reklama

Druga beta KOffice 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się druga wersja Beta pakietu biurowego KOffice 2.0. Nie wprowadza ona znaczących nowych funkcji, twórcy skupili się głównie na poprawie błędów znalezionych od czasu pierwszej bety.

To, co od razu rzuca się w oczy to ujednolicony wygląd i styl. Wszystkie aplikacje wchodzące w skład KOffice wyposażone zostały w nowy układ graficzny, przystosowany pod kątem wysokich rozdzielczości. Przedstawia on teraz obszar roboczy, wraz z paskiem bocznym oferującym szybki dostęp do najpotrzebniejszych w danym momencie narzędzi. Ich układ może być dowolnie edytowany, z kolei nanoszona konfiguracja za każdym razem zapisywana i wczytywana podczas kolejnego uruchomienia pakietu. Nowy KOffice cechuje się ponadto natywną obsługą formatu Open Document (ODF). Również wygląd pakietu, dzięki temu, że bazuje na bibliotece Qt, bardziej integruje się z systemem, pod którym jest uruchamiany.

Co nowego? W KChart - narzędziu służącym do tworzenia wykresów - udoskonalono wsparcie dla ODF w zakresie ładowania tytułów, podtytułów, pozycji stopek, rozmiaru i styli, oraz zapisywanie siatek, czy obsługę osi. KPresenter oferuje lepszą obsługę symboli, pozwala teraz też na generowania z miniatur prezentacji układów stron przy użyciu grafik SVG. Wprowadzono nowe style list, pojawiła się też możliwość stosowania punktacji typu space-after i fo:text-align w edytorze tekstu KWord.

Nadal nie jest znana dokładna data wydania KOffice 2.0. Beta 2 jest dostępna do pobrania w postaci źródeł do samodzielnej kompilacji oraz paczek. Odpowiednie pakiety można też pobrać z eksperymentalnych repozytoriów Debiana.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama