Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DualWAN dla ubogich!

W świecie routerów do domowego zastosowania sporo się zmienia, jednak niektóre funkcje przez producentów sprzętu zostały zakwalifikowane dla wyższej półki, gdzie najtańszy sprzęt możemy znaleźć od 700 zł w górę. Niejednokrotnie zastanawiałem się jak rozwiązać problem Load Balancingu bez użycia serwera opartego o Linuksa. Jak do tej pory żaden ze sprzętów z niskiej półki, w obudowie SOHO, standardowo nie udostępniał takiej możliwości.

Ostatnio jednak pojawiło się światełko w tunelu z za wschodniej granicy, mianowicie nasi Chińscy koledzy zmodyfikowali standardowe oprogramowanie Tomato do prostej obsługi "Dualwana". Oprogramowanie to pasuje do większości routerów standardowo obsługujących firmware "matkę".

Zajrzyjmy zatem pod maskę co kryję się pod nazwą Tomato DualWAN Mod w wersji 1.23. Autorzy dali nam możliwość "łącznia" dwóch źródeł internetu za pomocą inteligentnego routingu lub load balancingu. Jako drugie łącze może nam posłużyć wbudowane radio w trybie APC lub port LAN1. Oprócz standardowych funkcji, z których słynie Tomato, dostajemy QoS opartego na dwóch WANach, oraz Smart QoS. Kolejną opcją jet możliwość przypisania ruchu po danym porcie lub IP do konkretnego WANa, w praktyce daje nam to szerokie możliwości konfiguracji, dzięki którym możemy np. przekierowywać cały ruch www na WANa 1, a ruch p2p na WANa 2. W tym firmware znalazły się już znane opcje z innych modyfikacji takie jak podział łączą na IP (IP/Bw limiter) czy Arp binding służącego do przypisywania na sztywno numerowi MAC danego IP. Warto również zwrócić uwagę, że dołączona została funkcja obsługi VPN (PPTP) oraz USB dla routerów posiadających taką opcje lub odpowiednio zmodyfikowanych sprzętowo.

Wszystkie te funkcje posiadają proste i przejrzyste GUI dzięki czemu w stosunku do ręcznego pisania skryptów wszystko mamy jak na dłoni i nawet osoba z małą (ale na pewno nie zerową xD) wiedzą na temat budowy sieci TCP/IP poradzi sobie z konfiguracją. Wielka wadą dla nas jest natomiast tłumaczenie interfejsu które jest dalekie od ideału i gdzie nie gdzie wygląda jak "Ala mieć kotek". Miejmy nadzieje, że autorzy z Chin pomyślą o reszcie świata i wypuszczą w niedługim czasie dobrze przetłumaczona wersję angielską. Oprogramowanie to było i jest testowane(użytkowane) przez mojego znajomego na modelu WRT54GL 1.1 gdzie zachowywało się bardzo stabilnie i nie zdarzył się żaden błąd, natomiast przyczepić można się do konieczności restartowania routera po zmianach w konfiguracji, gdyż z niewiadomych powodów niejednokrotnie nie działały od razu po zatwierdzeniu jak to ma miejsce w macierzystym firmware.

Wszystkim szukającym taniego rozwiązania opartego o Dual WAN bardzo polecam tą modyfikację. W cenie około 200zł możemy mieć urządzenie, które wyróżnia przejrzystość interfejsu, prosta obsługa, mnogość funkcji i stabilność (co również pokazuje jak elastyczny może być Linux w zależności od zastosowań).

www.dualwan.cn - oficjalna strona modyfikacji (dla tych co nie znają języka polecam google chrome z wtyczką g. translator), dużo informacji można znaleźć także na www.openlinksys.info

Komentarze

0 nowych
Tabcin   5 #1 13.03.2010 15:56

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Sam posiadam wrt54gl, może kiedyś się przydać.

  #2 13.03.2010 17:14

również mam taki ruter .. bardzo ciekawe rozwiązanie i myślę że warte sprawdzenia

matio   6 #3 13.03.2010 17:41

hmm czy jeśli mam dwa loginy i dwa hasła do neostrady to da się korzystać z obu kont jednocześnie w jednym domu i po jednym kablu telefonicznym?

ulth   4 #4 13.03.2010 20:13

Nie, nie da się.

misiek440v2   7 #5 13.03.2010 21:41

matio91

więc już tłumaczę, jeżeli masz dwa loginy to znaczy(choć to chyba niemożliwe ), że TP podpięła ci dwa razy neostradę np umowa podpisana na rożne osoby(ale nawet jeśli się tak da to na pewno nie po jednym kablu). Wtedy potrzebujesz dwa modemy z wyjściem lan(lub routery z modemem) , podpinasz je pod port wan w "tomato" a drugi pod port lan1 który jest zmieniony na wan 2 lub ustawiasz lan1 jako radio czyli w trybie clienta za to drugą neo puszczasz po wiwi. Właśnie takie rozwiązanie ma mój znajomy z tym że jedną neostradę ma z domu,a drugie łącze pociągnięte z szkoły.
Warto również zwrócić uwagę że nigdy mając np dwie neostrady po 1Mb nie będzie to łącze 2MB tylko 2x 1Mb inteligentnie dzielone w zależności od obciążenia danego łącza(load balancing).
I np do ściągania po FTP, przeglądania youtuba, skype itp będzie wykorzystane tylko jedno łącze, ale już np torrenty będą wykorzystywać całe 2Mb ponieważ nawiązują wiele połączeń do ściągania jednego pliku.

Extraordinarykid   6 #6 13.03.2010 22:25

Niezłe, przyda się.
Przydałby się też taki misiek w okolicy, który zna się na sieciach ;)
Dziedzina komputerów, to bardzo rozległa dziedzina.
O ile w komputerach, jako maszynach jestem wiele w stanie pojąć, zrobić i okiełznac, to w tworzeniu sieci i czarowaniu z nimi, jestem na poziomie takim "jako-takim"..

Weź mi jeszcze napisz, jak możesz tutaj to zrobić, dlaczego jak mam radiówkę i po AP mam internet przez kabel LAN, to wszystko śmiga (sieć blokowa z kumplami).
Ale jak już podpina mi to przez router, to za chiny mu to nie idzie.
Co on źle robi ?
Nikt nie wie, nawet kolesie od lokalnego neta.
Router sprawny, gdzie indziej działa :)
Router do zastosowań "blokowych", to
TP-LINK TL-WR340G

misiek440v2   7 #7 13.03.2010 23:44

nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli internet odbierasz radiową od dostawcy to masz go ustawionego w trybie AP client czyli router działa jak karta sieciowa z wyjściem ethernet. Spróbowałbym skorzystać z opcji APC+WDS wtedy tp-link odbierał by internet i go rozdzielał po wifi(o ile się nie mylę), a jeżeli za ap cichłbyś podpiąć router i dalej go rozdzielać to nie powinno byc problemu tylko twórz inną podsieć.Jeżeli siec ma zabezpieczenie po MAC to możesz to ominąć klonowaniem numeru Ogólnie trochę wiem(w moim mniemaniu bardzo mało w tak rozległej dziedzinie) ale specjalistą aż takim nie jestem :D

Extraordinarykid   6 #8 14.03.2010 23:19

Do internetu używam łącza kablowego.
Sieć radiową mamy stworzoną do użytku lokalnego, na różne potrzeby ( wymiany dokumentów, faktury, zapisy zleceń itp ).
Sieć stworzył jeden koleś, ale niestety działa ona tylko przy użyciu AP.
Jak chcę, aby mnie podpiął bezpośrednio pod router, abym miał dostęp bezprzewodowy (bo od AP mam kabel LAN), to nie chodzi to.
Nie wiem, o co z tym biega, ale już dłużej się nie będę denerwował, tylko założę sam sieć i skonfiguruję ją poprawnie.

Dzięki bardzo.

misiek440v2   7 #9 15.03.2010 11:17

hmm musiałbym się temu przyjrzeć szczerze to trochę jak wróżenie z fusów. Podejrzewam że problem może być z DHCP lub konfiguracji AP. Temat trochę bardziej na forum, jak nie dasz rady to napisz gg7642684 jak znajdę chwile to pomyślimy.

  #10 11.04.2012 10:23

Ja mam Neo 10 M i Netie 12M na LLU . Podłączyłem wczoraj Linksysa WRT54G z wgranym Tomato DualWan 1.23.0409 wersja angielska. Rzeczywiście wszystko działa bez zarzutu. Router pracuje stabilnie nie ma zawiech. Trzeba tylko pamiętać, żeby https:// na porcie 443 szło tylko po jednym WANie, bo inaczej na stronach bankowych może wywalać ze względu na zmianę IP. Dodatkowo przy moim obciążeniu tzn. 9 komputerów i 2 bramki VoIP ustawiłem żeby router codziennie się resetował - czyści wtedy swój RAM i działa dzięki temu stabilniej. Ogólnie polecam to rozwiązanie, nawet dla firm.