Drupal 8: CMS, który wprowadzi strony WWW w erę postprzeglądarkową

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Na początku listopada serwis W3Techs przedstawił dane o popularności systemów zarządzania treścią w Internecie. Pokazały one postępującą homogenizację stron internetowych – już co czwarta witryna w Sieci działa na WordPressie, a inne CMS-y, nie dość że ich popularność jest o rząd wielkości mniejsza, to jeszcze z miesiąca na miesiąc udziały rynkowe tracą. Czy cokolwiek jest w stanie powstrzymać ten fatalny dla bezpieczeństwa Sieci trend? Twórcy dobrze znanego, choć coraz mniej popularnego Drupala wierzą, że jego ósma wersja nie tylko stanowi warte uwagi narzędzie do budowania stron, ale jest też w stanie wprowadzić strony internetowe w erę postprzeglądarkową.

Nie ma jednak wątpliwości, że Drupal 8 wciąż jest adresowany do osób, którzy cokolwiek wiedzą o programowaniu. Ponad 200 nowych funkcji i ulepszeń, których znaczenia nie jest łatwo wyjaśnić ludziom, dla których istotną nowością jest np. ułatwienie ustawienia favikonki witryny, i którzy nie bardzo wiedzieli, o co chodzi z encjami, węzłami, widokami, polami, hakami i modułami. W tym segmencie WordPressa więc nowy Drupal nie zastąpi, ale też nawet chyba nie próbuje.

Nowa wersja CMS-a zbudowana została na popularnym frameworku PHP Symfony 2.x, przynosi więc wsparcie dla powiązanych z nim wielu innych technologii – silnika szablonów Twig (który zastępuje PHPTemplate), klienta HTTP Guzzle do obsługi webservices, czy menedżera pakietów Composer. Szczególnie wykorzystanie Twiga jest warte pochwalenia, gdyż dzięki temu z plików skórek znikają funkcje PHP, czyniąc je o wiele bezpieczniejszymi.

CMS jest w pełni kompatybilny z nadchodzącym PHP 7, bez problemów możemy też zastąpić już MySQL/MarięDB innymi bazami danych, w tym SQLite i PostgreSQL. Usprawniono znacznie buforowanie treści, wydajność i skalowalność całego systemu, otrzymaliśmy też kompletne wsparcie dla lokalizacji i wielojęzyczności, działające bez żadnych dodatkowych modułów. Usprawniono też przenoszenie treści między instancjami Drupala, dzięki czemu łatwiej będzie pracować ze środowiskami deweloperskimi i produkcyjnymi.

O co jednak chodzi z tą erą postprzeglądarkową? No cóż, to fajny sposób na powiedzenie, że ludzie coraz częściej zapoznają się z treściami poprzez aplikacje na różnych urządzeniach. Drupal 8 zapewnia więc zestaw interfejsów REST, które pozwolą na całkowite ominięcie przeglądarki, eksportowanie wszystkich treści w JSON czy XML równie dobrze, jak w HTML.

Sporo zrobiono jednak też dla przeglądarek, szczególnie mobilnych. Wreszcie mamy pełną edycję treści z kontrolą formatowania (WYSIWYG) bezpośrednio z poziomu stron oraz wsparcie dla responsywnych i mobilnych layoutów stron. Zadbano też o kompatybilność popularnych modułów i skórek, większość z nich została już przepisana na Drupala 8.

Wydanie „ósemki” oznacza jednak konieczność wzięcia się wreszcie do pracy dla wszystkich tych, którzy zarządzają witryną na bazie Drupala 6. Już w lutym przyszłego roku zakończone zostanie wsparcie dla tej wersji, będzie można wykupić jedynie płatną pomoc. Bezpośrednie przeniesienie witryny z Drupala 6 na 8 może być jednak problematyczne, lepiej zrobić to przez wersję 7, unikając miłego wizualnego interfejsu Migrate Update.

Jeśli chcecie szybko wypróbować możliwości Drupala 8, to za darmo można wygenerować stronę na platformach chmurowych firm Acquia lub Pantheon. Paczki tar i zip z nowym CMS-em znajdziecie na stronach projektu, instalacja (na Debianie 8) przebiegła szybko i bezproblemowo. A jeśli chcecie lepiej poznać Drupala 8, to warto zapoznać się z kursem stworzonym przez OSTraining, we współpracy z firmą Acquia. Wszystkie lekcje dostępne są na YouTube.

© dobreprogramy