WOT – Web of trust

Od czasu do czasu zdarza mi się wejść na Facebooka, żeby na szybko sprawdzić, czy ktoś czegoś mądrego nie napisał, czy czegoś ciekawego nie umieścił. Różni znajomi mają różne pojęcie o zagrożeniach w sieci i różne rzeczy czasem mają ochotę oglądać. Sam Facebook nie jest też najlepiej zabezpieczonym portalem… Wszystko to sprawia, że czasem wśród rzeczy umieszczonych przez znajomych trafia się SPAM (chyba każdy się spotkał z wrzutkami, które zachęcają do klikania udając śmieszne filmy, a tak na prawdę przekierowując do zainfekowanych stron i bez naszej świadomości dalej rozsyłają SPAM z naszego konta).

Pytanie więc teraz: jak to jest, że jeszcze nigdy tego typu trefnego filmu nie włączyłem? WOT!

Sieć zaufania

Czym jest WOT? Jest to system oceniania stron pod względem: zaufania, wiarygodności operatora, prywatności i bezpieczeństwa dzieci. Każdą stronę może ocenić praktycznie każdy i oczywiście każdy może sumaryczną ocenę samemu zobaczyć by się upewnić, czy strona jest bezpieczna. Najprostszą i dostępną praktycznie dla wszystkich metodą jest wklejenie adresu interesującej nas strony w wyszukiwarce na stronie głównej :

Co nam powie WOT o portalu DobreProgramy? Oczywiście, że strona jest godna zaufania :) .

Prostota korzystania

Prawie nikt by jednak nie korzystałby z tej sieci, gdyby każdy adres trzeba było sprawdzać na stronie WOT, gdyż czasem się przegląda dziesiątki adresów w ciągu dnia… Na szczęście autorzy zadbali o komfort tworząc dodatki dla wszystkich popularnych przeglądarek, a nawet wspierając te mniej popularne. Wystarczy wejść na stronę pobierania i wybrać przeglądarkę, z której się korzysta (wspierane są: Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE i inne).

Dodatek posiada szereg funkcji (przedstawione na przykładzie Firefoksa):

– możliwość sprawdzania i dodania własnej oceny strony bez jej opuszczania

– możliwość sprawdzenia oceny strony jeszcze przed jej otwarciem (przydatne przy szukaniu czegoś w wyszukiwarce, odbieraniu mejli od nieznajomych, czy przeglądaniu Facebooka)

– ostrzeżenia przy wyjątkowo niebezpiecznych stronach

Nie tylko WOT

Oczywiście nie chodzi o robienie komuś reklamy. Z tego co wiem to AVG ma coś podobnego, założę się, że Norton też. Chodzi mi przede wszystkim o zainteresowanie samym patentem, niezależnie od dostawcy. Ostrożności nigdy za wiele, a może ktoś da się przekonać i uda się uniknąć komuś stron instalujących syf, który potem każe płacić 500zł za odblokowanie komputera.

PS

Wreszcie jest po sesji, więc znów jest czas coś czasem napisać. Postaram się wkrótce pociągnąć dalej serię o grach ;) .

PPS

Mam nadzieję, że nie dubluję czyjegoś postu… Mam dziwne przeświadczenie, że ktoś o WOT już pisał, ale ani korzystając z wyszukiwarki DP, ani z Google, nie mogę niczego znaleźć…

[1] logo