Dwie luki w skanerze online Panda ActiveScan

Strona główna Aktualności

O autorze

Karol Wiesek poinformował o dwóch krytycznych błędach w oprogramowaniu Panda ActiveScan - bezpłatnym skanerze antywirusowym online do usuwania wirusów, robaków trojanów i wykrywania programów szpiegujących.

Pierwsza z usterek to błąd brzegowy w kontrolce ActiveX ActiveScan 2.0 AV Class (plik as2guiie.dll). Za pomocą odpowiednio spreparowanej witryny cyberprzestępca może doprowadzić do błędu przepełnienia bufora. Druga z luk dotyczy tej samej kontrolki. Umożliwia ona zainstalowanie dowolnych plików .cab na zaatakowanej maszynie.

Problemy szerzej opisuje serwis Secunia. Skuteczne wykorzystanie obu dziur pozwala na zdalne wykonanie dowolnego kodu. Panda informuje, że luki występują w wersjach wcześniejszych od 1.02.00, a więc użytkownicy wspomnianego oprogramowania powinni zainstalować tę wersję lub następne.


Aktualizacja, 09.07.2008, 16:00

Panda Security Polska poinformowała nas, że opisywane w newsie usterki faktycznie występowały, ale dotyczyły wyłącznie przeglądarki Internet Explorer i zostały naprawione jeszcze 3 lipca w nowej wersji skanera. Firma zwraca również uwagę, że Panda ActiveScan jest skanerem online, więc użytkownicy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, by zaktualizować go do nowej wersji - zawsze dostępna jest tylko najnowsza.

© dobreprogramy