Druk 3D na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Koniec ze złośliwymi żartami kolegów

Druk 3D na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Koniec ze złośliwymi żartami kolegów

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
20.12.2018 07:00, aktualizacja: 20.12.2018 08:44

Niepełnosprawność ruchowa to poważny problem w życiu codziennym każdego człowieka, ale w przypadku dzieci – wręcz dramatyczny. O ile środowisko dorosłych przeważnie rozumie otaczający ich świat, o tyle dzieci często traktują niepełnosprawnych kolegów jak odrzutków. I piszę to z pełnym przekonaniem, jako absolwent liceum prowadzącego klasy terapeutyczne. Na szczęście postęp w dziedzinie inżynierii bionicznej pędzi na złamanie karku, a dzięki pomysłom jak ten przedstawiony teraz przez Limbitless Solutions, niepełnosprawne dzieci mają szanse na łatwiejsze życie.

Limbitless Solutions to charytatywna „firma”, która opracowuje m.in. protezy kończyn. Organizacja nawiązała właśnie współpracę z 343 Industries, właścicielami praw do marki Halo, a także Riot Games, czyli twórcami League of Legends. W efekcie stworzono serię zaawansowanych ramion protetycznych, wyposażonych w sensory do pomiaru aktywności mięśni, które umożliwiają użytkownikowi wykonywanie naturalnych ruchów. Co jednak najistotniejsze, patrząc z perspektywy dzieci, ramiona są wiernymi kopiami ramion należących do, odpowiednio: Master Chiefa, a więc głównego bohatera gier z serii Halo, oraz postaci czempionów z popularnego LoL-a.

Zaryzykuję stwierdzenie, że zważywszy na ogromną popularność obydwu tych franczyz w Stanach Zjednoczonych, złośliwi rówieśnicy nie tyle przestaną się śmiać z „jednorękiego”, co zaczną mu oryginalnej protezy zazdrościć. Zwłaszcza, że wersję inspirowaną Halo użytkownik może dodatkowo spersonalizować, na przykład decydując się na stylistykę używaną w trybie online.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Co więcej, jak możemy dowiedzieć się z witryny Limbitless Solutions, obudowy protez powstają w technice druku trójwymiarowego. Stąd firma dysponuje odpowiednią technologią, aby relatywnie niewielkim nakładem dodatkowej pracy wykonać dowolnie wyglądające ramię. Wystarczy, że uzyska zgodę na wykorzystanie własności intelektualnej i stworzy odpowiedni projekt, a z tym nie powinno być większych problemów. Już w przeszłości dostarczała protezy a'la Iron Man.

Popkultura rozwiązaniem problemów społecznych dzieci z niepełnosprawnością ruchową? Kibicuję z obiema rękami w górze. Szkoda tylko, że dekady upłyną, zanim podobne pomysły na tak szeroką skalę zobaczymy w polskich realiach. No, ale to już temat dla ABC Zdrowie i zespołu Money.pl ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)