reklama

Duńczycy akceptują internetowe piractwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Aż 70% Duńczyków nie widzi nic złego w piractwie, informuje najnowszy raport tamtejszego instytutu Rockwool Foundation Research Unit.

Badania, jak można przeczytać na TorrentFreak, przeprowadzono w ramach szerszej akcji dotyczącej standardów moralnych we współczesnym społeczeństwie. Oprócz stosunku do piractwa badano także zdanie obywateli na temat różnego rodzaju oszustw, na przykład podatkowych czy ubezpieczeniowych. Okazuje się, że dla przeważającej większości Duńczyków nielegalne dzielenie się plikami w Sieci jest w pełni akceptowalne. Jedynie 30% obywateli Danii uznało, że piractwa nie można tolerować, zaś 15-20% spośród tolerujących nielegalne dzielenie się plikami w Sieci, uznało je za w pełni akceptowalne.

Wyniki badań są jeszcze ciekawsze, jeśli porównamy je z wcześniejszymi. W przeprowadzonej w 1997 roku ankiecie niemal taka sama liczba Duńczyków jak obecnie uznała, że piractwo jest nieakceptowalne. Wzrósł natomiast odsetek osób uważających, że sprzedawanie pirackich materiałów jest nie do przyjęcia. Można więc wnioskować, że prowadzona od lat kampania antypiracka niewiele zmieniła w mentalności zwykłych ludzi. Pełen zapis badań w języku duńskim dostępny jest na stronach Rockwool Foundation Research Unit.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić