22 #41 12.05.2015 16:29

@PAMPKIN: Spróbuj na Fedorze Rawhide - działa bardzo przyjemnie :D

macios4   3 #42 12.05.2015 16:37

Moje wnioski co do nowego KDE po zainstalowaniu na Arch'u 64:
- Po optymalizacji KDE wraz z usunięciem zbędnego balastu zużycie RAMu na poziomie 165-190 mb
- nie podoba mi się w KDE systen zależności, nie każdy używa przecież takich wynalazków jak Akonadi czy Baloo, a nie można ich usunąć bez "pociągnięcia" ze sobą całego środowiska. Instalacja jednego KDE'wsowskiego programu pociąga za sobą całe mnóstwo nie zawsze potrzebnych zalezności. Z tegoż powodu plus dla Slackware
- nowa Plasma... "płaski naleśnik", jakby żywcem zerżnięte z ModernUI

jmmzon   10 #43 12.05.2015 17:08

@macios4: Baloo chyba faktycznie ciężko się pozbyć. Zaś akonadi, wystarczy z aur zainstalować akonadi-fake i po problemie.

pavbaranov   7 #44 12.05.2015 17:25

@macios4: Akurat w Archu (tzn. w AUR) masz możliwość zainstalowania wersji "light" niektórych aplikacji, które są zależne od Baloo i możesz usunąć je w ogóle z systemu. Akonadi jest niezbędne wyłącznie dla KDEPim.
No i nie "nowa Plasma" to płaski naleśnik. To Breeze :)
PS. Takie zużycie RAM, to mam z baloo, akonadi i "wszystkimi wynalazkami". System Arch 64bit. :)

@jmmzon: sorry, że się będę reklamować :) Baloo pozbyć się bardzo łatwo. Przynajmniej w Archu. Zobacz: http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,284.0.html http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,263.0.html i http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,264.msg1269.html
Po zainstalowaniu, zastopowaniu i wyczyszczeniu - masz system bez baloo.

Autor edytował komentarz.
ygyfygy   5 #45 12.05.2015 17:35

@icywind: Fedora to poligon dla RHEL

ygyfygy   5 #46 12.05.2015 17:40

@pablo_nowakowski: Unity jest b intuicyjne. Po przesiadce z win 7 od razu wiedziałem co i jak mimo że nigdy przedtem linuxa nie używałem, ale po kilku BSODach i wirusach powiedziałem fuck you ms i wypaliłem płytkę :)

icywind   8 #47 12.05.2015 17:49

@ygyfygy: Używałeś kiedykolwiek, widziałeś chociaż na live/virtualboksie czy tylko powtarzasz znane hasła?

ygyfygy   5 #48 12.05.2015 17:53

@icywind: Skoro Wayland taki super to czego go nie będzie w tym roku w RHEL?

pavbaranov   7 #49 12.05.2015 18:04

@ygyfygy: Bo RHEL ma wsparcie gdzieś do 2025. Pewnie któraś kolejna wersja będzie na waylandzie i będzie miała wsparcie do... 2035 :)

icywind   8 #50 12.05.2015 18:08

@ygyfygy: Bo w tym roku nie będzie nowego RHELa a on nie jest dystrybucją ciągłą? Zapewne będzie w RHELu 8. Sorry ale wyglądasz mi na trolla.

Autor edytował komentarz.
  #51 12.05.2015 18:43

@icywind:
"Ustawienia touchpada(nie wiem po co tłumaczenie skoro więcej osób w Polsce wie co to touchpad niż gładzik)"

Po co w ogóle cokolwiek tłumaczyć skoro coś tam ludzie zawsze rozumieją.

PAMPKIN   11 #52 12.05.2015 18:49

@AntyHaker: Poczekam na ostateczną stabilną wersję.

Berion   16 #53 12.05.2015 20:27

Koszmarne te ikony, a do tego nie wszystkie jeszcze przerobili na nowy styl. Wszystkich kolorów też (jeszcze?) nie można zmienić. Na dodatek rozsypało mi się po kilku dniach zabawy. Kto wie, może za rok będzie można już tego używać, na razie to jak widzę niespójny i niestabilny - poligon doświadczalny.

Latający Turban   12 #54 12.05.2015 21:29

@pavbaranov: No dzięki, myślę że z czasem te błędy naprawią, wtedy zobaczę, narazie próbuję przyzwyczaić się do ubuntu. O mój komputer ludzie się już dopominali, tyle że tak zostali zjechani przez społeczność, że wtedy będzie zbyt podobne do windowsa i nic z tego nie wyszło. Jakiś developer pisał, że to w sumie nie jest jakaś trudna sprawa tylko musiałby się znaleźć ktoś, kto by to po prostu napisał. Co do tego klikania to akurat jest komputer stacjonarny ale faktycznie może być głowica dysku, bo jak się przysłuchałem przy wyłączaniu komputera, występuje dokładnie taki sam dźwięk. Na ubuntu nie występuje.

  #55 12.05.2015 22:03

Ja mam pytanie jak wygląda plasma pod KDE czyli pod Kubuntu ?

Magnum 44   17 #56 12.05.2015 23:00

@Berion: Pewnie będzie tak jak z KDE 4. Dopiero tak od wersji 4.8 osiągnęło stabilność wersji 3 :D

awangardowy   7 #57 13.05.2015 00:21

@wojtex:
"Pomijam te mniejsze z oczywistego powodu - nie nadają się do niczego, o poważnej pracy nie wspominając. Zostają więc KDE i GNOME (...)"

korzystam z Linuxa od 5 lat. GNOME miałem z 2 mce w 2010 roku, a KDE natywnie nie mialem NIGDY (tak samo jak Unity). Na LiveCD zagościło właśnie KDE w jakiejś tam wersji (w Knoppix jest wszystko). Od 4 lat - 2011 roku - korzystam z XFCE, które znam jak własną kieszeń. Czy moja praca "nie jest poważna"? Zobaczmy... Wszyscy moi znajomi programiści (którzy nie są zacietrzeswieni wojenką Windows vs. Linux) jak widzą mój work-flow to jest "szacun" i tyle. Koledzy z Macami podobnie.
Mam swoje narzędzia które znam jak własną kieszeń (vim,zsh,eclipse,virtualbox,xfce,git) - i ludzie to widzą i widzą na żywo work flow.

Słowa, że "mniejsze" się nie nadają do niczego piszą niedzielni użytkownicy Linuxa. Ja uważam odwrotnie - wolę korzystać z Windows 8 lub Mac OS niż męczyć się na czymś typu "begginer friendly" KDE/GNOME/Unity.

Na szczęście jest XFCE (i kilka innych lżejszych, np. ROX , Mate, LXDE, fluxbox z ikonkami) a więc z Linuxa korzysta się bardzo szybciutko, lekko i przyjemnie. Pisanie, że liczy się tylko KDE lub GNOME jest szkodliwe dla Linuxa. W starciu z Windowsem są to produkty gorszej jakości. Natomiast lekki Linux z powodzeniem może zastępować Windowsa, bo LEKKI OZNACZA SZYBKI, albo nawet NAJSZYBSZY.

Oczywiście wszystkie te rzeczy któe opisał autor wpisu są na XFCE bez żadnego problemu. To są takie oczywiste funkcje, że aż śmieszne jest pokazywanie tego jako zaleta.

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   22 #58 13.05.2015 01:01

@PAMPKIN: Co kto lubi, mi Rawhide nie przeszkadza ^^

Azi   12 #59 13.05.2015 05:44

"oszczędzanie energii zostanie wstrzymane"
Chyba zapoczątkowane/rozpotrzęte ?
Acha, źle doczytałem, sorry - jeszcze oczki przecieram - nie doczytałem, zwracam honor:)

Autor edytował komentarz.
PAMPKIN   11 #60 13.05.2015 07:19

@awangardowy: Ja też osobiście wolę XFCE, wszystko jest np.: GTK, Qt, jeśli chce się programować i łatwo utworzyć styl Windows XP, dla przyzwyczajonych. Odpada też zapotrzebowanie na GTX980 aby sprawnie działało. Ale lubię sobie popatrzeć, co się nowego dzieje w bogatej rodzince. Jak GNOME się zatrzymał, tak KDE pomału prze do przodu.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #61 13.05.2015 09:41

@Hall9000: Miałem Rosa Linux Fresh 3, świetny system. Moim zdaniem najlepszy fork Mandrivy. Niestety mam już za słaby lapek na ich obecne wymagania a LXDE mi nie odpowiada.

Druedain   14 #62 13.05.2015 11:27

@awangardowy: Rozumiem, że ktoś Ci nadepnął na odcisk, ale przy takim podejściu jakie prezentujesz, aż się prosisz o niepoważne traktowanie Twojej opinii… :>

@PAMPKIN: Plasma nigdy nie miała wymogu korzystania z karty graficznej. Serio, nie ma nawet protez pokroju llvm-pipe.

Autor edytował komentarz.
awangardowy   7 #63 13.05.2015 12:12

no bo powstały 2 artykuły tutaj ostatnio, w których użytkownicy starają się udowodnić, że Linux ma "z zasady mieć ciężkie środowisko typi Unity/KDE". Potem przeczyta to ktoś kto się nie zna i tak sobie zakoduje, a to jest totalna bzdura.

na XFCE można zrobić dokładnie te same rzeczy co na KDE/GNOME/Unity. Na XFCE można to zrobić - z zasady - najszybciej, ponieważ jest to środowisko najlżejsze. Najszybciej się odpala, zamyka, wstaje z hibernacji, zarządza file managerem, setkami ikonek, worskspace`ami. Zostawia najwięcej ramu dla VirtualBoxa, działa okej z 2 monitorami (z 3 nie sprawdzałem, bo nie mam takich wyjść). XFCE ma proste pakiety do zapamiętania, jest stabilne, nie zacina się, jest w pełni kompabitylne z oprogramowaniem dostępnym pod Linuxem. Na XFCE można pracować bardzo produktywnie, ustawić wszystko pod siebie, konkurować z Macami czy Windowsami 8 (pod względem szybkości/jakości dostarczania kodu).
Można sobie bardzo szybko wyrobić świetny work-flow.
Są skrypty, np. Thunar System Actions: http://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions
, system skrótów klawiszowych, a jak ktoś ma ochotę to z 20 okien konfiguracyjnych w których wszystko da się dostosować. I naprawdę, można bez żadnego problemu konkurować z Macami.
Jest prosta i sensowna dokumentacja, która od lat się nie zmienia: http://docs.xfce.org/xfce/start
a oprócz tego nie ma "niewiadomo ile grzebania", bo wszystko jest proste i przejrzyste (przynajmniej dla programisty).

Jest to środowisko bardzo stabilne i konserwatywne, które od 18 lat się niewiele zmienia i nie umirze "śmiercią technologiczną" bo nagle nie będzie developerów. Po włączeniu zabiera 250-300 mb ram, co oznacza że pozostałe zasoby są dla takich smoków jak virtualbox/chrome.

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #64 13.05.2015 12:34

@awangardowy: Tylko, że to co napisałeś tyczy się większości jak nie każdego środowiska graficznego i file managera. :P Nie wiem ile KDE i Unity zjada RAM, ale każde inne mieści się w 300MB. W każdym można poustawiać sobie skróty klawiszowe, w każdym jest system skryptowania/akcji dla managera plików. itd. itd.

bystryy   11 #65 13.05.2015 12:37

@awangardowy: "na XFCE można zrobić dokładnie te same rzeczy co na KDE/GNOME/Unity"

100% racji. Używam wprawdzie Fluxboksa, ale dozbrojonego Thunarem (najlepszy menadżer plików moim zdaniem).

Przy okazji, małe pytanie do speca: jak w XFCE wyłączyć skracanie podpisów pod ikonami na pulpicie?

icywind   8 #66 13.05.2015 13:24

@Anonim (niezalogowany): Przeczytaj jeszcze raz wypowiedź to może dotrze do ciebie sens.

Druedain   14 #67 13.05.2015 14:02

@awangardowy: Przestań robić z siebie zelota… Nie wiem skąd pomysł, że tylko KDE, Gnome i Unity się do czegoś nadają, któremu próbujesz się tu tak ślepo przeciwstawiać. Spójrz trochę bardziej krytycznie na sprawę – sam próbujesz udowodnić, że Xfce jest najlepsze we wszystkim. Poza tym proszę o mniej emocji, a więcej konkretów. Dla żadnej z wymienionych przez Ciebie zalet Xfce nie dodałeś żadnego sensownego źródła rewelacji (osobiście uważam, że niektóre cechy w ogóle nie powinny być traktować jako uniwersalna zaleta, np. zużycie RAM-u).

Serio, jeśli chcesz być traktowany poważnie, pokaż źródła potwierdzające swoją tezę. A jeśli twierdzisz, że wszystko co opisałem da się zrobić w Xfce, to mam dla Ciebie wyzwanie. Punkt po punkcie wykaż mi funkcje, które w stopniu podobnym, takim samym lub większym odpowiadają wszystkiemu temu, co napisałem w swoim wpisie. Ja jestem przekonany, że przynajmniej dla dwóch rzeczy nie będziesz w stanie nic napisać, więc tym większą satysfakcję będziesz mieć wyprowadzając mnie z błędu. Podejmujesz się?

Autor edytował komentarz.
pavbaranov   7 #68 13.05.2015 17:34

@awangardowy: "(...) użytkownicy starają się udowodnić, że Linux ma "z zasady mieć ciężkie środowisko typi Unity/KDE". Potem przeczyta to ktoś kto się nie zna i tak sobie zakoduje, a to jest totalna bzdura."
No właśnie i to jest totalna bzdura. Są użytkownicy, którzy wiecznie rozpowszechniają bzdury o "ciężkim" KDE. Ręczę Ci, że samo środowisko zabiera mi mniej niż 250-300 MB RAM, a jest to Plasma 5 :)
Nadto bardziej mnie interesuje jak środowisko gospodaruje zasobami, a nie ile RAM zabiera. Wbiło mi się też w głowę, że pamięć nieużywana, to pamięć marnotrawiona.

jmmzon   10 #69 14.05.2015 23:28

@pavbaranov: Całe szczęście, że użyłem słowa "chyba", bo teraz bym się musiał wstydzić :)

Tyle, że Baloo (ale nie Nepomuk) mi wcale nie przeszkadza, nawet korzystam. Natomiast Akonadi? Po co i na co, do dzisiaj nie wiem!

Autor edytował komentarz.
pavbaranov   7 #70 15.05.2015 08:26

@jmmzon: Akonadi, gdy już zostanie przeportowane do KF5, być może będzie miało inne zależności. Generalnie winno być wykorzystywane wyłącznie w ramach KDEPim. Niemniej jednak niektóre aplikacje, które dają możliwość "dobrania się" do informacji zawartych w danych utrzymywanych przez KDEPim również mają je w swoich zależnościach (co dziwne, np. calligra-libs, czy nawet kuser). Obecnie, Akonadi jest (a w zasadzie powinno być, bo nie wiem jak w innych dystrybucjach) zależnością aplikacji zbudowanych w oparciu o niektóre biblioteki KDE4 - nie jest zależnością żadnej biblioteki czy aplikacji zbudowanej w oparciu o KF5.
W Archu, jeśli nie korzystasz z KDEPim, istnieje możliwość instalacji paczki akonadi-fake, która udaje, że akonadi jest zainstalowane w systemie (choć w istocie nie, a sama "paczka" jest pusta).
Nie wiem jak będą wyglądać zależności do Akonadi gdy KDE Applications w całości zostaną przeportowane do KF5 i - przede wszystkim - KDEPim zostanie przeportowany do KF5 ( KDEPim budowane na KF5 Akonadi potrzebuje, ale to jest kwestia tego co jeszcze będzie go potrzebować. Do tej pory chcąc mieć Baloo /to z KDE4/, musiałeś mieć Akonadi /przez ciąg zależności/, teraz Baloo /na KF5/ już nie wymaga Akonadi).
Co daje? Jednolity dostęp do informacji przechowywanych przez KDEPim (Kontact) i zarządzanie nimi. Zobacz choćby tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Akonadi

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #71 15.05.2015 11:49

@jmmzon: "Tyle, że Baloo (ale nie Nepomuk) mi wcale nie przeszkadza, nawet korzystam. Natomiast Akonadi? Po co i na co, do dzisiaj nie wiem!"

Co do zasadności wyłączenia Akonadii, to bym dyskutował. Na przykład wczoraj zachęcony tymi komentarzami wyłączyłem je na KDE 4.14.3 i ściągałem film na FF. Po skończeniu i wyłączeniu przeglądarki ffmpeg dalej pracował obciążając CPU do 100%. Tak samo nie nie miałem komunikatów ilości kopiowanych plików.

Po ponownym włączeniu Akonadii wszystko wróciło do normy. Uzywam teraz dość egzotycznej i minimalistycznej dystrybucji francuskojęzycznej NuTyX i nie wiem do końca , czy to była wina systemu czy programu?

Autor edytował komentarz.
pavbaranov   7 #72 15.05.2015 13:19

@Roman Brzeszczyszczykiewicz: Raczej systemu, bo akonadi nie powinno mieć nic do oglądania filmów, ffmpeg itp. To raczej go nie powinno interesować. Fakt, że owe filmy mogą być przedmiotem zainteresowania Baloo, a w KDE4 Akonadi jest zależnością libbaloo.
Inna sprawa, że aby wyłączyć Akonadi w KDE4, to trochę trzeba nad tym popracować. Tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/KDE#Akonadi masz TIP, ale jak to zrobić w NuTyX - nie wiem.

Roman Brzeszczyszczykiewicz   7 #73 15.05.2015 22:25

@pavbaranov: Dzięki, ale tak zaawansowanym linuksiarzem nie jestem. Dystrybucja jest lekka i niech to Akonadii zostanie :)

Gilgamesh   3 #74 27.05.2015 18:03

Fanie wygląda, ale chyba jestem za głupi na linuxa/lata przyzwyczajeń windowsa. Po drugie nawet jakbym próbował się przesiać - działanie gier czy możliwość ich uruchomienia pozostawia sporo do zyczenia a szkoda

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.