Dwa mobilne systemy Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Plotki głoszą, że nowa strategia Microsoftu zakłada oferowanie dwóch mobilnych systemów operacyjnych jednocześnie.

Od pewnego czasu Microsoft pozostaje w tyle za innymi producentami systemów dla urządzeń przenośnych. Podczas gdy króluje interfejs dotykowy, Windows Mobile nadal przypomina wyglądem swój desktopowy odpowiednik a jego elementy interfejsu, takie jak paski przewijania, przystosowane są do obsługi rysikiem.

Tę sytuację ma zmienić Windows Mobile 6.5, który pojawi się w październiku. Pojawią się w nim pierwsze funkcje dotykowe, pozwalające obsługiwać urządzenie dotykiem palca zamiast rysika. W pierwszej połowie 2010 ma zostać wydana aktualizacja dalej udoskonalająca dotykowy interfejs. Jednak interfejs dotykowy z prawdziwego zdarzenia pojawi się dopiero pod koniec przyszłego roku, wraz z Windows Mobile 7. Strategia Microsoftu, o której mówią plotki, ma polegać na tym, że Windows Mobile 7 nie zastąpi wersji 6.5, obie wersje będą dostępne równolegle. Windows Mobile 6.5 ma konkurować z Androidem a WM7 z iPhone OS.

Pomysł wprowadzenia dwóch mobilnych systemów przez Microsoft wydaje się kontrowersyjny gdyż doda niepotrzebne zamieszanie, podobnie jak to było z wersjami Visty. Ponadto będzie musiał zadbać aby programiści nie mieli problemów z portowaniem z jednej wersji na drugą. Jeśli tego nie zrobi, będą mieć trudności z pisaniem dla Windows Mobile i będą skłonni wybrać inną platformę. To z kolei może spowodować odpływ użytkowników Windows Mobile, gdyż będą chcieli wybrać platformę na którą jest więcej aplikacji.

© dobreprogramy