DxO Optics Pro 9 z zaawansowanym odszumianiem, tańszy do 20 listopada

Strona główna Aktualności

O autorze

DxO Optics Pro to poważny konkurent Adobe Lightroom, znany z precyzyjnie dobranych profili korekcji zdjęć. Profile tworzone są na podstawie rzeczywistego zachowania aparatu i obiektywu, badanego w kontrolowanych warunkach przez twórców programu. Analizowane są nie tylko zaburzenia geometrii i winiety, ale także odwzorowanie kolorów przez matrycę aparatu. Z okazji wydania wersji 9, DxO Optics Pro jest dostępny w promocyjnej cenie 99 dolarów za wersję bazową i 199 dolarów za wersję Elite z profilami profesjonalnych aparatów. W naszej bazie programów można znaleźć także 30-dniową wersję próbną programu dla systemów Windows i OS X. Po 20 listopada ceny wrócą do poziomu odpowiednio 169 i 299 dolarów.

Nowy DxO Optics Pro zyskał technologię usuwania szumu PRIME (Probabilistic Raw Image Enhancement), która analizuje najbliższe sąsiedztwo (liczone w tysiącach) każdego piksela i na tej podstawie rekonstruuje obraz. Metoda ta jest przeznaczona dla cierpliwych, ale w wielu przypadkach warto poczekać na efekty — zwłaszcza że twórcy programu zadbali o to, żeby w czasie przetwarzania zdjęcia możliwa była dalsza praca. Działanie PRIME skutkuje nie tylko usunięciem szumu ze zdjęć, ale także wydobyciem tekstur i barw z obszarów zacienionych, z czym nie każdy program dobrze sobie radzi. Na podglądzie rolki zdjęcia, na których włączone zostało odszumianie tym algorytmem, zostaną opatrzone niebieską etykietką z napisem  „PRIME”.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na poświęcenie na każde zdjęcie kilku minut, nadal możemy korzystać ze znanych już, szybszych mechanizmów usuwania szumu, które zostały nieco poprawione względem wersji 8 programu. Ulepszony został także moduł Smart Lighting, który automatycznie dostosowuje oświetlenie sceny, oraz ustawienia renderowania kolorów dedykowane dla prezentacji portretów. Dodana została także możliwość szybkiego eksportu bezpośrednio na Flickr.

© dobreprogramy
s