DualWAN dla ubogich!

W świecie routerów do domowego zastosowania sporo się zmienia, jednak niektóre funkcje przez producentów sprzętu zostały zakwalifikowane dla wyższej półki, gdzie najtańszy sprzęt możemy znaleźć od 700 zł w górę. Niejednokrotnie zastanawiałem się jak rozwiązać problem Load Balancingu bez użycia serwera opartego o Linuksa. Jak do tej pory żaden ze sprzętów z niskiej półki, w obudowie SOHO, standardowo nie udostępniał takiej możliwości.

Ostatnio jednak pojawiło się światełko w tunelu z za wschodniej granicy, mianowicie nasi Chińscy koledzy zmodyfikowali standardowe oprogramowanie Tomato do prostej obsługi "Dualwana". Oprogramowanie to pasuje do większości routerów standardowo obsługujących firmware "matkę".

Zajrzyjmy zatem pod maskę co kryję się pod nazwą Tomato DualWAN Mod w wersji 1.23. Autorzy dali nam możliwość "łącznia" dwóch źródeł internetu za pomocą inteligentnego routingu lub load balancingu. Jako drugie łącze może nam posłużyć wbudowane radio w trybie APC lub port LAN1. Oprócz standardowych funkcji, z których słynie Tomato, dostajemy QoS opartego na dwóch WANach, oraz Smart QoS. Kolejną opcją jet możliwość przypisania ruchu po danym porcie lub IP do konkretnego WANa, w praktyce daje nam to szerokie możliwości konfiguracji, dzięki którym możemy np. przekierowywać cały ruch www na WANa 1, a ruch p2p na WANa 2. W tym firmware znalazły się już znane opcje z innych modyfikacji takie jak podział łączą na IP (IP/Bw limiter) czy Arp binding służącego do przypisywania na sztywno numerowi MAC danego IP. Warto również zwrócić uwagę, że dołączona została funkcja obsługi VPN (PPTP) oraz USB dla routerów posiadających taką opcje lub odpowiednio zmodyfikowanych sprzętowo.

Wszystkie te funkcje posiadają proste i przejrzyste GUI dzięki czemu w stosunku do ręcznego pisania skryptów wszystko mamy jak na dłoni i nawet osoba z małą (ale na pewno nie zerową xD) wiedzą na temat budowy sieci TCP/IP poradzi sobie z konfiguracją. Wielka wadą dla nas jest natomiast tłumaczenie interfejsu które jest dalekie od ideału i gdzie nie gdzie wygląda jak "Ala mieć kotek". Miejmy nadzieje, że autorzy z Chin pomyślą o reszcie świata i wypuszczą w niedługim czasie dobrze przetłumaczona wersję angielską. Oprogramowanie to było i jest testowane(użytkowane) przez mojego znajomego na modelu WRT54GL 1.1 gdzie zachowywało się bardzo stabilnie i nie zdarzył się żaden błąd, natomiast przyczepić można się do konieczności restartowania routera po zmianach w konfiguracji, gdyż z niewiadomych powodów niejednokrotnie nie działały od razu po zatwierdzeniu jak to ma miejsce w macierzystym firmware.

Wszystkim szukającym taniego rozwiązania opartego o Dual WAN bardzo polecam tą modyfikację. W cenie około 200zł możemy mieć urządzenie, które wyróżnia przejrzystość interfejsu, prosta obsługa, mnogość funkcji i stabilność (co również pokazuje jak elastyczny może być Linux w zależności od zastosowań).

www.dualwan.cn - oficjalna strona modyfikacji (dla tych co nie znają języka polecam google chrome z wtyczką g. translator), dużo informacji można znaleźć także na www.openlinksys.info.