Duolingo znalazło sposób na zarabianie – zapłacisz za naukę języków?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Duolingo osiągnęło ogromny sukces rynkowy, z jego aplikacji do nauki języków korzysta dziś ponad 100 milionów osób. Nie przełożyło się to jednak na jakieś wielkie zyski. Producent wciąż działa dzięki pieniądzom inwestorów (m.in. Google), ale wiadomo, że nie może to trwać wiecznie, w końcu trzeba będzie zacząć płacić rachunki. W zeszłym roku zobaczyliśmy więc w aplikacji pierwsze reklamy, potem pojawiły się różne płatne dodatki i usługi, a teraz przyszedł czas na płatną wersję aplikacji.

Bez obaw, wciąż będziemy mogli się uczyć języków za darmo. Duolingo Plus, jak nazwano tę opcję dla androidowej aplikacji, to miesięczny abonament, to jednak jedno ze „wzmocnień” możliwych do nabycia. Za 49,99 zł można przez miesiąc wyłączyć reklamy, oraz jak podkreśla producent, wspomóc darmową naukę milionów osób na całym świecie. Nic więcej – szef Duolingo Luis von Ahn osobiście gwarantuje, że rdzenne funkcjonalności edukacyjne aplikacji pozostaną darmowe na zawsze.

To chyba jedna z najbardziej przemyślanych strategii monetyzacji aplikacji mobilnej, jaką do tej pory widzieliśmy. Żądanie płatności z góry automatycznie ogranicza zakres odbiorców, płatnych narzędzi do nauki języków w sklepie Play jest mnóstwo, jednak ich popularność jest niewielka, a i jakość wcale nie przewyższa Duolingo. Wprowadzenie reklam do aplikacji edukacyjnej jest kłopotliwe, ponieważ z samej swojej natury reklamy mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkownika – a więc odciągnąć ją od nauki.

Opcja, w której możemy jednak zapłacić za brak reklam, jeśli nas na to stać, i poczuć się miło, że pomagamy w ten sposób biedniejszym ludziom w nauce, jest znakomitym trikiem. Wydaje się, że przyniesie rezultaty szybciej, niż oryginalny plan monetyzacji von Ahna, który chciał, by wykorzystać użytkowników Duolingo jako mechanicznych Turków, do napędzania usługi translacyjnej. Biorąc pod uwagę jednak rosnące możliwości Google Translatora, nie wydaje się, by bazująca na niewykwalifikowanych tłumaczach usługa miała jakieś szanse.

Duolingo na Androida z domyślnym kursem angielskiego znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Dostępna jest też wersja na iOS-a oraz Windows.

© dobreprogramy